Ποδήλατο


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.736
Reaction score
83.507


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.247
Reaction score
41.909
Το μακρινό 1995 είχε γίνει μια αντίστοιχη κίνηση από μια ομάδα δραστηριότητας από φίλους και γνωστούς. Ανάμεσα από πολλές δραστηριότητες ήταν και αυτή του ποδηλάτου. Το κομμάτι της ποδηλασίας είχε μηδενικό ενδιαφέρον, είχαν μείνει 30-40 ποδήλατα σε μια γωνιά και σάπισαν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.736
Reaction score
83.507
Το μακρινό 1995 είχε γίνει μια αντίστοιχη κίνηση από μια ομάδα δραστηριότητας από φίλους και γνωστούς. Ανάμεσα από πολλές δραστηριότητες ήταν και αυτή του ποδηλάτου. Το κομμάτι της ποδηλασίας είχε μηδενικό ενδιαφέρον, είχαν μείνει 30-40 ποδήλατα σε μια γωνιά και σάπισαν.
Τώρα που έχω χρόνο θα υφάνω σεντόνι. :biggrin:


Είμαι υπέρ κάθε κίνησης που φέρνει κοντά ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα και τους προσφέρει περισσότερες επιλογές. Πρέπει όμως να υπολογίζουμε εκ των προτέρων ότι οι αλλαγές αυτές πατάνε σε ένα υπόβαθρο, η ποιότητα του οποίου θα καθορίσει και την επιτυχία τους.

Όλες οι ενέργειες για εναλλακτικές δραστηριότητες χρησιμοποιούν την "ακτιβιστική" μέθοδο: Ξεκινάμε και θα αναγκάσουμε το σύστημα να μας ακολουθήσει.

Σχετικό-άσχετο ποδηλατικό:

Θυμάμαι πριν καμιά δεκαριά χρόνια που συζητούσα φιλικά με τον υπεύθυνο (και πρόεδρο της ομάδας ποδηλασίας του δήμου) για τη δημιουργία ποδηλατόδρομων στη Νέα Ερυθραία. Είχε γίνει χαμός γιατί οι αντιδράσεις ήταν πολύ περισσότερες από τις υποστηρικτικές απόψεις, αλλά τελικά κατασκευάστηκαν. Του εξηγούσα ότι υπάρχουν πολλές ελλείψεις σε πιο βασικές υποδομές γι' αυτό και η αντίδραση. Μου έλεγε ότι αν περιμέναμε να διορθωθούν πρώτα όλα τ' άλλα δεν θα κάναμε ποτέ ποδηλατόδρομους. Λογική άποψη αλλά biased γιατί οι προτεραιότητες του φίλου είχαν στην κορυφή το ποδήλατο.

Ερχόμαστε στο σήμερα για να κάνουμε ασφαλή κριτική εκ του αποτελέσματος.

Ως γνωστόν, κάθε μεγαλεπήβολο σχέδιο ολοκληρώνεται και μετά αφήνεται στην τύχη του λόγω αφραγκιάς και έλλειψης ενδιαφέροντος. Οι ποδηλατόδρομοι στην Νέα Ερυθραία έχουν σήμερα την όψη παραμελημένων αρχαίων. Σαν να τα βρήκαμε εκεί και μην μπορώντας να τα πειράξουμε προσαρμόσαμε την καθημερινότητα τριγύρω τους.
Επειδή οι δρόμοι ήταν ήδη στενοί, οι ποδηλατόδρομοι αντικατέστησαν τη λωρίδα που παρκάρουν τα αυτοκίνητα, όταν τουλάχιστον τα μισά σπίτια είναι παλιά χωρίς ιδιωτικό χώρο στάθμευσης. Η Νέα Ερυθραία έχει πολύ μεγάλη εμπορική κίνηση με πελάτες από τους γειτονικούς δήμους και σχεδόν ανύπαρκτα πάρκινγκ. Οπότε, με τον περιορισμό των θέσεων στάθμευσης στα τριγύρω στενά, τα αυτοκίνητα παρκάρουν στις κεντρικές αρτηρίες και γίνεται ο κακός χαμός.

Όσον αφορά τους ποδηλάτες... Σπανίως περνάει κανένας χρησιμοποιώντας τον κανονικό δρόμο γιατί ο δικός του είναι χάλια (πέτρες, λακκούβες, εμπόδια κλπ). :biggrin:

Έγινε ένα μεγάλο έργο για να τραβήξει περισσότερους στο ποδήλατο, πέρα από αυτούς που ήδη το αγαπούσαν, και τελικά τα ποσοστά δεν άλλαξαν δημιουργώντας έξτρα πρόβλημα στο ήδη υπάρχον (κίνηση).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.962
Reaction score
20.479
[...]
Το μόνος χόρευε και όσο θέλεις πηδα, το ξέρς?
Αυτο ακριβώς!!
Ναι, καταλάβαμε ότι είσαι "μοναχικός λύκος" (lone wolf, που λένε και στο χωριό μου). :biggrin:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.505
Reaction score
30.712
Είναι hipsterάς ο άνθρωπος!

View attachment 271162

Εντάξει όχι κι έτσι. Κατ αρχάς ποτέ κινητό στο ποδήλατο. Κατά τα λοιπά εάν εξαιρέσεις ότι ο τύπος δεν φαίνεται για πάνω από 30-35, δεν απέχει και πολύ το ντύσιμο καίτοι λιγότερο χιπστεραδικο.

IMG_20221123_100552_edit_992131170474129.jpg
IMG_20221123_100419_edit_992160441470479.jpg


Ετσι ήμουν σήμερα πάνω στο ποδήλατο. Δεν είναι λογικό να θέλω πιο όρθια στάση;
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.848
Είμαι υπέρ κάθε κίνησης που φέρνει κοντά ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα
στο τελος τσακωνονται , και η (οποια) ενασχοληση φθινει, καθοτι προκειται για τα γνωστα 2ποδα που αυτοαποκαλουνται αθρωπες.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Αυτό εδώ πρέπει να είναι και γαμω τα αστικά ποδήλατα
@Leon33 για δες
Πολύ ωραίο ποδήλατο το FX. Στα 500 ευρώ δεν υπάρχει αντίπαλος. Σε αυτή την κατηγορία υπάρχουν αρκετές πολύ καλές επιλογές. Μερικές είναι το Giant Escape το Specialized Sirus το Ideal Funcore και άλλα. Δες και αυτό
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.736
Reaction score
83.507
στο τελος τσακωνονται , και η (οποια) ενασχοληση φθινει, καθοτι προκειται για τα γνωστα 2ποδα που αυτοαποκαλουνται αθρωπες.
Πολύ σωστά αν κρίνω κι από τα χόμπι του AVSite... :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.247
Reaction score
41.909
Ναι, καταλάβαμε ότι είσαι "μοναχικός λύκος" (lone wolf, που λένε και στο χωριό μου). :biggrin:
Και οι λίγοι που αποφασίζουν να έρθουν μαζί παρέα, στη πορεία πάντα κάτι συμβαίνει και με ρίχνουν άκυρο.
Μάλλον το σκέφτονται καλύτερα :biggrin:
Σου λέει, που θα πάω παρέα με τον χαζόν :lolsign:
Μόνο ο κρόκος πήρε το ρίσκο, γενναίο παλικάρι :roflmao::roflmao:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.247
Reaction score
41.909
Τα φάρμακα δεν κάνουν τίποτα, Πες της κυράς να σε σιάξει μια μπάμιες περιποιημενες και σε μια μέρα θα είσαι περδίκι. :biggrin:
 



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Ποδηλατικά και εγώ αντικοινωνικός θεωρούμε. Αγχώνομαι να καθυστερήσω τους άλλους στη παρέα και τέτοια, έχω θεμα. Ποδήλατο και κατάνυξη σε ταβέρνα δεν ξέρω πως να το κάνω, διότι μια φορά που το δοκίμασα μετά δεν μπορούσα να καμω πεταλιά:drinks:, ούτε απολαμβάνω κάποια μεγαλα γκρουπ που βλέπω και να πω θα ήθελα και εγώ.
Μόνο κάποιες μεγάλες διαδρομές brevet έχω ζηλέψει λίγο to be honest, κύριος λόγο της αυξημένης ασφαλείας και της ωραίας διαδρομής.

Ποδήλατο για εμένα συμαινει ελευθερία, άσκηση με εναλλαγή τοπίου και υπέροχη διάθεση μετά. Είναι το αγχολυτικό μου. Αν τώρα στη πορεία υπάρχει κοινός προορισμός και στο δρόμο ο κάθε ένας κάνει τα δικά του με καφέ κάπου και μετά πίσω, αυτό με αρεσει.

Ο στυλάτος abessalom όπως τον βλέπω με ένα ωραίο ποδήλατο με υποβοήθηση και έχει τελειώσει. Θα το απολαύσει και θα του λύσει τα χέρια. Όποτε θέλει θα το έχει να τον βοηθάει φουλ η ότι αγαπάει, όποτε θέλει θα το χαμηλώνει η θα κλείνει την υποβοήθηση και θα το απολαμβάνει. Άρχοντας.

Για ποδήλατο πόλης η αγάπη μου είναι εδώ.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.247
Reaction score
41.909
Η επόμενη παράγραφος στο άρθρο είναι για τις μπάμιες: :roflmao:

Δεν χρειάζεται επιπλέον αναφορά, είμαι το ζωντανό παράδειγμα, από 50 άτομα στη δλειά είμαι ο μοναδικός που δεν νοσησα από covid, τώρα με τις παιδικές γρίπες επίσης. :roflmao:
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Ποδηλατικά και εγώ αντικοινωνικός θεωρούμε. Αγχώνομαι να καθυστερήσω τους άλλους στη παρέα και τέτοια, έχω θεμα. Ποδήλατο και κατάνυξη σε ταβέρνα δεν ξέρω πως να το κάνω, διότι μια φορά που το δοκίμασα μετά δεν μπορούσα να καμω πεταλιά:drinks:, ούτε απολαμβάνω κάποια μεγαλα γκρουπ που βλέπω και να πω θα ήθελα και εγώ.
Μόνο κάποιες μεγάλες διαδρομές brevet έχω ζηλέψει λίγο to be honest, κύριος λόγο της αυξημένης ασφαλείας και της ωραίας διαδρομής.

Ποδήλατο για εμένα συμαινει ελευθερία, άσκηση με εναλλαγή τοπίου και υπέροχη διάθεση μετά. Είναι το αγχολυτικό μου. Αν τώρα στη πορεία υπάρχει κοινός προορισμός και στο δρόμο ο κάθε ένας κάνει τα δικά του με καφέ κάπου και μετά πίσω, αυτό με αρεσει.

Ο στυλάτος abessalom όπως τον βλέπω με ένα ωραίο ποδήλατο με υποβοήθηση και έχει τελειώσει. Θα το απολαύσει και θα του λύσει τα χέρια. Όποτε θέλει θα το έχει να τον βοηθάει φουλ η ότι αγαπάει, όποτε θέλει θα το χαμηλώνει η θα κλείνει την υποβοήθηση και θα το απολαμβάνει. Άρχοντας.

Για ποδήλατο πόλης η αγάπη μου είναι εδώ.
Εάν ψάχνεις παρέα για βόλτα στείλε π.μ. Συνήθως τις Κυριακές βγαίνουμε με τα ποδήλατα μας μια χαλαρή βόλτα στην Αθήνα και πίνουμε και το καφεδάκι μας Είμαστε μια μικρή παρέα που όμως χωράνε όλοι. Η πρόταση ισχύει για ολους
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.247
Reaction score
41.909
Εντάξει όχι κι έτσι. Κατ αρχάς ποτέ κινητό στο ποδήλατο. Κατά τα λοιπά εάν εξαιρέσεις ότι ο τύπος δεν φαίνεται για πάνω από 30-35, δεν απέχει και πολύ το ντύσιμο καίτοι λιγότερο χιπστεραδικο.

View attachment 271199 View attachment 271198

Ετσι ήμουν σήμερα πάνω στο ποδήλατο. Δεν είναι λογικό να θέλω πιο όρθια στάση;
Χωρίς ένα castelli Perfetto RoS από πάν? :idk:
Χωρίς έστω ένα κουμπωτό spd παπούτσι? 🤔

Η κάλτσα τα σπάει :thumbsup:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.223
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top