Διπλοκαλωδιωση

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.145
Reaction score
20.721
Παραπερα, λογω της ιδιοτητας του Ηλεκτρικου ρευματος να μεταφερεται αυξανομενης της συχνοτητας, κατα προτιμηση απο τον φλοιο ενος αγωγου, ειναι προτιμοτερη η χρηση ενος πιο πολυκλωνου καλωδιου...
Μιχάλη, ορθόν, αλλά όχι για την ακουστική συχνότητα. Αυτά τα φαινόμενα άφησέ τα για τις υψηλές συχνότητες. Το φάσμα της ακουστικής συχνότητας είναι χαμηλές συχνότητες. Άσε το skin effect για την οδήγηση μιας κεραίας κινητής τηλεφωνίας, ας πούμε.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Επισης. Φιλε Luxman συμφωνω με το σκεπτικο σου γενικα, αλλα αφου εξαντλησει κανεις τα περιθωρια που του δινει η τρεχουσα αποψη της καθε επιμερους επιστημης. Και οχι με την πρωτη ευκαιρια να αναγουμε τα παντα σε πιθανη μελλοντικη επιβεβαιωση.
Μιχάλη, ειδικά με τον Luxman έχεις μηδενικές πιθανότητες, διότι είναι μεγίστου βαθμού στραβόξυλο...
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ που έγραψες, προσπαθούσα μια μέρα για περίπου 3 ώρες να του το εξηγήσω από το τηλέφωνο, κάνοντάς το 1000000 λέξεις. Το τηλέφωνο το κατάλαβε, ο Ρένος ποτέ. "happy_1"
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μιχάλη, ορθόν, αλλά όχι για την ακουστική συχνότητα. Αυτά τα φαινόμενα άφησέ τα για τις υψηλές συχνότητες. Το φάσμα της ακουστικής συχνότητας είναι χαμηλές συχνότητες. Άσε το skin effect για την οδήγηση μιας κεραίας κινητής τηλεφωνίας, ας πούμε.
1) Εαν παρατηρεις, για να προλαβω αυτην ακριβως την ενσταση, γραφω και κατι αλλο στο τελος: Θεωρητικα ορθον και θεμα παραπερα μαγειρικης.
2) Ξερεις το ανεκδοτο με τον ανεργο Χαιεντα, το τσιρκο και τα λιονταρια ?
 

Μηνύματα
15.158
Reaction score
21.071
και τοτε γιατι ρε ανθρωπε πριν μας ελεγες για διπλοκαλωδιωση ? μια ετσι μια γιουβετσι?
με εχεις μπερδεψει (δηλαδη εισια κοντα να με μπερδεψεις)

αρα δηλαδης καταληγουμε σε μια καλωδιαρα για μονοκαλωδιωση συμφωνα με το τελευταιο σου σκεπτικο.
τωρα περι συστροφων θελω να μου πεις που το πας διοτι εχεις βαλει μεσα και kimber και μου κανει εντυπωση. πληζ κλαριφαι ναουμ
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μιχάλη, ειδικά με τον Luxman έχεις μηδενικές πιθανότητες, διότι είναι μεγίστου βαθμού στραβόξυλο...
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ που έγραψες, προσπαθούσα μια μέρα για περίπου 3 ώρες να του το εξηγήσω από το τηλέφωνο, κάνοντάς το 1000000 λέξεις. Το τηλέφωνο το κατάλαβε, ο Ρένος ποτέ. "happy_1"
Πιστευω οτι το καταλαβε αλλα επιφυλλασεται να κανει Συντεταγμενη οπισθοχωρηση. Γνωρισμα καθε εξυπνου ανθρωπου. :cool_4:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.145
Reaction score
20.721
και τοτε γιατι ρε ανθρωπε πριν μας ελεγες για διπλοκαλωδιωση ? μια ετσι μια γιουβετσι?
με εχεις μπερδεψει (δηλαδη εισια κοντα να με μπερδεψεις)

αρα δηλαδης καταληγουμε σε μια καλωδιαρα για μονοκαλωδιωση συμφωνα με το τελευταιο σου σκεπτικο.
τωρα περι συστροφων θελω να μου πεις που το πας διοτι εχεις βαλει μεσα και kimber και μου κανει εντυπωση. πληζ κλαριφαι ναουμ
Heinrich Gottlob
The coil

Siemens Aktiengesellschaft 1989
ISBN 3-8009-4730-7

Καλό διάβασμα. :happy_6:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.994
Reaction score
69
Μιχάλη, ειδικά με τον Luxman έχεις μηδενικές πιθανότητες, διότι είναι μεγίστου βαθμού στραβόξυλο...
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ που έγραψες, προσπαθούσα μια μέρα για περίπου 3 ώρες να του το εξηγήσω από το τηλέφωνο, κάνοντάς το 1000000 λέξεις. Το τηλέφωνο το κατάλαβε, ο Ρένος ποτέ. "happy_1"


:happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5: :happy_5:



Υποπτευομαι πως αν το καταλαβω αυτο απο τις 3 λεξεις του Μιχαλη θα χρειαστεις τα παραισθησιογονα του argi για να ξεχασεις το 3ωρο που χαραμισες !! :happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8:


Οσο για το τηλεφωνο ......δεν το αποχωριζομαι ποτε !! Οποτε εχω αποριες το ρωταω και μου τις λυνει :happy_4:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.994
Reaction score
69
Και για να μην σε κραταω σε αγωνια ........................................................

ναι , οπως το θετει ο Μιχαλης ....ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ .


ΥΓ. argi ετοιμασε κατι τις να το στειλω με speedex "happy_1"
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.994
Reaction score
69
αλλα ο αγαπητος Νικος ξεχναει την ουσια της διαφωνιας μας ...η οποια δεν εχει σχεση με τα παραπανω .

(μετα την τακτικη υποχωρηση , η ....τακτικη επιθεση)


Ως μη φυσικος , μη ηλεκτρονικος εγω και καποιοι αλλοι , κανοντας καποια πειραματα αντιλαμβανομαστε καποια αποτελεσματα . Επειδη η επιστημη ,καθ οσον γνωριζει ο αγαπητος Νικος, δεν δυναται να τα ερμηνευσει , τοτε κατ αυτον δεν ειναι δυνατον να τα εχω-ουμε βιωσει .

Δηλαδη επειδη δισεκατομμυρια ανθρωποι δεν γνωριζουν η δεν μπορουν να διατυπωσουν τον νομο της βαρυτητας σημαινει οτι βιωνουν μια παραισθηση που τους κραταει κολλημενους στη Γη ;
Πριν τον Νευτωνα δηλαδης δεν υφιστατο η βαρυτητα ;;

Δεν ειμαι υποχρεωμενος να εξηγησω με επιστημονικους ορους η επιστημονικη μεθοδολογια ΓΙΑΤΙ συμβαινει το ενα η το αλλο , οταν κανω διαφορους πειραματισμους γυρω απο τον ηχο .

Επιπλεον ας σκεφτουν μερικοι
οτι δεν εξηγουνται καποια φαινομενα ντε και καλα με την Φυσικη του 1950 .

Ακομα να σκεφτουν καποιοι οτι καποια φαινομενα που σχετιζονται με την ηχητικη διαφοροποιηση ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ωστε να τα ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ . Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει εξηγηση . Δεν ειναι δυνατον να απορριπτεται ως ανυπαρκτο ενα φαινομενο επειδη δεν υπαρχει επιστημονικη εξηγηση για αυτο .

Ποιος ειναι το το μεγιστου βαθμου στραβοξυλο ; (..εγω ειμαι σιγουρα:happy_4: )
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
αλλα ο αγαπητος Νικος ξεχναει την ουσια της διαφωνιας μας ...η οποια δεν εχει σχεση με τα παραπανω .
(μετα την τακτικη υποχωρηση , η ....τακτικη επιθεση)

Ως μη φυσικος , μη ηλεκτρονικος εγω και καποιοι αλλοι , κανοντας καποια πειραματα αντιλαμβανομαστε καποια αποτελεσματα . Επειδη η επιστημη ,καθ οσον γνωριζει ο αγαπητος Νικος, δεν δυναται να τα ερμηνευσει , τοτε κατ αυτον δεν ειναι δυνατον να τα εχω-ουμε βιωσει .

Δηλαδη επειδη δισεκατομμυρια ανθρωποι δεν γνωριζουν η δεν μπορουν να διατυπωσουν τον νομο της βαρυτητας σημαινει οτι βιωνουν μια παραισθηση που τους κραταει κολλημενους στη Γη ;

Πριν τον Νευτωνα δηλαδης δεν υφιστατο η βαρυτητα ;;

Δεν ειμαι υποχρεωμενος να εξηγησω με επιστημονικους ορους η επιστημονικη μεθοδολογια ΓΙΑΤΙ συμβαινει το ενα η το αλλο , οταν κανω διαφορους πειραματισμους γυρω απο τον ηχο .

Επιπλεον ας σκεφτουν μερικοι οτι δεν εξηγουνται καποια φαινομενα ντε και καλα με την Φυσικη του 1950 .

Ακομα να σκεφτουν καποιοι οτι καποια φαινομενα που σχετιζονται με την ηχητικη διαφοροποιηση ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ωστε να τα ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ . Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει εξηγηση . Δεν ειναι δυνατον να απορριπτεται ως ανυπαρκτο ενα φαινομενο επειδη δεν υπαρχει επιστημονικη εξηγηση για αυτο .


Ποιος ειναι το το μεγιστου βαθμου στραβοξυλο ; (..εγω ειμαι σιγουρα )
Μιχάλη κατάλαβες τώρα τι εννοούσα? "happy_1" :crazy_1: :crazy_1:
 

Μηνύματα
15.158
Reaction score
21.071
α κυριε κογια μας πιστευω οτι σε λιγο θα καταληξουμε στο οτι η kimber ειναι σοβαρος κατασκευαστης καλωδιων.
μετα το μονο που θα μενει ειναι να παμε για μπυρες(τσιπουρα) σε δειπνο χαιενταδων
 


Μηνύματα
527
Reaction score
2.364
Όπως είπα δεν σκαμπάζω και πολλά από ηλεκτρικά και δεν μου αρέσουν κιόλας.

Απλά μου φαίνεται μη λογικό (και προφανώς κάνω λάθος ) από το καλώδιο διασύνδεσης του ενισχυτή με τον πόλο MH/F του ηχείου να περνά σήμα υψηλών ακουστικών συχνοτήτων και αντίστοιχα χαμηλών ακουστικών συχνοτήτων στο πόλο L/F .

Εφόσον ισχύει αυτό όμως θα έπρεπε η διπλοκαλωδίωση να δίνει τεράστιες ακουστές δοαφορές.
 





Μηνύματα
501
Reaction score
2
Μάνο, δεν κατάλαβα αγαπητέ μου τι ΔΕΝ σου προσφέρουν αυτές οι συζητήσεις και τι θα έπρεπε να σου προσφέρουν. Δεν μου το εξηγείς λίγο σε παρακαλώ?

Luxman, αυτό το ανέκδοτο με την ονομασία της κατηγορίας και την ύπαρξής της, πρέπει να σταματήσει άπαξ και διά παντός. Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι κανένας δεν είναι αλυσοδεμένος εδώ μέσα, το ίδιο κι εσύ...

Καθώς είμαι συντονιστής αυτής από την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε, έχω μια άποψη παραπάνω. Η κατηγορία αυτή τη στιγμή έχει την καλύτερη μορφή που είχε ποτέ ανάλογη κατηγορία σε ελληνικό φόρουμ, δεν με ενδιαφέρουν τα ξένα. Έχω εξηγήσει πολλάκις πως θέλει το AVSite, οι συντονιστές του και οι διαχειριστές του την κατηγορία hi end και δεν πρόκειται να το ξανακάνω. Όποιος έχει τα "κότσια" να ακούει ΚΑΙ την άλλη άποψη (και όχι μόνον την δική του), μένει και ενδεχομένως δίνει και επιχειρήματα για την δική του ΑΝ έχει. Όποιος δεν μπορεί να κουβεντιάσει είτε εδώ είτε γενικώς, πάει σπίτι του και παίζει μόνος του με τα παιχνιδάκια του, παραμένοντας στο σκότος της άγνοιάς του.

Τέλος, όποιος δεν μπορεί να καταλάβει πόσο τυχερός είναι που διαβάζει μια τέτοια κουβέντα (ΝΑΙ αυτήν την κουβέντα), προφανώς δεν συμμετέχει στο φόρουμ για να ανταλλάξει απόψεις ή να μάθει κάτι παραπάνω. Εδώ γράφεις διαβάζεις, και βγάζεις τα συμπεράσματά σου.
Αρκετά λοιπόν με τις κλάψες και τις ονομασίες της κατηγορίας και άλλα ψυχολογικά προβλήματα. Όποιος έχει να πει κάτι σοβαρό, το λέει.
Eυχαριστως!!!θα επρεπε να προσφερουν ΓΝΩΣΗ και ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ για αυτο που αναγραφετε πανω αριστερα (hiend) και οχι συνεχεια μουρμουρα και αχρηστα επιχειρηματα για το αν υπαρχη αυτη η κατηγορια,η,εαν αυτοι που πειραματιζονται και πληρωνουν,(ο καθενας οτι μπορει)ειναι απλα χαζοι,για να μην πω τιποτα αλλο. Θα με συγχωρεσεις αλλα..........τα περι αλυσοδεματα ισχυουν νομιζω για <<ΟΛΟΥΣ>>.Γιατι αυτοι που δεν γουσταρουν το hiend γραφουν συνεχεια γιαυτο??????? Για πια αποψη και επιχειρήματα μιλας???Εδω μεσα εαν δεν συμφωνουν 2-3 με αυτα που λες και υποστηριζεις,βγαινουν οι <<φωστηρες>> να σωσουν τον κοσμο.Μου φαινεται ,(ειδικα με τετοια σταση)πως το μονο που θελεις για την κατηγορια ειναι μονο η <<αλλη αποψη>>,δηλαδη η δικη σας!!!!το αναφερεις εξαλου.........<<πάει σπίτι του και παίζει μόνος του με τα παιχνιδάκια του, παραμένοντας στο σκότος της άγνοιάς του.>> Καποιοι απο εσας που ήδη εχετε συγκεκριμένη άποψη και η οποία δεν αλλάζει με τίποτα, γιατι συμμετέχετε???Εκτος και αν πρεπει να συμμετεχουν μονο αυτοι που εχουν την ιδια αποψη με εσας.Μπραβο πολλη δημοκρατικο ακουγεται..............................
Να εισαι σιγουρος πως ψυχολογικα προβληματα ΠΟΤΕ δεν ειχαν οι πολλοι,μονο οι 2-3 που λεγαμε παραπανω!!!!!!!!!!! Το μονο <<σοβαρο>> που μπορω να πω αυτοι την στιγμη ειναι οτι πραγματικα λυπαμαι για την σταση που κρατατε εδω μεσα,να θυμασαι παντως πως κατι που εσυ το δεν το θεωρεις σοβαρο για καποιον μπορει να ειναι και πολλη μαλιστα.Δεν μπορεις να κρινεις <<εσυ>> τι ειναι και τι δεν ειναι σοβαρο. τα φορουμ ειναι για ανταλλαγη αποψεων και εμπειρειων σε ολες της κατηγοριες,πως μπορει ομως να γινει κατι τετοιο την στιγμη που οι ιδιοι οι διαχειριστες δεν δεχονται μια κατηγορια στην οποιοι γραφουν και οι ιδιοι????
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.569
Reaction score
126.335
Α, τι κρίμα, και ήθελα να γράψω για το Διάνυσμα Poynting ...
Το ..ποιό? περάστε έξω κύριε, αυτό μόνο ο John Henry το ξέρει, ούτε καν η μάνα του δε γνωρίζει περί τίνος πρόκειται...:crazy_3:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.768
Μηνύματα
2.875.241
Members
37.947
Νεότερο μέλος
ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
Top