Black Box Audio Video Show 2022

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Από παντου βγαίνει το χρήμα αλλά εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι τα D&D δεν είχαν υποστήριξη.
Φανταστείτε το δωμάτιο της Sony να μην είχε ασχοληθει ο Καστρουνης και να μην το υποστήριζε ο Λαμπρου(θεουλης,έτυχε την ωρα που ήμουνα να κάνει μια μικρή παρουσίαση :hi:)


Η σκηνή ειναι περισοτερο θεμα χώρου και τοποθέτησης.
Πηγα στην έκθεση για να ακούσω τα Kef και να δω τι κάνουν και σε σχέση με τα ηχεία που εχω.
Καταλαβα κάποια πράγματα αλλά δεν υπηρχε δυνατότητα επιλογής μουσικής οπότε κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να τα ακούσω σε άλλο περιβάλλον.
Καλά, εγω δεν μιλάω για την έκθεση, όσον αφορούσε εσένα, αλλά να μου έκανες μια σύγκριση μεταξύ των δικών σου στο σπίτι σου και του κλασικού ήχου ενός παθητικού ηχείου, και μόνο σε σχέση με την σκηνή και πως την χειρίζεται. (καθώς εγω διέκρινα ένα παρόμοιο pattern παρουσίασης σε kef, D&D και PerListen που δεν το καταλαβίνω τι κάνει. Τα D&D είναι πιο "αναγνωρίσιμα" σε εμένα ως πρός το πως χειρίστηκαν την σκηνή αλλά και πάλι ... ).
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Υπάρχει άνθρωπος που άκουσε τα LS60 και τα D&D και του άρεσαν περισσότερο τα πρώτα? Είναι γνήσια απορία.
Μιλάμε για την έκθεση τώρα το ΣΚ στο Radisson.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Για τα D & D τέλος ξέρουμε τα εξής:

1668080674859.png


Δεν θα μπώ σε συζητήση για "γούστα", παραθέτω απλά κάποια δεδομένα.

Με προσθήκη σαμπ (10ή θέση μαζί με τα 906 και τα ΑΑΜ)

1668080989757.png
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι τα D&D δεν είχαν υποστήριξη.
Την ίδια εντύπωση είχα όταν άκουσα σε προηγούμενη έκθεση τα Kii.
Σαν να μην είχε γίνει ισοστάθμιση από τα ρυθμιστικά για τον συγκεκριμένο χώρο/τοποθέτηση. Υπερβολικό μπάσο, ούτε του @TERMATOGAZI δεν του αρέσει έτσι
κάποια δεδομένα.
Αυτό βάσει του spin και μόνο ;)
 


Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Αυτο σε καθε περιπτωση καλο δεν ειναι για τη πολυφωνια που πρεπει να εχει ενα Forum.
Εγω φίλε μου σου εξήγησα πήγα μόνο με σκοπό τα ενεργά (ενώ δεν είχα σκοπό να πάω καθόλου) και πάλι κάθισα πολυ λίγο καθώς θεωρούσα ότι η έκθεση θα είναι πολύ επικίνδυνη για το θέμα ιού.

Να κρίνω το "καλύτερο" ή τι λέτε εδώ καθώς πρώτον δε νομίζω να υπάρχει, όλα σχετίζονται και με το κόστος και για τι ακριβώς θέλεις να κάνει και πολλά άλλα πράγματα ... αλλά και πάλι δεν μπορώ καθώς δεν τα άκουσα όλα, μάλιστα άκουσα μόνο πολυ λίγα.

Στην πρώτη απο τα πολύ λίγα ξαναλέω δωμάτια που άκουσα, (κα μάλιστα και σε αυτά ακόμα, ένα δυο τραγούδια το πολύ, οπότε τι να πω ;) μου άρεσε όπως και εσένα νομίζω αυτό με τα Canary και το νέο ηχείο που μιλούσατε και την δεύτερη αυτό με τα trueLife και κάτι βάσης Sonus Faber. Στην πρώτη κάτι στήλες Sonus Faber (και τι σύστημα τεσπά ήταν συνολικά) δεν μου άρεσαν. Για Kef, D&D είπα κάποια πράγματα. Τα PerListen είναι μεγάλη ιστορία για να αρχίσω να γράφω. Αλλά πολύ καλά και καλή ανάλυση. Εκεί έχω τις μεγαλύτερες "ενστάσεις¨για το θέμα σκηνής.
 






Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Ηταν το πρώτο Parsifal που ειχε βγαλει η Verity και αγαπημενο του ΜΦ. Νομίζω το επόμενο θεωρούταν ότι είχε λιγότερη ομοιογένεια και ήταν λίγο πιο τονισμένο ψηλά. Εγώ είχα το V2 και πριν από αυτό το Sarastro, το 2008. Το V2 το έδωσα στον @Kotsidis John το 2010.
 


Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.789
το καλό είναι οτι τα ηχεία δεν παράγονται πλέον σε αυτήν την έκδοση οπότε δεν μπορείς να το αγοράσεις.
βασικά οτι υπήρχε στο δωμάτιο ήταν ίδιο ακριβώς με οτι υπήρχε στο αντίστοιχο δωμάτιο πριν 20 χρόνια άρα αν δεν θέλει να τα αποχωριστεί ο ΜΦ δεν μπορείς να τα αγοαράσεις - problem solved!
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
το καλό είναι οτι τα ηχεία δεν παράγονται πλέον σε αυτήν την έκδοση οπότε δεν μπορείς να το αγοράσεις.
βασικά οτι υπήρχε στο δωμάτιο ήταν ίδιο ακριβώς με οτι υπήρχε στο αντίστοιχο δωμάτιο πριν 20 χρόνια άρα αν δεν θέλει να τα αποχωριστεί ο ΜΦ δεν μπορείς να τα αγοαράσεις - problem solved!
Ποιός έιναι ο ΜΦ ρε παιδιά?
 

Μηνύματα
637
Reaction score
767
Θύμησέ μου αν θυμάσai οι Lamm με τι ηχεία έπαιζαν?
Θυμάμαι ήταν φοβερά εντυπωσιακό άκουσμα, ιδίως σκηνή παίζει να ήταν καλύτερη από τα D&D.
Τα verity. Του 2001 μοντέλο.. (ποια ενεργά-δεν υπήρχε σύγκριση)
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Τα verity. Του 2001 μοντέλο.. (ποια ενεργά-δεν υπήρχε σύγκριση)
Για πες εσυ για την σκηνή μεταξύ ενεργών και αυτού του συστήματος. :D

Οι άλλοι με έχουν γραμμένο ως συνήθως, τζάμπα ρωτάω. :D
 

Μηνύματα
637
Reaction score
767
Για πες εσυ για την σκηνή μεταξύ ενεργών και αυτού του συστήματος. :D

Οι άλλοι με έχουν γραμμένο ως συνήθως, τζάμπα ρωτάω. :D
Έχω κάνει και πριν σχετικό σχόλιο.
Δεν υπάρχει σύγκριση.
Τα lamm με το verity είχαν τεράστιο ήχο σε σκηνή, ομοιογένεια, μπάσα με περιγραφή νότας. Μεστό, γεμάτο ήχο.
Τα d&d όταν πέρασα έπαιζαν σαν ραδιόφωνο. Δεν ξέρω αν παίζουν έτσι. Μάλλον όχι απ ότι διαβάζω. Αλλά όταν πέρασα εγώ ήταν άθλια, πολύ κακός ήχος.
Τα kef η αν σκηνή και δυναμικά, αλλά ήθελα να τα κρίνω με πράγματα που ξέρω, δέχθηκα ένα όχι μεγαλοπρεπεστατο και την έκανα.
Lamm verity με μεγάλη διαφορά λοιπόν
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Τα d&d όταν πέρασα έπαιζαν σαν ραδιόφωνο.
Α, ναι το είχα διαβάσει αλλά νόμιζα εννοούσες "λεπτόηχα" όπως ένα τρανζιστοράκι. (και λέω τι λέει :) )

Αλλά εσυ μάλλον εννοείς το ραδιόφωνο με την συμπίεση του όπως το ακούμε απο ένα καλό Hi FI σύστημα.

Δεν ήταν συμπίεση αυτό που άκουσες. ¨Ηταν voicing στα χαμηλομεσαία με ένα μεγάλο σε ποσότητα χαμηλό (για κάποο λόγο), αυτά που είπα στον Alexis. Εγώ άκουσα κλασική και ήταν καλά ιδίως τα τσέλα και βιολοντσέλα. Στα υψηλά είχε λεπτομέρεια αλλά έπρεπε να εστιάσεις.

Εσένα λογικά απο ότι σε καταλαβαίνω θα σου άρεσαν τα Εστελον ε ; Δε είχαν πολύ χαμηλό ίσως λόγω μεγάλης σάλας αλλά σαν φιλοσοφία ήχου εννοώ.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Υπάρχει άνθρωπος που άκουσε τα LS60 και τα D&D και του άρεσαν περισσότερο τα πρώτα? Είναι γνήσια απορία.
Μιλάμε για την έκθεση τώρα το ΣΚ στο Radisson.
[/QUOTE
Από αυτά που άκουσα ,και ήμουν εκεί για να μην παρεξηγηθώ,άκουσα ένα μέτριο ηχείο που δεν θα του έδινα καμία σημασία αν δεν το ήξερα απο την προβολή που του έχει γίνει.
Ένα κακό μιντ τουιτερ και ο ήχος κακός σαν να επαιζε κακό mp3 .
Χαμηλές είχε άλλα το πάνω μέρος χαλαγε το μείγμα.
Τα dd εγώ προσωπικά τα βρήκα overpriced .
Σε αυτή την κατηγορία νομίζω ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές.
Θα ήθελα να τα ακούσω σε ευθεία αντιπαράθεση με αυτά που έχουν τα μισά λεφτά
IMG_20221110_143608.jpg
Υπάρχει άνθρωπος που άκουσε τα LS60 και τα D&D και του άρεσαν περισσότερο τα πρώτα? Είναι γνήσια απορία.
Μιλάμε για την έκθεση τώρα το ΣΚ στο Radisson.
Από αυτά που άκουσα ,και ήμουν εκεί για να μην παρεξηγηθώ,άκουσα ένα μέτριο ηχείο που δεν θα του έδινα καμία σημασία αν δεν το ήξερα απο την προβολή που του έχει γίνει.
Ένα κακό μιντ τουιτερ και ο ήχος κακός σαν να επαιζε κακό mp3 .
Χαμηλές είχε άλλα το πάνω μέρος χαλαγε το μείγμα.
Τα dd εγώ προσωπικά τα βρήκα overpriced .
Σε αυτή την κατηγορία νομίζω ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές.
Θα ήθελα να τα ακούσω σε ευθεία αντιπαράθεση με αυτά που έχουν τα μισά λεφτά
IMG_20221110_143608.jpg
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top