Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.218
Τα αυτοκίνητα δεκαετίας ειναι ήδη Euro 5, 2024 έχουμε, τα δεκαετίας είναι αμάξια του 2014.

Τα γηραιότερα αυτών, τα προ του 2011 για την ακρίβεια, πληρώνουν τέλη βάσει κυβισμού, το οποίο σημαίνει ότι πληρώνουν ήδη ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ τέλη κυκλοφορίας από νεότερα αντίστοιχων διαστάσεων οχήματα, με καμία διάκριση βάσει εκπομπών ή κατανάλωσης.
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.421
Reaction score
79.722
Άσχημα τα νέα, το ID3 GTX δεν θα βγει 4 κίνητο.... οπότε παρόλο το 600WLTP μάλλον θα φάει Χ.
Αλλά το ID7 θα το κάνω ενα test drive, ποτέ δεν ξέρεις
 

Μηνύματα
1.575
Reaction score
69
Παντως σχετικα με τα ηλεκτρικα και την προστασια του περιβαλλοντος... οχι και πολυ σχετικο, κατι σαν την ανακυκλωση των βλαβερων καταλυτων οταν αντικαθιστανται...

Πριν λιγο καιρο πηρε φωτια ενα ηλεκτρικο, οχι αυταναφλεξη, εμπρησμος. Καηκε ολο το πανω μερος του αυτοκινητου και φυσικα και η μπαταρια του.

Ηρθε η πυροσβεστικη και το εβαλε σε ενα κοντεινερ με 5 κυβικα νερο.... για 72 ωρες. Δεν ξερω ποσο μεγαλη ποσοτητα ειναι 5 κυβικα.

Το δημοσιευσε στο σαιτ που διατηρει στα σοσιαλ και απο κατω εγιναν αρκετα σχόλια.... για ποιο λογο ομως ?

Για το ποσο βλαβερα ειναι πλεον αυτα τα 5 κυβικα νερο που αναμειχθηκαν με τα υγρα της μπαταριας και τι θα απογινουν ?
Κατι σαν τα λαδια των αυτοκινητων δηλαδη... ειναι οντως περιβαλλοντικο προβλημα αυτο ? Δεν καιγονται και καθε μερα ηέκτρικα, αλλα δεν ειναι και πολλα ακομη αυτα που κυκλοφορουν συγκριτικα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.090
Τελικά αποτελέσματα πωλήσεων ΕΕ για το 2023. Δεύτερη πηγή ενέργειας στις μετακινήσεις η ηλεκτρική ενέργεια. Το diesel στην τρίτη θέση.

Screenshot_20240313_143950_Facebook.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.421
Reaction score
79.722
Είδα χτες το Mercedes EQE sedan με ξένα νούμερα. Δεν μπορώ να συνέλθω.
Πανέμορφο. Το Tesla είναι πολύ χαμηλότερη κατηγορία.
Δεν ξέρω αν θέλω να δώσω τα διπλά χρήματα όμως.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.090
Παντως σχετικα με τα ηλεκτρικα και την προστασια του περιβαλλοντος... οχι και πολυ σχετικο, κατι σαν την ανακυκλωση των βλαβερων καταλυτων οταν αντικαθιστανται...

Πριν λιγο καιρο πηρε φωτια ενα ηλεκτρικο, οχι αυταναφλεξη, εμπρησμος. Καηκε ολο το πανω μερος του αυτοκινητου και φυσικα και η μπαταρια του.

Ηρθε η πυροσβεστικη και το εβαλε σε ενα κοντεινερ με 5 κυβικα νερο.... για 72 ωρες. Δεν ξερω ποσο μεγαλη ποσοτητα ειναι 5 κυβικα.

Το δημοσιευσε στο σαιτ που διατηρει στα σοσιαλ και απο κατω εγιναν αρκετα σχόλια.... για ποιο λογο ομως ?

Για το ποσο βλαβερα ειναι πλεον αυτα τα 5 κυβικα νερο που αναμειχθηκαν με τα υγρα της μπαταριας και τι θα απογινουν ?
Κατι σαν τα λαδια των αυτοκινητων δηλαδη... ειναι οντως περιβαλλοντικο προβλημα αυτο ? Δεν καιγονται και καθε μερα ηέκτρικα, αλλα δεν ειναι και πολλα ακομη αυτα που κυκλοφορουν συγκριτικα.
Στο πολύ μέλλον μόνο Solid State Batteries θα υπάρχουν. Η πιθανότητα να πιάσουν φωτιά είναι πολύ πολύ μικρότερη από αυτή των σημερινών μπαταριών. Επίσης σβήνουν πολύ εύκολα, καθώς δεν παράγουν οξυγόνο κατά την καύση. Κάτι που συμβαίνει σήμερα με τις μπαταρίες ηλεκτρικών οχημάτων και όχι μόνο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.442
Reaction score
125.836
Είδα χτες το Mercedes EQE sedan με ξένα νούμερα. Δεν μπορώ να συνέλθω.
Πανέμορφο. Το Tesla είναι πολύ χαμηλότερη κατηγορία.
Δεν ξέρω αν θέλω να δώσω τα διπλά χρήματα όμως.
Το βίντεο που ανέβασα 3 ποστ πριν, το βγάζει τελευταίο. Πρώτο βγάζει το i5, δεύτερο το model S.

Δες το.
 


Μηνύματα
1.276
Reaction score
2.234
Το βίντεο που ανέβασα 3 ποστ πριν, το βγάζει τελευταίο. Πρώτο βγάζει το i5, δεύτερο το model S.

Δες το.
Το τέσλα είναι υψηλότερη κατηγορία στο software όμως και αυτό είναι που μετράει... το σχήμα το βαριέσαι κάποια στιγμή όπως και τα (κοινότυπα) ταμπλό με τα γυαλιστερά χερούλια και διακόπτες. Τελικά μου αρέσει πολύ αυτό το όχημα. Υπόψην το άσπρο είναι "πέρλα" και πολύ όμορφο και το δίνει δωρεάν.
Το τέσλα είναι υψηλότερη κατηγορία στο software όμως και αυτό είναι που μετράει... το σχήμα το βαριέσαι κάποια στιγμή όπως και τα (κοινότυπα) ταμπλό με τα γυαλιστερά χερούλια και διακόπτες. Τελικά μου αρέσει πολύ αυτό το όχημα. Υπόψην το άσπρο είναι "πέρλα" και πολύ όμορφο και το δίνει δωρεάν.
Λάθος quote στον dimifoot πήγαινε
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.837
Reaction score
8.186
Είδα χτες το Mercedes EQE sedan με ξένα νούμερα. Δεν μπορώ να συνέλθω.
Πανέμορφο. Το Tesla είναι πολύ χαμηλότερη κατηγορία.
Δεν ξέρω αν θέλω να δώσω τα διπλά χρήματα όμως.
Και ω-ρε-μαναμ πως είναι από μέσα...

Screenshot 2024-03-14 at 11.31.58 AM.png
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.090
Παράγεται οξυγόνο κατά την καύση;
Από αυτά που έχω διαβάσει μόνο (και καταλάβει) καθώς ουδεμία σχέση έχω με την συγκεκριμένη επιστήμη.

Αν αυξηθεί πολύ η θερμοκρασία στο εσωτερικό της μπαταρίας ο ηλεκτρολύτης μπορεί να αρπάξει φωτιά λόγω των χημικών αντιδράσεων που γίνονται εκείνη τη στιγμή. Η καύση του ηλεκτρολύτη παράγει οξυγόνο (τουλάχιστον έτσι έγραφαν) με αποτέλεσμα η κατάσβεση να είναι πολύ δύσκολη.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.421
Reaction score
79.722
Το βίντεο που ανέβασα 3 ποστ πριν, το βγάζει τελευταίο. Πρώτο βγάζει το i5, δεύτερο το model S.

Δες το.
Σε τι; Μέτρησαν την ομορφιά; :roflmao:
Για εμφάνιση μιλάμε εδώ, πες του ρε @alexis

Το τέσλα είναι υψηλότερη κατηγορία στο software όμως αλλά αυτό είναι που δεν μετράει… αυτοκίνητο θέλουμε όχι υπολογιστή
Fixed
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.421
Reaction score
79.722
Τα έχω δει και τα δυο από κοντά.
Να δεχτώ πως το Tesla είναι καλύτερο στην οδήγηση.
Η αισθητική διαφορά είναι τόσο τεράστια, που μόνο αν ήταν επιδόσεων τρικύκλου το EQE θα προτιμούσα το Tesla.
Όχι πως εχει σημασία, δεν θα πάω στα 95Κ έτσι κι αλλιώς. Ίσως το επόμενο.
 

Μηνύματα
3.132
Reaction score
10.368
Είδα χτες το Mercedes EQE sedan με ξένα νούμερα. Δεν μπορώ να συνέλθω.
Πανέμορφο. Το Tesla είναι πολύ χαμηλότερη κατηγορία.
Δεν ξέρω αν θέλω να δώσω τα διπλά χρήματα όμως.
Ότι πληρώνεις , παίρνεις :biggrin:
@Dimifoot
Το μερσεντές (θέλεις) θα πάρεις και ….. δεν το ξέρς. . :dance2::biggrin: 😘
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.420
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top