συνδεση καλωδιων στα ηχεια!

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.907
Reaction score
77.524
Είναι φύσει αδύνατο ηχείο με ένα 6.5" μιντγούφερ να κατέβει στα 20Hz, είναι θέμα φυσικής, δεν γίνεται, δεν μπορεί.
ξερεις εσύ καλύτερα από τον κατασκευαστή του ηχείου? :biggrin:
 

TGD

Μηνύματα
7.234
Reaction score
7.254
ενταξει, εχω ηχεια που λενε οτι κατεβαινουν στα 20HZ (proac d28) και αναλογα με το που τα βαζω στο χωρο μου (περιπου 4χ8 μ και υψος απο 3 εως 4 -πλαγια ξυλοσκεπη) επηρεάζεται το χαμηλο αρκετα!
Φυσικό είναι, αλλάζουν οι συντονισμοί του χώρου. Οι συντονισμοί καθορίζονται από τις διαστάσεις, κι επειδή εσύ έχεις 4x8 διαστάσεις, ενισχύονται ιδιαίτερα οι συχνότητες 42 και 84 Hz. Από την άλλη το ταβάνι με την κλίση σε βοηθά, γιατί διασπά τους συντονισμούς που ταλαιπωρούν όλα τα σπίτα στα 100-120 Hz.
Παίξε λοιπόν με τη θέση των ηχείων και θα καταλήξεις σε πολύ καλύτερη απόδοση των χαμηλών. Μην περιμένεις όμως τίποτα κάτω από 40 Hz. Ξεκίνα με τα βασικά: ισόπλευρό (άντε ισοσκελές τρίγωνο), συμμετρική τοποθέτηση και ηχεία στο 1/3 ή 1/5 της διάστασης.
Άμα τελειώσεις μα αυτά παίξε με τα καλώδια, αλλά πάλι μην περιμένεις να έχεις τεράστιες διαφορές, ειδικά εκεί κάτω.
 

Μηνύματα
400
Reaction score
1.207
ενταξει, εχω ηχεια που λενε οτι κατεβαινουν στα 20HZ (proac d28) και αναλογα με το που τα βαζω στο χωρο μου (περιπου 4χ8 μ και υψος απο 3 εως 4 -πλαγια ξυλοσκεπη) επηρεάζεται το χαμηλο αρκετα!
Εγκυκλοπαιδικά και μόνο τα ηχεία αυτά, κατεβαίνουν στα 20Ηz, αλλά σε στάθμη (-18dB) χαμηλότερη από τη μέση στάθμη του προγράμματος και με ανεξέλεγκτη κίνηση κώνου, αφού πλέον αυτός δεν υποστηρίζεται από τη δράση του σωλήνα bass-reflex !!!
1676824179786.png
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
ξερεις εσύ καλύτερα από τον κατασκευαστή του ηχείου? :biggrin:
Ο κατασκευαστής για να πιάσει αυτούς που δεν διαβάζουν διαγράμματα διατυμπανίζει τα 20Hz αλλά δεν επισημαίνει ότι αυτό επιτυγχάνεται σε στάθμη -20db
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
Ο κατασκευαστής για να πιάσει αυτούς που δεν διαβάζουν διαγράμματα διατυμπανίζει τα 20Hz αλλά δεν επισημαίνει ότι αυτό επιτυγχάνεται σε στάθμη -20db
ας πούμε έστω κι εκεί, τα περισσότερα δε 'βλεπουν' 20hz ούτε στον ύπνο τους!
για πειτε μου εσεις που ξερετε , εχω και τα ακουστικα sennheiser 800S με απόκριση κατασκευαστή 4 - 51000 Hz (με ενισχυτή λαμπάτο http://eddiecurrent.com/zana-deux/). τι ακούω;;;
 
Last edited:


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι την ερώτηση αλλά ούτε και τον λόγο για τον οποίο τη θέτεις.
Ξεκινήσαμε από τα καλώδια πήγαμε στα ηχεία αν πιάσουμε τώρα και τα ακουστικά... άστο καλύτερα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.179
Reaction score
19.073
ας πούμε έστω κι εκεί, τα περισσότερα δε 'βλεπουν' 20hz ούτε στον ύπνο τους!

Δεν έχει νόημα αυτό το τελευταίο..
Δεν νομίζω να γίνεται καμμιά ''κόντρα'' με στοιχήματα εδώ ποιός θα αγγίξει έστω και με -20db τα 20 ή τα 25hz.. :idk:
''Το δ'κόμ' το πιάν' το δ'κόσ not.. :newrussian:''

Τα 20Hz για να ακουστούν οι μεσαίες θα σου έχουν τρυπήσει το τύμπανο..
Είναι νούμερο αν όχι χωρίς, με ελάχιστο νόημα.. :thumbsdown:
Με bass heavy μουσική, με eq και με εντάσεις κάτι θα νοιώθεις αλλά μπορεί να πάρεις και τα 6.5άρια στο χέρι..

Άλλο ήθελε να καταλάβεις ο bono..;)
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.079
Reaction score
8.090
Τι καλά θα ήταν αν με ένα πεντακοσάρικο αγοράζαμε ηχεία πλήρους...... φασίματος.. Είναι έτσι όμως?

??
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
2.052
αυτος μπορει να μετρησε λάθος ή κάτι να του ξέφυγε. τωρα αν εσυ ξερεις καλύτερα από τον κατασκευαστή του ηχείου πάω πάσο...
Εγω παντως μαζι σου ειμαι.
Και στα δικα μου ηχεια γραφει ο κατασκευαστης πως κατεβαινουν μεχρι 14Hz.
Τον πιστευω απολυτα.
Τσαμπα τα sub...
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.907
Reaction score
77.524
Τι καλά θα ήταν αν με ένα πεντακοσάρικο αγοράζαμε ηχεία πλήρους...... φασίματος.. Είναι έτσι όμως?

??
το ακόμα καλύτερο θα ηταν όπως είμαστε τώρα
να μην αγοράζαμε δηλαδή ηχεία πλήρους φάσματος...
και με 500 ευρώ καλώδια να γινόντουσαν....γιατί αυτοί ξέρουν καλύτερα :p
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
αν καταφερετε ν'αγορασετε με 500αρικο proac δαπεδου, σας χαριζω και τα δικα μου! ακουστε τα συστηματακια σας του χιλιάρικου (οπως αφηνετε να εννοηθεί) με καλώδια της amazon και να τα χαιρεστε!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ποιος μιλησε για καλωδια Amazon .Απο ραδιο Κατουμα ψωνιζουμε και κατι σιχαμενα Mogami απο μια υπογα στη Κανιγγος .
Δεν θα βρεις το δικιο σου εδω μεσα .Ειναι σεσημασμενοι παλιοχαρακτηρες ουλοι τους
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.079
Reaction score
8.090
Αγαπητέ, δεν προσπαθούμε να μειώσουμε την καθόλα σοβαρή εταιρεία! Προσπαθούμε να αναφέρουμε ότι θαύματα δεν γίνονται! Κόντρα στους νόμους της φυσικής, τουλάχιστον με τα μέχρι έως τώρα μέσα, δεν μπορούμε να πάμε! Φέραμε απλώς ένα παράδειγμα ενός προϊόντος μιας καθ-όλα σοβαρής ανταγωνιστικής εταιρείας! Δεν κοροϊδεύει, φυσικά όταν αναφέρει τα 22 hz, γίνεται αυτό, όμως όπως αναφέρουν και οι φίλοι παραπάνω, υπό ειδικές συνθήκες και μετρήσεις! Και .... φυσικά, μιας και το χόμπι μας είναι ο ήχος και τα μηχανήματα ήχου, δεν έχομε όλοι ηχεία των 1000 ευρώ....
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.907
Reaction score
77.524
αν καταφερετε ν'αγορασετε με 500αρικο proac δαπεδου, σας χαριζω και τα δικα μου! ακουστε τα συστηματακια σας του χιλιάρικου (οπως αφηνετε να εννοηθεί) με καλώδια της amazon και να τα χαιρεστε!

από την στιγμή που προβάλεις το οικονομικό μέρος....ως αποδεικτικό στοιχείο σωστότερης αναπαραγωγής τους συστηματος σου έναντι φτηνότερων....
έχεις παντελή άγνοια σε όλη την αλυσίδα του audio
αποδεδειγμένα
αρνητής γνώσεων....διάθεση μηδέν

καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο από μια ηλικία και μετά να μπουν σε σειρά κάποια πράγματα....και ειδικά ο εγωισμός....και ακόμα πιο ειδικά....ο εγωισμός που έχει να κάνει με τα λεφτά που επενδύουμε σε αυτό το χόμπι

δεν είσαι ούτε ο πρώτος...ούτε ο τελευταίος

όταν αποκτήσεις διάθεση.....και αποβάλεις τον εγωισμό της τσέπης σου.....υπάρχουν πάρα πολλά άτομα εδώ μέσα που θα σε βοηθήσουν να μάθεις και να στήσεις σωστά το σύστημα σου για τις απαιτήσεις του χώρου σου ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.907
Reaction score
77.524
Ποιος μιλησε για καλωδια Amazon .Απο ραδιο Κατουμα ψωνιζουμε και κατι σιχαμενα Mogami απο μια υπογα στη Κανιγγος .
Δεν θα βρεις το δικιο σου εδω μεσα .Ειναι σεσημασμενοι παλιοχαρακτηρες ουλοι τους
εγώ χρησιμοποιώ γαλβάνιζέ κοτετσόσυρμα....είναι για όλες τις χρήσεις...από audio...φράχτες ...μέχρι και δέσιμο αρνιού το Πάσχα
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
ας πούμε έστω κι εκεί, τα περισσότερα δε 'βλεπουν' 20hz ούτε στον ύπνο τους!
για πειτε μου εσεις που ξερετε , εχω και τα ακουστικα sennheiser 800S με απόκριση κατασκευαστή 4 - 51000 Hz (με ενισχυτή λαμπάτο http://eddiecurrent.com/zana-deux/). τι ακούω;;;
Μην ασχολείσαι. Όλοι κρίνουμε εξ ιδίων😀😀
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.765
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top