Η Oppo στην Ελλάδα

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

ambientc,
σχετικα με το λινκ σου για το firmware 970,
--------------------------------------------------------------------------
ΠΡΟΣΟΧΗ.ΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ FIRMWARE.
http://rapidshare.com/files/2617565/Oppo_970_Firmware-Greek_Fonts.rar.html
--------------------------------------------------------------------------
το 970 δεν ειναι ακομα διαθεσιμο στην Ευρωπη.
Παρ' ολα αυτα θελω να σας επιστησω τη προσοχη.
Τα Αμερικανικα μοντελα δεν εχουν το ιδιο firmware με τα Ευρωπαικα.
Τα Ευρωπαικα μοντελα εχουν scart ( ακομα, προφανως λογω προδιαγραφων της Ευρωπαικης Ενωσης ).
Βαζοντας λοιπον Αμερικανικο firmware σε Ευρωπαικο μηχανημα, πολυ πιθανο αν οχι σιγουρο ειναι να μη βλεπει το scart και ισως να εχει και αλλες ...παρενεργειες.....

Γιαυτο το λογο, οσοι ηδη εχετε Αμερικανικα Oppo, θα κατεβαζετε το firmware απο την oppodigital.
Για τα ευρωπαικα και τα δικα μας Οppo, σε λιγο καιρο θα εχετε υποστηριξη απο το site μας.

Και παλι, ευχαριστω.
Καλησπέρα
Αγαπητέ φίλε -επίτρεψέ μου να σε λέω φίλο μιας και θεωρώ φίλους όσους γράφουν εδώ και μοιραζόμαστε την τρέλα μας και όχι μόνο- οι απόψεις που εξέφρασα είναι αποτέλεσμα προσωπικής εμπειρίας και όχι κάποιων τεστ,με τα οποία σε πολλά σημεία συμφωνώ.
Τώρα όσον αφορά τα firmware και την τεχνική υποστήριξη ήξερα πριν την αγορά μου ότι με αυτό που αγόρασα θα έχω δυσκολίες σε περίπτωση προβλήματος και θα έπρεπε μα το στείλω στην Αμερική σε περίπτωση βλάβης και αποφάσισα να το ρισκάρω.
Επίσης μια παρατήρηση όχι μόνο δική μου αλλά και των τεστ είναι η έλλειψη χρωμοσυνιστωσών από το 981!!!!!
Το περίεργο είναι ότι το 970 αν και μικρότερο μοντέλο έχει.Από την στιγμή που επικοινωνείς μαζί τους τόνισε το.Κατά τα άλλα είναι καταπληκτικά player και μπράβο σου που πήρες την απόφαση να τα φέρεις στην Χώρα μας.
Να σαι καλά
Δημήτρης
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Αγαπητε φιλε ambientc,
σωστα παρατηρησες, το 981 δεν διαθετει component video out, καθως προοριζεται για οσους εχουν η θελουν 1080p.
Αλλωστε και το 971 που εχει , δε λεει τιποτε.
To chipset Genesis/Faroudja που διθετουν τα 2 players, ειναι πανω στο HDMI / DVI αντιστοιχα.
Γιαυτο και η μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα εικονας .
Και η ιδια η Oppo αναφερει για το 981 οτι η υπαρξη των αλλων αναλογικων εξοδων video ειναι καθαρα για " troubleshooting purposes".
Το 970 ειναι το μικρο Oppo που ειναι για πιο low level συστηματα και απαιτησεις.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Τελικά έχουμε κάποιο νέο σχετικά με το πότε έρχονται τα oppo στην Ελλάδα;

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω άμεσα ενα oppo 981hd και δεν θέλω να το παραγγείλω απο Αμερική ή το εξωτερικό.

@oppohellas: Κράτησε μας ενήμερους σε παρακαλώ.
 

Μηνύματα
507
Reaction score
41
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

δηλαδή φίλε oppohellas αν πάθει κάτι εμείς που έχουμε το αμερικανάκι να μη στο φέρουμε?
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Γεια σας,
εχετε καιρο να ακουσετε νεα απο την Oppo, ομως ειμαστε σχεδον ετοιμοι, βλεπετε μερικα πραγματα στην Ελλαδα λειτουργουν αργα ειδικα οταν προκειται για το δημοσιο.
Λοιπον απο βδομαδα θα εχουμε εναρξη.
Τα μηχανακια ειναι στο δρομο.
Οπως ειχα ανακοινωσει και πριν, το 981 θα ερθει γυρω στις 15-20 Μαρτιου.
Τωρα ερχονται μονο τα 3 demo.
To 971 θα ειναι διαθεσιμο μεσα στην επομενη εβομαδα.
Εχουμε και νεο τηλεκοντρολ απ οτι με ενημερωσαν. Θα ειναι κατι προς το μπλε.
Τα firmware ειναι εδω και ετοιμα με τα ελληνικα.

Οσον αφορα το 981, παρακαλω οσους ενδιαφερονται να με ενημερωσουν απο βδομαδα που θα ειμαστε και επισημα ανοικτα, γιατι λογω της μεγαλης ζητησης στην Αμερικη, εμεις οι Ευρωπαιοι τα περνουμε με το δελτιο, δηλαδη με προπαραγγελια.
Θα ηθελα απο εσας που ενδιαφερεστε για το 981 να με ενημερωσετε για να μπορεσω να αλλαξω τη παραγγελια οσο ειναι καιρος. Γιατι δυστυχως μονο 800 τεμαχια 981 θα μοιραστουν στην Ευρωπη στις 15-20 Μαρτιου ενω οι Αμερικανοι θα παρουν 6000.

Μεσα στο μηνα θα ανακοινωσω και τα καταστηματα που θα εχουν oppo εκτος απο εμας.

Για τα αμερικανακια που πολλοι απο εμας εχουμε ( και εγω μαζι ), δυστυχως θα πρεπει να πηγαινουν πισω στην Αμερικη για σερβις.
Η Oppo εχει διαχωρησει τα δικτυα διανομης και υποστηριξης σε Ευρωπη, Ασια και Αμερικη και κανενα δεν μπερδευεται με το αλλο.
Παντως σε περιπτωση βλαβης καποιου απο αυτα, επικοινωνηστε μαζι μου , να μιλησω εγω με αυτους μπας και καταφερουμε να βρουμε μια λυση που δεν θα δυσαρεστησει κανενα μας.
Ας μη ξεχναμε οτι τα 971 που αγορασαμε καποτε ηταν ελευθερη εισαγωγη με ολα οσα, καλα η κακα εχει αυτο.

Για μια ακομα φορα σας αναφερω οτι απο το 2007 η Oppo εχει πανευρωπαικες τιμες στα μοντελα της και δευτερον αναλαμβανει εξ ολοκληρου το σερβις , δηλαδη αμα χαλασει το μηχανακι σας , θα παει πισω στο εργοστασιο και οχι στο Κυρ.Ταδε για επισκευη.

Για οτιδηποτε αλλο , επικοινωνηστε μαζι μου.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και την υπομονη σας.
Αποστολος Τολιοπουλος
[email protected]
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Μια μικρη πληροφορια για οσους σκεφτονται να αγορασουν το 981 απο την Αμερικη.
Φυσικα ισχυουν ολα οσα ειπα περι σερβις κλπ αλλα να σας κανω και τον υπολογισμο του ποσο θα σας κοστισει για να μην βρεθειτε προ εκπληξεως.

981 229$ με ισοτιμια 1,316 ευρω/δολαριου ειμαστε στα 174 ευρω.
εξοδα αποστολης 59$ = 44,80 ευρω εστω 45.
174+45=219ευρω
δασμοι 13,9% =30,44
συνολο για φπα = 219+30=249
φπα 19% = 47,31
συνολο 296ευρω
συν τα εκτελλωνιστικα που παιζουν αναλογα με τον εκτελλωνιστη.

Η ευρωπαικη τιμη του 981 ειναι 260ευρω και του 971 ειναι 225ευρω.

Και παλι ευχαριστω.
 


Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Οι διαφορες μεταξυ 981 και 971 και σε ποιους απευθυνεται το καθενα.

* DV-981HD
o Target: 1080p set owners and HDTV set owners with DVI or HDMI.

o Key Features: HDMI out at up to 1080p, no component out, SACD and DVD-Audio support. Genesis/Faroudja video processor.

* OPDV971H
o Target: HDTV set owners

o Key Features: DVI out at up to 720p/1080i, component output, DVD-Audio (no SACD) support. Genesis/Faroudja video processor.

Με συγχωρητε για τα αγγλικα , αλλα δε μου αρεσει να μεταφραζω τεχνικους ορους.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΙΧΗΡΙΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ .ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΕΛΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΙΧΗΡΙΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ .ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΕΛΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΠΕΛΑΤΑΚΙΑ
Την τρελλα μου, την εκανα επιτελους δουλεια.
Απο το 1988 που ειμαι εμπορος , γιατι εχω και αλλη δουλεια, οι πελατες μου σε ολη την Ελλαδα, λενε καλως τον Αποστολη.
Λες να αλλαξω στα 46 μου ?
Μπα , καβαλαω μοτοσυκλετα.......το καλαμι το εχω για το ψαρεμα.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Βασικα η OPPO αποστελει τα προιοντα της σαν "gift" και αρα δεν παιρνουν δασμους...Εγω οσους ξερω που το πηραν τους ηρθε 229 ευρω...
Τωρα αν το δινουν 260 αυτο ειναι ειτε για να βγαλουν οι αντιπροσωποι ειτε για να βγαλουν οι ιδιοι...
Οπως και να εχει δεν ειναι ο ντορος για τα 30ευρω ειναι το οτι ακομα μια φορα απεξω ερχονται πιο φτηνα απο Ελλαδα.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Γενικώς στην Ελλάδα πάντα πληρώνουμε ένα μικρό ή μεγάλο "χαράτσι". Στην συγκεκριμένη περίπτωση πάντως είναι λογικό στην Αμερική να πωλούνται φτηνότερα. Φαντάζομαι και τα Audio Spectrum ή οι Τsakiridis αν εξάγονταν Αμερική δε θα είχαν τις ίδιες τιμές με εδώ. Οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται με ευρωπαϊκές χώρες αν μιλάμε για ένα αμερικάνικο προϊόν.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Βασικα η OPPO αποστελει τα προιοντα της σαν "gift" και αρα δεν παιρνουν δασμους...Εγω οσους ξερω που το πηραν τους ηρθε 229 ευρω...
Τωρα αν το δινουν 260 αυτο ειναι ειτε για να βγαλουν οι αντιπροσωποι ειτε για να βγαλουν οι ιδιοι...
Οπως και να εχει δεν ειναι ο ντορος για τα 30ευρω ειναι το οτι ακομα μια φορα απεξω ερχονται πιο φτηνα απο Ελλαδα.
Καλως η κακως , τις τιμες τις καθοριζει η Oppo. Και οχι μονο τις λιανικες αλλα και τις χονδρικες.
Το 260 δεν ειναι ελληνικη τιμη αλλα Πανευρωπαικη.
Πρεπει να ξερετε οτι το "send as gift " εχει κοπει γιατι ειναι παρανομο, γιαυτο και πηρα την προτοβουλια να σας προειδοποιησω , πριν πληρωσετε την 300αρα. Κοιταξτε και στα αγγλικα sites της Oppo, που αγοραζουν απο Αμερικη, να δειτε ποσο εχουν .....
http://www.crtprojectors.co.uk/dvd_players.htm
189 λιρες x 0.67680 = 279.25 ευρο + μεταφορικα.

Σαν ιδιωτης, παντα ημουν αντιθετος με οσους πουλανε στην Ελλαδα προιντα που στην Ευρωπη τα βρισκεις 20%, 30% φτηνοτερα και σε μερικες περιπτωσεις ακομα και στη μιση τιμη.
Σαν εμπορος δεν θα δεχομουνα να πουλαω ακριβοτερα και να βρεθω στη θεση αυτων που μεχρι χτες κατηγορουσα.

Αυτη ειναι η απαντηση της Oppo για τα Αμερικανικα μοντελα που εχουν αγοραστει στην Ελλαδα σαν gift, οταν τους εκανα την ερωτηση που εσεις μου θεσατε.
------------------------------------------------------------------------
People that already have Oppo bought from the USA:

These machines don’t comply with EU standards (CE & WEE(waste management))! So the customers can run in to trouble with the law. And we made this point to OPPO usa, & hope that they realize the bad publicity that arises from such case! As far as we taking these machine that already sold: They need send those back to USA! If it was risky to buy from USA then it is also risky (with Greece customs) to send back & forth again!(also costly). You can spread the word in Greek forums that the proper channel to buy Oppo products in Europe is through us, as we are responsible for Oppo European models. Remind them that they may have Greek customs risks & increased servicing costs.

-----------------------------------------------------------------------
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Αυτα πεστα σε οσους το αγορασαν με 229 ευρω :p
Εγω οπως ειπα δεν ειναι τα 30 ευρω διαφορα που ισως να τα εδινα ( χλωμο βεβαια με τις τιμες του Blue Ray να πεφτουν καθε μηνα ) ΑΝ ειχε μεγαλη διαφορα με το 963SA.
Τωρα ποια απλα δεν ξερω αν συμφερει για καποιον να δωσει 260 ευρω για ενα απλο DVD Player οταν σε λιγους μηνες θα βρισκουμε Blue Ray με 500ε και αυτο απο Ελλαδα.
( Απο Αμερικη οπως ηδη εχω ποσταρει ο καθενας βρισκει το Blue Ray της Samsung με καπου 550ε τελικη μαζι με μεταφορικα και φορους.)
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Αυτα πεστα σε οσους το αγορασαν με 229 ευρω :p
Εγω οπως ειπα δεν ειναι τα 30 ευρω διαφορα που ισως να τα εδινα ( χλωμο βεβαια με τις τιμες του Blue Ray να πεφτουν καθε μηνα ) ΑΝ ειχε μεγαλη διαφορα με το 963SA.
Τωρα ποια απλα δεν ξερω αν συμφερει για καποιον να δωσει 260 ευρω για ενα απλο DVD Player οταν σε λιγους μηνες θα βρισκουμε Blue Ray με 500ε και αυτο απο Ελλαδα.
( Απο Αμερικη οπως ηδη εχω ποσταρει ο καθενας βρισκει το Blue Ray της Samsung με καπου 550ε τελικη μαζι με μεταφορικα και φορους.)
Αυτα πεστα σε αυτους που αγοραζουν player με 39ευρω.
(Αυτο ισχυει και για τα Oppo φυσικα....).

Φιλε HV, υπαρχουν ανθρωποι που διαθετουν πολλα και θελουν να εχουν τη κορυφη της τεχνολογιας , υπαρχουν και αλλοι που ψαχνουν το καλυτερο για το μικρο τους πορτοφολι.
Yπαρχουν λοιπον projectors που με 1000-2000ευρω ανεβαινουν μεχρι τα 1080p ( upscaling ) θελουν και ενα player να κανει το ιδιο.
Για αυτη τη κατηγορια μηχανηματων και πορτοφολιων ειναι και τα Oppo.

Καποιος που εχει και θα δωσει πανω απο 5000 για προβολεα δεν θα ζοριστει να πληρωσει δυο φορες 260 για ενα blue-ray.

Παντως οταν με το καλο ξεκινησουμε θα ηθελα πολυ να δω ενα τεστ blue-ray vs Oppo 981 σε εναν 1080p projector.
Οταν το κανονισετε θα ειμαι εκει με το 981.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Λοιπον φιλοι μου.....καιρος ητανε....
Αυριο πρωι βαζω πινακιδες....γιατι να το κρυψωμεν αλλο αλλωστε...
Η TwinDigital βρισκεται στο κεντρο της Αθηνας,
στο 60 της οδου Κολοκοτρωνη στον 4ο οροφο και το τηλεφωνο ειναι το 210-3250267.

Και μη μου ερθετε απο αυριο γιατι θα εχει σκουπισμα και κουβαλημα.
Τα πρωτα κομματια ειναι στο δρομο και απο Δευτερα θα στησουμε και ενα προτζεκτορα να βλεπετε και εικονα, οχι μονο 981 στο κουτι.
Το 971 θα ειναι ετοιμοπαραδοτο, να μην το ξεχναμε και αυτο, για εκεινους που θελουν η τους αρκουν τα 720p.
Τα νεα firmware εχουν ερθει, τα εχω ετοιμασει, αλλα μπορουμε να τα φιαξουμε οπως εσεις τα θελετε εκεινη την ωρα.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Το λεω απο τωρα για να μην εχουμε προβλημα στη πορεια.
Τα μηχανηματα που θα ερθουν δεν εχουν το ιδιο firmware με τα αμερικανικα μοντελα, γιαυτο , οποιοδηποτε upgrade θα γινεται απο εμας η απο την Oppo Europe οταν ετοιμασει και αυτη το site της.

Θελω επισης να παρακαλεσω οσους ενδιαφερονται για 981, να επικοινωνησουν οσο πιο γρηγορα μπορουν για να προλαβουμε να κλεισουμε τη ποσοτητα. Δεν ειναι κολπο για πωλησεις, εχουν πεσει οι αμερικανοι και αγοραζουν oppo και εμεις στην Ευρωπη παρακαλαμε.
Οσοι φιλοι εχουν μεχρι στιγμης παραγγειλει, σας εχω υπολογισει.

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τη θερμη υποδοχη της Oppo ξανα στην Ελλαδα.
Αποστολος Τολιοπουλος
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Ειναι πολύ θετικό που η Oppo έρχεται στην Ελλάδα.Εγώ από καιρό έχω επικοινωνήσει μαζί τους σχετικά με την εισαγωγή των προιόντων τους στην Ελλάδα.Δεν ήθελα όμως να αγοράσω μηχάνημα Oppo από το εξωτερικό.Εύχομαι μόνο μην μας πάρει κανένα εξάμηνο αναμονής μέχρι τα μηχανήματα να φτάσουν στο σπίτι μας.
Oppo Hellas καλές δουλειές!!
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Φιλοι μου , καθε αρχη και δυσκολη.....
Θα φροντισω να ειμαι συνεπης και να εχω παντα εστω και ενα μικρο αποθεμα για να μην υπαρχει αναμονη.
Ηδη απο χτες εκανα αυξηση στη παραγγελια μη μας βρει το Πασχα χωρις διαθεσιμα προιοντα.
Η εξυπηρετηση και το support για τα οποια φημιζεται η Oppo θα υπαρχει και στην Ελλαδα.
Σας ευχαριστω για την ανταποκριση
Αποστολος Τολιοπουλος
 

Μηνύματα
2.678
Reaction score
1.393
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Εύχομαι καλή αρχή !
Είμαι απο εκείνους που αγόρασαν το 971 απο το εξωτερικό και πλήρωσα 60€ δασμούς (ακούς HV ?) οπότε εάν γνώριζα νωρίτερα οτι θα έλθει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα ούτε καν θα το σκεφτόμουν για 50-60 $ ή € και θα το αγόραζα απο εδω.

Και μια ερώτηση...μπορώ να το φέρω για αναβάθμιση firmware ώστε να βλέπω και Ελληνικούς υπότιτλους ή υπάρχει κάπου Online που μπορώ να το κάνω μόνος μου ?

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Εύχομαι καλή αρχή !
Είμαι απο εκείνους που αγόρασαν το 971 απο το εξωτερικό και πλήρωσα 60€ δασμούς (ακούς HV ?) οπότε εάν γνώριζα νωρίτερα οτι θα έλθει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα ούτε καν θα το σκεφτόμουν για 50-60 $ ή € και θα το αγόραζα απο εδω.

Και μια ερώτηση...μπορώ να το φέρω για αναβάθμιση firmware ώστε να βλέπω και Ελληνικούς υπότιτλους ή υπάρχει κάπου Online που μπορώ να το κάνω μόνος μου ?

Ευχαριστώ
Αγαπητε φιλε,
Μπορεις απο βδομαδα να το φερεις απο εδω, να αλλαξουμε το firmware.
Φυσικα και μπορεις να το κανεις και μονος σου, κατεβαζοντας απο :
http://www.oppodigital.com/opdv971h_firmware_0830.html
το τελευταιο firmware και με τον οδηγο που εχω κανει ποστ εδω το φορουμ να κανεις τις αλλαγες που θελεις.
Αν παλι φοβασαι , εδω ειμαι εγω, να το κανουμε μαζι και μετα να μπορεις και μονος σου.
Ευχαριστω
Αποστολος Τολιοπουλος
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top