Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Η αλλαγή με την έννοια ότι κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος συνεχώς απο το αποτέλεσμα σημαίνει ότι δεν ξέρει τι κάνει, τι ακούει, τι διαλέγει, τι ήθελε να επιτύχει.

Άλλες αλλαγές για καλύτερο αποτέλεσμα είναι δικαιολογημένες αλλά και αυτές μέχρι έναν βαθμό, δεν μπορεί να είναι πολλές. Χάνεις και χρήματα. Εδώ βλέπω υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται δεκαετίες και θα συνεχίσουν και για δεκαετίες.

Ως πρός την απάντηση δεν καταλαβαίνω γιατί περίμενες να σου απαντήσω, γιατί δεν ρωτήσες ποτέ άλλον, γιατί σε νοιάζει ... εκτός εαν θες να πεις και να καταδείξεις ότι είμαι κάποιου είδους κορόιδο που πλήρωσα πολλά χρήματα και εσυ ο έξυπνος που ακούς πχιότητα με λιγότερα έως κλάσματος του ποσού αυτού που έδωσα εγώ. Σε τέτοιες κακής πρόθεσης ερωτήσεις, δεν απαντάω. Πες πόσα έδωσες εσύ συγκριτικά με έναν που ακούει απο ένα compact σύστημα των 250 ευρώ απο το Media Markt. Απάντα εσύ πρώτα εάν είσαι επαγγελματίας του χώρου και ασχολείσαι τόσο πολύ, γιατί εάν δεν είσαι στα δικά μου μάτια είσαι εξωγήινος.
Καλά μην τσαντίζεσαι τόσο πολύ και χάνεις την ψυχραιμία σου, μια ερώτηση κάναμε.
Δεν ξέρω εάν οργίζεσαι πραγματικα με μένα ή με τον ίδιο σου τον εαυτο:p:D
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Καλά μην τσαντίζεσαι τόσο πολύ και χάνεις την ψυχραιμία σου, μια ερώτηση κάναμε.
Δεν ξέρω εάν οργίζεσαι πραγματικα με μένα ή με τον ίδιο σου τον εαυτο:p:D
Δεν τσατίζομαι απλώς δεν σηκώνω πονηριές. Να τις κάνεις άλλου. Δεν προσφέρομαι εγώ για τέτοια. Να το ξέρεις για το μέλλον.

Καλή προσπάθεια reverse psychology. Elementary πραγματα όμως , πιάνει σε 12 χρονa και πλέον ούτε σε αυτά , ειναι πιο έξυπνα απο την ¨γενιά" μας.

Δείχνει όμως και τι άποψη έχεις για κάποιον που έχεις λάθος μάλιστα "κατατάξει" σαν Χαι Εντά στο μυαλό σου. Και δείχνει πόσο κομπλεξικοί είστε εσείς τελικά με τους Χαι Εντάδες και όχι οι Χαι Ενταδες μαζί σας. Μπάμ απο χιλιόμετρα κάνεις.

Τελικά τι θα γίνει θα απαντήσεις εάν είσαι επαγγελαμτίας ;
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
. Τελεία γιατί πάλι λαθος κατάλαβα. Ε΄χω συγχιστεί με το ατύχημα σε αυτήν την χώρα σίχαμα που τα βλέπω τώρα και δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω καλά.

Τώρα που το ξαναδιάβασα, δεν συμφωνώ με την αναλογία σου. Η μουσική (και η αναπαραγωγή της) δεν είναι το ίδιο και όταν το σ΄συτημα είναι καλό και ισρροπημένο ... δεν είναι το ίδιο, κάθε εγγραφή έχει το ενδιαφέρον της το ίδιο και το μουσικό έργο που ακούς. Εάν ομογενοποιεί τότε , έχεις τέτοια αίσθηματα.

Η ακρόαση πάντως μουσικής θέλει διαλείμματα. Δεν είναι για χόρταση και σίγουρα όχι για backround μουσική, όπως κάνεις και εσύ απο ότι έχεις πεί. Ελεγξε εάν φταίει αυτό.
Η διάκριση ενός στωικού χαρακτήρα από έναν παρανοϊκό είναι ότι βλέποντας ίδιες καταστάσεις να διαδραματίζονται επανειλημμένα ο πρώτος μαθαίνει να το υπομένει αδιαμαρτύρητα ενώ ο δεύτερος θα εξακολουθούσε να ελπίζει πως κάτι διαφορετικό μπορεί να βγει από αυτές...
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Η διάκριση ενός στωικού χαρακτήρα από έναν παρανοϊκό είναι ότι βλέποντας ίδιες καταστάσεις να διαδραματίζονται επανειλημμένα ο πρώτος μαθαίνει να το υπομένει αδιαμαρτύρητα ενώ ο δεύτερος θα εξακολουθούσε να ελπίζει πως κάτι διαφορετικό μπορεί να βγει από αυτές...
Εάν εγώ είμαι ο δεύτερος τότε :
Πως σου έχω δώσει την εντύπωση ότι ελπίζω ότι θα γίνει κάτι διαφορετικό , δεν ξέρω. Κάτι λάθος θα έχεις καταλάβει και εσυ όπως ο Ν.Κ. Δεν μπορώ να καλύπτω κάποιες αναρωτήσεις σου, με τον τρόπο που εκφράζεσαι. Λυπάμαι εάν σε απογοητεύω ή έαν δεν έχω την εξυπνάδα να καταλαβαίνω πάντα τις αναρτήσεις σου. Δεν είναι πάντως παρονοικού δείγμα αυτό που λές αλλά "χαζού" ανθρώπου, αλλά και με αυτό δεν συμφωνώ, μπορεί να συντρέχουν και άλλοι λόγοι. Στα ψυχολογικά κάνε παρέα με Ν.Κ. ταιριάζετε. 😃

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατι νοιώθεις την ανάγκη να ανακατευτείς σε αυτά που λέμε με Ν.Κ. , αλλά όπως θές.

Εάν όχι :
Δεν έχω να δηλώσω κάτι σε αυτό που λές καθώς δεν με αφορά και δεν ξέρω γιατί είναι reply σε εμένα.

Εάν είναι κάποιου ειδους συμβουλή :

Περίεργο τρόπο έχεις να τις δίνεις χρησιμοποιώντας λάθος λέξη "παρανοικός" , όπως σου ανέφερα ότι είναι λάθος, προσβαλλοντας. Εξάλλου δεν συμφωνώ με την συμβουλή σου, παρά μόνο ως φιλοσοφική γενικότητα.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εάν εγώ είμαι ο δεύτερος τότε :
Πως σου έχω δώσει την εντύπωση ότι ελπίζω ότι θα γίνει κάτι διαφορετικό , δεν ξέρω. Κάτι λάθος θα έχεις καταλάβει και εσυ όπως ο Ν.Κ. Δεν μπορώ να καλύπτω κάποιες αναρωτήσεις σου, με τον τρόπο που εκφράζεσαι. Λυπάμαι εάν σε απογοητεύω ή έαν δεν έχω την εξυπνάδα να καταλαβαίνω πάντα τις αναρτήσεις σου. Δεν είναι πάντως παρονοικού δείγμα αυτό που λές αλλά "χαζού" ανθρώπου, αλλά και με αυτό δεν συμφωνώ, μπορεί να συντρέχουν και άλλοι λόγοι. Στα ψυχολογικά κάνε παρέα με Ν.Κ. ταιριάζετε. 😃

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατι νοιώθεις την ανάγκη να ανακατευτείς σε αυτά που λέμε με Ν.Κ. , αλλά όπως θές.

Εάν όχι :
Δεν έχω να δηλώσω κάτι σε αυτό που λές καθώς δεν με αφορά και δεν ξέρω γιατί είναι reply σε εμένα.

Εάν είναι κάποιου ειδους συμβουλή :

Περίεργο τρόπο έχεις να τις δίνεις χρησιμοποιώντας λάθος λέξη "παρανοικός" , όπως σου ανέφερα ότι είναι λάθος, προσβαλλοντας. Εξάλλου δεν συμφωνώ με την συμβουλή σου, παρά μόνο ως φιλοσοφική γενικότητα.
Καταρχάς το quote που έκανα ήταν σε πράγματα που έλεγες σ'εμένα απευθείας, όχι στον Ν.Κ. Ούτε στόχευα αιχμές για το δικό σου χαρακτήρα.
Ο υποφαινόμενος πάντως δεν θα περίμενε τα ίδια κομμάτια - όσο αγαπημένα και να ήταν - ν'ακούγονταν διαφορετικά κρατώντας απαράλλακτες τις συνθήκες ακρόασης αλλά ούτε και θα έμενε άπραγος γι αυτό.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Καταρχάς το quote που έκανα ήταν σε πράγματα που έλεγες σ'εμένα απευθείας, όχι στον Ν.Κ. Ούτε στόχευα αιχμές για το δικό σου χαρακτήρα.
Ο υποφαινόμενος πάντως δεν θα περίμενε τα ίδια κομμάτια - όσο αγαπημένα και να ήταν - ν'ακούγονταν διαφορετικά κρατώντας απαράλλακτες τις συνθήκες ακρόασης αλλά ούτε και θα έμενε άπραγος γι αυτό.
Α, σόρρυ. Νόμιζα ότι έκανες reply σε πόστ μου που απευθυνόταν στον N.K.

Αλλά και στην δική μας συνομιλία δεν καταλαβαίνω που κολλάει η αναφορά στην γνωστή ρήση αυτήν.

Το προσπερνάω, καθώς δεν καταλαβαίνω. Είμαι και κουρασμένος και δεν μπορώ να διαβάζω βουλωμένο γράμμα και έχω και τα κουφά του N.K. 😃

Σε αυτό που αναφέρεις στην τελευατάια πρότασή σου που είναι ξεκάθαρο σου απάντησα αλλά δεν ξέρω , κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ; Δεν εννοώ φυσικά ότι θα αλλάζει το κομμάτι. Πώς να αλλάζει το κομμάτι ; Αλλάζει δηλαδή αλλά δεν εννοώ αυτό. Εννοούσα ότι το σύστημα ομογενοποιεί εγγραφές και την μουσική. Τότε βαριέσαι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Α, σόρρυ. Νόμιζα ότι έκανες reply σε πόστ μου που απευθυνόταν στον N.K.

Αλλά και στην δική μας συνομιλία δεν καταλαβαίνω που κολλάει η αναφορά στην γνωστή ρήση αυτήν.

Το προσπερνάω, καθώς δεν καταλαβαίνω. Είμαι και κουρασμένος και δεν μπορώ να διαβάζω βουλωμένο γράμμα και έχω και τα κουφά του N.K. 😃

Σε αυτό που αναφέρεις στην τελευατάια πρότασή σου που είναι ξεκάθαρο σου απάντησα αλλά δεν ξέρω , κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ; Δεν εννοώ φυσικά ότι θα αλλάζει το κομμάτι. Πώς να αλλάζει το κομμάτι ; Αλλάζει δηλαδή αλλά δεν εννοώ αυτό. Εννοούσα ότι το σύστημα ομογενοποιεί εγγραφές και την μουσική. Τότε βαριέσαι.
Από τη μεριά μου υπάρχει πλήρης κατανόηση για την τρέχουσα σιχαμάρα προς γεγονότα άσχετα με το νήμα...

Κανένα από τα τρέχοντα setup μου δεν ομογενοποιεί...Μιλάω για την ίδια παραγωγή, όχι ανάμεσα σε διαφορετικές.
Όσο και να μου αρέσει, κάποια στιγμή επιθυμώ διαφοροποίηση ξέροντας κιόλας γιατί θα συνέβαινε κάτι τέτοιο. Το θέμα όμως είναι ότι δεν προτίθεμαι να ξοδεύω σε εναλλαγές συσκευών ή παρελκομένων εφόσον γνωρίζω τι παίζει.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Από τη μεριά μου υπάρχει πλήρης κατανόηση για την τρέχουσα σιχαμάρα προς γεγονότα άσχετα με το νήμα...

Κανένα από τα τρέχοντα setup μου δεν ομογενοποιεί...Μιλάω για την ίδια παραγωγή, όχι ανάμεσα σε διαφορετικές.
Όσο και να μου αρέσει, κάποια στιγμή επιθυμώ διαφοροποίηση ξέροντας κιόλας γιατί θα συνέβαινε κάτι τέτοιο. Το θέμα όμως είναι ότι δεν προτίθεμαι να ξοδεύω σε εναλλαγές συσκευών ή παρελκομένων εφόσον γνωρίζω τι παίζει.
Ε, άλλαξε την θέση των ηχείων στο χώρο τότε. 2 εκατοστά και ακούς διαφορετικά ή άλλαζε τα curves ου τα παίζεις στα δάχτυλα, δεν ξέρω τι θέλεις να πω. Εξάλλου νομίζω εσυ δεν πστεύεις στη δραματική αλλαγή που κάνουν οι συσκευές.

Πάντως για αλλαγές συσκευών μιλάμε. Και να θές κάτι διαφορετικό ΟΚ αλλά πάλι υπάρχει όριο. Π.χ. να έχεις ένα σύστημα με box speakers OK ? και να έχεις ένα σύστημα με κόρνες. Δεν λέμε αυτό. Λέμε να έχεις αλλάξει για το καθένα 5 -10 φορές τα επι μέρους μηχανήματα που αποτελούν τα δυο αυτά συστήματα (ή περισσοτερα).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ε, άλλαξε την θέση των ηχείων στο χώρο τότε. 2 εκατοστά και ακούς διαφορετικά ή άλλαζε τα curves ου τα παίζεις στα δάχτυλα, δεν ξέρω τι θέλεις να πω. Εξάλλου νομίζω εσυ δεν πστεύεις στη δραματική αλλαγή που κάνουν οι συσκευές.

Πάντως για αλλαγές συσκευών μιλάμε. Και να θές κάτι διαφορετικό ΟΚ αλλά πάλι υπάρχει όριο. Π.χ. να έχεις ένα σύστημα με box speakers OK ? και να έχεις ένα σύστημα με κόρνες. Δεν λέμε αυτό. Λέμε να έχεις αλλάξει για το καθένα 5 -10 φορές τα επι μέρους μηχανήματα που αποτελούν τα δυο αυτά συστήματα (ή περισσοτερα).
Η προτροπή σου παραπέμπει στην παροιμία ΄΄Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς΄΄ . :wink:
Θα ήταν προσβολή σε όσα μαθαίνω να μην προσπαθούσα για δραστικότερα αποτελέσματα πάντα χωρίς να έπαιρνα νέα μηχανήματα , ιδίως αφού όσα ήδη έχω κάθε άλλο παρά με χαλάνε.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Η προτροπή σου παραπέμπει στην παροιμία ΄΄Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς΄΄ . :wink:
Θα ήταν προσβολή σε όσα μαθαίνω να μην προσπαθούσα για δραστικότερα αποτελέσματα πάντα χωρίς να έπαιρνα νέα μηχανήματα , ιδίως αφού όσα ήδη έχω κάθε άλλο παρά με χαλάνε.
¨Αρα συμφωνούμε τι με πρηζεις ; χα χα

Δεν νομίζω να άλλαξες 3-4 ενισχυτες (που έχεις π.χ. σε 3 συστήματα σου) μέχρι να βρείς ποιος είναι ο πιο καλός.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
¨Αρα συμφωνούμε τι με πρηζεις ; χα χα

Δεν νομίζω να άλλαξες 3-4 ενισχυτες (που έχεις π.χ. σε 3 συστήματα σου) μέχρι να βρείς ποιο είναι ο πιο καλός.
Καθένα από αυτά τα ενισχυτικά θα το προτιμούσα σε συγκεκριμένο χώρο και θα μου αρέσει με το δικό του τρόπο.Βέβαιον είναι ότι ακούγονται διαφοροποιημένα τόσο μεταξύ των όσο και σε σχέση με τα ενεργά ηχεία.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Καθένα από αυτά τα ενισχυτικά θα το προτιμούσα σε συγκεκριμένο χώρο και θα μου αρέσει με το δικό του τρόπο.Βέβαιον είναι ότι ακούγονται διαφοροποιημένα τόσο μεταξύ των όσο και σε σχέση με τα ενεργά ηχεία.
¨Αρα δεν πιστεύεις σε ένα και μοναδικό "σωστό" ήχο ε ;

Σε έχω παρεξηγήσει, είχα την εντύπωση αυτήν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
¨Αρα δεν πιστεύεις σε ένα και μοναδικό "σωστό" ήχο ε ;

Σε έχω παρεξηγήσει, είχα την εντύπωση αυτήν.
Αποκλείεται να έχω χρησιμοποιήσει ανάλογες φράσεις.
Έχω όμως επανειλημμένα υποστηρίξει ορθότητα στον τρόπο στησίματος με τήρηση σε θεμελιώδεις κανόνες και μέριμνα γι αποφυγή συνδυασμών όταν οι προδιαγραφές και διάφορα μετρητικά δεδομένα θ'απέκλειαν καλή συνεργασία.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Αποκλείεται να έχω χρησιμοποιήσει ανάλογες φράσεις.
¨Οχι δεν είπα αυτό. Είπα ότι εγώ είχα διαμορφώσει λάθος εντύπωση.
αποφυγή συνδυασμών όταν οι προδιαγραφές και διάφορα μετρητικά δεδομένα θ'απέκλειαν καλή συνεργασία.
Κακώς γιατί έτσι προκύπτουν και οι διαφορές που θέλεις. 😃

Εντάξει κατάλαβα σε τι "διαφορες¨αναφέρεσαι και την φύση τους. Πλάκα κάνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Πάντως η στάση σου και υπερβολική προσήλωση στην σωστή curve , είχα την εντύπωση ότι πέρα απο την αρτιότητα θεωρούσες ότι αποτελεί και εξασφάλσιη ίδιου ηχητικού αποτελέσματος και ότι όλα τα μηχανήματα - εάν εφαρμοστουν οι κανόνες - θα οδηγήσουν σε μηδενικές διαφορές στο ηχητικό αποτέλεσμα.

Οπότε απο εκεί η εντύπωση μου.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Βρε δεν έχουμε πει βάζεις με eq την curve που γουστάρ'ς ? ;)
Τα μασίνια στήνονται, παίζνε όπως πρέπ' και στο τέλος τα κάν'ς όσο πο..:rolleyes: θέλ'ς :lolsign:
Ναι βρε μπάρμπα, μην φωνάζεις δεν τα κατέχω ούτε καν στο μυαλό μου καλά γιατί δεν τα έχω κάνει και δεν ξέρω την επίδρασή τους.

Αυτό απλώς που ρωτάω και έχω καταλάβει ότι είναι ισχυρισμός πολλών είναι αφού το eq είναι αυτό που μετράει κατά 90 % , εάν και όταν αυτό εφαρμοστεί, εάν όλα τα μασίνια θα ακούγονται ίδια. (?)

Εάν ναι δεν έχει νόημα να κάνεις αλλαγές σε συστήματα ; Αυτή είναι η λογική ;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ναι βρε μπάρμπα, μην φωνάζεις δεν τα κατέχω ούτε καν στο μυαλό μου καλά γιατί δεν τα έχω κάνει και δεν ξέρω την επίδρασή τους.

Αυτό απλώς που ρωτάω και έχω καταλάβει ότι είναι ισχυρισμός πολλών είναι αφού το eq είναι αυτό που μετράει κατά 90 % , εάν και όταν αυτό εφαρμοστεί, εάν όλα τα μασίνια θα ακούγονται ίδια. (?)

Εάν ναι δεν έχει νόημα να κάνεις αλλαγές σε συστήματα ; Αυτή είναι η λογική ;
Ύψιστο σφάλμα... Όσο πιο ποιοτική είναι η σύνθεση ενός setup και όσο πιο καλή η διαρρύθμιση τόσο ανώτερη η πιστότητα ως προς την τιθέμενη καμπύλη-στόχο ,τόσο μικρότερη η ανάγκη επεμβάσεων μέσω φίλτρων EQ και τόσο ευχερέστερη η διαχείριση ενέργειας εφόσον εννοείται οι ηχειακές πηγές θα έβγαζαν χωρίς αισθητές παραμορφώσεις τις απαραίτητες στάθμες κορυφής στη δική τους ζώνη ευθύνης. Το γεγονός ότι κάθε χρήστης θα μπορούσε να ορίσει μια θεωρητική καμπύλη-στόχο ως προς τη γενική κλίση στην απόκριση δεν σημαίνει ότι το εκάστοτε setup θα προσαρμοζόταν πιστά και χωρίς παρενέργειες ανάλογα με την ποιότητα κυρίως σε ηχειακές πηγές και διαρρύθμιση. Ιδεώδες βέβαια θα ήταν να επιτυγχάνεται μια ενδεδειγμένη μορφή στην καμπύλη απόκρισης χωρίς την παραμικρή ισοστάθμιση...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ναι βρε μπάρμπα, μην φωνάζεις δεν τα κατέχω ούτε καν στο μυαλό μου καλά γιατί δεν τα έχω κάνει και δεν ξέρω την επίδρασή τους.

Αυτό απλώς που ρωτάω και έχω καταλάβει ότι είναι ισχυρισμός πολλών είναι αφού το eq είναι αυτό που μετράει κατά 90 % , εάν και όταν αυτό εφαρμοστεί, εάν όλα τα μασίνια θα ακούγονται ίδια. (?)

Εάν ναι δεν έχει νόημα να κάνεις αλλαγές σε συστήματα ; Αυτή είναι η λογική ;
Αν θυμάμαι καλά είχε βγει και "ιατρικό διάγγελμα" στηρίζοντας αυτή την θεωρία.
Καλημέρα και καλή Σαρακοστή😀😀
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top