Η Oppo στην Ελλάδα

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Εύχομαι καλή αρχή !
Είμαι απο εκείνους που αγόρασαν το 971 απο το εξωτερικό και πλήρωσα 60€ δασμούς (ακούς HV ?) οπότε εάν γνώριζα νωρίτερα οτι θα έλθει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα ούτε καν θα το σκεφτόμουν για 50-60 $ ή € και θα το αγόραζα απο εδω.

Και μια ερώτηση...μπορώ να το φέρω για αναβάθμιση firmware ώστε να βλέπω και Ελληνικούς υπότιτλους ή υπάρχει κάπου Online που μπορώ να το κάνω μόνος μου ?

Ευχαριστώ

Εισαι απο τους μονους που δεν ειχαν GIFT πανω στο πακετο.
Οσοι ξερω που πηραν το 981 ειχαν αυτη την σημειωση και δεν πληρωσαν δασμους.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!
ΠΟΤΕ ΤΑ ΕΓΚΑΙΝΙΑ?
ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ 981 ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ!
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Μηπως θα μπορουσατε να ανεβασετε firmware για το αμερικανικο 970 με ελληνικα διοτι εγω δεν μπορω να το κανω μονος μου παρολο που διαβασα τον οδηγο και το να ερθω Αθηνα ειναι δυσκολο .
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Τετοια μαχη για το ποιος θα παρει 981 δεν εχω ξαναδει.
Δε μιλαω για σας, μιλαω για μας τους αντιπροσωπους.
Παιδες κανω οτι μπορω να τα εχουμε οσο το δυνατο πιο γρηγορα.
Μεχρι και στην Oppo Europe θα παω με το αυτοκινητο να φορτωσω με το ζορι.

Εχω μερικα νεα οσον αφορα το σερβις κλπ.
Πρωτον : μην κανετε καμμια κουταμαρα με το firmware και κολλησει το μηχανημα γιατι θελουν 60 ευρωπουλα για να το φιαξουν.
Δευτερον : Αν χαλασει στην εγγυηση, και πρωτον, η ζημια ειναι θεμα μικροεπισκευης απο την Oppo Europe τοτε ειναι θεμα 2 εβδομαδων.
Δευτερον : ζημια που πρεπει να παει στο εργοστασιο, το λιγοτερο 2 μηνες. (πονεσε αυτο....).
Ομως η πολιτικη της Oppo ειναι ο πελατης να εχει το μηχανημα του πισω σε 15-20 μερες . Στην περιπτωση λοιπον που το μηχανημα θα αργησει θα του παρεχεται νεο μηχανημα.
Ολα αυτα υπο την προυποθεση οτι το μηχανημα χαλασε και δεν το χαλασατε, δηλαδη οτι πληρει τους ορους της εγγυησης.

Αλλο νεο ειναι οτι θα κυκλοφορησει και ασημι 981 , ακομα δεν γνωριζω πολλα για αυτο.
 

Attachments


Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Φιλοι μου , τα νεα δεν ειναι καλα.
Απο τις 9 Μαρτιου που εχω να γραψω , ειμαι στα τηλεφωνα και τσακωνομαι με 2 ηπειρους.
Τη Παρασκευη 9/3 λοιπον μου στελνει mail η oppo, να μου πει οτι τα demo οπου ναναι φτανουν και μου πεταει και το ωραιο, οτι η επομενη φορτωση θα ειναι μεσα Απριλιου. Δε καταλαβα , λεω, και αυτα που εχω παραγγειλει για μεσα Μαρτιου ???? Ξερεις , λεει, ειχαμε προβλημα στη παραγωγη και αλλες μ...κιες......
Τους παιρνω τηλ. και τους λεω αφου δεν εχετε εσεις , θα παρω την Αμερικη να μου στειλει εκεινη να μη γινουμε ρεζιλι ακομα δε ξεκινησαμε.
Δεν τους αρεσε αλλα πηρα και μιλησα με την oppodigital. Δεν μου ειπαν οτι θα μου στειλουν εμπορευμα αλλα θα φροντισουν με την ευρωπη, να μου στειλουν οσα περισσοτερα το συντομοτερο δυνατο.
Πιο ειναι αυτο το συντομοτερο δυνατο ακομα περιμενω να μαθω.

Θα σας ενημερωσω μολις εχω νεα.

Σημερα παντως ηρθαν τα demo 981, και τα 971 κανονικα προς πωληση.
Οι ξεφτιλες βαζουν μονο ενα καλωδιο μεσα,στο 971, DVI-DVI, ενω για τα 2, DVI-DVI και DVI-HDMI ζητανε 5 ευρω.... αλλος τσακωμος σημερα.....

Απο τη μερια μου κανω οτι μπορω....19 χρονια εμπορος και ποτε δεν εχω εκτεσει προμηθευτη, ουτε εχω εκτεθει σε πελατη. Η ουσια ειναι οτι βλεπω να ερχεται το πασχα και να ειμαστε στο περιμενε.
Στο τσακ ειμαι να διακοψω συνεργασια και να τους στειλω απο κει που ηρθαν, αλλα κανω λιγο υπομονη ακομα να δω την ευαισθησια τους , σε ολα οσα εκανα σε τοσο μικρο διαστημα.

Τελος παντων, απο αυριο σιγα-σιγα θα ξεκινησω να στηνω το show-room , εχω εναν HD73 στο κουτι και περιμενει, ηχεια και ενισχυτη θα φερω τα δικα μου προς το παρον και σε λιγο καιρο θα εχουμε εξελιξεις και σ αυτη τη μερια......Θα σας ενημερωσω οταν ειμαι ετοιμος........με ολα αυτα που συνεβησαν πηγε κι αυτο πισω.

Θελω τις αντιδρασεις σας , οσοι εχετε παραγγειλει 981 και οσοι το σκεφτεστε.
Τα δικα μου στοιχεια τα εχετε, παντα προθυμος να βοηθησω.
Η Oppo Europe ειναι :
www.oppo.se
[email protected]

Αποστολος Τολιοπουλος
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

EDO INE ELLADA ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΩΣ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟΥΣ .ΚΡΙΜΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΕΠΑΙΝΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΛΕΙΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΤΣΤΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩΜΑΣΤΕ ΕΞΩ
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Η κατασταση καλυτερευει.....
Μολις πηρα μηνυμα απο oppodigital. Αλλη εταιρεια...πιο φιλοτιμοι ανθρωποι.
Αφου τα ακουσανε για μια ακομα φορα.....( μηπως θα επρεπε να ξαναγυρισω στο παλιο μου user name...doufy ? )
Λοιπον εχουμε και λεμε :
1. Service για τα αμερικανικα μοντελα.
Στην oppodigital βασικα, αλλα και στην Ολλανδια, ο Rene στην LivingCinema.nl και στην Αγγλια, ο Henry στην CRTProjectors.co.uk.
2. Τα καλωδια DVI-HDMI ειναι δωρεαν στα 971 , καθως ειναι μερος της συσκευασιας....
3. Οι γραμμες παραγωγης των Αμερικανικων και Ευρωπαικων μοντελων ειναι διαφορετικες και οι παραγγελιες της Ευρωπης ξεπερασαν τις προβλεψεις και ετσι ξεμειναν....
Στις 26 Μαρτιου παραλαμβανει η Αμερικη και μου υποσχεθηκαν οτι σε περιπτωση δεν θα μπορεσει η Oppo Europe να μου παραδωσει εκεινες τις μερες, οτι θα μου στειλουν μερικα αμερικανικα 981, τα οποια ομως δεν εχουν scart ( χε...καμε και η βαρκα γερνει....).
Αυτα για την ωρα.
Θα σας κραταω ενημερους.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Καλησπερα σας.
Θελω για μια ακομη φορα να ευχαριστησω το AvSite για τη φιλοξενια του και εσας για το ενδιαφερον και τη προτιμηση σας στα προιοντα της Oppo.
Επειδη ομως το φορουμ ειναι φορουμ και οχι το μαγαζακι του καθενος που θελει να προωθησει τα προιντα του στο τζαμπα και για να μην αποτελω την....ευγενικη εξαιρεση του κανονα, αποφασισα να σταματησω οποιοδηποτε ποστ εχει να κανει η υπονοει πωληση , διαφημηση και τα παρελκομενα.
Γιαυτο το λογο εφιαξα, ενα blog, μεχρι να γινει το επισημο site, οπου εκει θα βλεπετε και θα διαβαζετε τα νεα της Oppo.
Ειναι το http://oppohellas.blogspot.com/
Αυτο το τοπικ θα το διατηρησω μονο σε οτι εχει να κανει με υποστηριξη, τεχνικα θεματα, firmware και μονο.
Θα ηθελα να σας παρακαλεσω, για οτι σχετικο με πωληση , τιμες, παραγγελιες, κρατησεις κλπ να χρησιμοποιειτε το email η το τηλεφωνο και οχι pm.
Μεχρι το τελος της εβδομαδας θα ανεβασω ολα τα firmware που υποστηριζουν Ελληνικα σε DivX, για ολα τα μοντελα, Αμερικανικα και Ευρωπαικα, για τη καλυτερη εξυπηρετηση σας. Οποιος παλι θελει καποια αλλαγη μπορει να ερθει να την κανουμε επι-τοπου.

Θελω να τονισω οτι η πρωτοβουλια αυτη ειναι αποκλειστικα δικη μου, χωρις να προηγηθει καμμια ...πιεση ανωθεν. Ολα στο AvSite ειναι φανερα.
Απλα δεν θελω να αποτελω το κακο παραδειγμα και να δινω λαβες για σχολια.
Σας ευχαριστω.
Αποστολος Τολιοπουλος
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Πάντως χαράς το κουράγιο σου Απόστολε. Θα ήθελα να δω κι άλλους νέους επιχειρηματίες να είναι τόσο δραστήριοι στην επικοινωνία τους με τον πελάτη.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Φιλοι μου, τα firmware για ολα τα Oppo Αμερικανικα και Ευρωπαικα ειναι ετοιμα και υποστηριζουν Ελληνικους υποτιτλους σε DivX.
Θα τα βρειτε εδω :
http://oppohellas.blogspot.com/2007/03/oppo-firmware.html

Διαβαστε με προσοχη τις οδηγιες πριν ξεκινησετε.
Τα firmware για τα Ευρωπαικα Oppo ειναι αυτα για τα μηχανηματα που εισαγονται τωρα.
Για τα ευρωπαικα Οppo που εχουν πουληθει στην Ελλαδα πριν την Oppohellas, δυστυχως δεν εχω firmware. Θα ρωτησω μηπως εχουν κατι καινουργιο στην Oppo Europe.
Τα firmware για τα Αμερικανικα δεν εχουν τετοιο προβλημα.

Σας ευχαριστω.
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Φιλοι μου,
Θελω να σας ενημερωσω , οπως εκανα και στο site , οτι δυστυχως λογω του υπερβολικου κοστους αποστολης, η εκτακτη εισαγωγη του 981 ακυρωνεται.
Το Ευρωπαικο 981 θα ερθει κανονικα γυρω στις 20 Απριλιου.
Χιλια συγνωμη για την αναμονη, αλλα καμια φορα τα πραγματα δεν ερχονται οπως τα θελουμε.
Ενα ακομα συγνωμη για την παρατυπια του ποστ, που εχει να κανει με πωληση, απλα θεωρησα υποχρεωση μου να ενημεωσω τα 3000+ ματια, που το παρακολουθησαν μεχρι τωρα.
Σας ευχαριστω.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Και τα προβληματα αρχιζουν και για την Oppo....
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Και τα προβληματα αρχιζουν και για την Oppo....
Αγαπητε Φιλε,
Μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα και να κανεις κριτικη και μαλιστα αρνητικη, για μια εταιρεια που δεν ξερεις και για τον ανθρωπο της στην Ελλαδα που επισης δεν γνωριζεις.
Το 981 δεν ειναι ουτε καν ενας μηνας που εχει ανακοινωθει η πωληση του στην Ευρωπη.
Κανενας dealer δεν εχει ουτε ενα κομματι να πουλησει.
Καλως η κακως το εργοστασιο δεν περιμενε τετοια ανταποκριση απο το Ευρωπαικο κοινο και επεσε εξω στις προβλεψεις παραγωγης.
Αυτο το πληρωνουμε εμεις που δεχομαστε τις κρισεις και επικρισεις.
Οι προδιαγραφες που ζηταει η Ευρωπαικη ενωση ειναι πολυ πιο αυστηρες απο αυτες της Αμερικης, οσο παραξενο κι αν σου φαινεται. Για το λογο αυτο δεν ειναι δυνατο να γινει εισαγωγη απο την Αμερικη, σαν εμπορος και οχι σαν ιδιωτης.
Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω 100ευρω επι πλεον στο κομματι για εξοδα εξπρες αεροπορικης μεταφορας, κοστος τετοιο που για να ειμαι φορολογικα ενταξει πρεπει να το περασω στη τιμη πωλησης , οποτε αμεσως το 260 γινεται 360, πραγμα που ουτε καν διανοουμαι να σκεφτω.
Ολοι οσοι εχουν κανει κρατηση και παραγγελια εχουν ενημερωθει και ειναι συμφωνοι να περιμενουν.
Και απο τη στιγμη που δεν εισαι μεσα σε αυτους να χρησιμοποιησω μια εκφραση της γιαγιας μου....απο πιτα που δε τρως τι σε νοιαζει κι αν καει.....
Δεν το λεω κανοντας αντεπιθεση στα λογια σου, τη κριτικη τη δεχομαι αλλα οχι την κακη και τη αδικη αδικη. Λυπαμαι...

Ακομα και τωρα προσπαθω να πετυχω αφιξη πριν τις 20 Απριλιου και να σαι σιγουρος οτι θα βγω και θα το διαφημισω οτι θα ειμαι ο νεοτερος και ο πρωτος dealer της Oppo που θα εχει 981 σε ολη την Ευρωπη.
Ετσι για το μαμοτο της ιστοριας αυτης που με ξενυχταει ολο αυτο το καιρο.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Λιγο δυσκολο η OPPO να κοιταξει την Ελλαδα και να δωσει τα πρωτα κομματια εδω....Βασικα αδυνατο οχι δυσκολο και ο λογος ειναι πολυ απλα πληθυσμιακος...

Το θεμα ειναι πως εγω σε αντιθεση με πολλους δεν διατιθομαι να αγορασω κατι που δεν εχω δει ( Αυτο σαν απαντηση στο σχολιο της πιτας ) πως παιζει αλλιως θα το ειχα αγορασει απο αμερικη με τα ιδια και λιγοτερα χρηματα οταν το εστελναν σαν Gift.
Ακομα και τωρα ομως καποιος που δεν τον ενδιαφερει η εγγυηση μπορει να το παραγγειλει απο μαγαζια στην Αμερικη και να το φερει με τα ιδια σχεδον χρηματα. Απλα το θεμα της Εγγυησης απασχολει πολλους.
Και δεν εκρινα εσενα αλλα την OPPO...
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι ΟΚ ολοι σχεδον να κρινουν την SONY και την PHILIPS οταν εχουν προβλημα στοκ η ανταλακτικων η εγγυησης και εσυ να αρπαζεσαι......
Μηπως η ΟPPO ανεβηκε πανω απο τις προαναφερθησες μαρκες και ειναι υπερανω σχολιων ?
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Αγαπητοι φιλοι,
Επειδη η Oppo ενδιαφερεται τελικα και για τη μικρη μας Ελλαδα, μας στελνει τα πρωτα 30 981, αναλαμβανοντας ενα μεγαλο μερος των εξοδων.
Τα προιοντα εχουν ηδη φορτωθει και μολις εχω το tracking number, θα ξερω και την ημερομηνια αφιξης.
Τα demo 981 υπαρχουν και παιζουν και σε μας και στην ηχοεκφραση και περιμενουν εσας να τα δειτε και να τα κρινετε, ειτε τρωτε απο τη πιτα της γιαγιας ειτε οχι.
Και η Oppo και η TwinDigital ειμαστε κοντα στο πελατη και πριν και μετα.
Θα σας κρατω ενημερους.
Μαζι με τις ευχες μου για καλο Πασχα οφειλω και μια συγνωμη αν παραφερθηκα σε προηγουμενο ποστ με αποτελεσμα να καει η πιτα της γιαγιας......
Περισσοτερα νεα στο blog , για να μην αθετω οτι εχω πει περι πωλησεων κλπ κλπ
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Πιστευω πως εγινες εριστικος στην απαντηση σου αυτη αλλα δεν θα κατσω να ασχοληθω. Μονο το νουμερο 30 ειναι αρκετο σαν απαντηση :)
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Πιστευω πως εγινες εριστικος στην απαντηση σου αυτη αλλα δεν θα κατσω να ασχοληθω. Μονο το νουμερο 30 ειναι αρκετο σαν απαντηση :)
Δηλαδή έτσι δεν ασχολείσαι εσύ; Γράφοντας; Αν ασχοληθείς δηλαδή τι θα γίνει; Θα φτιάξεις βίντεο με την ομιλία σου;:happy_8::happy_5:

Τα νέα είναι καλά, για τους ενδιαφερόμενους για Oppo.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

Ναι αν ειναι καπου 30...Αν ειναι παραπανω θα τα παραλαμβανουν με δοσεις...:p

Και δλδ τι περιμενες να μην πω τιποτα οταν δοκιμαζει την υπομονη μου ?
He should know better :)
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

αγενής -ής -ές [ajenís]: που η συμπεριφορά του χαρακτηρίζεται από έλλειψη καλών τρόπων. ANT ευγενής.
[λόγ. < αρχ. ἀγενής `ταπεινής καταγωγής΄ σημδ. γαλλ. ignoble]
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Re: Η Oppo στην Ελλαδα, νεα αρχη

αγενής -ής -ές [ajenís]: που η συμπεριφορά του χαρακτηρίζεται από έλλειψη καλών τρόπων. ANT ευγενής.
[λόγ. < αρχ. ἀγενής `ταπεινής καταγωγής΄ σημδ. γαλλ. ignoble]
.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.872
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top