Featured Estimated in room response

Μηνύματα
984
Reaction score
2.130
Βασικα ο Amir δεν μετραει τιποτα. Το Klippel μετραει μονο του και μετραει σε ολες τις γωνιες που μπορεις η δεν μπορεις να φανταστεις.
Οι μετρησεις αυτες που ειδες συμπεριλαμβανουν τοσο την on-axis οσο και τις διαφορες off-axis του ηχειου.
Σαν συνολο, προκειται για ενα αναιμικο ηχειο, χωρις μπασο, με προβολικες υψηλες, με ενοχλητικους συντονισμους στην πιο κρισιμη περιοχη, και εντονη παραμορφωση μολις ανεβασεις λιγο την ενταση.
Ανεκτο για χαλαρη ακροαση σε χαμηλες εντασεις συσυνδυασμο με δυο sub, ακαταλληλο για οτιδηποτε αλλο.
Τότε μάλλον η σωστότερη διατύπωση θα ήταν ότι ίσως έπρεπε να λάβει περισσότερο υπόψη του την off axis επίδοση μιας και ο ίδιος ο κατασκευαστής προτείνει κάτι τέτοιο (λέει ρητά όχι toe in).

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι κατά πόσο υπάρχουν ηχεία τόσο μικρών διαστάσεων που να έχουν καλύτερες επιδόσεις.

Τα συγκεκριμένα τα έχω για πίσω surround όπου φαντάζομαι ότι είναι ανεκτά;
Όχι, άθλια είναι.

Τα μικρά ενεργά jbl-ακια δες για "αξιοπρεπούς σπινοράματος" μικρά και φτηνά.
Μοντέλο;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Η rel μου προτείνει 1 η 2 tzero mk3 ,διαβάζω ότι ενσωματώνεται εύκολα χωρίς dsp. Δεν πάει χαμηλά πολύ αλλά είναι γραμμικό το response και ακούγεται καλά όχι μπουμαριστα. Έχω ένα peq ήδη με καλή υλοποίηση 4 band και θα αυξηθεί έως 10 band με future update . Ακόμα και σωστή γραμμική απόκριση από τα 40 και πάνω να έχω είναι σημαντικό . In room θα έχω από 30 .
Το tzero ειναι toy subwoofer ακομα και για χαμηλες σταθμες. Θα μπορουσε να δουλεψει μονο σε κανενα δωματιο των 10τμ. Πεταμενα λεφτα.

Αν θες ντε και καλα REL, παρε δυο HT/1003
Μοντέλο;
LSR305
 
Last edited:

Μηνύματα
984
Reaction score
2.130
Αυτά βγαίνουν μόνο σε ενεργά πάντως, σωστά;

Για μπροστινά έχω Dali Spektor 2, προσπάθησα να βρω αποτελέσματα σαν αυτά που ποσταρονται εδώ αλλά δεν τα κατάφερα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.481
Reaction score
80.080
Τότε μάλλον η σωστότερη διατύπωση θα ήταν ότι ίσως έπρεπε να λάβει περισσότερο υπόψη του την off axis επίδοση
Δεν γίνεται, είναι συγκεκριμένο πρωτόκολλο μετρήσεων, συγκεκριμένες θέσεις.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.262
Reaction score
19.391
Αν θες ντε και καλα REL, παρε δυο HT/1003
Το έχουν ανεβάσει στα 700 κι αυτό (η πρώτη version κόστιζε περίπου 550) και έχουν ''ρίξει'' το μεγαλύτερο αδερφάκι (ΗΤ 1205) στα 850 (από τα 1100+) οπότε χάνει πολύ σε vfm.
Eπίσης δεν έχει δυνατότητες cross, αλλιώς καλό θα ήταν.. 8-)
 
Last edited:


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αυτό που θέλω είναι να μπορεί να παίξει τα 40hz στα 99db στα 3μ για να μπορώ να ακούω στα 70 db τα μεσουψηλα και άρα να υπακούει στις γνωστές καμπύλες ίσης ακουστοτητας.
Με αυτες τις απαιτησεις σε αυτον τον χωρο:
4.5x5.5m/~3-3.3m/roksan attessa integrated /elac carina /Wiim pro plus/ ισοσκελες τρίγωνο ακρόασης / χώρος γεμάτος/περιπου ιση και σχετικά μεγάλη απόσταση ηχείων από πλαϊνούς τοίχους όμως υπάρχει άνοιγμα στη μια πλευρά που επικοινωνεί με καθιστικό και λοιπούς χώρους . Στάθμες σταθερές 65-83max εξαιρουμένων peaks.
θες δυο 10".
Αν πρεπει για δικους σου λογους να πας σε REL, το HT/1003 (οχι το MkII) στα 625€ θα μπορουσε να ειναι μια επιλογη.
Προσωπικα θα επαιρνα ενα στουντιακο sub αλλα οχι οποιο ναναι.
Προταθηκαν διαφορα αλλα εγω θα επειμεινω στο KRK S10.4 που σου ειχα ξαναπροτεινει στα 398€ η στο λιγο ακριβοτερο JBL LSR310S. Και το Presonus ειναι ΟΚ αλλα εχω διαβασει πολλα αρνητικα σχολια για προβληματα με τον ενισχυτη του.
Το έχουν ανεβάσει στα 700 κι αυτό (η πρώτη version κόστιζε περίπου 550) και έχουν ''ρίξει'' το μεγαλύτερο αδερφάκι (ΗΤ 1205) στα 850 (από τα 1100+) οπότε χάνει πολύ σε vfm.
Eπίσης δεν έχει δυνατότητες cross, αλλιώς καλό θα ήταν.. 8-)
Εχει ανεβει στα 625 και η αληθεια ειναι οτι το HT1205 ειναι καλυτερο VFM αλλα για τις αναγκες του συγκεκριμενου σεταπ υπαρχουν ετσι κι αλλιως καλυτερες επιλογες. Η προταση εγινε γιατι ειναι εμφανες οτι ο ενδιαφερομενος εχει συγκεριμενες προτιμισεις σε μαρκες.
 

Μηνύματα
422
Reaction score
276
Σας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις εχει πολλη μελετη το θεμα. Οντως φαινεται πολυ μικρο για να συμπιεσει τον χωρο μου το tzero. Η αληθεια ειναι οτι δε με ενδιαφερει η απολυτα χαμηλη εκταση και το τρανταγμα απο το sub. Δεν θα χρησιμοποιηθει για ταινιες. Κατανοω οτι θα ακουω πιο ανετα σε ψηλοτερα db αλλα και παλι 75-80 db max στο 1khz. Θελω να ενσωματωθει πολυ καλα, να μην γινει πολυ ψηλα το cross να μην αλλοιωθει η τονικοτητα των ηχειων μου. Γραμμικη αποκριση , ανεξαρτητως εντασης, χαμηλο group delay, αψογη χρονικη ευθυγραμμιση. Γρηγορο , καθαρο μπασο με λεπτομέρεια. Η τριτη οκταβα δε θελω να πειραχτει, δεν ξερω πως σας ηρθε οτι μπορει να ειναι ανεπαρκης. Καμια σχεση παιδια. Μαλλον θα παρω ενα για αρχη.

Για το presonus διαβασα και γω οτι παραπονιουνταν για coil whine δηλαδη ενα σφυριγμα που ηταν ακουστο ακομα και με μουσικη. Τo krk και jbl τα βλεπω.

Η Svs προτεινει αυτο

 
Last edited:



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.481
Reaction score
80.080
Για κάνε μια μέτρηση στα db που θέλεις να είναι οι κορυφές σου (όχι η μέση στάθμη) και στην απόσταση που ακούς, και μετά τα λέμε.
Δεν καταργούνται οι νόμοι της φύσης, είναι πενταμισάρι μιντ.

Η (παρωχημένη) μέτρηση του Stereophile είναι nearfield. Δες και το spinorama.
Η πραγματική ευαισθησία είναι περίπου 83db για ένα watt στο ένα μέτρο, δες στο ASR, δες και τις παραμορφώσεις στα 96db στο ένα μέτρο και κάνε τις πράξεις για τα 3 μέτρα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Η τριτη οκταβα δε θελω να πειραχτει, δεν ξερω πως σας ηρθε οτι μπορει να ειναι ανεπαρκης. Καμια σχεση παιδια.
Στις εντασεις που ακους δεν πιστευω οτι ειναι ευκολα αντιληπτη η ανεπαρκεια του πραγμα που σημαινει πως καλλιστα μπορει να μεινεις ευχαριστημενος απλα με την προσθηκη sub.

Το γραφημα της αποκρισης που ανεβασες δειχνει ενα κλασσικο bass boost απο την οπη ανακλασης που δινει την εντυπωση του μπασου σε πολλα ηχεια με μικρου μεγεθους γουφερ.
Δεν ειναι σωστο και δεν βοηθαει στην ενσωματωση με το sub αλλα με λιγη προσοχη μπορει να γινει κατι.
Πριν παρεις sub, ακουσε τα ηχεια σου με την οπη ανακλασης ταπωμενη για να παρεις μια ιδεα. Ειναι πολυ πιθανο να χρειαστει να το κανεις μονιμα για να ενσωματωσεις σωστα τα sub (τα οποια θα επιμεινω να ειναι δυο απο την αρχη)
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Για κάνε μια μέτρηση στα db που θέλεις να είναι οι κορυφές σου (όχι η μέση στάθμη) και στην απόσταση που ακούς, και μετά τα λέμε.
Αυτό που θέλω είναι να μπορεί να παίξει τα 40hz στα 99db στα 3μ για να μπορώ να ακούω στα 70 db τα μεσουψηλα και άρα να υπακούει στις γνωστές καμπύλες ίσης ακουστοτητας.
Με βαση τα λεγομενα του, θελει να μπορει να πιασει μαζι με τα sub 99db peak στα 3 μετρα στα 40Hz και απο εκει και πανω προοδευτικα λιγοτερα db συμφωνα με την γνωστη καμπυλη ακουστοτητας οποτε το πιθανοτερο ειναι οτι οντως ακουει τοσο χαμηλα και το ζητουμενο ειναι περιπου τα 94db peak στο 1K στα 3μ.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σε συνεχεια του προηγουμενου σχολιου μου, το γραφημα με την nearfield αποκριση του ηχειου ξεχωριστα γia γουφερ, τουιτερ και οπη ανακλασης στο ASR δειχνει οτι η αποκριση χωρις το bass reflex θα ειναι πιο ομαλη για σωστη ενσωματωση με το sub και γι αυτο το λογο πιστευω πως θα ειναι προτιμοτερο να τo ταπωσεις οταν θα βαλεις τα sub.
Screenshot_120.png

Επισης, τωρα που το ξαναβλεπω παιρνω πισω την προταση μου για το sub της KRK το οποιο ειναι αριστο για τα χρηματα του αλλα δεν προτεινεται για περιπτωσεις που το κρος θα πρεπει να γινει ψηλα γιατι εχει εναν συντονισμο στα 100Hz που αν δεν κροσαριστει απο τα 70Hz και κατω θα ακουγεται.
Αρχικα ειχα υπολογισει οτι θα το κοψεις καπου μεταξυ 60 και 70Hz αλλα αν χρειαστει να ταπωσεις την οπη ανακλασης στα Elac, θα πρεπει να ανεβει στα 80Hz το κρος και εκει πιθανον να ακουγεται ο συντονισμος του sub.

Το βιντεο ειναι στα Πολωνικα αλλα απο τα γραφηματα και τα σχολια απο κατω βγαζει κανεις ευκολα συμπερασμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
422
Reaction score
276
Σε συνεχεια του προηγουμενου σχολιου μου, το γραφημα με την nearfield αποκριση του ηχειου ξεχωριστα γia γουφερ, τουιτερ και οπη ανακλασης στο ASR δειχνει οτι η αποκριση χωρις το bass reflex θα ειναι πιο ομαλη για σωστη ενσωματωση με το sub και γι αυτο το λογο πιστευω πως θα ειναι προτιμοτερο να τo ταπωσεις οταν θα βαλεις τα sub. View attachment 316858
Μπορώ να εφαρμόσω narrow q στα peaks γύρω από τα 80hz με peq. Γιατί πρέπει να κλείσω το down firing port?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Μπορώ να εφαρμόσω narrow q στα peaks γύρω από τα 80hz με peq. Γιατί πρέπει να κλείσω το down firing port?
Εχει ο ενισχυτης σου PEQ? Αν ναι ποσες μπαντες? Αν εφαρμοσεις EQ μεσω του ενισχυτη σου, η διορθωση θα παει και στα sub.
Γιατί πρέπει να κλείσω το down firing port?
Αν δεν το κλεισεις, θα χρειαστει να κατεβασεις πολυ την συχνοτητα κρος στο sub διαφορετικα θα εχεις μεγαλο peak μεταξυ 60-100Hz γιατι το Elac εχει ηδη Peak απο τα 80Hz μεχρι τα 200Hz απο την οπη. Δεν ειναι κακο να κατεβασεις την συχνοτητα κρος, απλα υπαρχει περιπτωση να μην καταφερεις να πετυχεις αρκετα φλατ αποκριση αν δεν εχεις δυνατοτητα ισοσταθμισης.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.877
Reaction score
4.670
Χρόνια πολλά σε όλους

Βγάζω σπυράκια με το υπερβολικό theory, crafting δεν αγοράζεις σπίτι, σαμπγουφερς αγοράζεις.

Σοτ έγραψαν τα παιδιά, ένα ζευγαρι kali ws12 και τέλος.

Να ξέρεις ότι τα specs της kali, σε σχέση με αυτά που γράφουν οι ανταγωνιστές της, είναι υπερβολικά τίμια. Σε τυπικό χώρο που πιθανότατα θα τα βάλεις θα ακούς εύκολα (και δυνατά) κάτω από τα 30hz.

Αν παρόλα αυτα δεν σου αρέσουν στείλε μου dm να τα αγοράσω. Αφορμή ψάχνω να τα κάνω τετράδα!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.481
Reaction score
80.080
Με βαση τα λεγομενα του, θελει να μπορει να πιασει μαζι με τα sub 99db peak στα 3 μετρα στα 40Hz και απο εκει και πανω προοδευτικα λιγοτερα db συμφωνα με την γνωστη καμπυλη ακουστοτητας οποτε το πιθανοτερο ειναι οτι οντως ακουει τοσο χαμηλα και το ζητουμενο ειναι περιπου τα 94db peak στο 1K στα 3μ.
Και 96 στην τριτη οκτάβα στα τρία μέτρα. Δύσκολα πολύ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.262
Reaction score
19.391
Χρόνια πολλά σε όλους

Βγάζω σπυράκια με το υπερβολικό theory, crafting δεν αγοράζεις σπίτι, σαμπγουφερς αγοράζεις.

Σοτ έγραψαν τα παιδιά, ένα ζευγαρι kali ws12 και τέλος.

Να ξέρεις ότι τα specs της kali, σε σχέση με αυτά που γράφουν οι ανταγωνιστές της, είναι υπερβολικά τίμια. Σε τυπικό χώρο που πιθανότατα θα τα βάλεις θα ακούς εύκολα (και δυνατά) κάτω από τα 30hz.

Αν παρόλα αυτα δεν σου αρέσουν στείλε μου dm να τα αγοράσω. Αφορμή ψάχνω να τα κάνω τετράδα!
Σε άλλο thread είχε γράψει πως δεν έχει στο χώρο θέσεις για sub, μόνο μία ''ξεκάθαρη'' δίπλα στο έπιπλο με τα ηχεία..
Το Kali απ' ότι φαίνεται είναι μάλλον είναι ένα από τα καλύτερα sub + vfm μέχρι τα 1000 ευρώ..
Αλλά πιθανολογώ ο steadyshot ψάχνει για κάτι με μικρότερο όγκο λόγο περιορισμένου χώρου και αν γίνεται να είναι και ''σαλονάτο.''
Φυσικά σπανίως μπορούμε να τα έχουμε όλα.. :biggrin:
Γι' αυτό του γυάλισε το tzero που για να λέμε την αλήθεια είναι προκλητικά.. βολικό. :rolleyes:
Το μόνο που είναι ομορφότερο (με διαφορά όμως) και αρκετά πιο ιικανό είναι το μικρό της Kef αλλά.. πάει πολύ ψηλά. :whistling:
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Και 96 στην τριτη οκτάβα στα τρία μέτρα. Δύσκολα πολύ.
Ναι, οντως, αλλα απο την αλλη γραφει και για 70db στα μεσουψηλα που δεν κολλαει με αυτα τα νουμερα εκτος αν εννοει με +6db τα χαμηλα και οχι για κλασσικο target curve 1db/oct οποτε σε αυτην την περιπτωση θα πιανει το πολυ τα 92db στην τριτη οκταβα και αυτο μονο σε κομματια με πολυ ευρεια δυναμικη περιοχη. Δεν ξερω τι μουσικη ακουει αλλα στα συγχρονα κομματια με την δυναμικη περιοχη των 5db θα μιλαμε για λιγοτερα απο 80db στην τριτη οκταβα αν η μεση σταθμη ειναι 70db στα μεσουψηλα
Σε άλλο thread είχε γράψει πως δεν έχει στο χώρο θέσεις για sub, μόνο μία ''ξεκάθαρη'' δίπλα στο έπιπλο με τα ηχεία..
Το Kali απ' ότι φαίνεται είναι μάλλον είναι ένα από τα καλύτερα sub + vfm μέχρι τα 1000 ευρώ..
Αλλά πιθανολογώ ο steadyshot ψάχνει για κάτι με μικρότερο όγκο λόγο περιορισμένου χώρου και αν γίνεται να είναι και ''σαλονάτο.''
Φυσικά σπανίως μπορούμε να τα έχουμε όλα.. :biggrin:
Γι' αυτό του γυάλισε το tzero που για να λέμε την αλήθεια είναι προκλητικά.. βολικό. :rolleyes:
Το μόνο που είναι ομορφότερο (με διαφορά όμως) και αρκετά πιο ιικανό είναι το μικρό της Kef αλλά.. πάει πολύ ψηλά. :whistling:
Εναλλακτικο του Kef ειναι το 6.2 της Kali σε πολυ λογικη τιμη απλα θεωρητικα τα 4Χ6.5" δεν επαρκουν για τα 25τμ.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.589
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top