Anthem AVM 70 / 90 Review (Long version)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.718
Reaction score
28.077
Για τον @kostas999 συγκεκριμένα, λόγω και του review και του μηχανήματος, επειδή τον ξέρω πάνω από 20 χρόνια, αν συνεχίζει να αγοράζει blu-rays τόσο καιρό με τους ρυθμούς που αγόραζε κάποτε, ίσως να έχει μεγαλύτερη ταινιοθήκη ακόμη και από τον Καλομοιράκη.
 
Last edited:

Μηνύματα
921
Reaction score
2.597
Ο καθένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες, και άρα κοιτάει διαφορετικά μηχανήματα. Όταν δίνεις 9Κ (καταλόγου) όμως, αρχίζεις να μην δέχεσαι συμβιβασμούς.
Πολύ σωστό αυτό, είναι αρκετά λεφτά για AV pre-pro, οι απαιτήσεις ανεβαίνουν.
Στο δικό μου σαφώς χαμηλότερο budget, ο πήχης είναι χαμηλότερα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.415
Reaction score
79.694
Ειναι πολυ σοβαρη ολοκληρωμενη εταιρια με πολυ καλο ηχο και πολυ καλο room correction(Μηπως τωρα καταλαβαινουμε τι εννοω?)
Ναι
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Για τον @kostas999 συγκεκριμένα, λόγω και του review και του μηχανήματος, επειδή τον ξέρω πάνω από 20 χρόνια, αν συνεχίζει να αγοράζει blu-rays τόσο καιρό με τους ρυθμούς που αγόραζε κάποτε, ίσως να έχει μεγαλύτερη ταινιοθήκη ακόμη και από τον Καλομοιράκη.
Εδώ και 3 χρόνια 4k μόνο! Και γύρισα ότι είχα σε DVD τουλάχιστον σε Blu Ray. Μπορώ να γεμίσω ένα ράφι μόνο με τις 8 διαφορετικές εκδόσεις του Άρχοντα των Δακτυλιδιών! Ελπίζω να σταματήσει στο 4Κ. Μόνο Marvel δεν έχω γιατί περιμένω την έκδοση σε Imax.

Όσο αφορά στα ηχεία και το χώρο. Και η Trinnov και η Storm θεώρησαν το πλάτος των 5m ως πρόβλημα λόγω ηχείων! Αν είχα in wall ολα καλά. Αλλά τα ενεργά θέλουν χώρο, δε μπορεις να τα βάλεις ανά 2 μέτρα. Με τα Wide ενδιάμεσα μου χάλασαν όλες οι μετρήσεις. Γιατί πείραζε συγκεκριμένες περιοχές το ARC και έχανες κατευθυντικότητα (από μπρος προς τα πίσω ήχος ή σφαιρικά) Το ίδιο με τα 4 sub. Αν έχεις χώρο με 3 σειρές καθίσματα βάλε 8, σε νορμάλ χώρο δεν παίζουν καλά πάνω από 2. Εκτός αν κάνεις επιλογή 4 πολύ μικρότερων . Δεν μπήκα σε τέτοιο τριπάκι.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Καλορίζικος, αλλά δεν κατάλαβα, πήρες τον 70 αλλά ήθελες τον 90, προτείνεις τον 90, αλλά είσαι ενθουσιασμένος με τον 70; Μπερδεύτηκα.

Τα ηχεία ποια είναι; Γενική φωτογραφία του σετάπ στον χώρο υπάρχει;
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Μια διορθωση, μετα το πρωτο ARC εγινε ARC GENESIS και οχι ARC-2.
Για καλυτερα αποτελεσματα να αφηνεις το ARC να κανει διορθωση μεχρι 500hz το πολυ και οχι μεχρι 5 η 20khz
Από το site της Arc : The launch of ARC-2 in 2014 coincided with the release of Anthem’s second generation of MRX 310/510/710 audio-video receivers and AVM home theater processor. This version of the software integrated the capabilities of ARC and PBK into one piece of software and would eventually be updated to offer room correction for dozens of products from Anthem, MartinLogan, and Paradigm.

Το cut off στο Arc το καθορίζεις χειροκίνητα μόνο αν δεις περίεργες καμπύλες. Σε σωστά τοποθετημένα ηχεία και χώρο προτιμότερο να το αφήσεις ελεύθερο αλλάζοντας μόνο τα sub στα 120Hz. Ότι πειράζω χειροκίνητα χαλάει ομοιογένεια.
Καλορίζικος, αλλά δεν κατάλαβα, πήρες τον 70 αλλά ήθελες τον 90, προτείνεις τον 90, αλλά είσαι ενθουσιασμένος με τον 70; Μπερδεύτηκα.

Τα ηχεία ποια είναι; Γενική φωτογραφία του σετάπ στον χώρο υπάρχει;
Και οι δύο είναι σπίτι μου, προσπαθώ να βρω δικαιολογία να μη δώσω τα έξτρα χρήματα αλλά μέσα μου με τρώει.........
Φωτό θα περιμένετε λίγο, μάλλον θα βγεί στο Avsforum παρουσίαση στο Anthem cinema of the month.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.718
Reaction score
28.077
4 subs δεν τα χρειάζεσαι. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στον ήχο που να δικαιολογεί σχεδόν άλλα 4000 ευρώ;

Αυτό που ακούς αξίζει 4000 ευρώ;

Άσε τα ψυχολογικά έξω.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
4 subs δεν τα χρειάζεσαι. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στον ήχο που να δικαιολογεί σχεδόν άλλα 4000 ευρώ;
NAI !!!!! Στο δικάναλο κυρίως και σε μουσικά Blu Rays. Εχει ότι καλύτερο υπάρχει σήμερα σε Dacs και υλικά, νομίζω ότι έχει up sampling στα πάντα. Λένε έχει τρομερό phono, δεν έχω πλέον πικαπ
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Μη χολοσκάς, πάρε τον 90 να ησυχάσεις.

Καλύτερα τώρα μια και καλή, παρά με τράμπα αργότερα.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Μη χολοσκάς, πάρε τον 90 να ησυχάσεις.

Καλύτερα τώρα μια και καλή, παρά με τράμπα αργότερα.
Εσένα κάποιος σε έβαλε ......... :o
 



Μηνύματα
1.244
Reaction score
2.061
90.
Θα σου αφησει ψυχολογικα η αγορα του 70 απο τη στιγμη που εισαι τοσο ενθουσιασμενος.
 

TGD

Μηνύματα
7.249
Reaction score
7.275
Τον 70. Μέχρι να μην σε καλύπτει θα έχει βγει ο 91.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Συγγνώμη, ίσως δεν το πρόσεξα αλλά ειπώθηκε ο λόγος που απορρίφθηκαν οι επιλογές από D&M? Το DLBC που κατά πάσα πιθανότητα θα μπει μέσα στον επόμενο χρόνο είναι μεγάλο δέλεαρ. Αφήνω το ART απ έξω γιατί είναι αμφίβολο και αργεί.

Δεν έχω ακούσει σύστημα με DLBC αλλά στα χαρτιά είναι ένα σκαλί παραπάνω από ARC.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.718
Reaction score
28.077
Από ότι κατάλαβα ο ήχος τους Marantz δεν άρεσε σε σχέση με του Anthem. Μεγάλο μείων τόσο η απουσία Dirac όσο και η ανάγκη σχεδόν άλλων 1000€ για να μπορέσεις να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες του μηχανήματος που πλήρωσες ένα σκασμό λεφτά.

Τουλάχιστον από εμένα είναι ένα μεγάλο ΟΧΙ, και καταλαβαίνω πως κάπως έτσι πήγε και ο Κώστας.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Τον 70. Μέχρι να μην σε καλύπτει θα έχει βγει ο 91.
Ανάλογα και την ηλικία του υποψήφιου αγοραστή.
Αν είναι να περιμένει μόνιμα το next big thing, κινδυνεύει να γίνει ο ίδιος 91 μέχρι να πάρει το flagship μοντέλο που ονειρεύεται.
 

Μηνύματα
7.239
Reaction score
4.621
Εάν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα πάρε τον 90 .
Τα υπόλοιπα είναι για κατανάλωση .
Τόσα χρόνια αυτό κάνεις
Το καλύτερο που μπορείς να πάρεις .
Τώρα θα αλλάξεις ???
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Από ότι κατάλαβα ο ήχος τους Marantz δεν άρεσε σε σχέση με του Anthem. Μεγάλο μείων τόσο η απουσία Dirac όσο και η ανάγκη σχεδόν άλλων 1000€ για να μπορέσεις να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες του μηχανήματος που πλήρωσες ένα σκασμό λεφτά.

Τουλάχιστον από εμένα είναι ένα μεγάλο ΟΧΙ, και καταλαβαίνω πως κάπως έτσι πήγε και ο Κώστας.
Δεν γνωρίζω το ακριβές showcase, αλλά ο 4800 είναι ανταγωνιστικός σαν προ vs anthem 70, ακόμα και αν βάλεις το 1κ του Dirac

+ 4 sub out, - XLR
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.123
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top