Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.


Μηνύματα
352
Reaction score
207
Καλησπέρα συγκριτικών ακροάσεων συνέχεια έπειτα και από την προσθήκη των 2 vintage ακουστικών της akg.

Το 260 σαφώς καλύτερο από το 280 για τα δικά μου γούστα, με μεγαλύτερη σκηνή και λεπτομέρεια αέρα στα ψιλά, λεπτομέρεια όμως που δεν κουράζει ούτε σε πολύ υψηλές στάθμες και χωρίς να λείπει καθόλου ο όγκος στα όργανα.
Σαφώς όμως θέλει καλή πηγή και καλή ενίσχυση αλλιώς είναι αρκετά θολό (βασικό χαρακτηριστικό της υποοδηγησης όπως το εκλαμβάνω εγώ)

Τα 280 πιο γεμάτο ως άκουσμα στα μέσο χαμηλά αλλά χωρίς τον αέρα και την λεπτομέρεια στις υψηλές και με σαφώς πιο στενή σκηνή.

Δίνει την αίσθηση closed back ακουστικού σε σχέση με τα 260 παρόλο που είναι και αυτά semi open.

Τώρα τα 260 σε σχέση με τα 701 έχουν σαφώς λιγότερη διαρροή, είναι πιο άνετα στο κεφάλι και στα του ήχου είναι ένα τακ καλύτερα από τα 701.
Καλύτερα γιατί μπορεί να έχουν ελάχιστα πιο κλειστή σκηνή (το αντιλαμβάνεσαι σε άμεση εναλλαγή) αλλά έχει περισσότερο όγκο στα όργανα με αποτέλεσμα να είναι πιο απολαυστικό το άκουσμα. Οι ψηλές τους είπαμε δεν ξύνουν ποτέ ενώ σε κάποια ακούσματα το 701 και ανάλογα την ηχογράφηση ίσως ενοχλήσουν.

Τέλος τα 260 σε σχέση με τα Sennheiser 6xx είναι πολύ δύσκολο να διαλέξεις. Έχουν και τα δύο τρομερή άνεση, θέλουν σοβαρή ενίσχυση και παίζουν ότι τους δίνεις.

Τα 6xx πιο συγχωρητικό με τις μέτριες εγγραφές, αλλά με στενότερη σκηνή και με την τοποθέτηση κάποιων από τα όργανα πιο πίσω. Αλλά με τρομερό πλούτο σε αρμονικές ειδικά σε ότι αφορά έγχορδα όργανα.

Το 260 με την μεγάλη σκηνή, να δίνει επαρκή πληροφορία σε όλα τα όργανα και να είναι πιο γρήγορο από το Sennheiser δίνοντας του ένα πλεονέκτημα σε πιο σύνθετα μουσικά δρώμενα με περισσότερα όργανα.

Δύσκολη επιλογή και πραγματικά μόνο το οικονομικό πλεονέκτημα του 369 έναντι του 6xx θα με έκανε να το προτιμήσω εάν έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο. ( Τιμές μεταχ περίπου 45 ευρώ έναντι των 200 για τα Sennheiser). Ευτυχώς που δεν χρειάζεται να διαλέξω κάποιο καθώς τα έχω στην κατοχή μου και τα δύο.

Αυτά καθαρά προσωπικές απόψεις και έχοντας ως πηγή το κινητό με dac το thx onyx και σε ενισχυτή τον aune b1 τάξης α. (Που ίσως κολακεύει καλώς τα akg λόγω λίγο πιο ζεστού χαρακτήρα)
Σε δοκιμή στην έξοδο ακουστικών του marantz pm 80 mk2 που έχω το αποτέλεσμα υπολείπεται αρκετά του παραπάνω συνδυασμού ανεξαρτήτως ακουστικού.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.798
Reaction score
8.051
Απ'ότι φαίνεται τα ασύρματα ANC ακουστικά είναι μόδα και όλοι θέλουν να βγάλουν στην αγορά τουλάχιστον ένα μοντέλο. Ποιο πρόσφατοι παίχτες, KEF & Focal.

KEF Mu7: 399 $

img-pdcp-mu7-stn08-dt.jpg_3ecfe6.jpg



-----------------------------

Focal Bathys: 799 €

grille-compagnon_15.jpg


 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να αγοράσω ασύρματα ακουστικά αλλά χωρίς να ξοδέψω τρελά χρήματα. Αγόρασα λοιπόν τα Sennheiser HD 250BT στα 40 ευρώ και αποδείχτηκαν για τα λεφτά τους εξαιρετικά. Παρακάτω ένα review από το What Wifi το οποίο με βοήθησε να τα επιλέξω:
https://www.whathifi.com/reviews/sennheiser-hd-250bt

Και εδώ το link του κατασκευαστή:

HD 250BT | Sennheiser (sennheiser-hearing.com)

Επίσης υπάρχει και εφαρμογή της Sennheiser που ισοσταθμίζεις τα ακουστικά και παίζει σε iOS και Android.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Έχω τώρα ένα σετάκι AKG Q701 Reference (τα καλά τα Αυστριακά λολ) παρέα με ένα σετάκι SMSL SU-8 & SH-8.
Είμαι γενικώς αρκετά ευχαριστημένος από το setup, λείπει κάπως το μπάσο αλλά όλο το υπόλοιπο αποζημιώνει και δημιουργεί συνολικά μια πολύ ευχάριστη και ξεκούραστη (Αν συνιθήσεις τα AKG) κατάσταση.
Άκουσα στην έκθεση που έγινε τα LCD-X (για 70 δευετρόλεπτα μεν αλλά τα άκουσα χαχαχα) με ένα φοβερό και τρομερό DAC και ένα φοβερό και τρομερό ενισχυτή ακουστικών. Πρακτικά μιλάμε για dream setup και από θέμα πιστότητας και από θέμα κόστους.
Έχει κανείς άποψη για το σχετικό "χάλι" της στερεοφωνικής εικόνας και αυτό το boxy και ήχος μέσα στο κεφάλι σου του θέματος? Πιστεύω ειλικρινά ότι έχω λιγότερο από αυτό το πράγμα στο δικό μου σετάπ (όχι σε καλό βαθμό ακόμα αλλα οκ δείχνει ένα δρόμο προς το ανεκτό). Το weakspot μου είναι η στερεοφωνική εικόνα και η αίσθηση ότι ηχεία/ακουστικά εξαφανίζονται. Έχει να κάνει κανείς καμία πρόταση που να έχει αυτό σαν δυνατό σημείο ??
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Διαβάζω κάπως το κείμενο και η αλήθεια είναι ότι μπερδεύομαι λίγο.
Τα akg είναι περίπτωση ακουστικών που λένε ότι είτε τα λατρεύεις είτε τα μισείς....και αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.

Το λοιπόν επειδή πλέον είμαι κάτοχος 4 μοντέλων της akg (240 mk2, 260, 280 parabolic και 701) το κάθε ένα ενώ έχει τη σφραγίδα της akg δεν ακούγεται το ίδιο...αν λάβουμε υπόψη και το ταίριασμα του εκάστοτε ενισχυτή τότε χάνεται η μπάλα.

Τα 701 (όντας πιο κοντά στα δικά σου) έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ σκηνή και τρομερή ενέργεια ψιλά η οποία για να τιθασευτεί θέλει ματσάρισμα με καλό ενισχυτή που θα δώσει όγκο στα όργανα στα μέσο χαμηλά (ίσως και λίγο στρογγύλεμα στις υψηλές)και να γίνει το άκουσμα λίγο πιο ευχάριστο.

Δεν έχω ακούσει κάποιο της ifi με το x bass για να σου πω εάν πετυχαίνει αυτό που λέω αλλά εγώ το πετυχαίνω με τον aune b1 φορητό ενισχυτή τάξης α καθώς είναι αρκετά "μαλακός".

Δεν έχω δοκιμάσει και κάποιον ενισχυτή με crossfeed το οποίο ίσως πετύχει καλύτερα αυτό που ζητάς (εάν έχω καταλάβει σωστά).

Η αλήθεια είναι ότι λίγα είναι τα ακουστικά τα οποία προσομοιάζουν την ακρόαση από ηχεία αλλά τα μόνα που έρχονται στο μυαλό είναι τα akg k1000 τα οποία είναι δυσεύρετα και πολύ ακριβά πλέον αλλά έχουν αυτό το χαρακτηριστικό. Για αυτό τα αποκαλούν ως ear speakers και όχι head phones.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Αααχχχ ακουστικα ...over the ear ...in ear....BT ποσο μου αρεσει η ακροαση απο αυτα...εχω περασει απο παρα πολλα
Αυτη τη στιγμη καπου εχω κατασταλαξει... Σε over the ear εχω τα focal celestee και τα hifiman ananda. Eπειδη ακουω σπανια τα hifiman πια θα πουληθουν. Σε in ear πολλα φτηνα και κανα δυο ακριβα ... fiio fh7 kai ta ποσα χρονια δεν θμαμαι πια shure 435.
Στο λαπτοπ παιζουν στο ifi zen dac2 και απο κινητο στο παλι ifi hip dac 2 . Επισης στο dap ibasso dx170
Aναμενω μεθαυριο την εκθεση να ακουσω τα focal bathys και τα utopia 2 ...
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Διαβάζω κάπως το κείμενο και η αλήθεια είναι ότι μπερδεύομαι λίγο.
Τα akg είναι περίπτωση ακουστικών που λένε ότι είτε τα λατρεύεις είτε τα μισείς....και αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.

Το λοιπόν επειδή πλέον είμαι κάτοχος 4 μοντέλων της akg (240 mk2, 260, 280 parabolic και 701) το κάθε ένα ενώ έχει τη σφραγίδα της akg δεν ακούγεται το ίδιο...αν λάβουμε υπόψη και το ταίριασμα του εκάστοτε ενισχυτή τότε χάνεται η μπάλα.

Τα 701 (όντας πιο κοντά στα δικά σου) έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ σκηνή και τρομερή ενέργεια ψιλά η οποία για να τιθασευτεί θέλει ματσάρισμα με καλό ενισχυτή που θα δώσει όγκο στα όργανα στα μέσο χαμηλά (ίσως και λίγο στρογγύλεμα στις υψηλές)και να γίνει το άκουσμα λίγο πιο ευχάριστο.

Δεν έχω ακούσει κάποιο της ifi με το x bass για να σου πω εάν πετυχαίνει αυτό που λέω αλλά εγώ το πετυχαίνω με τον aune b1 φορητό ενισχυτή τάξης α καθώς είναι αρκετά "μαλακός".

Δεν έχω δοκιμάσει και κάποιον ενισχυτή με crossfeed το οποίο ίσως πετύχει καλύτερα αυτό που ζητάς (εάν έχω καταλάβει σωστά).

Η αλήθεια είναι ότι λίγα είναι τα ακουστικά τα οποία προσομοιάζουν την ακρόαση από ηχεία αλλά τα μόνα που έρχονται στο μυαλό είναι τα akg k1000 τα οποία είναι δυσεύρετα και πολύ ακριβά πλέον αλλά έχουν αυτό το χαρακτηριστικό. Για αυτό τα αποκαλούν ως ear speakers και όχι head phones.

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δεν έχω κάποιο παράπονο ή πρόβλημα από το άκουσμα των AKG με εξαίρεση το κάπως ασθενικό μπάσο αλλά σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα το παραβλέπω.

Έκανα μια σκέψη να πάω σε "καλό" planar ακουστικό με πιο αναβαθμισμένα συνοδά (ενισχυτή ακουστικών) για να πάρω καλύτερη ακόμα αν γίνεται σκηνή και ίσως περισσότερο μπάσο. Άκουσα ένα σύστημα που τα συνοδά φεύγουν αρκετά εκτός budget τα ακουστικά όμως είναι εντός αλλά το αποτέλεσμα δε με ικανοποίησε ιδιαίτερα.

Η απορία ήταν αν υπάρχει σετ ακουστικών (σύγχρονο-καινούριο δε θέλω μτχ) που να έχει καλύτερη σκηνή από το Q701Ref, καλύτερο μπάσο και τίποτα χειρότερο από αυτό.
 

Μηνύματα
352
Reaction score
207
Θεωρώ ότι θα υπάρχει απλά εγώ δεν έχω ακούσει κάτι σε σύγχρονο πιο ακριβό από αυτά που έχω.
Για μεγαλύτερη σκηνή λίγο δύσκολο αλλά με περισσότερο όγκο μεσοχαμηλά θα υπάρχει σίγουρα.
Έναν απλό παραλληλισμό που μπορώ να κάνω με σκηνή και ηχόχρωμα (με βάση τα δικά μου γούστα - εμπειρίες και ακουστικά) είναι σαν τις πίτσες και τις εκάστοτε ζύμες που έχουν.
Thin crisply τα akg 701 όπου γευεσαι καλύτερα τα υλικά (ψηλές)
Μεσαία τα Sennheiser 6xx με ωραία ισορροπία ανάμεσα σε ψηλές και όγκο μεσοχαμηλά
Και αφράτη τα Phillips fidelio x2 όπου το μπάσο υπερτερεί έναντι των άλλων συχνοτήτων.
Έχω ακούσει δύο πλαναρ της hifiman και θα έλεγα ότι πάνε προς την crispy
Δεν έχω ακούσει όμως audeze και focal της ακριβές σειρές.
Ά τώρα που τα γράφω άκου εάν μπορείς κάπου τα Phillips fidelio x2 και οπωσδήποτε τα akg 612 pro και κάποιο από τα 361 ή 371.
Είναι κρίμα γιατί με λίγα λεφτά και χωρίς περισσότερες απαιτήσεις σε ενισχυτή ίσως είναι αυτό που θες
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Θεωρώ ότι θα υπάρχει απλά εγώ δεν έχω ακούσει κάτι σε σύγχρονο πιο ακριβό από αυτά που έχω.
Για μεγαλύτερη σκηνή λίγο δύσκολο αλλά με περισσότερο όγκο μεσοχαμηλά θα υπάρχει σίγουρα.
Έναν απλό παραλληλισμό που μπορώ να κάνω με σκηνή και ηχόχρωμα (με βάση τα δικά μου γούστα - εμπειρίες και ακουστικά) είναι σαν τις πίτσες και τις εκάστοτε ζύμες που έχουν.
Thin crisply τα akg 701 όπου γευεσαι καλύτερα τα υλικά (ψηλές)
Μεσαία τα Sennheiser 6xx με ωραία ισορροπία ανάμεσα σε ψηλές και όγκο μεσοχαμηλά
Και αφράτη τα Phillips fidelio x2 όπου το μπάσο υπερτερεί έναντι των άλλων συχνοτήτων.
Έχω ακούσει δύο πλαναρ της hifiman και θα έλεγα ότι πάνε προς την crispy
Δεν έχω ακούσει όμως audeze και focal της ακριβές σειρές.
Ά τώρα που τα γράφω άκου εάν μπορείς κάπου τα Phillips fidelio x2 και οπωσδήποτε τα akg 612 pro και κάποιο από τα 361 ή 371.
Είναι κρίμα γιατί με λίγα λεφτά και χωρίς περισσότερες απαιτήσεις σε ενισχυτή ίσως είναι αυτό που θες
Για τα Beyer (990 ή 1990) τι άποψη έχεις ?
Έχω διαβάσει πολύ καλές κρητικές.
 

Μηνύματα
704
Reaction score
2.304
Στα παρακάτω links μπορείς να δείς μετρήσεις των Beyer 990 ή 1990 μεταξύ τους, αλλά και με τα AKG Q701.
Απ΄ ότι φαίνεται όλα τα beyerdynamic (έχω ακούσει τα DT-770pro) έχουν πολύ ανεβασμένες ψιλές. Εμένα προσωπικά ενώ στην αρχή φαινόταν καλά και αναλυτικά, μετά από κάποια ώρα με κούρασαν. Κατά τα άλλα είναι εξαιρετικά.



Κατά τα άλλα είναι εξαιρετικά
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Θα πάω τώρα και στην έκθεση να δω τι θα ακούσω.
Δε περίμενα ότι τα 701 θα έπαιζαν τόσο καλά εν τέλει :roflmao:
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δυστυχώς δεν τα έχω ακούσει
Άκου εάν μπορείς τα 660 της Sennheiser
θα προσπαθήσω να βρω και αυτά και τα 800S που μου είπε ένας φίλος ότι είναι αναφοράς για soundstage κτλπ. (Βέβαια μεταξύ μας δε νομίζω να αναίβω τόσο πολύ σε budget αλλά καλό είναι να ξέρεις που είναι το ταβάνι :) )
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Τα επιμελήθηκε ο quincy Jones ...γιαυτό... ;) 👍
Βρε λέτε να τα ξαναβγάλω από το συρτάρι και να αρχίσω να τα χρησιμοποιώ ξανά;
Να τα έχω αδικήσει τόσο πολύ;

Αν και από τα θέματα που έχω μαζί τους δεν νομίζω πως κανένα μπορεί να ήταν ιδέα μου:
- Δεν με βολεύουν (η εφαρμογή τους εννοώ, με πατάει πολύ στο πάνω μέρος και με κουράζει)
- Τους λείπουν μπάσα
- Το open back δεν είναι πρακτικό για τις περισσότερες ώρες/περιστάσεις που τα χρησιμοποιώ
- Μου χαλάνε το μαλλί 😁

Άρα μάλλον στο συρτάρι θα παραμείνουν
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Βρε λέτε να τα ξαναβγάλω από το συρτάρι και να αρχίσω να τα χρησιμοποιώ ξανά;
Να τα έχω αδικήσει τόσο πολύ;

Αν και από τα θέματα που έχω μαζί τους δεν νομίζω πως κανένα μπορεί να ήταν ιδέα μου:
- Δεν με βολεύουν (η εφαρμογή τους εννοώ, με πατάει πολύ στο πάνω μέρος και με κουράζει)
- Τους λείπουν μπάσα
- Το open back δεν είναι πρακτικό για τις περισσότερες ώρες/περιστάσεις που τα χρησιμοποιώ
- Μου χαλάνε το μαλλί 😁

Άρα μάλλον στο συρτάρι θα παραμείνουν
Μια φορά έχω παρασυρθεί (χειμώνας κιόλας) και ακούω τέρμα.
Ξαφνικά νιώθω ένα χέρι πίσω στον ώμο (γιατί προφαν'ως η γυναίκα μίλησε αλλά που να ακούσω) να χαμηλώσω!!! Η γυναίκα σε άλλο δωμάτιο με πόρτα κλειστή και άκουγε.
Ακούνται πάρα πολύ χαχαχαχ
 

Μηνύματα
704
Reaction score
2.304
Μια φορά έχω παρασυρθεί (χειμώνας κιόλας) και ακούω τέρμα.
Ξαφνικά νιώθω ένα χέρι πίσω στον ώμο (γιατί προφαν'ως η γυναίκα μίλησε αλλά που να ακούσω) να χαμηλώσω!!! Η γυναίκα σε άλλο δωμάτιο με πόρτα κλειστή και άκουγε.
Ακούνται πάρα πολύ χαχαχαχ
Αυτό είναι το πρόβλημα με τα open type ακουστικά...Ακούν και οι άλλοι μαζί σου.... 😁...και Εγώ όταν τα βάλω πάνω από 40% της έντασης....αρχίζω και εισπράτω παρατηρήσεις. 😁
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Αυτό είναι το πρόβλημα με τα open type ακουστικά...Ακούν και οι άλλοι μαζί σου.... 😁...και Εγώ όταν τα βάλω πάνω από 40% της έντασης....αρχίζω και εισπράτω παρατηρήσεις. 😁
Απέκτησα πρόσφατα ένα σετάκι Adam T7V οπότε έχω πολύ ισχυρό κίνητρο πλέον 8-)
Σκέψου προχτες μου λέει μόνη της, δεν είχες και ένα ζευγάρι ακουστικά ? :roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
704
Reaction score
2.304
1667568706118.png Sennheiser HD-380pro

Οταν θέλω να ακούω δυνατά χωρις να ενοχλώ την οικογένεια (και τους γείτονες), βάζω τα sennheiser HD-380pro, (κλειστού τύπου) τα οποία είναι πολυ καλά, με πολύ μπάσο για τα δεδομένα της sennheiser. Επίσης χαμηλή αντίσταση 54 Ω, ελαφριά και αχρωμάτιστος ήχος. Για τα χρήματα τους πολύ καλή επιλογή.
Στο παρακάτω διάγραμμα γίνεται σύγκριση με παρόμοιας τιμής γνωστά ακουστικά.

comparison 1.JPG
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.219
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top