Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.


K

kimon

Guest
While there’s more to most products we test than their specification, you’d expect a pair at this price to tick the right boxes – and the right boxes the No. 5909 do indeed tick. Wireless connectivity comes in aptX Adaptive and LDAC flavours, which are essentially the best-quality Bluetooth codecs currently in use. Qualcomm has come up with a next-generation aptX Lossless solution that can supposedly wirelessly transmit lossless audio uncompressed, but it won’t likely reach a decent number of devices until 2023 at the earliest. So, high-quality Bluetooth support: tick.

Γιατί να αγοράσει κάποιος κάτι τόσο ακριβό, το οποίο θα απαξιωθεί πολύ γρήγορα;
(Αναφέρομαι σε όλα τα ακριβά ακουστικά μπλουτούθ).
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Παιδες διαβασα με προσοχη ολες τις σελιδες και μου δημιουργηθηκε μια απορια
Για παραδειγμα σαν ακουστικα εχω τα hifiman ananda και τα focal celestee.
Καποια στιγμη αγορασα ενα ifi zen dac 2 για το laptop μου για να ακουω απο αυτο ειτε tidal ειτε απο καποιο player τη μικρη μουσικη βιβλιοθηκη που εχω στο λαπτοπ (μικρη λογο χωρου σκληρου του λαπτοπ)
Και ερωτω εαν στο εν λογω zen dac 2 προσθετα το zen can της ifi, τι διαφορα θα ακουγα?
Απο θεμα volume level δεν εχω θεμα με τα 2 ακουστικα που εχω στην κατοχη μου
το zen dac 2 εχει η δεν εχει ενισχυση ? Ρωταω διοτι στο σαιτ της ifi το εχει στην κατηγορια dacs και οχι στην κατηγορα dac/amps στην οποια εχει τα diablo ,micro idsd kai neoidsd
 



head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Τα dac που έχουν έξοδο ακουστικών έχουν και ενισχυτή μέσα τους, άσχετα αν είναι ισχυρός ή αδύναμος. Ας τα περιγράφει όπως θέλει κάποια λίστα ή κατηγορία οποιασδήποτε ιστοσελίδας, ακόμη και του κατασκευαστή.
Ανάλογα με το που ρίχνει βαρύτητα στην κυκλωματική κατασκευή κάθε κατασκευαστής μπορούμε να μιλάμε για Dac που περιλαμβάνει και ενισχυτή ακουστικών ή για ενισχυτή ακουστικών που περιλαμβάνει δικό του, εσωτερικό dac. Είναι όμως ακριβώς το ίδιο: dac-ενισχυτής ακουστικών.
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
δλδ ? αφου με τα υπαρχοντα ακουστικα δεν περναω το 75% του volume του zen dac2 ετσι και αλλιως,,,
Αυτό το οποίο λέει η λογική είναι ότι με την προσθήκη ενός αμιγώς ενισχυτή ακουστικών στην αλυσίδα θα πετύχουμε καλύτερη οδήγηση.

Αυτό δεν σημαίνει μόνο υψηλότερη ένταση αλλά και βελτίωση της απόδοσης και σε χαμηλές εντάσεις όπου το όποιο ακουστικό θα παίξει λογικά πιο γεμάτα.

Το πλεονέκτημα της επαρκούς οδήγησης δεν είναι η επίτευξη μόνο υψηλότερης στάθμης, αλλά και η μεγαλύτερη σκηνή, ο καλύτερος διαχωρισμός των οργάνων και η αύξηση του όγκου των οργάνων.

Αυτά βέβαια μπορεί να απέχουν πολύ ή λίγο στην πράξη για αυτό απαιτείται ακρόαση και πάλι ακρόαση.

Στη δική μου περίπτωση στα δύσκολα ακουστικά, η προσθήκη του aune b1 φορητού μετά το thx onyx που είναι dac και ενισχυτής ακουστικών μαζί , το άκουσμα παίρνει όλα αυτά τα θετικά που ανέφερα προηγουμένως, συν μία μικρή δόση γλύκας που κολακεύει περισσότερο το άκουσμα.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Αυτό το οποίο λέει η λογική είναι ότι με την προσθήκη ενός αμιγώς ενισχυτή ακουστικών στην αλυσίδα θα πετύχουμε καλύτερη οδήγηση.

Αυτό δεν σημαίνει μόνο υψηλότερη ένταση αλλά και βελτίωση της απόδοσης και σε χαμηλές εντάσεις όπου το όποιο ακουστικό θα παίξει λογικά πιο γεμάτα.

Το πλεονέκτημα της επαρκούς οδήγησης δεν είναι η επίτευξη μόνο υψηλότερης στάθμης, αλλά και η μεγαλύτερη σκηνή, ο καλύτερος διαχωρισμός των οργάνων και η αύξηση του όγκου των οργάνων.

Αυτά βέβαια μπορεί να απέχουν πολύ ή λίγο στην πράξη για αυτό απαιτείται ακρόαση και πάλι ακρόαση.

Στη δική μου περίπτωση στα δύσκολα ακουστικά, η προσθήκη του aune b1 φορητού μετά το thx onyx που είναι dac και ενισχυτής ακουστικών μαζί , το άκουσμα παίρνει όλα αυτά τα θετικά που ανέφερα προηγουμένως, συν μία μικρή δόση γλύκας που κολακεύει περισσότερο το άκουσμα.
Καταλαβα ευχαριστω πολυ για την εξηγηση
 


Μηνύματα
1.233
Reaction score
2.047
Αύριο η τιμή για την Meze 109 Pro στα 613 ευρώ
Black Friday
Black Friday

Black Friday 2022
Black Friday 2022

Σημερα περασα απο το μαγαζι τους και τα ακουσα. Πολυ ωραιο ακουστικο με καπως τονισμενες μεσαιες. Αυτο που με χαλασε ηταν οι ανυπαρκτες για εμενα χαμηλες.
Τα παιδια του avstore, τρομερα για να βοηθησουν. Στο μαγαζι υπηρχαν περιπου 50-60 διαφορετικα ακουστικα για δοκιμη.
Με εβαλαν σε μια καρεκλα με εναν υπολογιστη μπροστα μου, με ρωτησαν σε ποιον απο τους διαθεσιμους ενισχυτες και dac προτιμουσα να συνδεθουν και με αφησαν να καταω οσο ηθελα.
Γενικα παντως καποια καταστηματα εδω ειναι παραδειγμα προς μιμηση.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Καλέ αυτοί έχουν τα LS60 στα 5.100€! 😍

(λάθος thread, το ξέρω, πότε θα ανοίξουμε thread για προσφορές BF φέτος;)
 

Μηνύματα
100
Reaction score
27
Δεν είμαι γνώστης ακουστικών κι ούτε έχω δώσει πάρα πολλά χρήματα για ένα ζευγάρι,αλλά πχ είχα κάποια φθηνά τύπου 3-4 ευρώ για μερικά χρόνια και ακούγονταν τέλεια στα δικά μου αυτιά.
Το κακό είναι ότι δεν θυμάμαι μάρκα. Κι από κει και πέρα δοκίμασα 3-4 ζευγάρια και ήταν πολύ μέτρια πχ στα Sony αυτά τύπου μπλε χρώμα με μαξιλαράκι κλπ από Γερμανό πολλά πρίμα δυστυχώς,όπως επίσης και άλλο ένα ζευγάρι που δοκίμασα με μαξιλαράκι και στο κουτί έγραφαν hi-res, αλλά και κάποια earbuds της xiaomi που έχω για το κινητό έχουν πολλά πρίμα. Τώρα έχω κάτι maxell απλά με 3 ευρώ αλλά στα κομμάτια πχ της Panik Records ακούω πολλή θολούρα και μπάσο σκληρό ενοχλητικό που παραμορφώνει τον ήχο πολλές φορές, τα υπόλοιπα μου ακούγονται σωστά και όσο πάμε πίσω στα χρόνια,τότε που έβγαιναν cds ακούγονται πολύ καλά στο youtube.
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Καλησπέρα σε όλους...
ήρθαν και τα 271 studio στην mk1 εκδοχή τους.

Πριν από λίγο με συνάδελφο ( ως δεύτερο σετ αυτιών ) το συγκριτικό ανάμεσα στα 260, 271 και 280.

Ο συνάδελφος κάτοχος των 612 pro και πλέον και των 260.

Χαμός και η αλήθεια είναι ότι το κάθε ένα έχει τον χαρακτήρα του.

Ωραία ακουστικά το καθένα με τις χάρες του όπου λόγω κόστους στα (40 ευρώ) επιτρέπουν τις υπερβολές.

Πάντως εάν κάποιος θέλει ένα κλειστού τύπου (όχι τόσο δύσκολο στην οδήγηση αλλά όχι και από την έξοδο του κινητού του) ακουστικό τα 271 προτείνονται ανεπιφύλακτα.
 

Μηνύματα
100
Reaction score
27
40 ευρώ είναι καλά. Έχω γνωστούς που έχουν δώσει 500 ευρώ για ακουστικά όπως κάτι Senheier,κάπως έτσι και το κακό είναι ότι ακούγονται πολύ μπάσα, δεν μου αρέσει να ακούγονται έτσι
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
@thebest20
Δεν είναι ακριβώς έτσι
Η τιμή των akg είναι στα 40,00 λόγω παλαιότητας και μεταχειρισμένης κατάστασης και είναι ρίσκο του να βρει κάποιος σε καλή κατάσταση.
Ωστόσο με προσοχή και λίγη τύχη όλα γίνονται
Παρόλα αυτά η μέση τιμή είναι γύρω στα 100 ευρώ για ένα vintage κομμάτι σε καλή κατάσταση.
Τώρα τα Sennheiser ναι είναι πιο ακριβά αλλά όχι ότι υστερούν σε κάτι...άλλης φιλοσοφίας ο ήχος αλλά όχι υποδεέστερος και σίγουρα το να κρίνει κάποιος θέλει προσεκτική ακρόαση και σωστό εξοπλισμό.
Πχ αυτά τα παλιά της akg εάν δεν οδηγηθούν σωστά κάποιος θα πει ότι ούτε τα 40 ευρώ αξίζουν
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Για αυτά που είναι σε προσφορά έχει κανείς εμπειρία; https://www.kotsovolos.gr/mobile-ph...lkws_138=5e517f7b-364e-306c-df46-da0f2e15ded8

Είναι ήδη υπέρβαση τα 100€, όποτε δεν θα ήθελα αντιπρόταση παραπάνω. Ιδανικά θα ήθελα κάτι μέχρι 60-80€ κυρίως για μουσική. Το ασύρματο είναι καλοδεχούμενο αλλά όχι απαραίτητο. Χρήση κυρίως με ενισχυτή marantz ή κινητό.
Ευχαριστώ
 

K

kimon

Guest
Παρέλαβα πριν δυο-τρεις μέρες τα Fidelio X2 XR (στα 130 ευρώ). Θέλω όμως να τα ακούσω κάπως προσεκτικά, πριν καταλήξω σε συμπεράσματα.
Eίχα πει να γράψω την γνώμη μου για τα Χ2 ΧR και μάλλον ήρθε η ώρα.
-Πολύ στιβαρή ποιότητα κατασκευής, πολύ πάνω από την λιανική τους τιμή.
-Χρειάζονται στρώσιμο, γιατί στην αρχή το μπάσο τους μου φάνηκε κουραστικό.
-Μεγάλη διαφάνεια και ανάδειξη λεπτομερειών. Παρακολουθείς άνετα την μελωδία ενός συγκεκριμένου οργάνου.
-Ουσιαστικά δεν διαφωνώ σε κάτι με την παρακάτω παρουσίαση-κριτική, οπότε (για να μη γράφω και πολλά) την παραθέτω προς ανάγνωση:

Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω την τροποποίηση που προτείνεται για τις υψηλές συχνότητες (μείωση των συριστικών).
 

Μηνύματα
100
Reaction score
27
Έχουν υψηλές αυτά τα ακουστικά?Σε κάποια πανάκριβα που είχα δοκιμάσει δεν άκουγα υψηλές αλλά μπορεί να φταίει και το τραγούδι. Αν έχουν δυνατό μπάσο δεν κάνουν για μένα,μου αρέσει να ακούω πιο πολύ τις υψηλές αλλά χωρίς το -σ να μικροφωνίζει.
 

K

kimon

Guest
Έχουν υψηλές αυτά τα ακουστικά?Σε κάποια πανάκριβα που είχα δοκιμάσει δεν άκουγα υψηλές αλλά μπορεί να φταίει και το τραγούδι. Αν έχουν δυνατό μπάσο δεν κάνουν για μένα,μου αρέσει να ακούω πιο πολύ τις υψηλές αλλά χωρίς το -σ να μικροφωνίζει.
Αν διαβάσειϛ την παρουσίαση, θα βρειϛ αναλυτικά σχόλια, πολύ κατατοπιστικά, με τα οποία συμφωνώ. Προτείνεται και τρόποϛ ρύθμισηϛ των μπάσων.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Eίχα πει να γράψω την γνώμη μου για τα Χ2 ΧR και μάλλον ήρθε η ώρα.
-Πολύ στιβαρή ποιότητα κατασκευής, πολύ πάνω από την λιανική τους τιμή.
-Χρειάζονται στρώσιμο, γιατί στην αρχή το μπάσο τους μου φάνηκε κουραστικό.
-Μεγάλη διαφάνεια και ανάδειξη λεπτομερειών. Παρακολουθείς άνετα την μελωδία ενός συγκεκριμένου οργάνου.
-Ουσιαστικά δεν διαφωνώ σε κάτι με την παρακάτω παρουσίαση-κριτική, οπότε (για να μη γράφω και πολλά) την παραθέτω προς ανάγνωση:

Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω την τροποποίηση που προτείνεται για τις υψηλές συχνότητες (μείωση των συριστικών).
Πολύ καλή αγορά, να τα χαρείς! Αν φτιάξεις το φιλτράκι για τις υψηλές που πρoτείνει ο solderdude είναι καλύτερα να το ενσωματώσεις σε ένα εξωτερικό καλώδιο (μικρή προέκταση), παρά να παίξεις με το κολητήρι κοντά στις επαφές των drivers. (Αν όμως είσαι έμπειρος, ok). Επίσης αξίζει να δοκιμάσεις την πανεύκολη "μετατροπή" για τα μπάσα, δηλ. το τμηματικό φράξιμο της μικρής οπής.
Καλή επιτυχία!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.873
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top