Anthem AVM 70 / 90 Review (Long version)

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.267
Δεν γνωρίζω το ακριβές showcase, αλλά ο 4800 είναι ανταγωνιστικός σαν προ vs anthem 70, ακόμα και αν βάλεις το 1κ του Dirac

+ 4 sub out, - XLR
Ο 4800 είναι DENON δεν έχει καμία σχέση με τον MARANTZ.
Είναι δύο εταιρίες κάτω από τον ίδιο όμιλο ιδιοκτησίας
Δεν βγάζουν τα ίδια προιόντα.
Ηχητικά έχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους.
ΟΤΑΝ θα βγεί το DLBC και θα δούμε και πόσο θα κοστίζει θα δούμε και ποιός θα το πάρει .
Χαλαρά.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
Ακολούθησαν το 2014 το ARC-2 με τους AVM 60
Από το site της Arc : The launch of ARC-2 in 2014 coincided with the release of Anthem’s second generation of MRX 310/510/710 audio-video receivers and AVM home theater processor. This version of the software integrated the capabilities of ARC and PBK into one piece of software and would eventually be updated to offer room correction for dozens of products from Anthem, MartinLogan, and Paradigm.
Δεν εχω ψαξει ποσα ARC υπηρχανε πριν το GENESIS, εγω απαντησα σε αυτο που ειπες: 2014 ARC-2 AVM-60.
O AVM-60 καταρχην βγηκε το 2016 μαζι με τους 520/720/1120 και ειχαν το ARC-GENESIS. Οπως καλα ποσταρες το site της anthem λεει: 310/510/710 και οχι 520/720/1120/AVM-60
Στο βιντεο πειρνουν συνεντευξη απο τον μηχανικο ηχου της ANTHEM Της Αυστραλιας και εξηγει πως να ρυθμισεις το ARC, 33,30 Λεπτο λει μεχρι που πρπει να γινεται η διορθωση.
Εγω απο προσωπικη μου εμπειρια και εφαρμοζοντας ολα οσα λεει ειδα πολυ διαφωρα βαζοντας το arc να διορθωση μεχρι 300 hz το πολυ μεχρι 500hz. Εχω κανει αμετρητες ρυθμισεις, εχω δοκιμασει τα παντα και το καλυτερο αποτελεσμα το παιρνω οταν βαζω διορθωση μεχρι 300 το πολυ 500. Απο το 2019 ασχολουμε με το ARC GENESIS και το ξερω απε΄ξω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Δεν γνωρίζω το ακριβές showcase, αλλά ο 4800 είναι ανταγωνιστικός σαν προ vs anthem 70, ακόμα και αν βάλεις το 1κ του Dirac

+ 4 sub out, - XLR
Δεν ξέρω τι θεωρείς ως ανταγωνιστό. Δεν ξέρω τους Pro, αλλά είχα Denon πολύ παλιά και μετά ήρθε ο Anthem. Δεν υπάρχει θέμα για μένα, τον εξαφάνισε τον Denon.

Όσο για τα 4 subs το έγραψε ο άνθρωπος. Τα 4 subs δεν δουλεύουν στο χώρο του, τα κάνουν χειρότερα. Τα έβγαλε και με δύο είναι καλύτερα.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Δεν γνωρίζω το ακριβές showcase, αλλά ο 4800 είναι ανταγωνιστικός σαν προ vs anthem 70, ακόμα και αν βάλεις το 1κ του Dirac

+ 4 sub out, - XLR
Συγνώμη που θα το πω, αλλά η Σύγκριση οποιουδήποτε AV με τον Anthem 70 είναι και άδικη και δίχως νόημα. Η διαφορά τους είναι απλά ΧΑΩΔΗΣ. Αν υπήρχε σκέτος προ με ήχο Denon εκεί ίσως να μπορούσε να γίνει κάποια σύγκριση όταν, και αν βγει, το πλήρες Dirac DLBC . Αυτή τη στιγμή ο μόνος ανταγωνιστής είναι ο AV10 αλλά δεν μπορώ να προβώ σε άμεση σύγκριση καθώς δεν υπάρχει το Dirac.
Απλά η Marantz έχει ένα ιδιαίτερο ήχο, με μεγάλη διαφορά από Denon, ο ένας είναι μαλακός, laid back, ευχάριστος μεν αλλά δίχως ξεσπάσματα, οι Denon πολύ επιθετικοί και τσιρίζουν, εντυπωσιακοί ίσως για ένα μη γνώστη αλλά αυτό είναι λάθος. Σε καθαρότητα ο 3700Η που έχω στο δεύτερο σύστημα είναι πολύ χειρότερος του AV10 και δεν παίζει καλά σε δικάναλο, καμία σχέση τα δυο μηχανήματα. Εγώ που είμαι κάπου στη μέση προτίμησα τον ήχο των Anthem, απλό. Και δε μπορώ να περιμένω άλλο ένα χρόνο αν βγει, σε τι τιμή και ποιά version του Dirac (ήδη ξέρουμε ότι δε θα δοθεί η τελευταία έκδοση ART ( Active Room Treatment ) γιατί για 2 χρόνια έχει αποκλειστικότητα η Storm! ). Το ARC είναι εδώ, τέλειο πλέον και δίχως να ζητά χιλιάρικα.
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Δεν εχω ψαξει ποσα ARC υπηρχανε πριν το GENESIS, εγω απαντησα σε αυτο που ειπες: 2014 ARC-2 AVM-60.
O AVM-60 καταρχην βγηκε το 2016 μαζι με τους 520/720/1120 και ειχαν το ARC-GENESIS. Οπως καλα ποσταρες το site της anthem λεει: 310/510/710 και οχι 520/720/1120/AVM-60
Στο βιντεο πειρνουν συνεντευξη απο τον μηχανικο ηχου της ANTHEM Της Αυστραλιας και εξηγει πως να ρυθμισεις το ARC, 33,30 Λεπτο λει μεχρι που πρπει να γινεται η διορθωση.
Εγω απο προσωπικη μου εμπειρια και εφαρμοζοντας ολα οσα λεει ειδα πολυ διαφωρα βαζοντας το arc να διορθωση μεχρι 300 hz το πολυ μεχρι 500hz. Εχω κανει αμετρητες ρυθμισεις, εχω δοκιμασει τα παντα και το καλυτερο αποτελεσμα το παιρνω οταν βαζω διορθωση μεχρι 300 το πολυ 500. Απο το 2019 ασχολουμε με το ARC GENESIS και το ξερω απε΄ξω.
Μπορεί και να δουλεύει σε άλλους χώρους έτσι, σε μένα δε δούλεψε. Τα 6 ενεργά ηχεία αλλάζουν πολλά πραγματα
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Ωραίο μηχάνημα από αυτά που διάβασα.

Ερώτηση: Το καπέλο που βάζουν στο Ελλάντα (5340 τιμή) για ποιό λόγο είναι?

Γιατί ας πούμε να μή τον φέρω από Γερμανία ή Βέλγιο με τιμή 4400-4590?
Η διαφορά στο 1000άρικο είναι μεγάλη...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Ωραίο μηχάνημα από αυτά που διάβασα.

Ερώτηση: Το καπέλο που βάζουν στο Ελλάντα (5340 τιμή) για ποιό λόγο είναι?

Γιατί ας πούμε να μή τον φέρω από Γερμανία ή Βέλγιο με τιμή 4400-4590?
Η διαφορά στο 1000άρικο είναι μεγάλη...
Πρόσεχε γιατί ακόμα υπάρχουν 4Κ και 8Κ μοντέλα στην αγορά. Η διαφορά είναι αυτά τα 1000€, ίσως και παραπάνω. Βρήκα μαγαζί εδώ Ελλάδα που πουλά τον 8Κ όσο οι άλλοι τον 4Κ. Προφανώς έχει κάνει λάθος στο site.
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Πρόσεχε γιατί ακόμα υπάρχουν 4Κ και 8Κ μοντέλα στην αγορά. Η διαφορά είναι αυτά τα 1000€, ίσως και παραπάνω. Βρήκα μαγαζί που πουλά τον 8Κ οσο οι άλλοι τον 4Κ. Προφανώς έχει κάνει λάθος
Εύστοχη παρατήρηση, δε το γνώριζα. Θεωρούσα πως το 8Κ είναι hardware upgrade επι πληρωμή μόνο, όχι ήδη παρελκόμενο σε επόμενο revision.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Εύστοχη παρατήρηση, δε το γνώριζα. Θεωρούσα πως το 8Κ είναι hardware upgrade επι πληρωμή μόνο, όχι ήδη παρελκόμενο σε επόμενο revision.
Δυστυχώς πάνε όλα στα 8Κ. Και λέω δυστυχώς γιατί όποιος δεν παίζει παιχνίδια του είναι εντελώς άχρηστο feature, που μάλιστα θα το πληρώσει και πολύ ακριβά. Να δώσεις 100€-200€ άντε ντέφι να γίνει. 1000€ όμως είναι πολλά. Τόσο έχει ένα πολύ καλό Blu-ray player, ή τα βάζεις για άλλο ένα sub.
 
Last edited:

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Δυστυχώς πάνε όλα στα 8Κ. Και λέω δυστυχώς γιατί όποιος δεν παίζει παιχνίδια του είναι εντελώς άχρηστο feature, που μάλιστα θα το πληρώσει και ακριβά.
Αυτό ακριβώς. Δεν παίζω παιχνίδια, μάλιστα πούλησα και το PS5 γιατί δεν είχα χρόνο και δε το άνοιξα και ποτέ...
Μια χαρά μου είναι το 4K για TV 75άρα στο χώρο.
Δε βλέπω γιατί θα έπρεπε να πάω παραπάνω ντε και καλά και πού ακριβώς θα δώ τη διαφορά σε τέτοια διαγώνιο και σε τόσο χαμηλά frames που θέλει ένα video για σωστή αναπαραγωγή. Άσκοπο bandwidth το βλέπω, αλλά ίσως να κάνω και λάθος, τί να πω...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Αυτό ακριβώς. Δεν παίζω παιχνίδια, μάλιστα πούλησα και το PS5 γιατί δεν είχα χρόνο και δε το άνοιξα και ποτέ...
Μια χαρά μου είναι το 4K για TV 75άρα στο χώρο.
Δε βλέπω γιατί θα έπρεπε να πάω παραπάνω ντε και καλά και πού ακριβώς θα δώ τη διαφορά σε τέτοια διαγώνιο και σε τόσο χαμηλά frames που θέλει ένα video για σωστή αναπαραγωγή. Άσκοπο bandwidth το βλέπω, αλλά ίσως να κάνω και λάθος, τί να πω...
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτό το push στο 8Κ. Δεν έχει καμία λογική. Είναι άχρηστο για όλες τις TVs, και για την συντριπτική πλειοψηφία των κατοικιών. Αφορά μόνο οθόνες και προβολές άνω των 130". Μη πω 150".
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Για κάποιους δεν έχει νόημα ούτε το 4κ
Ούτε καν ασυμπίεστο 1080
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Για κάποιους δεν έχει νόημα ούτε το 4κ
Ούτε καν ασυμπίεστο 1080
Σωστό και αυτό. Αν όλη μέρα βλέπεις μόνο κανάλια και το 1080 πολύ είναι. Άσε που το tablet και το κινητό πάει σύννεφο ☁. 720 και είναι και πολλά.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
Μπορεί και να δουλεύει σε άλλους χώρους έτσι, σε μένα δε δούλεψε. Τα 6 ενεργά ηχεία αλλάζουν πολλά πραγματα
Ισως κατι δεν κανεις σωστα, η ισως κατι σου ξεφυγε, αν ημουν κοντα κ ηθελες θα μπορουσα να σου δειξω της δυνατοτητες του arc και μια αλφα βητα με την δικια σου ρυθμιση, το arc ρυθμιζει το ηχειο φλατ και ειναι κατι που δεν θελουμε, ειδικα στο πολυκαναλω
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Κώστα, γράψε τι ηχεία έχεις κάτω, αν θες. Λέγοντας ενεργά ο κόσμος εδώ στο site καταλαβαίνει active monitors. Ενώ εσύ μιλάς για παθητικά με ενεργά πολλαπλά woofers ανά ηχείο.
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Αυτό ακριβώς. Δεν παίζω παιχνίδια, μάλιστα πούλησα και το PS5 γιατί δεν είχα χρόνο και δε το άνοιξα και ποτέ...
Μια χαρά μου είναι το 4K για TV 75άρα στο χώρο.
Δε βλέπω γιατί θα έπρεπε να πάω παραπάνω ντε και καλά και πού ακριβώς θα δώ τη διαφορά σε τέτοια διαγώνιο και σε τόσο χαμηλά frames που θέλει ένα video για σωστή αναπαραγωγή. Άσκοπο bandwidth το βλέπω, αλλά ίσως να κάνω και λάθος, τί να πω...
Οι νέοι Anthem είναι όλοι 8κ και έχουν κανά 1000ρικο διαφορά από τον παλιό. Τιμή κοινή για όλη την Ευρώπη. Aλλάζει ΦΠΑ μόνο. Ο λόγος που πήγαν 8κ είναι όχι το ότι θα παίξεις τηλεόραση 8κ αλλά γιατί η πλακέτα αναβαθμίζει συντριπτικά την εικόνα και υποστηρίζει όλα όσα έφερε το 4κ αλλά δεν είχαν ενταχθεί, δηλ νέα χαρακτηριστικά σε Dolby vision και High Dynamic Range τόσο σε movies όσο και σε gaming, wider colour performance - 10bit colour depth , new built-in HEVC decoding, σάρωση 120Hz με δυνατότητα VF (Variable frequency) , υποστήριξη νέων eARC δυνατοτήτων.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Και οι MRX πλέον. Και αυτοί 8Κ.
2640€ o πεντακάναλος 8Κ MRX 540. Για 2 Atmos και αυτά με εξωτερικό τελικό, και ρύθμιση για ένα sub σε δύο εξόδους.

Νταξ. Έχει χαθεί η μπάλα.

4200€ ο εφτακάναλος 8Κ MRX740. 4 Atmos και αυτά με εξωτερικό τελικό και ρύθμιση ενός sub με δύο εξόδους.

Και όταν τους είπα πριν χρόνια να βγάλουν φθηνό επεξεργαστή (δηλαδή έναν ΜRX740 πχ χωρίς ενίσχυση), μου απάντησαν πως τα ενισχυτικά δεν είναι το μεγάλο κόστος. Το αντίθετο. Αφού δεν είναι τότε ρε μάστορα γιατί θες 2100€ (MRX540 4K) για 5x100 και χωρίς τα Atmos;
 
Last edited:

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.267
Δεν ξέρουν τι θέλουν και τι να κάνουν.
Οι περισσότεροι τους έχουμε ζητήσει , πιο φθηνούς πρεπρο . Πιο προσιτούς. Να μην χρειάζεται ένα νεφρό για να στήσεις ένα ρημάδι atmos σύστημα με 4 επάνω .
Μας γράφουν κανονικά. Ολοι τους .
Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά όμως.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.843
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top