Ηχεία με... λαμπερά φωνητικά

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Μικρή η διαφορά ανάμεσα στο εξελιγμένο και το... ληγμένο. :roflmao:
¨Αντε να περιμένω τώρα μέχρι το βράδυ εξίσου φαντάζομαι και ελπίζω πνευματώδες reply του kanakiani.

Αυτό το time delay ;) :D είναι θάνατος για εμένα, αλλά μάλλον έχει διατηρήσει τη σχέση σας σε υψηλά επίπεδα χιουμοριστικής αντίδρασης. Δεν παραπονιέμαι.:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
¨Αντε να περιμένω τώρα μέχρι το βράδυ εξίσου φαντάζομαι και ελπίζω πνευματώδες reply του kanakiani.

Αυτό το time delay ;) :D είναι θάνατος για εμένα, αλλά μάλλον έχει διατηρήσει τη σχέση σας σε υψηλά επίπεδα χιουμοριστικής αντίδρασης. Δεν παραπονιέμαι.:D
Πρόκειται περί ... βρόχου χιουμοριστικής ανάδρασης. Στο παρακάτω απόσπασμα για παράδειγμα :
Μπορεί το σύστημα σου να κοστίζει πιο ακριβά από όσο πήρα εγώ τα ηχεία...
... Θα μπορούσε κάποιος ν'αναρωτηθεί μήπως ο kanakiani θα είχε μπερδέψει όσα λέει στον Dalipis με κάτι που ενδεχομένως να ισχυριζόταν στο έτερον ήμισυ... :sneaky:
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Πρόκειται περί ... βρόχου χιουμοριστικής ανάδρασης. Στο παρακάτω απόσπασμα για παράδειγμα :

... Θα μπορούσε κάποιος ν'αναρωτηθεί μήπως ο kanakiani είχε μπερδέψει όσα λέει στον Dalipis με κάτι που ενδεχομένως να ισχυριζόταν στο έτερον ήμισυ... :sneaky:
Ναι μωρέ μας έχει ζαλίσει με τα ακριβά συστήματα του, αλλά τον συγχωρούμε γιατί εδώ που τα λέμε και οι άλλοι με τα φθηνά το ίδιο κάνουν. Χάος :D :D
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
αποκρυφισμό
Ε, μα απο τα 1000 που έχω διαβάσει στο ιντερνετ τα 100 ισχύουν. Και απο αυτά για το καθένα υπάρχουν και απο 100 διαφωνίες. Όχι στον αποκρυφισμό θα το ρίξουμε αλλά μέχρι και τον Μάσκ θα πιστέψουμε. :D :D

Χανεις τζερτζελε στο νημα το ελευθερο.
σπινθηρισμό
Διαφάνεια ... είπαμε. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Λαμπερά φωνητικά πάντως δεν υπαρχουν. Έντονα ή προβολικά ναι. Επίσης "φουσκωμένα", με πάχυνση αλλιώς. Τα rogers πάντως καθώς και τα υπολοιπα bbc mini monitor παρεμφερή ηχεία είναι αναλυτικά και αυτός είναι ο σκοπος τους. Άρα θες τέτοια. Δυστυχώς κάτω από 500 δεν υπαρχουν γιατί λόγω υλικών το κόστος.κατασκευής δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο. Εγώ έχω ένα τέτοιο ζευγάρι άλλης μάρκας με κυματοδηγό μάλιστα αλλά το 1995 κόστιζαν 60000 χωρίς βάσεις.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πρόκειται περί ... βρόχου χιουμοριστικής ανάδρασης. Στο παρακάτω απόσπασμα για παράδειγμα :

... Θα μπορούσε κάποιος ν'αναρωτηθεί μήπως ο kanakiani θα είχε μπερδέψει όσα λέει στον Dalipis με κάτι που ενδεχομένως να ισχυριζόταν στο έτερον ήμισυ... :sneaky:
Ή με έχετε μπερδέψει με κάποιον πλούσιο ή λογαριάζετε το μέγεθος με χρήμα.
(Άλλοι βέβαια βγάζουν και χολή- Π-έτρες). Anyway μάλλον είμαι από τους πολύ τυχερούς που μπορούν και δοκιμάζουν χωρίς να πληρώσουν και με πολύ υπομονή κάποια καλά μηχανάκια μένουν στο σπίτι σε τιμαί λογικαί.
Τες πα.
Υπάρχει ένα πλάνο να ξεκινήσω κάνα τζοκεράκι και μετά βουρ σε τρινόβ και πολλά ηχεία "ταβανάτα"....:p:p
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Ή με έχετε μπερδέψει με κάποιον πλούσιο ή λογαριάζετε το μέγεθος με χρήμα.
(Άλλοι βέβαια βγάζουν και χολή- Π-έτρες). Anyway μάλλον είμαι από τους πολύ τυχερούς που μπορούν και δοκιμάζουν χωρίς να πληρώσουν και με πολύ υπομονή κάποια καλά μηχανάκια μένουν στο σπίτι σε τιμαί λογικαί.
Τες πα.
Υπάρχει ένα πλάνο να ξεκινήσω κάνα τζοκεράκι και μετά βουρ σε τρινόβ και πολλά ηχεία "ταβανάτα"....:p:p
Α, κακιούλα είπε ο Bhutia ; .... δεν το κατάλαβα και του έβαλα γελάκι.... κάτι μυρίστηκα όταν άρχισε την ποίηση αλλά ήταν αργά. :D Με ξεγέλασε χα χα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Α, κακιούλα είπε ο Bhutia ; .... δεν το κατάλαβα και του έβαλα γελάκι.... κάτι μυρίστηκα όταν άρχισε την ποίηση αλλά ήταν αργά. :D Με ξεγέλασε χα χα.
Όχι ρε τρελέ, εγώ είπα για τους τρινοβ!!🤣🤣
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Όχι ρε τρελέ, εγώ είπα για τους τρινοβ!!🤣🤣
Την Τρινόβ εγώ περιμένω να την αγοράσει το μέγα επιχειρηματικό μυαλό ο Μάσκ για αστρονομικό ποσό, να απολύσει όλους τους γνώστες εκεί μέσα που ξέρουν τι κάνουν και αφού την "απογειώσει" μπαίνοντας μέσα κανα δις το μήνα και τα πουλάει πιο φθηνά, να μας απειλεί κιόλας ότι εάν δεν αγοράσουμε θα είμαστε κατά της ελευθερίας του λόγου. :D :D Τότε θα αγοράσω.
Όχι ρε τρελέ,
Α, ΟΚ είδα ότι δεν έβαλες γελάκι στα δύο επίμαχα πόστ του, ενω συνήθως βάζεις .... και το εξέλαβα ως μια μικρή "δυσαρέσκεια". :D:D
Λαμπερά
Διάφανα.... (ξανά)είπαμε. :D
 
Last edited:


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Την Τρινόβ εγώ περιμένω να την αγοράσει το μέγα επιχειρηματικό μυαλό ο Μάσκ για αστρονομικό ποσό, να απολύσει όλους τους γνώστες εκεί μέσα που ξέρουν τι κάνουν και αφού την "απογειώσει" μπαίνοντας μέσα κανα δις το μήνα και τα πουλάει πιο φθηνά, να μας απειλεί κιόλας ότι εάν δεν αγοράσουμε θα είμαστε κατά της ελευθερίας του λόγου. :D :D Τότε θα αγοράσω.

Α, ΟΚ είδα ότι δεν έβαλες γελάκι στα δύο επίμαχα πόστ του, ενω συνήθως βάζεις .... και το εξέλαβα ως μια μικρή "δυσαρέσκεια". :D:D

Διάφανα.... (ξανά)είπαμε. :D
Επίτηδες!😀
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Επίτηδες!😀
Αυτά κάνει με το τουίτερ τώρα χα χα και τον λένε διάνοια χα χα. Ξέρω τι να σου πω, δεν τα παρακολουθώ , βαρέθηκα μια ζωή βλακείες... βιτρίνα (θα) είναι ο τύπος.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αυτά κάνει με το τουίτερ τώρα χα χα και τον λένε διάνοια χα χα. Ξέρω τι να σου πω, δεν τα παρακολουθώ , βαρέθηκα μια ζωή βλακείες... βιτρίνα θα είναι ο τύπος.
Μπροστινός, σωστός!
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ή με έχετε μπερδέψει με κάποιον πλούσιο ή λογαριάζετε το μέγεθος με χρήμα.
(Άλλοι βέβαια βγάζουν και χολή- Π-έτρες). Anyway μάλλον είμαι από τους πολύ τυχερούς που μπορούν και δοκιμάζουν χωρίς να πληρώσουν και με πολύ υπομονή κάποια καλά μηχανάκια μένουν στο σπίτι σε τιμαί λογικαί.
Τες πα.
Υπάρχει ένα πλάνο να ξεκινήσω κάνα τζοκεράκι και μετά βουρ σε τρινόβ και πολλά ηχεία "ταβανάτα"....:p:p
Αυτά κάνει με το τουίτερ τώρα χα χα και τον λένε διάνοια χα χα. Ξέρω τι να σου πω, δεν τα παρακολουθώ , βαρέθηκα μια ζωή βλακείες... βιτρίνα (θα) είναι ο τύπος.
1670858151769.png
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Προφανώς όπως έχεις διαπιστώσει ο Κανακιάνι είναι αγαπητό παιδί και δύσκολά μπορεί κάποιος να του αρνηθεί όταν ζητήσει κάτι. Μην κοιτάς εμάς που είμαιστε μουντρούχαλοι, μυστήριοι με απαιτήσεις (διάφορες και διαφορετικές) που τρομάζουμε τον κόσμο. :D
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Λοιπόν με τα Focal πρέπει να σας πω ότι ανανεώσαμε τη σχέση μας.

Η κάρτα ήχου μου έχει δικά της ρυθμιστικά η άτιμη και έχω τσιμπήσει τις φωνές και τα πρίμα των οποίων η απόδοση δεν έχει καμία σχέση με πριν! Ακούω επιτέλους υψηλές.

1670869119517.png


Είναι κάποιες ηχογραφήσεις που τις ακούω και λέω γουαου τι ηχειάρες έχω (youtube.com/watch?v=EbJpmwJUx3U) και κάποιες άλλες που τις θυμάμαι σαφώς καλύτερες στα ls3/5a (youtube.com/watch?v=Yi73iu-0a4w, youtube.com/watch?v=hBmSS8fDmek). Πιστεύω ότι αν αλλάξω ηχεία μπορεί να σταματήσουν να ακούγονται καλά αυτές που βρίσκω τώρα εξαιρετικές και να αρχίσουν να ακούγονται καλά άλλες. Τρέχα γύρευε. Όταν γίνει κάποια έκθεση θα πάω με στικάκι με ηχογραφήσεις που ξέρω και θα πρήξω κόσμο.

Τώρα από την κάρτα ήχου μου (https://gr.creative.com/p/sound-blaster/sound-blasterx-g6) το μόνο παράπονο είναι ένας μικρός βόμβος που ακούγεται όταν δεν παίζει τίποτα και πλησιάσω το αυτί μου (το παρατηρείς λίγο και χωρίς να πλησιάσεις αυτί). Άραγε θα φύγει αν την αλλάξω με ένα balanced dac? πχ Focusrite ίδιας πάνω κάτω αξίας (110 ευρώ). Θα έχει όμως driver με ρυθμιστικά; Ή θα πρέπει να βάλω Equalizer APO; Το οποίο θα έχει την ίδια επίδραση; Έχω δοκιμές να κάνω...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Λοιπόν με τα Focal πρέπει να σας πω ότι ανανεώσαμε τη σχέση μας.

Η κάρτα ήχου μου έχει δικά της ρυθμιστικά η άτιμη και έχω τσιμπήσει τις φωνές και τα πρίμα των οποίων η απόδοση δεν έχει καμία σχέση με πριν! Ακούω επιτέλους υψηλές.

View attachment 273452

Είναι κάποιες ηχογραφήσεις που τις ακούω και λέω γουαου τι ηχειάρες έχω (youtube.com/watch?v=EbJpmwJUx3U) και κάποιες άλλες που τις θυμάμαι σαφώς καλύτερες στα ls3/5a (youtube.com/watch?v=Yi73iu-0a4w, youtube.com/watch?v=hBmSS8fDmek). Πιστεύω ότι αν αλλάξω ηχεία μπορεί να σταματήσουν να ακούγονται καλά αυτές που βρίσκω τώρα εξαιρετικές και να αρχίσουν να ακούγονται καλά άλλες. Τρέχα γύρευε. Όταν γίνει κάποια έκθεση θα πάω με στικάκι με ηχογραφήσεις που ξέρω και θα πρήξω κόσμο.

Τώρα από την κάρτα ήχου μου (https://gr.creative.com/p/sound-blaster/sound-blasterx-g6) το μόνο παράπονο είναι ένας μικρός βόμβος που ακούγεται όταν δεν παίζει τίποτα και πλησιάσω το αυτί μου (το παρατηρείς λίγο και χωρίς να πλησιάσεις αυτί). Άραγε θα φύγει αν την αλλάξω με ένα balanced dac? πχ Focusrite ίδιας πάνω κάτω αξίας (110 ευρώ). Θα έχει όμως driver με ρυθμιστικά; Ή θα πρέπει να βάλω Equalizer APO; Το οποίο θα έχει την ίδια επίδραση; Έχω δοκιμές να κάνω...
Παίξε και άλλο με τα ηχεία σου.
Και με την τοποθέτηση τους και με dsp.
Μην κάνεις το λάθος να σκορπάς λεφτά , λάθος που κάναμε όλοι.
Τα ενεργά είναι transformers , τους δίνεις τον χαρακτήρα που θέλεις.
EFA321ED-1B0F-4FE9-9007-33723ADFE7E6.jpeg
3AA12ACC-1A62-4AF0-AB61-7512CBDBB552.jpeg
27F205CA-E79B-49B5-8BCE-480752CF645A.jpeg
650EBDB6-FAC5-4963-9B92-C0E8C20A7BF0.jpeg
2D20F465-0B3A-409E-AE62-0DC1BDDC2485.jpeg
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Ακόμα και αν είναι τα Harbeth τα καλύτερα ή τα πιο κοντινά σε χαρακτήρα - επιδόσεις με τα Ls3/5 του παρελθόντος το κόστος τους (κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα) είναι υπερβολικό γι' αυτά που προσφέρουν..
Υπάρχουν εναλλακτικές που έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα σε πολύ πιο ''ανθρώπινες'' τιμές.
Μετασχειρισμένα τα P3ESR τα βρίσκεις συνήθως από 1500 και πάνω. :rolleyes:
Πάντα ''παίζει'' το τι ζητάει ο καθένας αλλά για εμένα είναι τόσο υπερβολική η τιμολόγηση τους που απλά δεν..
Υσχύει βέβαια το ίδιο για πολλά προιόντα (και τα παλαιά κλασσικά Ls3/5 μεταχειρισμένα πωλούνται πολύ ακριβά) δεν είναι τα P3ESR το κερασάκι στην τούρτα.. ;)
Αν ενδιαφέρει κάποιον αυτή η κατηγορία ηχείων γνώμη μου είναι ή αγορά ''μικρού'' με λογικό κόστος μεταχειρισμένο ή μη, ή ιδανικά (αν έχει τον κατάλληλο χώρο) θα είναι να πάει σε υλοποιήσεις (μεταχειρισμένα πάντα) ίδιας φιλοσοφίας με μεγαλύτερες καμπίνες που πωλούνται σε τιμές συνήθως κάτω των 1000 ευρώ και έχουν συνολικά (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη) και καλύτερες επιδόσεις.
"Υπάρχουν εναλλακτικές που έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα σε πολύ πιο ''ανθρώπινες'' τιμές."
Εχεις καποιες υπ' οψη σου να προτεινεις;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top