συνδεση καλωδιων στα ηχεια!

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.135
Reaction score
77.980
τώρα θυμήθηκα το πρώην μέλος με τα 3ν κ τις κουβέρτες.....που έλεγε ότι τα ηχεία του με 6.5ρια γούφερ...έβγαζαν μπασο μέχρι τα 20Hz :roflmao: :lol:
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
μαλλον εκανα λαθος στην ιστοσελιδα!!! ειχα την εντυπωση οτι οι περισσότεροι εδω ηταν υπερ των high-end και αναλογης τιμης προϊοντων, καλωδίων κλπ, δεν καταλαβα οτι σνομπαρονται εταιρειες που βγαζουν πχ 10-15 διαφορετικα καλωδια με τιμες απο 50 έως 5000+ ευρω, αναλυτες σε ιστοσελιδες παγκοσμιου βεληνεκους και καταστηματα που πουλανε αναλογα προϊοντα κλπ κλπ.. σορυ παιδια. όλοι αυτοί ψάχνουν για κοροϊδα ματσό μάλλον, κατι θα ξερετε κι εσεις φαίνεται....
τώρα θυμήθηκα το πρώην μέλος με τα 3ν κ τις κουβέρτες.....που έλεγε ότι τα ηχεία του με 6.5ρια γούφερ...έβγαζαν μπασο μέχρι τα 20Hz :roflmao: :lol:
η proac το γραφει αυτό στις προδιαγραφες των ηχειων. και εχω πειρσσοτερο χαμηλό από ότι έχω ακούσει στις ετησιες εκθέσεις hi-end αποπολλαπλασιας τιμης συστηματα. τωρα τι λετε εσεις άλλου παπά ευαγγέλιο.
 
Last edited:


Μηνύματα
155
Reaction score
117
μαλλον προβλημα με τα αυτια έχουν όσοι δεν ακούνε διαφορές ..... όπως και όσοι οδηγούν yugo και volvo και τους φαίνεται το ίδιο!

κάποια στιγμή έβαλα διενυσχυση λαμπάτο 2χ80 στα τουιτερ και ταξη D 2χ250 στα γουφερ και πηγε να πέσει το σπίτι, ίσα που γλύτωσα τα ηχεία!
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.135
Reaction score
77.980
μαλλον εκανα λαθος στην ιστοσελιδα!!! ειχα την εντυπωση οτι οι περισσότεροι εδω ηταν υπερ των high-end και αναλογης τιμης προϊοντων, καλωδίων κλπ, δεν καταλαβα οτι σνομπαρονται εταιρειες που βγαζουν πχ 10-15 διαφορετικα καλωδια με τιμες απο 50 έως 5000+ ευρω, αναλυτες σε ιστοσελιδες παγκοσμιου βεληνεκους και καταστηματα που πουλανε αναλογα προϊοντα κλπ κλπ.. σορυ παιδια. όλοι αυτοί ψάχνουν για κοροϊδα ματσό μάλλον, κατι θα ξερετε κι εσεις φαίνεται....
το χάι ενδ που έχεις στο μυαλό σου...απλά δεν υπάρχει....
αποδεδειγμένα με μετρήσεις...
αν θέλεις να σου χαιδέψουμε τα αφτιά της αποψης σου....τότε...ναι....έχεις κάνει λάθος ιστοσελίδα...
εκτός και αν έχεις κάτι ''χειροπιαστό'' να μας αποδείξεις το αντίθετο...κ για άλλη μία φορά να το πάμε από την αρχή :biggrin:

η proac το γραφει αυτό στις προδιαγραφες των ηχειων. και εχω πειρσσοτερο χαμηλό από ότι έχω ακούσει στις ετησιες εκθέσεις hi-end αποπολλαπλασιας τιμης συστηματα. τωρα τι λετε εσεις άλλου παπά ευαγγέλιο.
η proac δεν αναφέρει πουθενά πόσα -db πιάνει αυτή την απόκριση.....
σου το έδειξε όμως η μέτρηση του stereophile
και είναι αυτή....


τα 20hz είναι η πρώτη γραμμή δεξιά μετά τα 10....
γεωτρύπανο

και αυτό για να φτάσει ψηλά εκεί που πρέπει....δεν έρχεται με καλώδια
μακάρι να ερχόταν....αλλά δεν...λυπάμαι
1676817366737.png



αυτό που ακούς δεν είναι χαμηλό.....αλλά ιδιοσυντονισμοί του χώρου....

είναι θέμα φυσικής....
6.5 ίντες ΔΕΝ μπορούν να βγάλουν κάτι σε 1η-2η οκτάβα
 
Last edited:

Μηνύματα
155
Reaction score
117
αυτό που ακούς δεν είναι χαμηλό.....αλλά ιδιοσυντονισμοί του χώρου....

είναι θέμα φυσικής....
6.5 ίντες ΔΕΝ μπορούν να βγάλουν κάτι σε 1η-2η οκτάβα
[/QUOTE]


οκ, maybe .... δεν ειμαι φυσικός, αλλα δεν εχουν μονο το γουφερ, αλλα και ειδική οπη (με μεγαλύτερο μεγάφωνο?) στο κάτω μέρος που κάτι κάνει η κακομοιρα, Θα ρωτησω την proac και θα μάθω τι γίνεται...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.135
Reaction score
77.980
δεν χρειάζεται να είσαι φυσικός για να αποδεχτείς αυτά που λένε οι φυσικοί
όπως και δεν χρειάζεται να είσαι σεφ για να μαγειρέψεις αυτά που σου λένε οι σεφ
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.135
Reaction score
77.980
οκ, maybe .... δεν ειμαι φυσικός, αλλα δεν εχουν μονο το γουφερ, αλλα και ειδική οπη (με μεγαλύτερο μεγάφωνο?) στο κάτω μέρος που κάτι κάνει η κακομοιρα, Θα ρωτησω την proac και θα μάθω τι γίνεται...
σου το δείχνει η μέτρηση το τι μπορεί να κάνει η οπή
με την οπή μετρήθηκε το ηχείο
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.135
Reaction score
77.980
καλα θα μαθω από την ίδια την proac συντομα τι ισχυει....
αφού θα μπεις στον κόπο...ρώτα τους και τι καλώδιο χρειάζεται για να γεννήσει την ενέργεια και να προσπεράσει τις μηχανικές αντοχές του γούφερ και τις κατασκευαστικές της καμπίνας .....ώστε να σηκώσει 25db την απόκριση του ηχείου και να την κάνει κάπως έτσι....

400590_863c729345dd32e6d1558994d4bdb169.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.135
Reaction score
77.980
μαλλον προβλημα με τα αυτια έχουν όσοι δεν ακούνε διαφορές ..... όπως και όσοι οδηγούν yugo και volvo και τους φαίνεται το ίδιο!
αν έχεις χώρο-σύστημα yugo και του βάλεις τιμόνι φεράρι...θα πας πιο γρήγορα ή μήπως θα αποκτήσεις καλύτερα κρατήματα στις στροφές?

κάποια στιγμή έβαλα διενυσχυση λαμπάτο 2χ80 στα τουιτερ και ταξη D 2χ250 στα γουφερ και πηγε να πέσει το σπίτι, ίσα που γλύτωσα τα ηχεία!
μπερδεύεσαι....άλλο καλώδια....άλλο η αλλαγή ενίσχυσης....που οκ...θα απέκτησες.... από τις εντυπώσεις σου....παραπάνω στάθμες....όμως οι στάθμες δεν μπαζώνουν στάσιμα
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.262
Reaction score
19.391
Όλα (ή σχεδόν όλα για να μην είμαι κάθετος εφόσον δεν το ξέρω) τα ηχεία έχουν περιορισμούς εκεί χαμηλά και εκεί μπαίνουν στο παιχνίδι τα sub τα οποία έχουν και άλλα οφέλη (αλλά και μπερδέματα για να είμαι σωστός.. :rolleyes:).
Υποψιάζομαι πως έχεις θεματάκια με τον χώρο-τοποθέτηση (μπουμάρισμα) και κανένα καλώδιο δεν θα λύσει τέτοια προβλήματα..
Εγώ θα ξεκινούσα από εκεί σιγά σιγά..
Άσε τα καλώδια για το φινάλε αν ακόμα υπάρχει ανάγκη ή όρεξη για ψάξιμο..
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
μπερδεύεσαι....άλλο καλώδια....άλλο η αλλαγή ενίσχυσης....που οκ...θα απέκτησες.... από τις εντυπώσεις σου....παραπάνω στάθμες....όμως οι στάθμες δεν μπαζώνουν στάσιμα
[/QUOTE]
αφού θα μπεις στον κόπο...ρώτα τους και τι καλώδιο χρειάζεται για να γεννήσει την ενέργεια και να προσπεράσει τις μηχανικές αντοχές του γούφερ και τις κατασκευαστικές της καμπίνας .....ώστε να σηκώσει 25db την απόκριση του ηχείου και να την κάνει κάπως έτσι....

View attachment 281812
αυτος μπορει να μετρησε λάθος ή κάτι να του ξέφυγε. τωρα αν εσυ ξερεις καλύτερα από τον κατασκευαστή του ηχείου πάω πάσο...
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.135
Reaction score
77.980
μπερδεύεσαι....άλλο καλώδια....άλλο η αλλαγή ενίσχυσης....που οκ...θα απέκτησες.... από τις εντυπώσεις σου....παραπάνω στάθμες....όμως οι στάθμες δεν μπαζώνουν στάσιμα
αυτος μπορει να μετρησε λάθος ή κάτι να του ξέφυγε. τωρα αν εσυ ξερεις καλύτερα από τον κατασκευαστή του ηχείου πάω πάσο...
[/QUOTE]

επιμένεις λάθος....χωρίς αποδείξεις

οι μετρήσεις δεν φτιάχνονται με λόγια καφενείου...αλλά με όργανα μέτρησης....χιλιάδες φορές πιο ευίσθητα από τα αφτιά μας κ τα μυαλά μας

αν έκανε λάθος όπως λες...γιατί δεν βγήκε η proac να τον κράξει?
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
θα εγραφα αυτό... όταν ακουγα το 1970 pink floyd, βαζω στοίχημα δεν είχατε γεννηθεί ακόμη...αλλά δεν το γράφω 😅😅😅😅😂😂😂😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣🤣
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.153
[/QUOTE]
αυτος μπορει να μετρησε λάθος ή κάτι να του ξέφυγε. τωρα αν εσυ ξερεις καλύτερα από τον κατασκευαστή του ηχείου πάω πάσο...
[/QUOTE]
Είναι φύσει αδύνατο ηχείο με ένα 6.5" μιντγούφερ να κατέβει στα 20Hz, είναι θέμα φυσικής, δεν γίνεται, δεν μπορεί.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.583
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top