Προτάσεις για ηχεία

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Επανέρχομαι δριμύτερος και έτοιμος να αντιμετωπίσω το έτερο ήμισυ, η σύλληψη της ιδέας έγινε το πρωί και η υλοποίηση το απόγευμα που η σύζυγος έλλειπε στο γυμναστήριο και ελπίζοντας να γυρίσει εξουθενωμένη μειώνοντας έτσι τις πιθανότητες μάχη σας παρουσιάζω την αλλαγή.!! Με τα νέα δεδομένα λοιπόν θεωρώ ότι έκανα το καλύτερο δυνατό που μπορούσα να κάνω χάνοντας βέβαια λίγο στο θέμα αισθητικής στην τοποθέτηση των μηχανημάτων από κάτω σε σειρά και όχι κατακόρυφα. Τα υπάρχοντα ηχεία έχουν βάθος 22 εκ. και η απόσταση τους από τον τοίχο είναι άλλα 22 εκ. Προς το παρών οι σκέψεις είναι προληπτικός έλεγχος των ηχείων σε ότι αφορά τα surround των κώνων και τους πυκνωτές του τροφοδοτικού όπως είχε αναφέρει παραπάνω ο TGD , δεκτές προτάσεις για που μπορώ να τα πάω (καλύτερα σε prive μήνυμα για να μην θεωρηθεί σαν διαφήμιση) περιοχές Πειραιά-Αθήνα και στο μέλλον για αγορά καλοβλέπω τα Triangle BR03 όπως πρότεινε ο tanto με βάθος ηχείου 38 εκ μένοντας ένα κενό από πίσω 6 εκ. και Wharfedale Evo 4.2 με βάθος ηχείου τα 35 εκ. και κενό τα 9 εκ. επίσης έχουν τρύπα μπάσου στο μπροστινό μέρος. Και εδώ θέλω την άποψη σας σε ότι αφορά τη συνεργασία με τον ενισχυτή μου. Άλλη τροποποίηση στο χώρο δεν μπορεί να γίνει πέρα ότι μάζεψα και λίγο την απόσταση από τη θέση ακρόασης στα 3,5 μέτρα. Αυτά προς το παρών και συνεχίζουμε και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

Υ.Γ Πριν το πει κάποιος άλλος η κάθετη κόντρα που αφαιρέθηκε θα επανατοποθετηθεί με μικρότερο βάθος πίσω από την τηλεόραση και εκατέρωθεν θα τοποθετηθούν και 2 ενισχυμένες διακοσμητικές γωνιές.
Εγώ νομίζω κερδίζει αισθητικά το αποτέλεσμα σε σχέση με πριν.
Επίσης λογικά θα έχεις πιο ισορροπημένη ''εικόνα'' στον ήχο.
Με αυτό το στήσιμο μπορείς επίσης να τοποθετήσεις κάποιο απορροφητικό υλικό πίσω ή και στο πλάι (εξωτ. πλευρά) από τα ηχεία ώστε να καλυτερεύσουν ακόμα περισσότερο τα πράγματα.
Πειραματίσου λίγο και με την κλίση των ηχείων (τα στρέφεις σταδιακά προς το κέντρο) ώστε να μειωθούν λίγο οι πλευρικές ανακλάσεις.

Δοκίμασε, δωρεάν είναι.. ;)

Κάνε ότι μπορείς με τον χώρο - στήσιμο και μετά (αν χρειαστεί) κοιτάς για αγορές..
 

Μηνύματα
8
Reaction score
9
Φρόντισε ο ενισχυτής σου να εξαερίζεται ΚΑΙ από πίσω, μην έχεις τρεχάματα.
Για να είμαι ειλικρινής με αγχώνει λίγο το γεγονός της στενότητας του χώρου που είναι τοποθετημένος ο ενισχυτής και με δεδομένο ότι η πλάτη του κουτιού που είναι τοποθετημένος είναι κλειστή. Κάποια ιδέα για ψύξη χωρίς να ανοιχτούν τρύπες αν γίνεται (αν και πίσω είναι στο μισό πόντο ο τοίχος).
Εγώ νομίζω κερδίζει αισθητικά το αποτέλεσμα σε σχέση με πριν.
Επίσης λογικά θα έχεις πιο ισορροπημένη ''εικόνα'' στον ήχο.
Με αυτό το στήσιμο μπορείς επίσης να τοποθετήσεις κάποιο απορροφητικό υλικό πίσω ή και στο πλάι (εξωτ. πλευρά) από τα ηχεία ώστε να καλυτερεύσουν ακόμα περισσότερο τα πράγματα.
Πειραματίσου λίγο και με την κλίση των ηχείων (τα στρέφεις σταδιακά προς το κέντρο) ώστε να μειωθούν λίγο οι πλευρικές ανακλάσεις.

Δοκίμασε, δωρεάν είναι.. ;)

Κάνε ότι μπορείς με τον χώρο - στήσιμο και μετά (αν χρειαστεί) κοιτάς για αγορές..
για απορροφητικό υλικό μιλάς για να κολληθεί στο τοίχο? και αν ναι σε όλη την επιφάνεια του που είναι τοποθετημένα τα ηχεία και η τηλεόραση? κάποια πρόταση για να πάρω ιδέα?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
για απορροφητικό υλικό μιλάς για να κολληθεί στο τοίχο? και αν ναι σε όλη την επιφάνεια του που είναι τοποθετημένα τα ηχεία και η τηλεόραση? κάποια πρόταση για να πάρω ιδέα?
Υπάρχουν διάφορα υλικά, θα σου πουν τα παιδιά..
Μπορείς να βάλεις μικρά κομμάτια μόνο πίσω από κάθε ηχείο (στο μέγεθος των ηχείων περίπου) και να ακουμπάει-σφηνώνει στη γωνία ή να κόψεις ολόκληρο κομμάτι να το τοποθετήσεις σε όλο το μήκος του ραφιού.
Δική σου η απόφαση, το αισθητικό αποτέλεσμα πάλι εξαρτάται από τη δουλίτσα που θα κάνεις.. ;)
Εγώ δεν θα κολλούσα για να έχω δυνατότητα αλλαγών ή θα επέλεγα κάτι που να αφαιρείται εύκολα (να μην αφήνει σημάδια στο έπιπλο).
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.... παμε σε καθολικες προτασεις λυσεις συνηθως , ενταξη εγω θα εβαζα κοντρα πλακε βαμμενη στο χρωμα του τοιχου και οπισθεν καποιο απορροφητικο υλικο (θα κανει διαφορα αν σχετικα αμελητεα). Bεβαια δεν θα ειχα καν βιβλιοθηκη σε αυτο το σημειο. οποτε παμε στο παρασυνθημα :
->παρε μεγαλητερη τιβι με το budget και ενα dac για να παιζει tidal spotify.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top