DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Βάλτε την ίδια ταινία στα δύο format και μετά θα ξαναμιλήσουμε...
Δεν κάνω ποτέ post τις σκέψεις μου..Μόνο τις εμπειρίες μου...
Προφανώς είναι θέμα οθόνης αυτό αφού δεν υπάρχει διαφορά στους player ή στα δισκάκια... οπότε δεν θα δούμε όλοι αυτό που βλέπεις εσύ.

ΥΓ
Και μια άποψη που μακάρι να βγει, για το καλό όλων.

NYPost: PS3 gives Blu-Ray edge, retailers to pull plug on HD DVD next year
http://www.nypost.com/seven/0308200...cending_entertainment_lou_lumenick.htm?page=1
Alison Casey, who analyzes consumer trends for London-based Understanding & Solutions, predicts that retailers will pull the plug on HD DVD sometime next year.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Προφανώς είναι θέμα οθόνης αυτό αφού δεν υπάρχει διαφορά στους player ή στα δισκάκια... οπότε δεν θα δούμε όλοι αυτό που βλέπεις εσύ.

ΥΓ
Και μια άποψη που μακάρι να βγει, για το καλό όλων.

NYPost: PS3 gives Blu-Ray edge, retailers to pull plug on HD DVD next year
http://www.nypost.com/seven/0308200...cending_entertainment_lou_lumenick.htm?page=1
Alison Casey, who analyzes consumer trends for London-based Understanding & Solutions, predicts that retailers will pull the plug on HD DVD sometime next year.
Βιάζεσαι...ως συνήθως..
Θα ξαναμιλήσουμε σε λίγες εβδομάδες...:happy_4:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Η πράξη φίλε marvin σε διαψεύδει...
Η πλειοψηφία των hd-dvd's κοστίζει από την πρώτη μέρα 17 με 22 δολλάρια..(συνειδητοποίησε λίγο το νούμερο σε ευρώ..) και τα bd έπεσαν ακριβώς λόγω του ανταγωνισμού μέσα σε 6 μήνες... Τα transfers βελτιώθηκαν επίσης εξαιτίας του ανταγωνισμου...
Η πλειοψηφία της συλλογής μου σε hd-dvd αγοράστηκε με 15 ευρώ!!!!!
Δεν έχω πάρει dvd τόσο φθηνό ποτέ μου....
Μόνο ο ανταγωνισμός μπορεί ΚΑΙ σου προσφέρει ΑΜΕΣΑ αποτελέσματα τέτοιου τύπου..
Ωραία.
Δοξάζω το θεό που έστειλε το HD-DVD και άλλαξαν οι συναλλαγματικές ισοτιμίες με τις οποίες αγοράζεις φτηνά από το Amazon.

Δοξάζω το θεό που έστειλε το HD-DVD και τα transfers του BD βελτιώθηκαν - η εξοικείωση των studio με το νέο μέσο και ο ερχομός των Dual layer δεν είχαν καμία σχέση.

Αναρωτιέμαι γιατί δεν πήρες ποτέ DVD με 15 € όταν εγώ έχω κάμποσα τέτοια. Μόλις την περασμένη εβδομάδα πήρα τα Office Space, Smoke και Lock, Stock & 2 Smoking Barrels. Κοινώς υπερβάλλεις πάρα πολύ - οι αρχικές τιμές των νέων φορμά είναι λίγο ακριβότερες από τα κοινά DVD.

Αναρωτιέμαι πόσο βιώσιμη είναι η τωρινή πολιτική τιμών των άμεσα εμπλεκόμενων στο format war studio, ιδίως Sony & Universal. Αν σκεφτείς μάλιστα ότι τα άγραφτα BD είναι ακριβά και τα αντίστοιχα HD-DVD ακόμη ανύπαρκτα στην αγορά, καταλαβαίνεις πόσο "χοντρή" επιδότηση πέφτει αυτή τη στιγμή. Αν σε ένα χρόνο από τώρα τα δύο φορμά μαζί κατέχουν ακόμα μικρό ποσοστό της αγοράς και άρα οι οικονομίες κλίμακας παραμείνουν μικρές οι τιμές θα ανέβουν, είναι αυτονόητο.
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Ρε παιδιά να μην αρχίσουμε πάλι.......άλλος θέλει το blu-ray και άλλος το hd-dvd........εγώ θα τα πάρω και τα δύο για να μην έχω πρόβλημα............και έτσι θα παίρνω τους τίτλους που μου αρέσουν............πάντως αν ένας τίτλος βγαίνει και στα δύο θα παίρνω το hd-dvd.......:respect:
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Re: Απάντηση: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Ρε παιδιά να μην αρχίσουμε πάλι.......άλλος θέλει το blu-ray και άλλος το hd-dvd........εγώ θα τα πάρω και τα δύο για να μην έχω πρόβλημα............και έτσι θα παίρνω τους τίτλους που μου αρέσουν............πάντως αν ένας τίτλος βγαίνει και στα δύο θα παίρνω το hd-dvd.......:respect:

Σωστος!!:bravo::bravo::bravo::bravo: σε όλα όσα είπες...:cool_4:
Κι εγω το ίδιο...!
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Ωραία.
Δοξάζω το θεό που έστειλε το HD-DVD και άλλαξαν οι συναλλαγματικές ισοτιμίες με τις οποίες αγοράζεις φτηνά από το Amazon.

Δοξάζω το θεό που έστειλε το HD-DVD και τα transfers του BD βελτιώθηκαν - η εξοικείωση των studio με το νέο μέσο και ο ερχομός των Dual layer δεν είχαν καμία σχέση.

Αναρωτιέμαι γιατί δεν πήρες ποτέ DVD με 15 € όταν εγώ έχω κάμποσα τέτοια. Μόλις την περασμένη εβδομάδα πήρα τα Office Space, Smoke και Lock, Stock & 2 Smoking Barrels. Κοινώς υπερβάλλεις πάρα πολύ - οι αρχικές τιμές των νέων φορμά είναι λίγο ακριβότερες από τα κοινά DVD.

Αναρωτιέμαι πόσο βιώσιμη είναι η τωρινή πολιτική τιμών των άμεσα εμπλεκόμενων στο format war studio, ιδίως Sony & Universal. Αν σκεφτείς μάλιστα ότι τα άγραφτα BD είναι ακριβά και τα αντίστοιχα HD-DVD ακόμη ανύπαρκτα στην αγορά, καταλαβαίνεις πόσο "χοντρή" επιδότηση πέφτει αυτή τη στιγμή. Αν σε ένα χρόνο από τώρα τα δύο φορμά μαζί κατέχουν ακόμα μικρό ποσοστό της αγοράς και άρα οι οικονομίες κλίμακας παραμείνουν μικρές οι τιμές θα ανέβουν, είναι αυτονόητο.
Δεν πάω να σε πείσω για τίποτα...
Εγώ βλέπω hd , εσύ προς το παρόν μιλάς για αυτό...Επειδή μπορεί να υποστηρίζεις κάτι και καλά κάνεις, αλλά φαίνεσαι άτομο έξυπνο που δεν θα του πουλήσουν κάτι "σκάρτο" και θα συνεχίσει να χειροκροτεί θα ξαναμιλήσουμε και εμείς μετά που θα έχεις πάρει bd και ταινίες..και πίστεψέ με την δική σου γνώμη θα την ακούσω με μεγάλη προσοχή..
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον λόγο που τα τελευταία χρόνια έχει πέσει η αγορά των dvd's..Μιλούσα για αγορές πριν από το 2003-4 που τα απλά dvd's region1 ήταν πολύ φθηνότερα των ελληνικών αλλά πάλι 20κάτι δολλάρια...
Με αυτή την τιμή παίρνεις hd τώρα..
Από τέτοια dvd's r1 έχω εκατοντάδες...
Το bd εξοικειώνεται ακόμη...και αναγκάστηκε να εξοικειωθεί επειδή το έκραξαν..
Το hd-dvd from the day 1 ήταν έτοιμο και είχε κορυφαία transfers..
Ελπίζω να το καταλάβεις..
Αν αγόραζες τις ποσότητες δίσκων που αγοράζω τόσα χρόνια θα "δόξαζες "και εσύ το amazon.com με τιμές για high definition στα 15 ευρώ..
Και θα καταλάβαινες επίσης πως ο ανταγωνισμός τους τελευταίους μήνες έχει μόνο θετική εξέλιξη για την αγορά..
Κλασικό παράδειγμα σε bd δίσκο που από 31 δολλάρια τον Δεκέμβριο πωλείται πλεόν 14.99 .....
Αυτά τα ολίγα και περιμένω την άποψή σου σχετικά με το bd format όταν με το καλό το αποκτήσεις..Άσχετα από τις κινηματογραφικές σου προτιμήσεις πάρε και 1-2 δισκάκια "αναφοράς"για να δούμε τι παίζεται...
 


Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον λόγο που τα τελευταία χρόνια έχει πέσει η αγορά των dvd's..Μιλούσα για αγορές πριν από το 2003-4 που τα απλά dvd's region1 ήταν πολύ φθηνότερα των ελληνικών αλλά πάλι 20κάτι δολλάρια...
Με αυτή την τιμή παίρνεις hd τώρα..
Από τέτοια dvd's r1 έχω εκατοντάδες...
Το bd εξοικειώνεται ακόμη...και αναγκάστηκε να εξοικειωθεί επειδή το έκραξαν..
Το hd-dvd from the day 1 ήταν έτοιμο και είχε κορυφαία transfers..
Ελπίζω να το καταλάβεις..
Αν αγόραζες τις ποσότητες δίσκων που αγοράζω τόσα χρόνια θα "δόξαζες "και εσύ το amazon.com με τιμές για high definition στα 15 ευρώ..
Και θα καταλάβαινες επίσης πως ο ανταγωνισμός τους τελευταίους μήνες έχει μόνο θετική εξέλιξη για την αγορά..
Κλασικό παράδειγμα σε bd δίσκο που από 31 δολλάρια τον Δεκέμβριο πωλείται πλεόν 14.99 .....
Αυτό που λέω και επιμένεις να αγνοείς είναι το εξής απλό: οι τωρινές τιμές που πράγματι οφείλονται στο marketing του format war είναι πολύ καλές για τους early adopters, αν όμως δεν επιλυθεί σύντομα το format war με οποιονδήποτε τρόπο μακροπρόθεσμα θα χάσουμε όλοι οι καταναλωτές.

Για τα BD/HD-DVD και τα transfers τους είναι λίγο σαν να παίζουμε την κολοκυθιά. Είναι γνωστό ότι το BD ήταν πιο πίσω σε εξέλιξη και μπορώ να υποθέσω μετά αρκετής βεβαιότητας ότι δεν θα έκανε το βιαστικό launch του περσινού καλοκαιριού αν δεν υπήρχε το αντίπαλο δέος.

Όσο για το Amazon, να είσαι βέβαιος ότι ξέρω την αξία του και το "ενισχύω" τακτικά. Aυτη τη βδομάδα περιμένω τα Departed, Sunset Blvd. & Double Indemnity. Αλλά ο περισσότερος κόσμος, η κρίσιμη μάζα που πρέπει να στηρίξει ένα φορμάτ για να επιβιώσει δεν αγοράζει από το Άμαζον όσο εσύ (ούτε καν όσο εγώ) ώστε να αποδειχθεί αυτό τόσο καθοριστικό.
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Μόνο ο ανταγωνισμός μπορεί ΚΑΙ σου προσφέρει ΑΜΕΣΑ αποτελέσματα τέτοιου τύπου..
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Οπου υπαρχει ανταγωνισμος γινομαστε ολοι καλυτεροι.
Προσωπικα δεν πιστευα οτι θα μπορουσαμε να αγορασουμε ταινια hd με 15 ευρω. Δεν μου περνουσε καν απ΄το μυαλο!
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Re: Απάντηση: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Ρε παιδιά να μην αρχίσουμε πάλι.......άλλος θέλει το blu-ray και άλλος το hd-dvd........εγώ θα τα πάρω και τα δύο για να μην έχω πρόβλημα............και έτσι θα παίρνω τους τίτλους που μου αρέσουν............πάντως αν ένας τίτλος βγαίνει και στα δύο θα παίρνω το hd-dvd.......:respect:
Πάντως αν η ποιότητα και η τιμή είναι ίδια, προτιμήστε το Blu-ray παιδιά για το καλό όλων μας... είναι προς το συμφέρον μας σαν καταναλωτές που ξέρουμε τι μας γίνεται, να επικρατήσει το καλύτερο format και να μην τα σκάμε συνεχώς για αγορά εξοπλισμού.
Δυο format είναι καλό για την αρχή , αλλά θα κάνουν κακό τελικά στον χώρο αν μείνουν μαζί για πολύ.
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Πάντως αν η ποιότητα και η τιμή είναι ίδια, προτιμήστε το Blu-ray παιδιά για το καλό όλων μας... είναι προς το συμφέρον μας...
Δεν παιζεσαι με τιποτα:happy_5:
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Σαν καταναλωτές πρέπει να έχουμε και κάποια τέτοια κριτήρια πέρα από το άμεσο συμφέρον μας ... δεν λέω να πάμε ποτέ κόντρα στην τσέπη μας, αλλά όταν δεν υπάρχει αυτό το θέμα ας κοιτάμε λίγο και το άυριο.
Άποψή μου, μπορεί να κάνω και λάθος.
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Πάντως αν η ποιότητα και η τιμή είναι ίδια, προτιμήστε το Blu-ray παιδιά για το καλό όλων μας...
Είναι μία από τις ελάχιστες φορές που θα συμφωνίσω μαζί σου........και αυτό επειδή υπάρχουν περισσότερες επιλογές όσον αφορά τα players......Πάντως κατά τη γνώμη μου το καλύτερο hd player(είτε είναι blu-ray είτε είναι hd-dvd)είναι το Toshiba HD-XE1..............το οποίο είναι καλύτερο και από το PS3 σε ποιότητα εικόνας........και έχει και 5.1 αναλογικές εξόδους............

Όμως αγαπητέ blizard ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό............όσο φθηνότερο κι αν είναι ένα blu-ray στο amazon εγώ και οι περισσότεροι θα πάρουν το hd-dvd για ένα και μοναδικό λόγο.........................το <καταραμένο> region coding του blu-ray(εσύ εξαιρείσαι γιατί το PS3 σου είναι region A).......................:mad_2: :mad_2: :mad_2: :mad_2: :mad_2:
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

και αυτό επειδή υπάρχουν περισσότερες επιλογές όσον αφορά τα players......Πάντως κατά τη γνώμη μου το καλύτερο hd player(είτε είναι blu-ray είτε είναι hd-dvd)είναι το Toshiba HD-XE1
Δεν διαφωνώ (αν και τα skipping λόγο γρατζιουνιών πχ στα toshiba είναι standar και όχι στο ps3).
Eγώ μιλάω για όσους έχουν και τα 2, και για το πιο μακροπρόθεσμο συμφέρον μας.

Πως θα σου φαινόταν δηλαδή αν μετά το CD, έβγαζαν το HD-CD για ταινίες με 3.2 μόνο GB σε όγκο.
(θα ήταν 5 φορές μεγαλύτερο από το cd - περίπου όσο είναι τώρα και το Hd-dvd από το απλό dvd , θα ήταν πιο φτηνό και με περισσότερους player, αλλά σε βάθος χρόνου θα το βρίσκαμε μπροστά μας εφόσον επικρατούσε.)
Το dvd είναι άνω του 50% μεγαλύτερο από αυτό το φανταστικό format (που ευτυχώς δεν βγήκε τότε) , και είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα τελικά... ανάλογα δες το και με το BR.

Όμως αγαπητέ blizard ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό............όσο φθηνότερο κι αν είναι ένα blu-ray στο amazon εγώ και οι περισσότεροι θα πάρουν το hd-dvd για ένα και μοναδικό λόγο.........................το <καταραμένο> region coding του blu-ray(εσύ εξαιρείσαι γιατί το PS3 σου είναι region A).......................:mad_2: :mad_2: :mad_2: :mad_2: :mad_2:
Αυτό δεν επηρεάζει τόσο στις ταινίες... ίσως παίζει πιο μεγάλο ρόλο στα παιχνίδια που έξω κάνουν 44 ευρώ αντί 70 εδώ , και αυτό είναι θετικό για το ps3.

Στα dvd θέλω Ελληνικούς υπότιτλους, και προτιμώ τα 22 ευρώ από play.com ... επίσης εταιρίες σαν την Fox δεν θέλουν το region free οπότε κανείς δεν μου λέει ότι θα τους έχουν στην Αμερικάνικη έκδοση.
Και βασικότερο, θέλω να μπορώ να ενοικιάζω ... είναι φοβερό ότι το BR δεν γρατζουνιέται, συν ότι το ps3 είναι φοβερό player, και θα βοηθήσει πολύ και τους επαγγελματίες και εμάς.
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Στα dvd θέλω Ελληνικούς υπότιτλους, και προτιμώ τα 22 ευρώ από play.com ... επίσης εταιρίες σαν την Fox δεν θέλουν το region free οπότε κανείς δεν μου λέει ότι θα τους έχουν στην Αμερικάνικη έκδοση.
Και βασικότερο, θέλω να μπορώ να ενοικιάζω ... είναι φοβερό ότι το BR δεν γρατζουνιέται, συν ότι το ps3 είναι φοβερό player, και θα βοηθήσει πολύ και τους επαγγελματίες και εμάς.
Ξέχασες κάτι................ταινίες των Fox,Buena Vista,Disney,MGM δεν θα μπορείς να νοικιάζεις γιατί θα είναι region B και το PS3 σου είναι region A......
οπότε μην λες βλακείες................και δεν μπορώ να καταλάβω πώς προτιμάς το play.com αφού δεν έχει region A ταινίες ενώ το amazon.com έχει και τις έχει και πιο φτηνά...........................μερικές φορές δεν σε καταλαβαίνω..:sad:
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Ο πολύς κόσμος θα έχει RegionB player και θα ενοικιάζει ταινίες από το Videoclub πάντα και μόνο με Ελληνικούς υπότιτλους , αυτό έχει σημασία σε βάθος χρόνου .
(Εγώ είπα ότι θα παίρνω από play.com τις regionB που έχουν υπότιτλους και ας είναι πιο ακριβές .... όσες δεν είναι region free βέβαια και θέλω οπωσδήποτε να τις έχω, αναγκαστικά από Αμερική σκέτες)
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: DVD & HD-DVD COMBO DISCS

Ο πολύς κόσμος θα έχει RegionB player και θα ενοικιάζει ταινίες από το Videoclub πάντα και μόνο με Ελληνικούς υπότιτλους , αυτό έχει σημασία σε βάθος χρόνου .
(Εγώ είπα ότι θα παίρνω από play.com τις regionB που έχουν υπότιτλους και ας είναι πιο ακριβές .... όσες δεν είναι region free βέβαια και θέλω οπωσδήποτε να τις έχω, αναγκαστικά από Αμερική σκέτες)
Και μένα με χαλάει ρε blizard αν δεν έχουν ελληνικά οι ταινίες αλλά προτιμάω να δώσω 15Ε για δισκάκι χωρίς ελληνικά παρά 30Ε μόνο και μόνο για τους υπότιτλους............:crazy_2:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top