Ποδήλατο

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Και πήρα ένα γμτ perfetto Ros να δω πότε θα το βάλω.
Μην τον ακούς βαρονε, με τα spd θα έρθει η μέρα που θα ξεχάσεις να πάρεις τα κανονικά και κυκλοφορείς με gaerne και παντελονάκι με τσάκιση. (Έχω μόνιμα στο γραφείο μαύρα και καφέ παπούτσια πλέον και ζώνες)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Εάν ψάχνεις παρέα για βόλτα στείλε π.μ. Συνήθως τις Κυριακές βγαίνουμε με τα ποδήλατα μας μια χαλαρή βόλτα στην Αθήνα και πίνουμε και το καφεδάκι μας Είμαστε μια μικρή παρέα που όμως χωράνε όλοι. Η πρόταση ισχύει για ολους
Λεωνίδα, λέγαμε μήπως γίνει κάποια συνάντηση απ, όλους κάποια στιγμή. Θα μπορούσε με ευκαιρία αυτό να γίνει κάποια στιγμή. Θα μπορούσε ας πούμε να πάμε μια σύντομη βόλτα και στη επιστροφή να πιούμε ένα καφέ και να συστηθούμε
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.110
Reaction score
30.056
(Έχω μόνιμα στο γραφείο μαύρα και καφέ παπούτσια πλέον και ζώνες)

2 κουστούμια, 1 σακάκι, 1 καμπαρντίνα, 5 ζευγάρια παπούτσια, 2 γραβάτες 1 ζευγάρι κάλτσες, καλό θα ήταν να έφερνα κανένα πουκάμισο και κανένα λεπτό πουλόβερ
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... ειμαι απο προσωπικη επιλογή αντικοινωνικο, δεν εχω θεμα με τα ατομα, εχουν αυτα μαζι μου, και βεβαια δεν εχω θεμα που εχουν αυτα μαζι μου.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.110
Reaction score
30.056
Ψέμματα.... 7 (!!!) είχα τελικά στο γραφείο (6 + 1 που έβγαλα τώρα να φορέσω)... και τα 3 αφόρετα. Κομμένες οι αγορές υποδημάτων

IMG_20221123_123118_edit_993950145526977.jpg


(δεν θέλω σχόλια για το γούστο μου σε παπούτσια! :p )
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Λεωνίδα, λέγαμε μήπως γίνει κάποια συνάντηση απ, όλους κάποια στιγμή. Θα μπορούσε με ευκαιρία αυτό να γίνει κάποια στιγμή. Θα μπορούσε ας πούμε να πάμε μια σύντομη βόλτα και στη επιστροφή να πιούμε ένα καφέ και να συστηθούμε
Τέλεια. Χρήστο θα αναλάβεις να το οργανώσεις;
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Ψέμματα.... 7 (!!!) είχα τελικά στο γραφείο (6 + 1 που έβγαλα τώρα να φορέσω)... και τα 3 αφόρετα. Κομμένες οι αγορές υποδημάτων

View attachment 271209

(δεν θέλω σχόλια για το γούστο μου σε παπούτσια! :p )
το 3ο απο αριστερά αν είναι 42 και δεν το θες το παίρνω με τη ζώνη του
 




Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Σε βίντεο αν το έχει, θα γίνει πιο πιστευτό... :roflmao:

Θυμάμαι ένα παλιό επεισόδιο του GCN, με ένα ποδήλατο να προσπαθει να τραβήξει ένα μικρό τροχόσπιτο, και το μόνο σχεδόν που κατάφερνε ήταν να πηγαίνει όπου θέλει το φορτίο!

 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Τέλεια. Χρήστο θα αναλάβεις να το οργανώσεις;
Μία ανακοίνωση εδώ θα κάνω Λεωνίδα, όσοι πιστοί προσέλθουν.
Ας δοθούν κάποιες ιδέες για διαδρομή, προτιμότερο θα ήταν να μη μπλέξουμε με κέντρο, κάπου ας πούμε παρά έξω.
Μία στα γρήγορα που μου έρχετε πχ. Ανάβαση κρεμαστου λαγού και στη επιστροφή καφέ κάπου στη Βούλα.
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.110
Reaction score
30.056
Με χαρτί γιατρού κιόλας!

Τι μου θύμισες...

Φαντάσου ότι πήγα στην Αεροπορία στα 28 μου και μετά ένα χρόνο θητείας, μου ξαναέδωσαν ένα χρόνο αναβολής λόγω αντικοινωνικής συμπεριφοράς και αδυναμίας συνεργασίας. :biggrin:

Ένα πρωί, μετά από κάτι επανειλημμένες μαλ@κίες που μου έλεγαν να κάνω, έφυγα από την Ελευσίνα που ήταν η τότε μονάδα μου και πήγα κατευθείαν στο ΓΝΑ.
Μία βδομάδα έκατσα στο Νευρολογικό Τμήμα και τους έκανα άνω-κάτω. Έβαζαν κάτι ηλίθιες χαλαρωτικές μουσικές κι εγώ τις άλλαζα κι έβαζα τέρμα τα hiphop της εποχής. Αρνιόμουν να φάω το φαγητό του νοσοκομείου και παράγγελνα απέξω. Είχαν στείλει αξιωματικό να με ρωτήσει γιατί δεν θέλω το δικό τους φαγητό. Τι να του εξηγήσω... :roflmao:
Ααα και κάθε πρωί ερχόταν μία ψυχολόγος και μέσω μισάωρης κατήχησης μού έλεγε να βλέπω θετικά τη ζωή . Η πίεση στα κόκκινα. Της έλεγα ότι η ζωή μου ήταν μια χαρά όσο ήμουν μακριά από τον στρατό, αν έχει καμιά καλή φίλη να μου γνωρίσει (η ίδια δεν βλεπόταν) κι άλλα τέτοια για να περάσει η ώρα.

Ωραίες εποχές καφρίλας. :roflmao:

Η διήγηση μου έφερε έντονα στο μυαλό τον πρωτοξάδερφό μου, αυτόν που εγώ λέω 'Λύκο' και η σύζυγος, 'αναρχοαυτόνομο'.

Άτομο εντελώς ακατάλληλο για στρατό και γενικά αντίθετο στην ιδέα να έχει κάποιος εξουσία επάνω του. Διαρκώς δημιουργούσε διάφορες περιπέτειες και ιστορίες, άλλες ωραίες άλλες απίστευτες, οι οποίες συντόμως εύρισκαν τον δρόμο τους στα στιχάκια που του σκάρωνα (έχω ολόκληρη συλλογή για τον 'λύκο'). Μια από αυτές είναι, όπως ίσως φαντάζεσαι, 'Ο Λύκος στον στρατό' (ούτε θυμάμαι πότε το έγραψα... πριν το 2000 σίγουρα) που παραθέτω παρακάτω:


Τον Λύκο τον επήρανε εις το στρατό να πάει
κι, έκπληκτος, απήντησε, 'μα μόλις έχω φάει!'

Του 'παν 'εμείς δεν χάφτουμε απ' τις δικές σου τρέλες'
μα 'κείνος ήθελε βαθμό, και φύτευε σαρδέλες.

'Ετούτος είναι παλαβός' ακούστηκε στον λόχο
και κείνος είπε 'μπράβο σας, κερδίσατε το λότο'

Στο 424 αμέσως τον επάνε.
τον κάνουνε εισαγωγή και τονε μελετάνε.

'Αυτός ειν' επικίνδυνος!' 'φορέστε του μανδύα1'
εγνωματεύσαν οι γιατροί που 'χαν εφημερία.

Απαξάπαντες όλο τους μείναν να τον κοιτάνε,
μα ο Λύκος είπε 'γρήγορα, άντε κι αλλού να πάμε'

Του 'παν 'λίγο περίμενε, γιατρός να σ' εξετάσει'
όμως ο αφιλότιμος, αργούσε να περάσει!

Ο Λύκος είπε 'έννοια σας, εγώ έχω την πείρα'
στα ρούχα δοκιμάζοντας τον νέο του αναπτήρα.

Αμέσως του 'δωκαν χαρτί για να κυκλοφορήσει
κι είπαν 'με την αξία σου το έχεις εκερδίσει!'

Έγραφε 'επικίνδυνος' και 'μακριά απ' το πλήθος'
μα αυτός το επεδείκνυε παράσημο στο στήθος!

Κι ο Λύκος έτσι απ' τον στρατό για πάντα απηλλάγη,
και βίο τώρα αίγαγρου στην Κρήτη κάτω άγει.




γατάκια.... :roflmao: εδώ μιλάμε για πραγματικά γιωτόχαρτα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Τα εργαλεία αρέ κάνουν τον μάστορα!!
Φοβερό εργαλείο, με το σώμα της μεσαίας τριβής πάνω στο σκελετό, βγάζεις και βάζεις ρουλεμάν χωρίς να κοπανάς με σφυρί και διάφορες πατέντες.
Δίνεις κάτι παραπάνω, μένουν όλοι ευχαριστημένοι :)
IMG_20221123_205308.jpg
IMG_20221123_205146.jpg
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Ναι, αυτό με το κοπάνημα... λες και σταυρώνω τον Χριστό στις 2-3 φορές που άλλαξα μεσαία τριβή! :roflmao: :gamer:

Το σκεφτόμουν τέτοιο εργαλείο, αλλά με είχαν πιάσει οι τσιγκουνιές...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Με κλειστά μάτια το αγοράζεις Σώτο, είναι τόσο πρακτικό και εύκολο στη χρήση που αξίζει όλες τις παράδες που ζητάει ο κατασκευαστής, ειδικά όταν πρόκειται για carbon πλαίσια.
Εντέλει τα ρουλεμάν είναι σε άψογη κατάσταση, φοβάμαι πως το πρόβλημα είναι στον άξονα του δισκοβραχίονα, το μέταλλο των ρουλεμάν έρχονται σε άμεση επαφή και πρέπει να τον έχω φάει. Θα τον μετρήσω κάποια στιγμή με μικρόμετρο να το επιβεβαιώσω.
IMG_20221123_213619.jpg

Να γιατί τα ρουλεμάν της shimano έχουν πλαστικό υλικό στη επαφή με τον άξονα, το μάθαμε και αυτό... Κάνοντας ζημιά πρώτα :biggrin:
IMG_20221123_213255.jpg
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Loctite 603 για ρουλεμάν, λογικά θα έχετε στη δουλειά.
Θα σου σφίξει τα διάκενα στον άξονα αλλά λογικά η εξάρμωση θα είναι πιο απαιτητική
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top