Μόναχο...κατόπιν εορτής

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
¨Αντε, υπάρχουν τέτοια άτομα ; Δεν μπορώ να το πιστέψω. 😀

Ακου Bhutia τι άνθρωποι υπάρχουν στον κόσμο. 😀 Ούτε μια φωτογραφία ;😀
Υπάρχουν και άτομα που μπαίνουν στο φόρουμ αλλά δεν βάζουν φωτογραφίες.
:biggrin: :biggrin:
Υπάρχουν και τέτοια άτομα :p:D
 


Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Τι μας νοιάζει το στήσιμο των σινεμά;

Είναι εντελώς εκτός θέματος σε σχέση με μια οικιακή ιμερσιβ εγκατάσταση υψηλής ποιότητας.

Μια πιστοποίηση Dolby Atmos παίρνουν, κι όπως έχει γίνει αντιληπτό, οι πιστοποιήσεις αυτές, δεν είναι δα τίποτα σπουδαίο, τα βασικά να τηρούν, φτάνει.
Πιστοποιήσεις, όπως και τα πάλαι ποτέ συγχωροχάρτια του Πάπα.... :sneaky:
Για πιστοποιήσεις call Υπερεσία, Μαέστρος, wnet & marlboro. Μην τρέχετε αλλού..
Πολλά άλλα μέλη εκτιμώ ότι διαθέτουν setup υπέρτερα από τα δικά μου. Παραδείγματος χάριν ο Μαρκήσιος,.
:rolleyes:
 

Μηνύματα
12.542
Reaction score
14.689
δεν σημαίνει όποτε η πραγματική εμπέδηση στο συνδεδεμένο φορτίο ξεφεύγει αρκετά από την ονομαστική τιμή η ισχύς εξακολουθεί ν'αποδίδεται υπό αμιγή τάξη Α...
Να διευκρινίσουμε ότι αυτό δεν συμβαίνει σε καθαρή τάξη Α αλλά μόνο σε όλες τις άλλες περιπτώσεις συμπεριλαμβανομένων και των μουσαντένιων.

Για τις θερμικές απώλειες και να ισχύει (που νομίζω ότι ισχύει για όλες) δεν μπορεί να παραμετροποιηθεί και ποσοτικοποιηθεί ο βαθμός της όποιας πιθανής αρνητικής του επίπτωσης στον ήχο συγκριτικά με το να μην ήταν καθαρή τάξη Α. Εγώ θα προτιμούσα τις επιπτώσεις του αρκει να έχω πέσει συν-πλην εξω σε λογικά πλαίσια όμως όσον αφορά το ταίριασμα με το κατάλληλο ηχείο απο το να ακολουθήσω το ¨γενικό" κατευθυντήριο που αφήνουν κάποιοι να εννοηθεί ότι είναι θετικό να πηγαίνεις στις μουσαντένιες για να δικαιολογήσουν αποφάσεις αγοράς. (και οι οποίοι δεν είχαν και ποτέ οι περισσότεροι καθαρή τάξη Α να ζήσουν με αυτήν καθημερινά και όχι να την ακούνε σε τίποτε εκθέσεις ή κανά δυο τρείς φορές σε κανέναν φίλο ή αντιπρόσωπο και με αμφιβολου κιόλας παντρέματος με ηχείο)

Όπως και να έχει καθαρά τεχνικά μιλώντας ο συσχετισμός αυτού που αναφέρεις με την τάξη Α (ή μη) τεχνικά μιλώντας (ότι δεν αποδίδει) δεν είναι σωστός νομίζω. (όσον αφορά την καθαρή τάξη Α πάντα μιλάω. Αλλιώς όλα σωστά τα λες φυσικά). Ότι και να ¨αποδίδει" ή να μην "αποδίδει" ... η καθαρή τάξη Α παραμένει τάξη Α, θες δεν θές (με ότι καλό ή κακό θεωρεί κάποιος ότι σημαίνει αυτό για αυτόν ηχητικά - προσωπικά). Εμπειρικά σε βεβαιώνω ότι με τον δικό μου , όταν άκουγα για να αγοράσω, έκανα εκτεταμένο "έλεγχο" και έδωσα μεγάλη προσοχή σε αυτό το θέμα. Αλλά μπορεί να ισχύει για πιο αδύναμους ή πιο κακά ταιριασμένους ενισχυτές - ηχεία (σύστημα).
 
Last edited:

Μηνύματα
12.542
Reaction score
14.689
Ανήκα και ο ίδιος σε τέτοιο ΄΄club΄΄ αλλά ενέσκηψε μια υγειονομική κρίση που κατέβασε ρολά... στην υφήλιο.
Εμένα κορόιδευα βρε συ.

Δεν ξέρω για εσένα. Δεν παρακολουθώ τέτοια πράγματα. Αυτά τα ξέρετε εσείς που είστε χρόνια εδώ και γνωρίζετε πολλά ο ένας για τον άλλο (ηχητικά εννοώ).

😀
Για πιστοποιήσεις call Υπερεσία, Μαέστρος, wnet & marlboro. Μην τρέχετε αλλού..
Πήρα εγώ τηλέφωνο .... δεν απαντάει κανένας. Το σήκωσε μια φορά μόνο κάποιος και με έβρισε. 😀 😀 😍
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Εμένα με νοιάζει.

Δεν μπορώ να εξηγήσω π.χ. γιατί δε διακρίνω μεταξύ αριστού και δεξιού μπροστινού καναλιού. Από οποιαδήποτε θέση.

Σα μόνο μου ακούγονται όλα. Μόνο αν περνάει κανένα ελικόπτερο καταλαβαίνω κίνηση.

Σε μουσική τίποτα. Ένα μεγάλο μόνο.
υπάρχει τρόπος να ακούγονται σωστά (διαχωρισμός καναλιών, τονικότητα) και το ίδιο δυνατά σε όλες τις θέσεις από εμπρός μέχρι πίσω και από αριστερά μέχρι δεξιά;

Ή μιλάμε πάλι για ένα συμβιβασμό;
ίσως μεγαλύτερο από αυτόν που κάνουν κάποιοι που στήνουν έστω δικάναλο, αλλά με μεζούρα και για μία μόνο θέση;

Και επίσης,
μήπως τα PA ηχεία (όχι των 300 ευρώ) είναι το μικρότερο (ή και καθόλου) πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις;
 

Μηνύματα
12.542
Reaction score
14.689
Διαχωρισμός καναλιών .... overrated narrative των πολυκάναλων και όλων των παλαιών Χαι Φάδων χα χα. Εμένα δεν μου αρέσει κιόλας όταν υπάρχει σε μεγάλο (πάνω απο κάποιο) βαθμό (και στα δικάναλα ακόμη) χα χα. Η ¨επιτροπή" δεν έχει καταλήξει ακόμη definitively. Χαλάει το glue ιδίως όταν δεν γίνεται σωστά είτε λόγω εγγραφής είτε λόγω συστήματος. Κάτσε να περάσει ένα λογικό και εύλογο χρονικό διάστημα 500 ετών, όπως οι Σύνοδοι των Εκκλησιών και θα πάρω απόφαση. Pending και αυτό. 😀 😀 Δεν βιάζομαι καθώς θα ζήσω αιώνια και για αυτό δεν με πειράζει να ασοχλούμαι γενικώς και με διάφορα άλλα ανούσια πράγματα. χα χα
 
Last edited:

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
υπάρχει τρόπος να ακούγονται σωστά (διαχωρισμός καναλιών, τονικότητα) και το ίδιο δυνατά σε όλες τις θέσεις από εμπρός μέχρι πίσω και από αριστερά μέχρι δεξιά;

Ή μιλάμε πάλι για ένα συμβιβασμό;
ίσως μεγαλύτερο από αυτόν που κάνουν κάποιοι που στήνουν έστω δικάναλο, αλλά με μεζούρα και για μία μόνο θέση;

Και επίσης,
μήπως τα PA ηχεία (όχι των 300 ευρώ) είναι το μικρότερο (ή και καθόλου) πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις;
Και στις συναυλίες ανάλογα το που στέκεσαι, ακούς τα ανάλογα.
Για να ακούς όλους τους καλλιτέχνες -όργανα το ίδιο , θα πρέπει βρίσκεσαι σε ικανή απόσταση τόσο -όσο η ακρόαση να μοιάζει μονοφονική , σε όρους hi fi.
( άστα αυτά ,δεύτερο sub πήρες; :p )
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Για οσους ενδιαφερονται για πιστοποιηση dolby atmos :biggrin:

DOLBY ATMOS PREMIER CERTIFIED STUDIO
Dolby Atmos Premier Studio Certification is Dolby’s highest certification for technical
excellence of a dubbing stage. The certification entails room acoustics, equipment
selection, installation standards and merge synchronization precision. Skill and
experience are also measured and evaluated as part of the certification process.

 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Στις συναυλίες άνευ μεγαφώνων το μόνο που αλλάζει ανάλογα με το που κάθεσαι είναι η ένταση που ακούγονται τα όργανα. Το ίδιο υποτίθεται ότι πρέπει να γίνεται και στην αναπαραγωγή αλλά όπως λέει και ο μαέστρος pele μαύρα. Ούτε το 1% των συστημάτων.δεν το καταφέρνει έστω και λίγο.
 

Μηνύματα
12.542
Reaction score
14.689
a dubbing stage.
Τι εννοεί (σημαίνει) σε αυτό το context το dubbing ? (ξέρω την σημασία της λέξης αλλά εδώ τι εννοούν ?). 😀

εδιτ : Άσε το βρήκα (mixing and recording) both stages.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
τωρα εσεις τι καταλαβαινετε απο αυτο? :biggrin:
Τhe screen and surround speakers and amplifiers must be capable of
providing a frequency response to ISO2969 and, with the requirements of
Dolby Digital in mind, must be able to provide a SPL of 105dBC for peak
levels, after acoustic calibration, without distortion. Theatre type speakers
(pressure drivers with suitable horns) will be required in medium to large
rooms and these should have electronic crossovers. Appendix A gives further
guidance. Bass management systems are not suitable.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Στις συναυλίες άνευ μεγαφώνων το μόνο που αλλάζει ανάλογα με το που κάθεσαι είναι η ένταση που ακούγονται τα όργανα. Το ίδιο υποτίθεται ότι πρέπει να γίνεται και στην αναπαραγωγή αλλά όπως λέει και ο μαέστρος pele μαύρα. Ούτε το 1% των συστημάτων.δεν το καταφέρνει έστω και λίγο.
Που έχεις πετύχει συναυλίες άνευ μικροφωνικών και μεγαφώνων ;
Εδώ μέχρι και στο Ηρώδειο μικροφωνικές βάζουν .
 

Μηνύματα
12.542
Reaction score
14.689
Στις συναυλίες άνευ μεγαφώνων το μόνο που αλλάζει ανάλογα με το που κάθεσαι είναι η ένταση που ακούγονται τα όργανα. Το ίδιο υποτίθεται ότι πρέπει να γίνεται και στην αναπαραγωγή αλλά όπως λέει και ο μαέστρος pele μαύρα. Ούτε το 1% των συστημάτων.δεν το καταφέρνει έστω και λίγο.
Εγώ πάντως τον "διαχωρισμό" οργάνων και μάλιστα έτσι όπως τον λένε, τον εννοούν και τον ακούω απο τα συστηματα αναπαραγωγής .... δεν τον ακούω live. Μπορεί να είμαι κουφός ή αυτοί όλοι στην αλυσίδα του audio πουλάνε φούμαρα για μταξωτές κορδέλες. 😀
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Μα ούτε και σε live ορχήστρα θα ακούσεις κάτι τέτοιο .
Ειδικά αν κάθεσαι μακριά από την ορχήστρα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εγώ πάντως τον "διαχωρισμό" οργάνων και μάλιστα έτσι όπως τον λένε, τον εννοούν και τον ακούω απο τα συστηματα αναπαραγωγής .... δεν τον ακούω live. Μπορεί να είμαι κουφός ή αυτοί όλοι στην αλυσίδα του audio πουλάνε φούμαρα για μταξωτές κορδέλες. 😀
Εσύ αγόρι μου ακούς με πικάπ. Οι υπόλοιποι προσπαθούν με τα ψηφιακά. Τα ψεύτικα δηλαδή. Και εγώ επίσης😀😀
 

Μηνύματα
12.542
Reaction score
14.689
Εσύ αγόρι μου ακούς με πικάπ. Οι υπόλοιποι προσπαθούν με τα ψηφιακά. Τα ψεύτικα δηλαδή. Και εγώ επίσης😀😀
Όχι βρε συ ... έχω και cd και dac .... απλώς και αυτά παίζουν σαν το πικάπ. 😀 😀 Δεν τα ξέρετε αυτά εσείς, δεν τα έχετε "πετύχει".😀
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Καλώς ή κακώς κρίσιμες παράμετροι για οποιοδήποτε δωμάτιο με ηχοσύστημα είναι τα ενδεδειγμένα RT και η διαχείριση σήματος. Μολονότι οι συσκευές στα δικά μου είναι ταπεινές, τα έχω κάνει να βγάζουν τουλάχιστον τον καλύτερο εαυτό τους.
:hi:
Πολλά άλλα μέλη εκτιμώ ότι διαθέτουν setup υπέρτερα από τα δικά μου. Παραδείγματος χάριν ο Μαρκήσιος, στον οποίο εύχομαι να μην έχανε χρόνο επισκεπτόμενος το Μόναχο επειδή προβλέπω να ξενέρωνε πολύ με όσα θ'άκουγε.
:):wink::geek:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Όχι βρε συ ... έχω και cd και dac .... απλώς και αυτά παίζουν σαν το πικάπ. 😀 😀 Δεν τα ξέρετε αυτά εσείς, δεν τα έχετε "πετύχει".😀
Συμφωνώ απόλυτα!!
Παρεπιπτόντως κάναμε κάτι αβ πριν λίγο σε εμένα τώρα που έχω μπρουτάλ ψηφιακό και έπεσε πολύ κλάμα λέμε!
Χαχαχα
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.395
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top