Black Box Audio Video Show 2022

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Αγαπητέ Μ.Φ μη βλέπεις διαπλοκή πίσω από τις βάσεις,δεν μου το “ρουφιάνεψε“ κάποιος ,σε φωτο τις είδα στο παρων θρεντ που από όσο καταλαβαίνω του έριξες μια ματιά;)
Το χωροταξικο του δωματίου σου δεν με αφορά απλά έκανα ένα χιουμοριστικό σχόλιο για το κόστος γενικοτερα8-)
αγαπητέ gonis, δεν βλέπω καμιά διαπλοκή.
απλώς μέσα στο "χιούμορ" σου, ξέχασες να προσέξεις το τραπέζι με το γυαλί τού ξενοδοχείου
και τίς κούτες συσκευασίας κάτω από το τραπέζι πού ήταν επάνω όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα πλήν των τελικών.

καταλαβαίνω όμως. το μάτι πάει στην "πολυτέλεια" :)
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
7κάναλο, υπήρχαν και atmos πάνω στα main.
Καλά δεν μου το είπε κανένας γμτ την ασχετίλα μου, να πάω και απο εκεί να ακούσω. Τι λέμε τόσο καιρό εδώ ήθελα να ξέρα; Απο τον Bhutia θα τα μαθαίνω που είναι χιλιάδες χλμ μακρυά ; :D
Εσυ φταίς πάντως να ξέρεις, απο εσένα περίμενα να πεις όταν ρωτούσα. Τώρα του χρόνου, που άντε να ζώ ... :D
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
αγαπητέ gonis, δεν βλέπω καμιά διαπλοκή.
απλώς μέσα στο "χιούμορ" σου, ξέχασες να προσέξεις το τραπέζι με το γυαλί τού ξενοδοχείου
και τίς κούτες συσκευασίας κάτω από το τραπέζι πού ήταν επάνω όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα πλήν των τελικών.

καταλαβαίνω όμως. το μάτι πάει στην "πολυτέλεια" :)


---
το post (μου) 905 βγήκε λάθος. μπορούν να το σβήσουν , ή να το αποκρύψουν, οι
διαχειριστές
Από αυτή τη φωτο εμπνεύστηκα :p
Εχω βάλει και λάικ για τις βάσεις
 

Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Τι να πω βρε thva; εδώ αμφισβητούνται πραγματικοί επιστήμονες σαν αυτοί που μίλησαν στην έκθεση, αναμένουμε το video βεβαίως. Εγώ τους άκουσα, για αυτούς που έλειπαν αναμονή. Μερικές φορές δεν έχω λόγια. Αντε να κλείσουν tsakiridis, ypsilon, TLA, lab12, tune audio κλπ. Δεν κατασκευάζουν υπέρτατα πολυκάναλα. Και τα ξένα σχετικά brands φυσικά.
 

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Τι να πω βρε thva; εδώ αμφισβητούνται πραγματικοί επιστήμονες σαν αυτοί που μίλησαν στην έκθεση, αναμένουμε το video βεβαίως. Εγώ τους άκουσα, για αυτούς που έλειπαν αναμονή. Μερικές φορές δεν έχω λόγια. Αντε να κλείσουν tsakiridis, ypsilon, TLA, lab12, tune audio κλπ. Δεν κατασκευάζουν υπέρτατα πολυκάναλα. Και τα ξένα σχετικά brands φυσικά.
Περιμένω και εγώ με τα metamaterials που θα είναι σαν πακέτο τσιγάρα και θα απορροφούν μήκη κυμάτων 10 μέτρων αλλά ακόμη .... μα τι κάνουν αι επιστήμοναι χα χα. Ξέρεις θα το κάνουμε και sliding και θα απορροφούνται και διάφορα μήκη που θέλουμε (πλάκα κάνω για το δεύτερο, αυτό είναι πολύ δύσκολο αλλά το προσπαθούν). Ευτυχώς είναι το imaging και μπορεί να ποτιστεί μαζί με την γλάστρα και ο βασιλικός (ο ήχος). :D
 
Last edited:




billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
όμως, κάνεις προσπάθεια να συγκρίνεις…
και ποιός το ζήτησε?
(εκτός, ίσως, τού billpepas ποστ 683 . και αν κατάλαβα καλά, και αν δεν μού διέφυγε άλλος)
Αδερφέ μάλλον άλλον ήθελες να αναφέρεις, εγω είπα να ΜΗΝ συγκρίνουμε ηχεία, πηγές, κλπ. σε διαφορετικά δωμάτια, με διαφορετικά υποσυστήματα, και κυριότερο διαφορετικό στήσιμο και ακουστική φροντίδα, κλπ.

Προφανώς αν δεν έγινε κατανοητό, χαίρομαι που υπάρχουν εκθέτες που δεν πετάνε απλά τα συστήματα τους στον χώρο και δύο καρέκλες σε τυχαίο σημείο του δωματίου, αλλά κάνουν έστω μια μελέτη του χώρου για 1 ώρα έτσι ώστε να βοηθήσουν το σύστημα τους να παίξει πιο κοντά στις δυνατότητες του.

Να συγκρίνω ποιός έκανε τι στην έκθεση δεν μπορώ, μιας και λόγω των σεμιναρίων και της παροχής τεχν. βοήθειας όπου χρειαζόταν, δεν έκανα βόλτα σε κανένα δωμάτιο ως "επισκέπτης" γενικά.

Έχουν ακουστεί ουκ ολίγα κολακευτικά σχόλια για το σύστημα που είχες στήσει, και από άτομα που εμπιστεύομαι την κρίση τους, οπότε σίγουρα έκανες καλή δουλειά και έπαιζε ωραία :)

υ.γ. για τους πολυκάναλους ή τους αρνητές αυτού :D 3 συστήματα είχε στην έκθεση, 4η με το δικό μου στο 521, θα μπορούσαν να ήταν περισσότερα, θα έπρεπε να ήταν περισσότερα, από το κανένα της προηγούμενης, πάλι καλύτερα είναι και πεταγμένα στην τύχη στον χώρο. Μακάρι να έκαναν και περισσότεροι εκθέτες στήσιμο πολυκάναλου.
Εγω ήδη δεσμεύτηκα για του χρόνου να στήσω 5.1.4 ή 7.1.4.
Και θα ακολουθήσουν και άλλοι ελπίζω.
Θαύμα είναι για την κατάσταση της χώρας μας που γίνονται έστω και αυτά.

Καλημέρα!
 

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
3 συστήματα είχε στην έκθεση, 4η με το δικό μου στο 521
Ποιά ήταν billpeppas ;
Εγώ όπως έχω πεί, πήγα στοχευμένα μόνο για να ακούσω στην ουσία δυο ηχεία και κατέληξα να ακούσω και άλλα 2-3 έτσι στα πεταχτά και έφυγα. Για σένα κάτι είχα διαβάσει εδώ, αλλά νόμιζα ότι δεν θα παίζεις μουσική αλλά θα κάνεις κάποια παρουσίαση για τηλεοράσεις και ρυθμίσεις που δεν με ενδιαφέρουν εμένα αυτά και δεν πέρασα. Το άλλο ήταν αυτό που είπε ο Marlboro, που δεν το ήξερα και αυτό, καθώς δεν ενημέρωσα καλά τον εαυτό μου, μια και η απόφαση να πάω ήταν καθαρά της στιγμής. Τα άλλα δύο ποιά ήταν ;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
Εικόνα και ήχο έκανα, οπότε έχασες για τον ήχο που σε ενδιαφέρει 😆 για πολυκάναλο είχε σίγουρα μια αίθουσα με focal, άλλη μια με τα ασύρματα WiSA 5.1. και εγώ 5.1 είχα στήσει, μετά την ρύθμιση ήχου παίξαμε και διάφορα demos.
 


Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Ποιά ήταν billpeppas ;
Εγώ όπως έχω πεί, πήγα στοχευμένα μόνο για να ακούσω στην ουσία δυο ηχεία και κατέληξα να ακούσω και άλλα 2-3 έτσι στα πεταχτά και έφυγα. Για σένα κάτι είχα διαβάσει εδώ, αλλά νόμιζα ότι δεν θα παίζεις μουσική αλλά θα κάνεις κάποια παρουσίαση για τηλεοράσεις και ρυθμίσεις που δεν με ενδιαφέρουν εμένα αυτά και δεν πέρασα. Το άλλο ήταν αυτό που είπε ο Marlboro, που δεν το ήξερα και αυτό, καθώς δεν ενημέρωσα καλά τον εαυτό μου, μια και η απόφαση να πάω ήταν καθαρά της στιγμής. Τα άλλα δύο ποιά ήταν ;
1668356893164.png

1668357076086.png
 




Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Αδερφέ μάλλον άλλον ήθελες να αναφέρεις, εγω είπα να ΜΗΝ συγκρίνουμε ηχεία, πηγές, κλπ. σε διαφορετικά δωμάτια, με διαφορετικά υποσυστήματα, και κυριότερο διαφορετικό στήσιμο και ακουστική φροντίδα, κλπ.

Προφανώς αν δεν έγινε κατανοητό, χαίρομαι που υπάρχουν εκθέτες που δεν πετάνε απλά τα συστήματα τους στον χώρο και δύο καρέκλες σε τυχαίο σημείο του δωματίου, αλλά κάνουν έστω μια μελέτη του χώρου για 1 ώρα έτσι ώστε να βοηθήσουν το σύστημα τους να παίξει πιο κοντά στις δυνατότητες του.

Να συγκρίνω ποιός έκανε τι στην έκθεση δεν μπορώ, μιας και λόγω των σεμιναρίων και της παροχής τεχν. βοήθειας όπου χρειαζόταν, δεν έκανα βόλτα σε κανένα δωμάτιο ως "επισκέπτης" γενικά.

Έχουν ακουστεί ουκ ολίγα κολακευτικά σχόλια για το σύστημα που είχες στήσει, και από άτομα που εμπιστεύομαι την κρίση τους, οπότε σίγουρα έκανες καλή δουλειά και έπαιζε ωραία :)

υ.γ. για τους πολυκάναλους ή τους αρνητές αυτού :D 3 συστήματα είχε στην έκθεση, 4η με το δικό μου στο 521, θα μπορούσαν να ήταν περισσότερα, θα έπρεπε να ήταν περισσότερα, από το κανένα της προηγούμενης, πάλι καλύτερα είναι και πεταγμένα στην τύχη στον χώρο. Μακάρι να έκαναν και περισσότεροι εκθέτες στήσιμο πολυκάναλου.
Εγω ήδη δεσμεύτηκα για του χρόνου να στήσω 5.1.4 ή 7.1.4.
Και θα ακολουθήσουν και άλλοι ελπίζω.
Θαύμα είναι για την κατάσταση της χώρας μας που γίνονται έστω και αυτά.

Καλημέρα!
billpeppas δεν ξέρω ποιός είσαι
(γενικά στον "χώρο" γνωρίζω ελάχιστους / ο tidal είπε τη σωστή λέξη. "χωρίς κολλητιλίκια"!)
και δεν είμαστε "αδέλφια"..
και δεν έκανα λάθος πού αναφέρθηκα (επαληθεύομαι εδώ πού τα επαναλαμβάνεις)

"δεν καταλαβαίνω" λοιπόν (σε εισαγωγικά το "δεν καταλαβαίνω"), τί νόημα είχε το: "να ΜΗΝ συγκρίνουμε ηχεία, πηγές, κλπ. σε διαφορετικά δωμάτια, με διαφορετικά υποσυστήματα, και κυριότερο διαφορετικό στήσιμο και ακουστική φροντίδα, κλπ."

και πώς θέλεις να βγεί ο "νικητής", ή αυτός πού έπαιξε καλά, σε μία έκθεση?
εφ' όσον υπάρχει η "διαφορετικότητα"… (και δεν είναι "πρωτάθλημα ενιαίου")

όσο για το: "σίγουρα έκανες καλή δουλειά και έπαιζε ωραία", πού λές εδώ, σού λέω πώς δεν έκανα εγώ τη δουλειά (ή έκανα ελάχιστή) αλλά τα μηχ/τα πού αντιπροσωπεύω (και αυτό δεν έγινε μόνο φέτος, αλλά γίνεται 22, 23, χρόνια τώρα /γραπτά υπάρχουν.
και αν είσαι τού "χώρου", θα έπρεπε να το γνωρίζεις).

σού θυμίζω επίσης (ή σε ενημερώνω), πώς έπαιζα σε ένα κανονικό δωμάτιο και όχι σε αίθουσα (πού θα ήθελα) και πώς δεν είχε καμία "ακουστική φροντίδα" ο χώρος (εκτός αν θεωρήσουμε "ακουστική φροντίδα" την ..γλάστρα πού είχα για διακόσμηση)
δεν είχα κάνει δηλαδή κανένα …σπιρογραφήμα και καμία μαγνητική ή αξονική) τομογραφία : ) στο χώρο.
και -επαναλαμβάνω για εσένα- τα μηχ/τα δεν έπαιζαν πάνω σε "εξωτικά" ρακ, αλλά επάνω στο τραπέζι πού διέθετε το δωμάτιο και πάνω στις κούτες συσκευασίας τους.

Θέλω να πω δηλ. με δύο λόγια (γιατί μπορούμε να κάνουμε συζήτηση / και αν χρειασθεί να το αποδείξουμε)
-και αυτό αφορά ΟΛΟΥΣ! τούς φίλους γενικά-
πώς την διαφορά την κάνουν -πρωτίστως!- τα μηχανήματα (και ΕΚΕΙ πρέπει να επενδύουν -όσο μπορούν- οι φίλοι) και δευτερευόντως ο χώρος, τα διάφορα ..."σπιρογραφήματα", καλώδια όσο κοστίζει ένα αυτοκίνητο, κλπ. "μαντζούνια".

-

* ο Lamm μού είχε πεί όταν τον ρώτησα (στις αρχές τής συνεργασία μας) τί καλώδια ρεύματος να χρησιμοποιήσω
"να χρησιμοποιήσεις αυτά πού έχω μέσα στο κουτί. Ότι ήταν και έπρεπε να γίνει, έχει γίνει. Το έχω κάνει έγώ.
(άσχετα αν μετέπειτα -και εκ των πραγμάτων- χρησιμοποιούμε -όλοι- διαφορετικά)

-
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
¨Αντε πάλι, πως τα καταφέρνεις πάντα , τσίμπησες τα εύσημα για την σωστή εκτίμησή σου, φαντάσου να ήσουν και εκεί. :D
Ο Βλάντιμιρ πάντα έκανε αλλαγές μικρότερες ή κάπως μεγαλύτερες στον ενισχυτή όλα αυτά τα χρόνια και ας μην άλλαζε (τόσο συχνά) το όνομα και κακά τα ψέμματα ο ήχος του έμαθε σε πολλούς (εκτός απο τους τρανζιστοράτους αλλά αυτοί είναι γνωστοί κουφοί χα χα) τι είναι καλή αναπαραγωγή και έθεσε στάνταρντς.
Πολύ λίγα λαμπάτα, ακόμη και σήμερα μετά απο τόσα χρόνια, έχουν την αναφερόμενη διάσημη, γνωστή πλέον σε όλους, "ενέργεια" των Lamm ή την πλησιάζουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό. (Το ένα είναι το δικό μου. ;):)).
¨Αντε πάλι, πως τα καταφέρνεις πάντα , τσίμπησες τα εύσημα για την σωστή εκτίμησή σου, φαντάσου να ήσουν και εκεί. :D
Ο Βλάντιμιρ πάντα έκανε αλλαγές μικρότερες ή κάπως μεγαλύτερες στον ενισχυτή όλα αυτά τα χρόνια και ας μην άλλαζε (τόσο συχνά) το όνομα και κακά τα ψέμματα ο ήχος του έμαθε σε πολλούς (εκτός απο τους τρανζιστοράτους αλλά αυτοί είναι γνωστοί κουφοί χα χα) τι είναι καλή αναπαραγωγή και έθεσε στάνταρντς.
Πολύ λίγα λαμπάτα, ακόμη και σήμερα μετά απο τόσα χρόνια, έχουν την αναφερόμενη διάσημη, γνωστή πλέον σε όλους, "ενέργεια" των Lamm ή την πλησιάζουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό. (Το ένα είναι το δικό μου. ;):)).
ελάχιστες
(θα έλεγα, "για τα μάτια τού κόσμου")

Ουσιαστικές (!) αλλαγές έγιναν:
ως προς τούς ML2, το 2010 (αν θυμάμαι καλά απ' έξω. δεν είμαι Αθήνα) πού έγιναν ML2.2 και πού ενισχύθηκαν χρησιμοποιώντας το -ίδιο ακριβώς- στάδιο εισόδου τού ml3 signature

*(στον -ενδιάμεσο- ML2.1, προστέθηκαν απλώς χερούλια μεταφοράς στο πίσω μέρος και πιό .."λαμέ" μπόρνες πού ζήτησαν οι αμερικανοί -πιθανόν και άλλοι- reviewers )

ως προς τού υβριδικούς ("τρανζιστοράτους"), οι Μ1.1 (από το '96, αν θυμάμαι καλά) έγιναν Μ1.2 Reference το 2003 (και παραμένουν!!)

(κάτι ανάλογο και με τούς προενισχυτές. π.χ. ο L1 ("πακέτο» με τον Μ.1.1) έγινε L2 Reference και αργότερα L2.1 Reference)

(σε ευχαριστώ. Και τον marlboro)
 
Last edited:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top