Μόναχο...κατόπιν εορτής

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
:rolleyes: Σκιουζμι Σερ, με τι ηχεία,ποιες θέσεις αυτών σε σχέση με την ποια ;
Τα pa που ξύνουν τα πάντα και την απορρόφηση/ηχομονωση ολοβερ Ντεντ σαιλενσ;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.806
Reaction score
11.047
Village λέμε, καλά σεταπια δεν έχουν υποτίθεται αυτά;

Δε μου φαίνεται να ξύνουν.

Απορρόφηση έχουν μπόλικη, μικρόφωνο δεν κουβαλάω πάντα μαζί μου - αντίθετα από ότι νομίζουν κάποιοι εδώ;-)

Πέρα από την πλάκα, ο συνδυασμός μπόλικης απορρόφησης, ισοστάθμισης, τύπου και τρόπου τοποθέτησης ηχείων στις κινηματογραφικές αίθουσες, και δε ξέρω 'γώ τί άλλο, νο κούκου με μουσική.

Εσείς, κούκου;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.415
Reaction score
79.695
Village λέμε, καλά σεταπια δεν έχουν υποτίθεται αυτά;

Δε μου φαίνεται να ξύνουν.

Απορρόφηση έχουν μπόλικη, μικρόφωνο δεν κουβαλάω πάντα μαζί μου - αντίθετα από ότι νομίζουν κάποιοι εδώ;-)

Πέρα από την πλάκα, ο συνδυασμός μπόλικης απορρόφησης, ισοστάθμισης, τύπου και τρόπου τοποθέτησης ηχείων στις κινηματογραφικές αίθουσες, και δε ξέρω 'γώ τί άλλο, νο κούκου με μουσική.

Εσείς, κούκου;
Ούτε με μουσική ούτε με ταινίες. Χάλια παίζουν.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.415
Reaction score
79.695
Ας κάνουμε ένα νήμα (υπάρχει; ) να συζητήσουμε γιατί στις κινηματογραφικές αίθουσες νο κούκου. Δε νομίζω να φταίει το hardware.
Κάπου θυμάμαι να το συζητούσαμε αυτό. Δεν νομίζω όμως να ήταν ξεχωριστό νήμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.434
Reaction score
125.816
Τι μας νοιάζει το στήσιμο των σινεμά;

Είναι εντελώς εκτός θέματος σε σχέση με μια οικιακή ιμερσιβ εγκατάσταση υψηλής ποιότητας.

Μια πιστοποίηση Dolby Atmos παίρνουν, κι όπως έχει γίνει αντιληπτό, οι πιστοποιήσεις αυτές, δεν είναι δα τίποτα σπουδαίο, τα βασικά να τηρούν, φτάνει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τι μας νοιάζει το στήσιμο των σινεμά;

Είναι εντελώς εκτός θέματος σε σχέση με μια οικιακή ιμερσιβ εγκατάσταση υψηλής ποιότητας.

Μια πιστοποίηση Dolby Atmos παίρνουν, κι όπως έχει γίνει αντιληπτό, οι πιστοποιήσεις αυτές, δεν είναι δα τίποτα σπουδαίο, τα βασικά να τηρούν, φτάνει.
Πιστοποιήσεις, όπως και τα πάλαι ποτέ συγχωροχάρτια του Πάπα.... :sneaky:
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Αφού δεν διαθέτουν SET τελικούς ούτε καν τρανζίστορ σε τάξη Α ούτε Trinnov... Ούτε να το συζητάμε ...
Εύγε νέε μου που θα έλεγε και ο Κος Χρήστος. You finally came to your senses. Well done. I see you also expressed it in the right order, qualitywise. 😀 😀
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.806
Reaction score
11.047
Εμένα με νοιάζει.

Δεν μπορώ να εξηγήσω π.χ. γιατί δε διακρίνω μεταξύ αριστού και δεξιού μπροστινού καναλιού. Από οποιαδήποτε θέση.

Σα μόνο μου ακούγονται όλα. Μόνο αν περνάει κανένα ελικόπτερο καταλαβαίνω κίνηση.

Σε μουσική τίποτα. Ένα μεγάλο μόνο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εμένα με νοιάζει.

Δεν μπορώ να εξηγήσω π.χ. γιατί δε διακρίνω μεταξύ αριστού και δεξιού μπροστινού καναλιού. Από οποιαδήποτε θέση.

Σα μόνο μου ακούγονται όλα. Μόνο αν περνάει κανένα ελικόπτερο καταλαβαίνω κίνηση.

Σε μουσική τίποτα. Ένα μεγάλο μόνο.
Μόνο...πόνο καταλαβαίνεις δηλαδή.

Εύγε νέε μου που θα έλεγε και ο Κος Χρήστος. You finally came to your senses. Well done. I see you also expressed it in the right order, qualitywise. 😀 😀
Η σειρά ήταν για χάρη σου...και mono. :sneaky:
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Εννεά θέσεων ήταν αυτό το "home cinema" ;

¨Αντε να συννενοηθούν εννέα άτομα να ακούσουν αυτό που θέλουν. 😀

Πρέπει να έχει και καλό εξαερισμό. 😀

Και δεν υπολογίζω και τον Ear που θα παίζει Μόμπι στο repeat. 😀
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.434
Reaction score
125.816
Καλώς ή κακώς, μερικοί εξ ημών, έχουμε συστήματα και μετρήσεις χώρων, που ούτε στα πιο απατηλά τους όνειρα δεν βλέπουν επαγγελματικές εγκαταστάσεις, είτε από αίθουσες κινηματογράφων, είτε από στούντιο.

Οι επαγγελματίες, τυπικά, κάνουν όσο πιο φτηνά μπορούν τη δουλειά τους, και οι πιστοποιήσεις της Dolby φυσικά δεν είναι απαιτητικές, διότι εάν ήταν, θα ανέβαζαν εξαιρετικά πολύ το κοστολογιο, και δεν θα προχωρούσε η ενσωμάτωση των επαγγελματικών χώρων στα πρότυπα της Dolby, για ευρεία καθιέρωση του φορμάτ.

Ομοίως βέβαια και στις οικιακές εγκαταστάσεις, με ηχεία καραμπολας και με απλές μικρού μεγέθους και οικονομικές ηχόμπαρες, γίνεται εφικτή η αναπαραγωγή Dolby Atmos σε κάθε σαλόνι, χωρίς πολλά πολλά, και δε βγαίνει κανένα σοφτγουερ σε av processor που όταν συνδέεται με μικρόφωνο και βλέπει το χάλι το μαύρο να βγάζει ένδειξη "Νο κούκου, ασχολήσου με το ψάρεμα, με γραμματόσημα, βρες άλλο χόμπι, αυτό δε δουλεύει είναι γτπκ".
Κάνει κει ένα "καλιμπραρισμα της φούτσας" και λέει όλα καλά, κάτσε τώρα να ακούσεις τζουράσικ παρκ σε Dolby Atmos, να χαρείς.

Δατς λάιφ.

Τι α κάεις;
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.718
Reaction score
28.077
Ξεκαβαλάτε ρεεεεεεεεεε

Έχετε μπερδέψει τη λούτσα με τη βούρτσα και νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα.

:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.434
Reaction score
125.816
Μόνο έτσι θα βγάλει μαλλιά ο αφτχιάς.
Τις διαφορές που ακούω από ηχογράφηση σε ηχογράφηση, από έκδοση σε επανέκδοση, από το ένα ριμαστερινγκ στο άλλο, και δε συμμαζεύεται, δεν πρόκειται να τις ακούσεις σε κανένα κινηματογράφο και σε κανένα στούντιο, και με κανένα τρόπο.

Δε τους νοιάζουν οι 10 βλαμμένοι.

Και το 999 τοις χιλίοις του υγιούς πληθυσμού, δεν ενδιαφέρεται για το χόμπι αυτό, της τρέλας που μας δέρνει δηλαδή, γιατί "χόμπι" δε το λες. 🤪😁

Πάει ο μπουτχιας στο Μόναχο στην έκθεση, και τα 99,5 στα 100 σεταπ εκεί, παίζουν χειρότερα από το υπνοδωμάτιό του, τι λέμε τώρα, σε διαγωνισμό τρέλας δε μας φτάνει ο κόζμος όλος. Για δέσιμο είμαστε, να το ξέρετε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.718
Reaction score
28.077
Εμένα με νοιάζει.

Δεν μπορώ να εξηγήσω π.χ. γιατί δε διακρίνω μεταξύ αριστού και δεξιού μπροστινού καναλιού. Από οποιαδήποτε θέση.

Σα μόνο μου ακούγονται όλα. Μόνο αν περνάει κανένα ελικόπτερο καταλαβαίνω κίνηση.

Σε μουσική τίποτα. Ένα μεγάλο μόνο.
Γιατί η κινηματογραφική αίθουσα δεν στήθηκε για μουσική αλλά για να σε βάζει μέσα στην ταινία. Γιατί η μίξη δεν φτιάχτηκε με reference τη μουσική αλλά την τρισδιάστατη ηχητική αίσθηση της εικόνας. ΟΛΟΙ οι μεγάλοι μαστεράδες λένε πως αν καταλαβαίνεις που είναι οι ήχοι το master δεν είναι καλό.

Η μουσική είναι μια εντελώς άλλη διαδικασία, και στο στήσιμο του χώρου και στη μίξη και στο master.
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.643
Μηνύματα
2.870.160
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top