Ηχεία με... λαμπερά φωνητικά

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.943
"Υπάρχουν εναλλακτικές που έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα σε πολύ πιο ''ανθρώπινες'' τιμές."
Εχεις καποιες υπ' οψη σου να προτεινεις;
Όχι κάτι πολύ συγκεκριμένο όχι, υπάρχουν αρκετά ηχεία της σχολής BBC μόνιτορ της εποχής να ψάξει κάποιος να ακούσει κι αν του ταιριάξουν.. ;)
Και κλώνοι του Rogers αλλά δεν ξέρω το κόστος σε αυτά..
Απλά τα Harbeth για εμένα είναι πολύ ακριβά (όχι κακά) και θα το έψαχνα περισσότερο..
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Ο,τι ειναι ακριβα ειδικα στις εκδοσεις XD, αληθευει, αλλα βρες μου παρομοιας ποιοτητας σε τιμη μεταχειρισμενου. Δεν υπάρχει...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.943
Ο,τι ειναι ακριβα ειδικα στις εκδοσεις XD, αληθευει, αλλα βρες μου παρομοιας ποιοτητας σε τιμη μεταχειρισμενου. Δεν υπάρχει...
Είπα, θα έψαχνα να βρω αν κάτι μου ''κάτσει'' στην περίπτωση του φίλου κοντά στα Rogers σε πιο ανθρώπινη τιμή..
Δεν κάνω καμμία απευθείας σύγκριση με τα Harbeth διότι δεν με ενδιαφέρει.
Στο παρόν νήμα ενδιαφέρει το φίλο να βρει ηχεία απ' ότι κατάλαβα κοντά στο Rogers που του λείπει με τη χαμηλότερη δυνατή ''αιμοραγία''
Τα Harbeth δεν είναι η πρώτη επιλογή υπό αυτές τις προυποθέσεις..
Διαφωνούμε?
Καλώς..
Εγώ δεν θα τα ψώνιζα καινούρια σε αυτές τις τιμές που πωλούνται υπό όποιες προυποθέσεις αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει το παρόν νήμα.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Εγώ αυτό το δοκίμασα και δε θα πω ψέμματα, μου άρεσε. Πλέον, υπάρχει μια φέτα στο EQ που κάνει ακριβώς αυτό και την ενεργοποιώ ανάλογα τη διάθεσα. Τις τελευταίες μέρες είναι μόνιμα ενεργοποιημένη.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.943
Αν ενδιαφέρει κάποιον αυτή η κατηγορία ηχείων γνώμη μου είναι ή αγορά ''μικρού'' με λογικό κόστος μεταχειρισμένο ή μη, ή ιδανικά (αν έχει τον κατάλληλο χώρο) θα είναι να πάει σε υλοποιήσεις (μεταχειρισμένα πάντα) ίδιας φιλοσοφίας με μεγαλύτερες καμπίνες που πωλούνται σε τιμές συνήθως κάτω των 1000 ευρώ και έχουν συνολικά (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη) και καλύτερες επιδόσεις.
Υπάρχουν εναλλακτικές που έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα σε πολύ πιο ''ανθρώπινες'' τιμές.
Εχεις καποιες υπ' οψη σου να προτεινεις;
Ο,τι ειναι ακριβα ειδικα στις εκδοσεις XD, αληθευει, αλλα βρες μου παρομοιας ποιοτητας σε τιμη μεταχειρισμενου. Δεν υπάρχει...
Και επειδή ξεκίνησε κουβέντα - ενστάσεις πιστεύω λόγο αυτών κυρίως των αποσπασμάτων του πρώτου μου πόστ, να γίνω ακόμα πιο σαφής (δεν έχω πρόβλημα γιατί εγώ έτσι έχω κινηθεί, δεν το έχω μετανιώσει και αυτό προτείνω-υποστηρίζω 8-)).

Όλα τα μόνιτορ εποχής BBC λόγο της φήμης αλλά και κάποιων ιδιαίτερων χαρακτηριστικών στο άκουσμα πωλούνται ακριβά.

Όλα τα ηχεία με μεγαλύτερες καμπίνες-οδηγούς και την κλασσική καμπύλη-φιλοσοφία (BBC) για εμένα είναι καλύτερες επιλογές (αν υπάρχει ο χώρος για σωστό στήσιμο) από τα μικρά 3/5 επειδή προσφέρουν το voicing, δίνουν δυνατότητα για μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης - στάθμες, αλλά κυρίως επειδή κοστίζουν (τα μεταχειρισμένα) φ θ η ν ό τ ε ρ α.
Κάποιος άλλος μπορεί να δικαιολογήσει τη διαφορά τιμής με 1000 τρόπους, καλά θα κάνει..
Εγώ να δώσω ποσά της τάξης των +-1500 ευρώ για μεταχειρισμένο το μικρό της Harbeth ή τα vintage LS3/5 ενώ με τα μισά ή τα ίδια μπορώ να πάρω μοντέλα όπως τα Spendor sp2/2, sp1/2, Harbeth c7, HS5, κάποια της Rogers ή ακόμα ακόμα και τα μικρά 3/5 της spendor (που έχω) ή το μικρό της ProAc (δεν είμαι σίγουρος για το voicing αυτού) που βρίσκονται στα 450-550 ευρώ και άλλα που δεν θυμάμαι δεν..
Όπως δεν μπορώ να το δικαιολογήσω για την δική μου τσέπη δεν μπορώ να το προτείνω και για άλλον.
Δεν θεωρώ ''κακές επιλογές'' τα παραπάνω που εγώ απορρίπτω, απλά αναφέρω τους λόγους που εγώ δεν.. και προτείνω (όπως κάνουμε όλοι) στον υποψήφιο αγοραστή να το σκεφτεί, να ακούσει, να το ψάξει καλά..
Ειδικά εφόσον ο άνθρωπος έχει χαμηλό μπάτζετ.. ;)

Τώρα αν δυσκόλεψα κάποια πώληση ή κάτι τέτοιο οκ.. δεν έγινε επίτηδες, αλλά ποιά είναι η εναλλακτική δηλ. βρε παιδιά να μην λέμε γνώμες?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.943
Τώρα αν δυσκόλεψα κάποια πώληση ή κάτι τέτοιο οκ.. δεν έγινε επίτηδες, αλλά ποιά είναι η εναλλακτική δηλ. βρε παιδιά να μην λέμε γνώμες?
Αυτό το τελευταίο το γράφω προφανώς γενικά και όχι για τον ifievadam
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Το "voicing" της δεκαετίας του '60 και '70 γινόταν με τα εσωτερικά κρος των παθητικών εκείνων ηχείων.

Μισό αιώνα αργότερα, να κάνουμε τα ίδια και τα ίδια, είναι ύβρις.

Οποιαδήποτε καμπύλη απόκρισης, ως αντιγραφή οποιουδήποτε "voicing" σου αρέσει, πλέον πανευκολα υλοποιείται με dsp eq.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.943
Το "voicing" της δεκαετίας του '60 και '70 γινόταν με τα εσωτερικά κρος των παθητικών εκείνων ηχείων.

Μισό αιώνα αργότερα, να κάνουμε τα ίδια και τα ίδια, είναι ύβρις.

Οποιαδήποτε καμπύλη απόκρισης, ως αντιγραφή οποιουδήποτε "voicing" σου αρέσει, πλέον πανευκολα υλοποιείται με dsp eq.
Ε πες στον άνθρωπο πως να το κάμει με τα Focal του να μην ''τρέχει'' (έχουν πει και άλλοι πριν τρόπους).
Δεν νομίζω να ''βγει'' το αποτέλεσμα ακριβώς σαν των Rogers που είχε αλλά αν πλησιάσει αρκετά θα είναι ικανοποιημένος πιστεύω..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Ο τρόπος για να παίξει σωστά οτιδήποτε, είναι γνωστός.

Χώρος, μετρήσεις, σαμπ, τα γνωστά, το φουλ πακέτο.

Αφού το στήσεις σωστά, κατά τας γραφάς, αφού μετράει σωστά, κι αφού περάσεις τα βασικά ταργκετ κερβ (1 dB πτώση ανα οκταβα), πρώτα απ' όλα κάθεσαι και ακούς, και πιθανώς σταματάς εκεί.

Άμα θες κάτι παραπάνω, εκ των υστέρων το βάζεις, ως αλατοπιπερο στη ζουμερη μπριζόλα.
Πρώτα η μπριζόλα, να είναι σωστή, ζουμερη, καθωσπρέπει.
Μετά το αλατοπίπερο.

Δεκτό το αλατοπίπερο του καθενός και σεβαστό.
Εννοείται.

Σε παντόφλα με πέτσινη σόλα, όσο αλατοπιπερο και να ρίξεις, δε τρώγεται.

Οι βασικές αρχές του καλού ήχου, δεν αλλάζουν. Εκεί είναι να σε κοιτάνε στα μάτια.
Μετρήσιμα κουκιά.


Ομοίως στην εικόνα.
Πρώτα στήνεις κατά τας γραφάς, μετρήσεις και σχεδιαγράμματα και όλα, και αφού μετράνε όλα σωστά, όσο πιο σωστά γίνεται, μετά ρίχνεις το προσωπικό αλατοπίπερο, σε οτιδήποτε θες.

Μόνο πάνω στη βάση του σωστού.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.943
Χώρος, μετρήσεις, σαμπ, τα γνωστά, το φουλ πακέτο.
Αφού το στήσεις σωστά, κατά τας γραφάς, αφού μετράει σωστά, κι αφού περάσεις τα βασικά ταργκετ κερβ (1 dB πτώση ανα οκταβα), πρώτα απ' όλα κάθεσαι και ακούς, και πιθανώς σταματάς εκεί.
:oops:

Να πάρει ένα ζεύγος LS3/5 να τελειώνει δηλαδή.. :lol:

:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Κοίτα, άμα φωνάξεις το Καστρουνη που στήνει εικόνα, και του πεις ένα "ρύθμισε λίγο τα μαύρα, να βλέπω περισσότερη πληροφορία", προφανώς δεν μπορεί να το κάνει μόνο με το ρυθμιστικό της φωτεινότητας.

Εσείς μιλάτε για αυτό το ένα ρυθμιστικό, της φωτεινότητας (έστω στις φωνές, καμία διαφορά).

Για να στο κάνει αυτό ο Καστρουνης, θα στήσει σωστά όλο τον προβολέα, και κοντραστ, και φωτεινότητα, και γκάμα, και δέλτα ερορ, και όλο το πακέτο να έρθει εκεί που πρέπει.

Αφού έρθει, βλέπεις. Είσαι οκ; Το αφήνεις. Θέλεις κι άλλο; Θα πειράξει ίσως μόνο το γκάμα στα χαμηλά ίρε, σε συνδυασμό με ρύθμιση φωτεινότητας πχ να φαίνεται η πρώτη γραμμή στα 16.

Δηλαδή, θέλει σωστή βάση, σωστό συνολικά ρυθμισμα της εικόνας.

Τι νόημα έχει να σηκώσεις τη φωτεινότητα όταν το κόκκινο πχ έχει βουλιάξει στα χαμηλά ίρε; Θέλει μόνο να σηκώσεις το κόκκινο και μόνο στα χαμηλά ίρε. Αν δε σηκώνεται άλλο, τότε κατεβάζεις τα άλλα δύο χρώματα ώστε να έρθουν στην ευθεία, και ρυθμίζεις το γκάμα.

Πάμε ξανά: δεν γίνεται να βάλεις αλατοπίπερο σε σόλα. Δε τρώγεται.

Η όλη συζήτηση, το όλο θρεντ, αντιστοιχεί σε θρεντ καλιμπραρίσματος.
Οι βασικές αρχές του καλιμπραρίσματος είναι αυτές, χρειάζεται σωστή βάση.
Έτσι στήνουν όλοι οι επαγγελματίες.
Πρώτα κατά τας γραφάς, και στο τέλος το αλατοπίπερο του καθενός.
Οτιδήποτε άλλο, είναι λάθος.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.943
Καλά τα λες εσύ ωρε.. :biggrin:
Εγώ ψηφίζω ότι έγραψα παραπάν' όσο αφορά το κολληματάκι με τα BBC μόνιτορ και να κρατήσει τα Focalάκια να τα στήσει όσο καλύτερα μπορεί με sub και ότι άλλα καλούδια επιθυμεί για να ακούει όλα τα υπόλοιπα.
Αυτό έχω κάμει εγώ..
Αν είναι να μείνει με ένα ζεύγος ηχείων-σύστημα η δική σου μέθοδος είναι η σωστότερη-καλύτερη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Δε ξέρω ούτε τι φοκαλ έχει, ούτε έχει νόημα.

Οι δορυφόροι οφείλουν να έχουν κατάλληλο μιντγουφερ για την απόσταση ακρόασης.

Τήρηση απλών κανόνων θα οδηγήσει σε ορθό αποτέλεσμα.
 


Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.470
Μην μπερδεύουμε τον ήχο με την εικόνα. Το καλιμπράρισμα του μπορεί να αποφέρει τα επιθύμητα αποτελέσματα αλλά μερικές φορές ακούγεται. Επιφέρει όπως γράφτηκε για την εικόνα άλλα θέματα. Ανάλογα βέβαια με τον τρόπο που γίνεται. Η διαφορά με την εικόνα είναι ότι οι διάφοροποιήσεις αυτές μειώνουν την πιστότητα και αλλάζουν τον χαρακτήρα των συσκευών. Χρειάζεται προσοχή στον τρόπο της επέμβασης. Κοινώς, τα focal δεν μπορούν να γίνουν bbc. Θα προκύψει υβρίδιο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.943
Θα προκύψει υβρίδιο.
Ο νηματοθέτης βέβαια στο αρχικό post αν θυμάμαι καλά (δεν το ξαναδιαβάζω τώρα) αυτό έψαχνε να κάνει..
Ότι θέλει ο λαός..
Η ερώτηση είναι αν και πόσο κοντά μπορεί να φτάσει.. ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.866
-> οκαυ, και εγω μπορει να θελω να ακουω ροκ αμα δεν εχει κιθαρα και φωνη, ποιος συνδιασμος (κακων) ηχειων και ενισχυτικων μπορει να το πετυχει αυτο ? 🐒
(για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.943
-> οκαυ, και εγω μπορει να θελω να ακουω ροκ αμα δεν εχει κιθαρα και φωνη, ποιος συνδιασμος κακων ηχειων και ενισχυτικων μπορει να το πετυχει αυτο ? 🐒
(για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα)
Ξεκίνα τις ακροάσεις, έχεις δρόμο.. :lol:
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.692
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top