Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
12.775
Reaction score
14.882
Η ακρίβεία τους ισχύει και για <100 Hz που είναι και όλη η φασαρία allegedly ? 😀
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Ένα τέτοιο σχεδιάγραμμα έχεις να μας δείξεις από το χώρο σου;

View attachment 284354
Οταν ειπα για πληρη μελετη του ηχοσυστηματος στον χωρο σας ειπα για μελετη οχι για αντιχησεις μονο. Εγω το συστημα μου το ρυθμισα και του εκανα πληρη μελετη εδω και αρκετα χρονια, δεν κρατησα αντιγραφα, μην ξεχνατε πως εχω καμει εκατονταδες μελετες, αυτη ηταν η δουλεια μου και μαλιστα σε συστηματα που σε επαγγελματικες εφαρμογες ξεπερνουσαν τα 20,000,000 δρχ.

Μελετες γιατρε μου, οχι αστειοτητες !!

Εχετε καμια μελετη ?
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.127
Για να μην μιλάμε θεωρητικά θα σου πω ότι αυτό το φαινόμενο είναι υπαρκτό στο δικό μου σεταπ όταν παίζουν τα 2 καναλια ενώ σε πολυκαναλο δεν εμφανιζεται στην MLP
Μα εάν έβαζες ηχεία με ευρύτερη διασπορά για δικαναλικό σε τυπικό οικιακό χώρο τότε μπορεί να χαλούσαν κάπως τη συνταγή στο πολυκαναλικό. Κωδίκελλος22...
Οι κανόνες αυτοί όσο σωστοί και να είναι δεν τηρούνται σχεδόν σε κανένα σαλονι.
Αλλά ακόμη και να τηρούνται αδύνατο να δεχτώ ότι μια τριάδα ηχειων με τέλειο σπινοραμα δεν θα προσφέρει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και μεγαλυτερη ελευθερία κινήσεων στην MLP σε σχέση με 2 ηχεία.
Καλό είναι να μας διευκρινήσει ο Μπουτχιας εάν θεωρεί πως ένα 3ο ηχειο στο κέντρο δεν προσθέτει κάτι εφόσον τηρούνται οι ανωτέρω κανόνες.
Πρέπει να μας διευκρινίσεις με τη σειρά σου εάν με τον όρο τέλειο θα εννοούσες ομοιογενές μεν σε συνάρτηση με την άνοδο των οκτάβων αλλά με ευρεία ή στενότερη διασπορά... :wink:
...
ΥΓ. Η ακρόαση με ακουστικά, που βγάζει εκτός τον χώρο ακρόασης, δίνει σαφή εικόνα της εγγεγραμμένης χωρικής πληροφορίας του χώρου ηχογράφησης, και βεβαίως η αίσθηση αυτή, των ακουστικών, είναι πολύ πιο κοντά στην αίσθηση από ένα ιμερσιβ σεταπ, από ότι σε ένα δικαναλο.
Το δικό μου υστερόγραφο είναι ότι διάφορα προηγμένα ambisonic λογισμικά προβλέπουν χρήση αισθητήρων σε hardware επίπεδο κατά τρόπον ώστε να...διαφοροποιούσαν την αντιλαμβανόμενη απόδοση ανάλογα με το βαθμό εκτροπής στην κεφαλή ακροατή, με στόχο ανώτερη προσομοίωση στις συνθήκες περιέλιξης από το αναπαραγόμενο γεγονός.
 

Μηνύματα
12.775
Reaction score
14.882
Μα εάν έβαζες ηχεία με ευρύτερη διασπορά για δικαναλικό σε τυπικό οικιακό χώρο τότε μπορεί να χαλούσαν κάπως τη συνταγή στο πολυκαναλικό. Κωδίκελλος22...

Πρέπει να μας διευκρινίσεις με τη σειρά σου εάν με τον όρο τέλειο θα εννοούσες ομοιογενές μεν σύμφωνα με την άνοδο των οκτάβων αλλά με ευρεία ή στενότερη διασπορά... :wink:

Το δικό μου υστερόγραφο είναι ότι διάφορα προηγμένα ambisonic λογισμικά προβλέπουν χρήση αισθητήρων σε hardware επίπεδο κατά τρόπον ώστε να...διαφοροποιούσαν την αντιλαμβανόμενη απόδοση ανάλογα με το βαθμό εκτροπής στην κεφαλή ακροατή, με στόχο ανώτερη προσομοίωση στις συνθήκες περιέλιξης από το αναπαραγόμενο γεγονός.
Κωδίκελλος με εξ αδιαιρέτου κατοχή, νομή και κυριότητα ηχοσυστήματος με Ν.Κ. και Ιαρ ; ..... κάηκα (αμε). Σκοτωμός. 😀 😀

Ιδίως το animus domini της πνευματικής νομής ... αξεπέραστο. 😀
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.315
Reaction score
27.334
Οι κανόνες αυτοί όσο σωστοί και να είναι δεν τηρούνται σχεδόν σε κανένα σαλονι.
Αλλά ακόμη και να τηρούνται αδύνατο να δεχτώ ότι μια τριάδα ηχειων με τέλειο σπινοραμα δεν θα προσφέρει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και μεγαλυτερη ελευθερία κινήσεων στην MLP σε σχέση με 2 ηχεία.
Καλό είναι να μας διευκρινήσει ο Μπουτχιας εάν θεωρεί πως ένα 3ο ηχειο στο κέντρο δεν προσθέτει κάτι εφόσον τηρούνται οι ανωτέρω κανόνες.
Αν κάποιος ήθελε αποκωδικοποίηση για 2 κανάλια + κεντρικό, μόνο AV υπάρχει?


Εμένα μου αρέσει που μιλάτε για πολυκάναλα και σωστές τοποθετήσεις, αποστάσεις κλπ τελειότητες ............. για σαλόνια. :thumbsup: :lol::lolsign:


Υγ: μιας και πιάσατε και τα κεντρικά, να είναι τα σωστά ε 🙂
View attachment 284348

Με 8άρι sub και δύο passive radiators 😎
?
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Αφιερωμενη εξαιρετικα στον γιατρο @costas EAR που του αναγνωριζω οτι εχει παθος με τον ηχο και αυτο το εκτιμω ασχετως των διαφωνιων μας.

Αυτο ειναι μια πολυ παλια - αρχαια εκδοση του Smaart (εκδοση 4) που βρηκα και πρεπει να ειναι πριν απο το 2000.

_NCP7638.JPG
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.127
Καλέ μας alexis, πρέπει να πληροφορήσεις τους αναγνώστες πού βρίσκεται ο επεξεργαστής για τη λειτουργία του upmixing (ή downmixing ανάλογα με το αναπαραγόμενο υλικό) , να μας έκανε λ.χ. τα δύο ... τρία κατά το υπόδειγμα απορίας του Σταύρου Λαγκαδιανού.
Σημειωτέον ότι διάφορες πολυκαναλικές εξωτερικές κάρτες ήχου μπορεί να παρέχουν upmixing σε τετραφωνική, 5.1 & 7.1 αλλά όχι σε 3.1 σύσταση. Θα χρειαζόταν να περάσουμε σε πιο εξεζητημένες λύσεις έστω και σε επίπεδο υπολογιστή.
 
Last edited:



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.841
Reaction score
28.256
Καλέ μας alexis, πρέπει να πληροφορήσεις τους αναγνώστες πού βρίσκεται ο επεξεργαστής για τη λειτουργία του upmixing (ή downmixing ανάλογα με το αναπαραγόμενο υλικό) , να μας έκανε λ.χ. τα δύο ... τρία κατά το υπόδειγμα απορίας του Σταύρου Λαγκαδιανού.
Σημειωτέον ότι διάφορες πολυκαναλικές εξωτερικές κάρτες ήχου μπορεί να παρέχουν upmixing σε τετραφωνική, 5.1 & 7.1 αλλά όχι σε 3.1 σύσταση. Θα χρειαζόταν να περάσουμε σε πιο εξεζητημένες λύσεις έστω και σε επίπεδο υπολογιστή.
Δεν ανέφερα κάτι σχετικό με upmixing. Πλάκα κάνω που μιλάμε σοβαρά για ιδανικές συνθήκες σε χώρους καθημερινής χρήσης. Ε πάνω σε αυτό ας βάλουν και ένα κεντρικό με ενσωματωμένο sub. 😅
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.260
Reaction score
19.385
Βρε δεν έχετε βαρεθεί να κονταροχτυπιέστε ?
Όλα τα φορμά έχουν ατέλειες, ποιός τις έχει ''μεγαλύτερες'' είναι αδιάφορο (τουλάχιστον από ένα σημείο της κουβέντας και μετά).
Βρείτε τα κάπου στη μέση να φάμε.. :roflmao:

333793181_595992018713892_8705897367929728902_n.jpg
 

Μηνύματα
113
Reaction score
120
@costas EAR , δίχως παρεξήγηση αλλά μου σφύριξαν κάτι Αθηναίοι χαϊεντάδες :roflmao: ότι κάποτε σε προγραμματισμένο ραντεβού στην Θεσσαλονίκη για ακρόαση του συστήματός σου κότεψες και την έκανες με ελαφρά πηδηματάκια….
Ισχύει ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.565
Reaction score
126.323
@costas EAR , δίχως παρεξήγηση αλλά μου σφύριξαν κάτι Αθηναίοι χαϊεντάδες :roflmao: ότι κάποτε σε προγραμματισμένο ραντεβού στην Θεσσαλονίκη για ακρόαση του συστήματός σου κότεψες και την έκανες με ελαφρά πηδηματάκια….
Ισχύει ?
Έχω μακράν παράδοση να δέχομαι κόσμο στο σπίτι για φιλ φρι ακροάσεις, με μέγιστο νούμερο εισερχομένων σε 1 μάζωξη, το.. 57! 😂🤪😁

Στο δε θρεντ του σεταπ μου, θα βρείτε σχόλια ακροάσεων από πολύ κόσμο, γνωστούς και αγνώστους.

Ακόμα και τελευταία, δέχτηκα με χαρά αρκετούς ανθρώπους που δεν είχα ξαναδεί ποτέ, που τους είδα για πρώτη φορά στο σπίτι μου, για να ακούσουν ένα μάλλον ιδιαίτερο σεταπ, διότι, όπως και να το κάνουμε, είναι εκπληκτικά δύσκολο να βρείτε άλλο ιμερσιβ σεταπ με 13 όμοιους δορυφόρους, τοποθετημένους όλους στην ίδια ακριβώς απόσταση ακρόασης από την mlp, με ακρίβεια καλύτερη του.. χιλιοστού. 😁

Και βεβαίως στις σωστές γωνίες ακρόασης, με απόλυτη ακρίβεια. Ούτε 1 μοίρα λάθους δεν έγινε αποδεκτή, με.μονη εξαίρεση το κεντρικό, που λόγω οθόνης βρίσκεται χαμηλότερα κατά 9°.

Σε συνδυασμό με τις προβλεπόμενες μετρήσεις χρόνων αντήχησης του χώρου, και με επιτυχημένη ενσωμάτωση 4 σαμπ με τη βοήθεια του λογισμικού του τρινοβ, προφανώς είναι ένα δύσκολο έργο το να επιτευχθεί κάτι τέτοιο γενικά, και μάλλον αδύνατο σε τυπικό σαλόνι, αυτά είναι μόνον σε dedicated χώρους εφικτά.

Προσωπικά δεν ξέρω άλλος να έχει υλοποιήσει κάτι παρόμοιο, με απολύτως όμοια ηχεία παντού, σε απολύτως όμοιες αποστάσεις ακρόασης, για σχηματισμό της ιδανικής θεωρητικά ηχοσφαιρας. Αν τυχόν ξέρετε κανένα, θα ήθελα να το ακούσω και γω, έτσι για σύγκριση με αυτό που ξέρω! 😁
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.841
Reaction score
28.256
Hilbert's Hotel καταντήσαμε. 😀
Θα είχαμε και το αγαπημένο μου σύστημα, Infinite Channel System. 😍
Θα παίζαμε μόνο Infinite Audio που θα είχε η Dolby Infinite. Άσε που θα είχε βγει και καμία Infinity Audio Systems.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.299
Reaction score
13.227
ΥΓ. Εάν θυμάμαι καλά, το Ηρώδειο αποτελεί εξαίρεση...
Κωστα: το ηρωδειο αποτελει εξαιρεση λογο του τοιχου πισω του;) η ακουστικη του αν εισαι στο πρωτο διαζωμα κατι γινεται αν εισαι στο δευτερο που ημουν σχεδον παντα εγω αστα να πανε;)
Αν εχεις διπλα τιποτις ζομπι καηκες φωνασκουν και ασχημονουν :hunter:
Το ιδανικο ειναι να ειναι κανα τεκνο αγριουλικο με κανα σουπερ μινι τοτε μαλιστα;)
Σε γενικες γραμμες αν δεν υπαρχει κελυφος οπισθεν της συμφωνικης ορχηστρας παπαλα;)
Γλεπεις το οπισθιον συστημα μας ταλαιπωρει στη ζωη μας;)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.260
Reaction score
19.385
Το χειρότερο σύστημα με διαφορά (από αυτά που κάποιος έριξε έστω και λίγο effort για να φτιαχτεί) είν' το δικόμ'
Τώρα που βρήκαμε τον ''πάτο'' μην τσακώνεστε για τα υπόλοιπα που είναι όλα καλύτερα.. :rolleyes:
Feeling better?

Πάρτε και μια κούκλα, ντάξ' ?

DSC02986.jpgd.jpg
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.726
Reaction score
38.248
Το χειρότερο σύστημα με διαφορά (από αυτά που κάποιος έριξε έστω και λίγο effort για να φτιαχτεί) είν' το δικόμ'
Τώρα που βρήκαμε τον ''πάτο'' μην τσακώνεστε για τα υπόλοιπα που είναι όλα καλύτερα.. :rolleyes:
....μη μου παιρνεις τη θεση του χειροτερου, θα γινει ζημια. 🐒
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.763
Μηνύματα
2.875.059
Members
37.946
Νεότερο μέλος
evans1831
Top