Black Box Audio Video Show 2022

Μηνύματα
12.570
Reaction score
14.701
Tο θέμα λέει Black Box Show.
Που παρεμπιπτόντως ήταν κατά 99 % δικάναλο, οπότε για αυτό και λογικό να συζητάμε για δικάναλο. Τι να συζητάμε, πιο πολύ για το πολυκάναλο που δεν υπήρχε ;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
*οφφ τοπικ

2050-1963 = 87

βενζινη για παντα.
Εσύ και αν είσαι σκληροπυρηνικός...Ούτε καν πετρέλαιο δηλαδή... :wink: :roflmao:
Που παρεμπιπτόντως ήταν κατά 99 % δικάναλο, οπότε για αυτό και λογικό να συζητάμε για δικάναλο. Τι να συζητάμε, πιο πολύ για το πολυκάναλο που δεν υπήρχε ;
Η πλάκα είναι ότι υπήρχε και τέτοιο setup αλλά όπως φάνηκε από τα σχόλια δεν ενθουσίαζε και τόσο αφού δεν πρέπει να ήταν διαρρυθμισμένο με το σύνολο από αυστηρότερες διατυπώσεις που συνεπάγεται η εγκατάσταση πολυκαναλικών...:sneaky:
 

Μηνύματα
12.570
Reaction score
14.701
Για audio, έχω, ναι. Σε δύο στησίματα και ένα ξεστησίμο (για βοήθεια). ¨Εχω καλό αυτί και ο κόσμος , ζητάει τη γνώμη μου.

¨Εχω και σε άλλα προιόντα, πολυ πιο δύσκολα, Ελλάδα και εξωτερικό, όταν ήμουν νεότερος. Και εκεί ήμουν και υπεύθυνος όλης της διαδικασίας.

Ήμουν και σε πάρα πολλές εγγραφές του πιο μεγάλου στούντιο μουσικής της Θεσσαλονίκης, ώς φοιτητής εκεί. Και σε άλλα δύο στούντιο ακόμα και τώρα, που πάω όποτε θέλω και κάνω και ακούω ότι θέλω. Και άλλα που δεν χρειάζεται να ξέρεις.
Α, και σε ένα ωδείο που έχουν φίλοι και συμμαθητές, εαν ενδιαφέρεσαι δηλαδή και για "φυσικό" ήχο.
 


Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
δεν ήθελα να γράψω, αλλά "αναγκάζομαι" (μετά από πολύ καιρό -χρόνια).
και "αναγκάζομαι", από τα καλά σας λόγια (όσων)
ήθελα λοιπόν να ευχαριστήσω όλους όσους έχετε αυτή τη θετική, καλή, γνώμη για την MF Audio, και για τα μηχανήματα πού -διαχρονικά- αντιπροσωπεύει.

Ιδιαιτέρως θα ήθελα να ευχαριστήσω τούς pankrok, Tidal, Kostasgotsa, Bhutia
(τον Bhutia, ειδικά, λόγω τού …"δυσκοίλιου" : ) και "δύστροπου", χαρακτήρα του)
blue767, Σταύρο Λαγκαδινό, Karad, ZOMBOU,TGD και τυχόν άλλους πού μού διέφυγαν
(ζητώ συγγνώμη).

Μιχάλης Φουάσης - MF Audio

-

σ.σ.
[η MF Audio, ΔΕΝ είναι έμπορος (όσο οξύμωρο και αν ακούγεται αυτό σε πολλούς).
(τουλάχιστον με την έννοια πού δίνουμε στην λέξη).
και δεν έχει εκστομίσει ποτέ! την λέξη "πελάτης". / πού σιχαίνεται.
(δεν είναι επίσης και "σουπερμάρκετ". Ενώ, κάλλιστα, θα μπορούσε /σύμφωνα με τίς προτάσεις πού έχει)

Είναι αντιπρόσωπος, πού ξεκίνησε από κάτι πού αγαπούσε..
(και πού συνεχίζει -μπορεί και από ματαιοδοξία- και χωρίς να ξέρει το μέχρι πότε),
με υπερ-επαγγελματική νοοτροπία και συμπεριφορά / διαχρονικά!]


-
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Που παρεμπιπτόντως ήταν κατά 99 % δικάναλο, οπότε για αυτό και λογικό να συζητάμε για δικάναλο. Τι να συζητάμε, πιο πολύ για το πολυκάναλο που δεν υπήρχε ;
Κάποια στιγμή σου έγραψα ότι τα πάντα είναι φαντασία αλλά είχες κολλήσει με τον Αϊνστάιν και δεν δεν έδωσες πολύ σημασία😀
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
όπως τα ήξερες, όπως πριν 20 χρόνια.
Μου έβαλε ο Μιχάλης κάτι μπητάκια με γκάζια , ήταν ευχάριστα καθαρά και δυνατά. σουρεκλεμε ακούσματα δεν έκατσα να ακούσω να σου πω την αλήθεια , βαριόμουνα.
αναχρονιστικό σύστημα βέβαια την σήμερον ημέρα, να αλλάζεις cd να έχεις 50+ κιλά ενισχυτές ανά κανάλι κλπ αλλά είναι καλό , πως να το κάνουμε.
με το γνωστό πολύμπριζο όπως πάντα πεταμένο κάτω από τα μηχανήματα :lol:

ιναδεργουερντς , αν για κάποιο λόγο το 2002 πχ (που το πρωτοάκουσα) αποφάσιζε κάποιος να τα πάρει σπίτι του , ακόμα τα ίδια θα είχε.
..."να έχεις 50+ κιλά ενισχυτές ανά κανάλι"

31-33 κιλά είναι Π.
και αυτό λόγω τού -θωρακισμένου και αναρτώμενου- μετασχηματιστή, των ψηκτρών, και -σε δεύτερο βαθμό- πρόσοψης +χερούλια.
το υπόλοιπο είναι "πάφιλα"

Π: "με το γνωστό πολύμπριζο.." :)

+ τούς αντάπτορες (ritsos :) ) για τα φις των καλωδίων ρεύματος πού είναι αμερικάνικα
έχω την εντύπωση ότι παλιότερα είχε έρθει σε κάποια έκθεση.o_O
2001, 2002, 2004, 2006, 2007 / εκτός αν μού διαφεύγει και άλλη
 
Last edited:

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Με ένα Λαμ ξεχνιέμαι 🌸🌺🌹:biggrin:
και εγώ :)
και ανοικτό παράθυρο.. :geek:
Σωστά! το εντόπισες

όμως ήταν τόση πολύ η "ενέργεια" των ενισχυτών (η λέξη από τού ακροατές αλλά και από -γνωστό- έλληνα κατασκευαστεί πού απόρησε), πού δεν υπήρξε απολύτως κανένας επηρεασμός

---

ένα δικό μου κακογραμμένο φιλμάκι εδώ (παλιό τ/φ)
στο αφιερώνω

 
Last edited:

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
και εγώ :)

Σωστά! το εντόπισες

όμως ήταν τόση πολύ η "ενέργεια" των ενισχυτών (η λέξη από τού ακροατές αλλά και από -γνωστό- έλληνα κατασκευαστεί πού απόρησε), πού δεν υπήρξε απολύτως κανένας επηρεασμός

---

ένα δικό μου κακογραμμένο φιλμάκι εδώ (παλιό τ/φ)
στο αφιερώνω

αν και μπορεί να πούν ότι "έφταιγε" το …ανοιχτό παράθυρο : ) (πού έπαιξε καλά)
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Τα Lamm φέτος δεν τα άκουσα αλλά τα εχω ακούσει αρκετές φορές σε εκθέσεις και στην αντιπροσωπεία κυριως με Rockport.Πάντα μου άρεσαν όπως και ο ΜΦ.
Υπολογιστε όμως ότι οι SRA που στηρίζουν τα mono μπορεί να είναι πιο ακριβές από το Kef:p
αγαπητέ gonis, αν και φέτος "δεν τα άκουσες (τα Lamm) " (και ας με συμπαθείς :) )
(όμως, κάποιος σού "σφύριξε" για τις βάσεις :) )

να σού πώ πώς: μόνο οι ενισχυτές ήταν πάνω σε βάσεις και αυτό γιατί πρέπει να "κατέβω" "αξιοπρεπώς" ΚΑΙ "αισθητικά".
όλα τα υπόλοιπα μηχ/τα, έπαιζαν πάνω στα έπιπλα τού ξενοδοχείου (αυτό πού κάνω, δηλ,. κάθε χρόνο! με μία, δύο -ίσως- εξαιρέσεις) ή πάνω στις συσκευασίες τους!
(οι φωτ. το δείχνουν καθαρά)



α, και δέν κοστίζουν όσο τα kef, πού δέν ξέρω ούτε ποιός τα φέρνει!, ούτε πού φτιάχνονται πια, κλπ
 

D

Deleted member 50795

Guest
τίποτα δεν είναι τυχαίο. (το ειπα και πιο πριν)
οταν ένα σύστημα για 20 χρόνια αξιολογείται από το κοινό και ξεχωρίζει ως ένα από τα καλύτερα της έκθεσης, τοτε μόνο τυχαίο δε το λες.

και μετά από χρόνια τέτοια συστήματα θα κάνουν έντονα αισθητή την παρουσία τους , που για να ξεπεραστούν τότε ίσως χρειαστεί πραγματικά τύχη. :geek:
 
Last edited by a moderator:

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
alexis / 773
ούτε εσύ δεν μπήκες φέτος στο δωμάτιο της MF (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου)
και ας σού άρεσε -γενικά- πάντα ο ήχος μου : )
και ας πηγαίναμε και στο ίδιο σχολείο : )
φτάσαμε στην 39 σελ. και στο 773 ποστ για να με θυμηθείς : ) (εγώ όχι. Αν θέλεις μού θυμίζεις)

όμως, κάνεις προσπάθεια να συγκρίνεις…
και ποιός το ζήτησε?
(εκτός, ίσως, τού billpepas ποστ 683 . και αν κατάλαβα καλά, και αν δεν μού διέφυγε άλλος)


εν πάση περιπτώσει , και για να μην λέω πολλά, μπορεί να φέρει ο οποιοσδήποτε (επαγγελματίας ή μη) ένα σύστημα για να συγκρίνουμε, με την προϋπόθεση να είναι ..διπλάσιας -τουλάχιστον- αξίας από αυτό πού θα φέρω εγώ
ευχαριστώ
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.174
Reaction score
19.059
alexis / 773
ούτε εσύ δεν μπήκες φέτος στο δωμάτιο της MF (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου)
και ας σού άρεσε -γενικά- πάντα ο ήχος μου : )
και ας πηγαίναμε και στο ίδιο σχολείο : )
φτάσαμε στην 39 σελ. και στο 773 ποστ για να με θυμηθείς : ) (εγώ όχι. Αν θέλεις μού θυμίζεις)

όμως, κάνεις προσπάθεια να συγκρίνεις…
και ποιός το ζήτησε?
(εκτός, ίσως, τού billpepas ποστ 683 . και αν κατάλαβα καλά, και αν δεν μού διέφυγε άλλος)


εν πάση περιπτώσει , και για να μην λέω πολλά, μπορεί να φέρει ο οποιοσδήποτε (επαγγελματίας ή μη) ένα σύστημα για να συγκρίνουμε, με την προϋπόθεση να είναι ..διπλάσιας -τουλάχιστον- αξίας από αυτό πού θα φέρω εγώ
ευχαριστώ
Με συγχωρείτε για την επέμβαση αλλά ο alexis νομίζω αντίθετα είπε να μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια και αναφέρθηκε στην μεγάλη διαφορά τιμής.

Ένα λεπτό όμως επειδή συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα.
Και θέλουμε να παίζει σαν να είχε 42.000€; Με 3300; Θαυμάσια παίζει για 3300€
Και πάλι συγνώμη, συνεχίστε..
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
2.474
Εσύ και αν είσαι σκληροπυρηνικός...Ούτε καν πετρέλαιο δηλαδή... :wink: :roflmao:

Η πλάκα είναι ότι υπήρχε και τέτοιο setup αλλά όπως φάνηκε από τα σχόλια δεν ενθουσίαζε και τόσο αφού δεν πρέπει να ήταν διαρρυθμισμένο με το σύνολο από αυστηρότερες διατυπώσεις που συνεπάγεται η εγκατάσταση πολυκαναλικών...:sneaky:
Μάλλον εννοείς αυτό το 5κάναλο. Κατά κάποιο τρόπο ήταν και room into a room.
1668270451511.png
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.705
Reaction score
28.045
Αν θέλεις μού θυμίζεις
Μετά από τόσα χρόνια μόνο αν με δεις ίσως θυμηθείς. 30 χρόνια γέννημα θρέμμα Καρέα. Εσείς ήσουν μάλλον στην ίδια τάξη με Χάρη Κατινάκη. Εγω με τον αδελφό του το Νίκο.
Μάλλον εννοείς αυτό το 5κάναλο. Κατά κάποιο τρόπο ήταν και room into a room.
Χάλια μαύρα το παρόν σύστημα. Μας πήρε τα αυτιά.
 

Μηνύματα
12.570
Reaction score
14.701
τίποτα δεν είναι τυχαίο. (το ειπα και πιο πριν)
οταν ένα σύστημα για 20 χρόνια αξιολογείται από το κοινό και ξεχωρίζει ως ένα από τα καλύτερα της έκθεσης, τοτε μόνο τυχαίο δε το λες.

και μετά από χρόνια τέτοια συστήματα θα κάνουν έντονα αισθητή την παρουσία τους , που για να ξεπεραστούν τότε ίσως χρειαστεί πραγματικά τύχη. :geek:
¨Αντε πάλι, πως τα καταφέρνεις πάντα , τσίμπησες τα εύσημα για την σωστή εκτίμησή σου, φαντάσου να ήσουν και εκεί. :D
Ο Βλάντιμιρ πάντα έκανε αλλαγές μικρότερες ή κάπως μεγαλύτερες στον ενισχυτή όλα αυτά τα χρόνια και ας μην άλλαζε (τόσο συχνά) το όνομα και κακά τα ψέμματα ο ήχος του έμαθε σε πολλούς (εκτός απο τους τρανζιστοράτους αλλά αυτοί είναι γνωστοί κουφοί χα χα) τι είναι καλή αναπαραγωγή και έθεσε στάνταρντς.
Πολύ λίγα λαμπάτα, ακόμη και σήμερα μετά απο τόσα χρόνια, έχουν την αναφερόμενη διάσημη, γνωστή πλέον σε όλους, "ενέργεια" των Lamm ή την πλησιάζουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό. (Το ένα είναι το δικό μου. ;):)).
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.224
Reaction score
11.510
αγαπητέ gonis, αν και φέτος "δεν τα άκουσες (τα Lamm) " (και ας με συμπαθείς :) )
(όμως, κάποιος σού "σφύριξε" για τις βάσεις :) )

να σού πώ πώς: μόνο οι ενισχυτές ήταν πάνω σε βάσεις και αυτό γιατί πρέπει να "κατέβω" "αξιοπρεπώς" ΚΑΙ "αισθητικά".
όλα τα υπόλοιπα μηχ/τα, έπαιζαν πάνω στα έπιπλα τού ξενοδοχείου (αυτό πού κάνω, δηλ,. κάθε χρόνο! με μία, δύο -ίσως- εξαιρέσεις) ή πάνω στις συσκευασίες τους!
(οι φωτ. το δείχνουν καθαρά)



α, και δέν κοστίζουν όσο τα kef, πού δέν ξέρω ούτε ποιός τα φέρνει!, ούτε πού φτιάχνονται πια, κλπ
Αγαπητέ Μ.Φ μη βλέπεις διαπλοκή πίσω από τις βάσεις,δεν μου το “ρουφιάνεψε“ κάποιος ,σε φωτο τις είδα στο παρων θρεντ που από όσο καταλαβαίνω του έριξες μια ματιά;)
Το χωροταξικο του δωματίου σου δεν με αφορά απλά έκανα ένα χιουμοριστικό σχόλιο για το κόστος γενικοτερα8-)
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Και για να παραφράσω λίγο την ατάκα του Βλάση, “το καλύτερο σύστημα είναι των φίλων μου, εκτός από το σύστημα του ΜΦ που πάντα είναι στα καλύτερα χωρίς ανάγκη για κολλητιλικια”. Γεια σου Μιχάλη άρχοντα!
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Μετά από τόσα χρόνια μόνο αν με δεις ίσως θυμηθείς. 30 χρόνια γέννημα θρέμμα Καρέα. Εσείς ήσουν μάλλον στην ίδια τάξη με Χάρη Κατινάκη. Εγω με τον αδελφό του το Νίκο.

Χάλια μαύρα το παρόν σύστημα. Μας πήρε τα αυτιά.


alexis,
με τον γιό μου θα με μπερδεύεις (τρόμαξα και εγώ…)
είναι άλλη -ευτυχώς- η δουλεία του (https://www.facebook.com/profile.php?id=100077829694259)
(όπως παλιά ήταν και η δική μου)
με βοηθάει όμως, όταν χρειασθεί (στην MF), και η βοήθειά του είναι παραπάνω από πολύτιμη.

όλα καλά..
 

Μηνύματα
12.570
Reaction score
14.701
εγω αυτο μπορεσα αυτο εφτιαξα ως πολυκαναλος σε Σαλονι. Τα δικα σας Αλωνια να δουμε :biggrin:
14 (60 x 60 x 7 cm) t.akustik WDS-7 Diffuser
15 (100x50x5cm) Absorber Basotect

3 (100x50x3cm) Absorber Basotect
15 (120x60x10cm WLG 040 Absorber fleece plate ) CARUSO-ISO-BOND®

View attachment 269818
Αλήθεια τι λέει η επιστήμη της ακουστικής για την ακρίβεια των μετρήσεων RT σε μη διαχυτά πεδία όπως όλα τα μικρά οικιακά δωμάτια < 150-200 τ.μ. κλειστά κιόλας ; Και μάλιστα με την απορρόφηση (που βάζουμε μετά καθώς πρίν πάλι δεν ξέρουμε πόσο να βάλουμε) ακόμη χειρότερο το διαχυτικό πεδίο ; Νομίζεις δηλαδή επειδή καταγράφει αυτό η μέτρηση, αυτό είναι και ακριβές ;
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.464
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top