Διπλοκαλωδιωση

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
- Είσαι χαϊεντάς!
- Το ξέρω. Μακάρι να έχουν την ίδια γνώμη και τα λιοντάρια!
Δεν μ' αρέσει. Βάλε το προηγούμενο...
 

Μηνύματα
15.156
Reaction score
21.051
@KK: οχι η σειρα σου ειναι τωρα να μας τα πεις.
γιααααα μιλα (προτιμω paulaner)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
εμενα μου επιτρεπετε να χτυπησω τα παραισθησιογονα μου
ευχαριστω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.540
Reaction score
126.242
Φίλε Costas EAR

Εκτός των άλλων στο θέμα της διπλοκαλωδίωσης εμπλέκεται

και η διαχείριση των "back EMF" φαινομένων που οφείλονται

κατά κύριο λόγο στα κλασικά ηλεκτροδυναμικά woofers-midwoofers.

Τα φαινόμενα αυτά είναι σχεδόν ανύπαρκτα στις μαγνητοστατικές και ηλεκτροστατικές

μονάδες χαμηλών συχνοτήτων .

Αρα η διπλοκαλωδίωση αποκτά μια επι πλέον αμφιλεγόμενη αποστολή

στα κλασικά ηλεκτροδυναμικά ηχεία......
Αυτό όμως δεν ισχύει αν κάνεις διπλοκαλωδίωση με το σωστό τρόπο! (μετά το κρος τα μεγάλα μήκη καλωδίου).

Τα υπόλοιπα τα ξέρεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.540
Reaction score
126.242
επειδη εχω την εντυπωση οτι θα μας πεισει βαζοντας παραλληλα στο καλωδιο hf ενα γουφερακι που ως διαμαγειας θα βγαλει χαμηλες συχνοτητες παω να αρχισω τις μπυρες παλι.
"happy_1" :happy_5: :crazy_3: "happy_1" :happy_5: :crazy_3:
:happy_4: :bravo:

εγω που την βλεπω ενεργειακα την κατασταση αυτη θα αυτοκαταταγω στους βλαμμενους και θα ασχοληθω με την κηπουρικη (σε χαιεντ επιπεδο παντα) δηλωνοντας οτι οχι δεν περνανε χαμηλες συχνοτητες απο τον καλωδιο που παει στον hf κλαδο για τον λογο οτι η εμπεδηση του κρος μαζι με το tweeter ειναι σημαντικοτατα υψηλοτερη στο κατω φασμα οποτε η ισχυς των χαμηλων συχνοτητων ειναι τοσο μικρη ωστε με ασφαλεια να λεω οτι ειμαι κηπουρος ειμαι κηπουρος ειμαι κηπουρος.
:happy_4: Τα είπα πριν από σένα, για σένα..... :bravo:


επισης ενεργειακα παντα (υψηλη κηπουρικη) συνεχιζω:
ειναι γνωστο οτι στις περιπτωσεις που οι κατασκευαστες χρησιμοποιουν ενα l pad att. για να μειωσουν την σταθμη ενος ευαισθητου tweeter χρησιμοποιουν πολυ μικρες τιμες αντιστασεων ακομα και ενα σειρα ακομα και 10βαττες τι στιγμη που η προσληψη του ηχειου ξεπερναει τα 100. αυτη φυσικα η επιλογη δεν ειναι τυχαια αφου μεχρι εκεινο το σημειο βρισκεται (μιλαμε για 7 και πλεον οκταβες εναντι 3 μεχρι τους 20KHZ) περισσοτερο απο το 60% της ηλεκτρικης ισχυος του σηματος , ενω ταυτοχρονα αν μιλησουμε για πραγματικο μουσικο σημα και οχι για ροζ θορυβο τοτε το ποσοστο ειναι ακομα περισσοτερο.
:bravo:

που θελω να καταλληξω? πως ειναι λοιπον καλυτερα τα δυο ζευγη καλωδιων εναντι του ενος διπλασιας διατομης κρινοντας αποκλειστικα και μονο απο την ωμικη αντισταση αφου πλεον την αγωγη της ισχυως στα γουφερ (το 60 και βαλε %) δηλαδη την διαχειριζεται μικροτερος αγωγος?
:mad_1: Τώρα μας τα χάλασες! :mad_1:
Είπες τόσα σωστά, για να καταλήξεις σε αυτό? Σε ένα λάθος ειρμό?
Μα, με λάθος ειρμό ξεκινάς το συμπέρασμά σου και καμιά σχέση δεν έχει με τα παραπάνω!!!! Είναι καλύτερα 2 ζεύγη χ διατομής από 1 ζεύγος χ διατομής. Αν έχεις μονοκαλωδίωση με διπλάσιας διατομής καλώδιο, κάνε διπλοκαλωδίωση με το ...ίδιο καλώδιο! Να πας σε τετραπάσιας διατομής αγωγό!

εκτος αν κρατησουμε τα γεφυροματακια στη θεση τους οποτε δε μιλαμε για διπλοκαλωδιωση πλεον.
παω να κλαδεψω τις βιγκονιες...
:crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: πάνε, πάνε!!!!!!!! Θέλουν κλάδεμα!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.540
Reaction score
126.242
εμενα μου επιτρεπετε να χτυπησω τα παραισθησιογονα μου
ευχαριστω
παρακαλώ, ελεύθερα.......

:crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3::crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3::crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3:
 

Μηνύματα
15.156
Reaction score
21.051
μανα μου διατομη εννοω επιφανεια, cross section ενα πραμμα οχι διαμετρο!
και αυτο βασιστηκε στην προηγουμενη ερωτηση αν εινια καλυτερος ενας αγωγος διπλασιας διατομης απο δυο μονης.
οταν απο 8μμ2 αγωγο πας σε εναν 4μμ2 (κουμουμου που λεγαμε) για τα γουφερια και ενα 4μμ2 για τα τουιτια τοτε η ισχυς των γουφεριων αντι να περνα απο το 8αρι περνα απο το 4αρι.
στο 8αρι θα μου πεις περναγε και η ισχυς του τουιτιου , αλλα οπως ειπαμε αυτη δεν ειναι ουτε η μιση αυτης των γουφεριων οποτε ας χρησιμοποιησω την παρακατω αδοκιμη εκφραση οτι "η ισχυς των γουφερ χρησιμοποιουσε περισσοτερο απο τη μιση διατομη του 8αριου" (φανταζομαι καταλαβατε τι εννοαω)
φυσικα αν απλα με το ιδιο καλωδιο καναμε διπλοκαλωδιωση θα ηταν καλυτερα, αλλα αν πχ αντι για 8 μετρα α καλωδιο χ διατομης για διπλοκαλωδιωση μπορουσαμε να βαλουμε 4 μετρα β καλωδιο 2χ διατομης τι θα ητω καλυτερο? η ερωτηση εχει να κανει με το αν η διπλοκαλωδιωση ειναι ενα απλο προβλημα ωμικης αντιστασης.
που ναι οι μπυρες , ΟΕΟ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.142
Reaction score
20.701
εγω που την βλεπω ενεργειακα την κατασταση αυτη θα αυτοκαταταγω στους βλαμμενους και θα ασχοληθω με την κηπουρικη (σε χαιεντ επιπεδο παντα) δηλωνοντας οτι οχι δεν περνανε χαμηλες συχνοτητες απο τον καλωδιο που παει στον hf κλαδο για τον λογο οτι η εμπεδηση του κρος μαζι με το tweeter ειναι σημαντικοτατα υψηλοτερη στο κατω φασμα οποτε η ισχυς των χαμηλων συχνοτητων ειναι τοσο μικρη ωστε με ασφαλεια να λεω οτι ειμαι κηπουρος ειμαι κηπουρος ειμαι κηπουρος.
Άσε κατά μέρος τις βιγκόνιες και κάντο σχήμα.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
QUIZ

Aκολουθούν οι καταγεγραμμένες γνώμες τριών ατόμων σχετικά

με την δικαλωδίωση . Είναι προφανές ότι σύμφωνα με την Κόγια

λογική-τακτική τα άτομα αυτά ανήκουν στην κατηγορία των

ηλιθίων (κατά Κόγια) - τοίχων-ανίκανων να στοιχειοθετήσουν

επιστημονική προσέγγιση των πραγμάτων !

Ποιοι είναι αυτοί ;

1ος)

[FONT=&quot]Στην [FONT=&quot]διπλοκαλωδίωση [/FONT](biwiring) χρησιμοποιούμε μία γραμμή μεταφοράς του σήματος ανά περιοχή συχνοτήτων, τοποθετώντας ένα ζεύγος αγωγών για τις μεσαίες/υψηλές συχνότητες και ένα για τις χαμηλές. Οι αγωγοί έχουν κοινό σημείο τις εξόδους του ενισχυτή αλλά τροφοδοτούν ξεχωριστά φίλτρα στα ηχεία. Πέραν της απλήςεξήγησης, ότι με τον τρόπο αυτό αυξάνουμε σχεδόν πάντα την συνολική διατομή των αγωγών, υπάρχουν και άλλες αιτιάσεις γύρω από την ανάγκη της διπλοκαλωδίωσης. Είναι σίγουρο ότι πρέπει να αποφασίζει κανείς μετά από δοκιμή.[/FONT]






2ος)

[FONT=&quot]Από ότι είδαμε , αρκετοί φίλοι χρησιμοποιούν διπλοκαλωδίωση στα ηχεία τους.

Προσωπικά όσες φορές έκανα το test δεν είδα σοβαρά αποτελέσματα, για την ακρίβεια δεν είδα καθόλου αποτελέσματα. Φυσικά μπορεί να φταίνε τα συγκεκριμένα καλώδια που δοκίμασα.
........................................................................................
[[/FONT] Quote:
Originally Posted by ...................................
Σήμερα, με την χρήση πολύ πιο εξελιγμένων καλώδιων, μπορεί όντως να μην παίζει κανέναν ρόλο.
Ειδικότερα...αν έχει γίνει χρήση πανάκριβου καλωδίου...τότε μάλλον μιλάμε για πέταμα χρημάτων. *(μιλάμε...λέω εγώ δηλαδή)

Κι εγώ αυτό νομίζω, αν και τα αποτελέσματα από ηχείο σε ηχείο είναι πολύ διαφορετικά.]

Αυτό έκανα εγώ (δηλ.μονοκαλωδίωση) με τα goertz πάντως και παίζει πολύ καλύτερα από διπλοκαλωδίωση με άλλα καλώδια...:


[FONT=&quot]
3ος)

[/FONT] το αποτέλεσμα είναι σχετικό. Έχει να κάνει κυρίως με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου και του ηχείου...

Σε ηχεία με ομαλή εμπέδηση (σύνθετη αντίσταση) θα παρατηρήσει κανείς λίγες διαφορές, αλλά στα δύσκολα ηχεία αυτές θα γίνουν σημαντικότερες. Τώρα το αν οι αλλαγές θα είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο έχει να κάνει και με τα γούστα κάποιων...

Όσοι είναι περίεργοι για το τι μπορεί να αλλάξει κάντε το εξής τεστ. Διπλοκαλωδιώστε και το ένα ηχείο και αφήστε μονοκαλωδιομένο το άλλο. Βρείτε μια καλή μονοφωνική ηχογράφηση (υπάρχουν αρκετές κλασσικής μουσικής) και "παίξτε" με το balance ώστε να παίζει μία το ένα ηχείο και μία το άλλο. Έτσι θα καταλάβεται άμεσα την διαφορά...

Όσο αναφορά το καλώδιο καλό θα είναι να πάει το ίδιο και στα δύο τμήματα του crossover (ίδιο καλώδιο, ίδια μήκη), αν και πάλι μπρείτε να πειραματιστείτε με μονόκλωνο στα χαμηλά και stranded στα ψηλά...




--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ειδικά ο τρίτος δικαιολογείται να μην καταλαβαίνει τι του γίνεται

με δεδομένο ότι είναι τελείως άσχετος με τις θετικές επιστήμες και

την φυσική....

Ποιοι είναι οι ανωτέρω τοίχοι-ηλίθιοι που δεν καταλαβαίνουν την τύφλα τους και προτείνουν δοκιμές την στιγμή που το πράγμα
εξηγείται απλούστατα κατα Κόγια και είναι προκαθορισμένο;



[FONT=&quot]


[/FONT]
Για τον πρώτο είπαμε . Είναι ο Δημήτρης Σταματάκος !



Ο Δεύτερος είναι γνωστός hiεντάς που απέδρασε από την γλάστρα...

Προβαίνει δε σε σοβαρότατο ατόπημα γιατί ασχολείται και με τα goertz !

Ασε που δεν βλέπει και κανένα αποτέλεσμα με την διπλοκαλωδίωση!

Ακούς εκεί "βλέπει" .....

Το όνομα του κάτι σας θυμίζει : Νίκος Τσαρουχάς




Ο τρίτος δικαιολογείται να επικαλείται ότι το φαινόμενο είναι πιο

σύνθετο στην ερμηνεία του και να προτείνει πειραματισμούς .

Δικαιολογείται από το γεγονός ότι είναι τελείως άσχετος με

τα θέματα της ηλεκτροακουστικής τα RLC φίλτρα και τα εναλλασσόμενα

ρεύματα...

Φυσικά μιλάμε για τον καθηγητή Φυσικής Σπύρο Μπλάτσιο....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.540
Reaction score
126.242
Βασίλη, σόρρυ καταρχήν που μπλέκω σε κάτι που δε θα έπρεπε, αλλά μερικά πράγματα πρέπει να τα βλέπεις με άλλο μάτι....

Πχ, σκέψου (virtual reality) ανάμεσα σε κάτι τσίπουρα, έναν θάμνο κατσαρών τριχών οργανωμένων σε μπούκλες αξιοζήλευτες μπροστά σε μια οθόνη (την κρύβει ΟΛΗ) να κουνιέται πάνω κάτω από τις ριπές σφιξίματος των ορθών κοιλιακών του μυών από το γέλιο και να τρέχει για κατούρημα από το σφίξιμο.....

Ναί, δε λέω, σοβαρή συζήτηση κάνουμε, αλλά ....δεν είναι δα και τόσο σοβαρό το θέμα, δε μιλάμε για τα παράλυτα παιδιά μας ή για τα κομμένα πόδια μας, οκ? χαλάρωσε...

Προσωπικά το παρακάτω σχόλιο (πρόσεξε, είμαι δηλωμένος Hi-End-άς) το αντιμετώπισα ψύχραιμα (έλιωσα στο γέλιο)
Με αδικείς. Η γνώμη μου για τη νοημοσύνη των χαϊνετάδων είναι τρις χειρότερη.
Ενώ εσύ διαβάζεις, αλλά δε μαθαίνεις! :
Όσοι θίγονται από τη σατιρική μου διάθεση.
:happy_4:

Συνεχίστε παρακαλώ.........
(εκτός από τον argi, αυτός να ξαναχτυπήσει τα παραισθησιογόνα του....ξανά και ξανά και ξανά....):crazy_3:
άντε, να σας βάλω σε μια τάξη σιγά σιγά... εσύ σούτ! τα φάρμακά σου τα πήρες?:happy_9:
ωχ, πέρασε η ώρα και θα ξεχάσω και τη δόση μου, σας αφήνω.....:smoking:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.994
Reaction score
69
Στοιχηματίζεις τον ενισχυτή σου; Πριν απαντήσεις, ξανασκέψου το Νόμο του Ohm, ή σκέψου πώς δουλεύει ένα αλεξικέραυνο. Αν χάσω, κερνάω Wahrsteiner σε high end ποτήρι. :happy_8:

Ρε Κωστα εναν νομο εμαθες ....αυτον του OHM και μας τον τσαμπουνας:prof: συνεχεια ;;;;;;;


Οσο για τις μπυρες που υποσχεσαι ....ασε ! Μαυρογυαλουρος εισαι :happy_8::happy_8:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.994
Reaction score
69
Δεν την καταργουμε την κατηγορια Hi-End να τελειωνουμε ;; ουτως η αλλως και να διαβασει κανεις εκτος των αντιτιθεμενων καποιο θεμα , θ απογοητευτει απο την τροπη που παιρνουν τα θεματα και θα την κανει με ...ελαφρα πηδηματακια .
 

Μηνύματα
501
Reaction score
2
Δεν την καταργουμε την κατηγορια Hi-End να τελειωνουμε ;; ουτως η αλλως και να διαβασει κανεις εκτος των αντιτιθεμενων καποιο θεμα , θ απογοητευτει απο την τροπη που παιρνουν τα θεματα και θα την κανει με ...ελαφρα πηδηματακια .
Και γιατι να καταργηθει η κατηγορια και να μην <<καταργηθουν>>αυτοι που την αμαυρωνουν???Ετσι οπως παει ακομα και το hitech εχει να προσφερει περισσοτερα,ΚΡΙΜΑ!!!!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
και γιατι να καταργηθει, και πως θα δειχνω οτι ειμαι ξερολας ελληναρας που αυτα που εγω ξερω ειναι τα σωστα και οι αλλοι ειναι μονο οι εισπρακτορες της ειρωνιας μου.
Το κακο ειναι οτι υπαρχουν και αλλοι σαν και μενα εδω γυρω και ετσι βγαζουμε τα ματια μας πιο ευκολα. και ευτυχως που οι ξενοι δεν ξερουν ελληνικα ωστε να δειχνουμε και το επιπεδο μας και σε αυτους που δεν το γνωριζουν.Αρε καλλιεργεια που μας χρειαζεται.
Μετα φταιω που γινομαι joker
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.994
Reaction score
69
Τα "ντουβαρια" ανεκαθεν ηταν και ειναι το επιστημονικο κατεστημενο που αγκιστρωνεται σε καποιες επιστημονικες γνωσεις και αρνειται να παραδεχθει οτι η γνωση διαρκως διευρεινεται και αυτο που ξεραμε χθες ειναι για γελια αυριο .

Στην ιδια κατηγορια ανηκουν και οσοι αδυνατουν να δεχθουν την υπαρξη φαινομενων που δεν τα εξηγει η μεχρι εκεινη την στιγμη "κλασσικη γνωση" . Η Ιστορια βριθει τετοιων παραδειγματων .

Οσα και να μαθει καποιος για οποιοδηποτε γνωστικο πεδιο θα πρεπει να διακρινεται απο διαθεση αναζητησης και να μην τρεμει μηπως ανατραπουν οσα (γυρω απο την γνωση) σημερα τον κανουν να αισθανεται περηφανος και ασφαλης που τα κατεχει .

Αγαπητε Κωστα-Μαυρογυαλουρε μην αγκυλωνεσαι ΤΟΣΟ γυρω απο τα βιβλια του 1950 . Δοκιμασε και πειραματισου λιγο .
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
παιδια δεν ειμαστε για πειραματα .Αυτο ξερουμε αυτο εμπιστευομαστε που ελεγε και η διαφημηση.Γιαυτο παμε ετσι
χτυπα και αλλο κι αλλο κι αλλο
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
.....δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν το εξωτερικό καλώδιο σύνδεσης από τον ενισχυτή να μεταφέρει υψηλές ή χαμηλές συχνότητες προς το ηχείο.
Ολες τις μεταφέρει , είτε έχουμε μονή-διπλή-τριπλή-πενταπλή ή πεντάμορφη καλωδίωση.
Αυτό που λέει ο φίλος EAR αφορά ουσιαστικά τον εσωτερικό σχεδιασμό του ηχείου .
ΔΕν ειναι καθολου ετσι, και ο ΕΑΡ εχει ολο το δικιο, παροτι απο λεπτοτητα το διεκδικει ΧΑΛΑΡΑ. Εγω σαν πιο ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟΣ και κατα περιστασεις ΑΣΧΕΤΟΣ απο ντοπιες γλωσσολαλιες, ξερω να πω τα εξης
Καλως ή κακως για να καταλαβει κανεις αυτο το θεμα (οπως και αλλα παρομοια) πρεπει ρε παιδια να "εχει" καποια βασικα. Εαν δεν τα εχει, αναγκαστικα ακουει τα παντα και κλινει προς την αποψη εκεινου που διαθετει την μεγαλυτερη πειθω του γραπτου λογου. ΕΑΝ κανεις ενδιαφερεται να κατανοησει τα παραπανω ΟΦΕΙΛΕΙ να δωσει μερικα δευτερολεπτα απ' τον χρονο του για μια εισαγωγικη γνωση-κλειδι.

Βασικη γνωση : Ενα Ηλεκτρικο φαινομενο χαρακτηριζεται απο τα αποτελεσματα διελευσης Ηλεκτρικου ΡΕΥΜΑΤΟΣ μεσα απο ενα φορτιο. Το ηλεκτρικο ρευμα, δηλαδη η κινηση των Ηλεκτρονιων, δεν δημιουργειται απο μονο του. Εκεινο που δημιουργει το Ηλεκτρικο ρευμα ειναι η ΤΑΣΗ. Αρα η ταση ειναι το αιτιο και το ΡΕΥΜΑ ειναι το αποτελεσμα. Το ποσο ρευμα θα περασει απο ενα φορτιο εξαρταται, α) απο το ποσο εντονο ειναι το αιτιο (ΤΑΣΗ) και β) απο το ποσο το επιτρεπει η φυση του φορτιου, δηλαδη η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.
Στο θεμα των καλωδιων συμβαινουν τα εξης
Κατα την διπλοκαλωδιωση, το καλωδιο που τερματιζεται στο φιλτρο χαμηλων και τελικα στο γουφερ, φερει ολακερο το αιτιο (ΤΑΣΗ εξοδου του ενισχυτη) μεχρι το Ηχειο. Η αντισταση ομως του φιλτρου διελευσης χαμηλων ειναι τετοια που επιτρεπει την διελευση ρευματος ΜΟΝΟ χαμηλων συχνοτητων, το οποιο ρευμα και διατρεχει ολο το συγκεκριμενο κυκλωμα των καλωδιων χαμηλων συμπεριλαμβανομενων. Τα παραπανω καλωδια δεν διατρεχει ρευμα Υψηλων συχνοτητων, παροτι το αιτιο (ΤΑΣΗ) υφισταται. Η αντισταση του φιλτρου χαμηλων το περιοριζει στο ελαχιστο.

Το ιδιο αλλα με διελευση ρευματος υψηλων συχνοτητων αυτην την φορα ισχυει για το αλλο καλωδιο που τερματιζεται στο φιλτρο υψηλων-Τουιτερ.

Elementary my dear WATSON.
Ποιος παιδευει ποιον επιτελους με γκριζες διατυπωσεις.

Παραπερα, λογω της ιδιοτητας του Ηλεκτρικου ρευματος να μεταφερεται αυξανομενης της συχνοτητας, κατα προτιμηση απο τον φλοιο ενος αγωγου, ειναι προτιμοτερη η χρηση ενος πιο πολυκλωνου καλωδιου για το κυκλωμα των υψηλοτερων συχνοτητων (δηλαδη προς το Τουιτερ) λογω του οτι τα πιο πολλα κλωνια εχουν, για την ιδια συνολικη διατομη, μεγαλυτερη επιφανεια φλοιου, και αρα παρουσιαζουν μικροτερη αντισταση στις υψηλοτερες συχνοτητες.
Το τελευταιο ειναι βεβαια το θεωρητικα ορθον και απο κει και μετα ειναι σαφως ΚΑΙ θεμα μαγειρικης σε σχεση και με το υπολοιπο συστημα.

Επισης. Φιλε Luxman συμφωνω με το σκεπτικο σου γενικα, αλλα αφου εξαντλησει κανεις τα περιθωρια που του δινει η τρεχουσα αποψη της καθε επιμερους επιστημης. Και οχι με την πρωτη ευκαιρια να αναγουμε τα παντα σε πιθανη μελλοντικη επιβεβαιωση.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.142
Reaction score
20.701
και αυτο βασιστηκε στην προηγουμενη ερωτηση αν εινια καλυτερος ενας αγωγος διπλασιας διατομης απο δυο μονης.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως είναι προτιμότερη η μονοκαλωδίωση του ηχείου με έναν αγωγό διατομής x, υπό την προϋπόθεση βεβαίως ότι αυτή είναι ικανή για την ισχύ που μεταφέρεται, παρά η διπλοκαλωδίωση του ηχείου με δύο αγωγούς διατομής x/2. Δεν είναι καθαρά θέμα ωμικής αντίστασης, αλλά είναι κυρίως αυτό. Προεκτείνοντας, εάν υπάρχει διαθέσιμη διπλάσια ποσότητα καλωδίου διατομής x, τότε είναι προτιμότερη η χρήση του σε παράλληλη μονοκαλωδίωση, χωρίς η διπλοκαλωδίωση να κρίνεται ανεπιθύμητη, αφού, έτσι ή αλλιώς, το ενεργοβόρο μεγάφωνο χαμηλών οδηγείται με ένα καλώδιο που είναι ήδη επαρκές.

Θυμήσου όμως, πως για κάθε διπλασιασμό της διατομής, έχεις υποδιπλασιασμό της ωμικής αντίστασης. Το μόνο πρόβλημα είναι η μορφοποίηση των αγωγών του καλωδίου με τέτοιο προσανατολισμό, ώστε να μην σου ξεφύγουν τα άλλα δύο μεγέθη του. Μια λύση είναι η συστροφή, όπως τα καλώδια του γρήγορου Ethernet, ή η πλέξη, όπως γίνεται σε μια καλωδιοταινία SCSI, λύση που ακολουθεί και η Kimber. Όμως, ακόμη και η παραμικρή συστροφή, ή πλέξη, αυξάνει το φυσικό μήκος του αγωγού, ή, εναλλακτικά, ελαττώνει το ωφέλιμο μήκος του καλωδίου. Διαλέγεις συμβιβασμό και προχωρείς. Όσο για το πού θα μαζέψεις τη φάση και τον ουδέτερο της εξόδου του ενισχυτή, αυτό είναι προτιμότερο να το κάνεις κοντά στον ενισχυτή, για το λόγο ότι, έτσι, τα περισσότερο ενεργοβόρα μεγάφωνα απολαμβάνουν πάντα χαμηλότερη αντίσταση.

ΚΑι στο ξαναλέω: Από τη στιγμή που έχουμε την τεχνολογία υλοποίησης μονομπλοκ, (αφήνω τα ενεργά, γιατί πολλοί δεν τα θέλουν, διότι με αυτά δεν μπορούν να έχουν... "ενισχυτή", τόσο φτάνει το μυαλό τους), από τη στιγμή που έχεις μονομπλοκ, τραβάς μακρύ inteconnect και τον φέρνεις κοντά στο ηχείο, ώστε να έχεις κοντά καλώδια ισχύος. Για όνομα! Το δίκτυο ηλεκτροδότησης ολόκληρου του πλανήτη, μια επένδυνση διάρκειας 120 ετών και κόστους τρισεκατομμυρίων ευρώ, λες να το έχουν κάνει έτσι για πλάκα; Η γεννήτρια διανύει 500 χιλιόμετρα με τάση, και 500 μέτρα με ρεύμα, για να δώσει ισχύ στην κατανάλωση, με τον πλέον αξιόπιστο και οικονομοτεχνικά ορθό τρόπο. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις. Τουλάχιστον εσύ...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Και γιατι να καταργηθει η κατηγορια και να μην <<καταργηθουν>>αυτοι που την αμαυρωνουν???Ετσι οπως παει ακομα και το hitech εχει να προσφερει περισσοτερα,ΚΡΙΜΑ!!!!
Μάνο, δεν κατάλαβα αγαπητέ μου τι ΔΕΝ σου προσφέρουν αυτές οι συζητήσεις και τι θα έπρεπε να σου προσφέρουν. Δεν μου το εξηγείς λίγο σε παρακαλώ?

Luxman, αυτό το ανέκδοτο με την ονομασία της κατηγορίας και την ύπαρξής της, πρέπει να σταματήσει άπαξ και διά παντός. Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι κανένας δεν είναι αλυσοδεμένος εδώ μέσα, το ίδιο κι εσύ...

Καθώς είμαι συντονιστής αυτής από την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε, έχω μια άποψη παραπάνω. Η κατηγορία αυτή τη στιγμή έχει την καλύτερη μορφή που είχε ποτέ ανάλογη κατηγορία σε ελληνικό φόρουμ, δεν με ενδιαφέρουν τα ξένα. Έχω εξηγήσει πολλάκις πως θέλει το AVSite, οι συντονιστές του και οι διαχειριστές του την κατηγορία hi end και δεν πρόκειται να το ξανακάνω. Όποιος έχει τα "κότσια" να ακούει ΚΑΙ την άλλη άποψη (και όχι μόνον την δική του), μένει και ενδεχομένως δίνει και επιχειρήματα για την δική του ΑΝ έχει. Όποιος δεν μπορεί να κουβεντιάσει είτε εδώ είτε γενικώς, πάει σπίτι του και παίζει μόνος του με τα παιχνιδάκια του, παραμένοντας στο σκότος της άγνοιάς του.

Τέλος, όποιος δεν μπορεί να καταλάβει πόσο τυχερός είναι που διαβάζει μια τέτοια κουβέντα (ΝΑΙ αυτήν την κουβέντα), προφανώς δεν συμμετέχει στο φόρουμ για να ανταλλάξει απόψεις ή να μάθει κάτι παραπάνω. Εδώ γράφεις διαβάζεις, και βγάζεις τα συμπεράσματά σου. Αν έχεις ήδη συγκεκριμένη άποψη η οποία δεν αλλάζει με τίποτα, δεν έχει νόημα να συμμετέχεις.

Αρκετά λοιπόν με τις κλάψες και τις ονομασίες της κατηγορίας και άλλα ψυχολογικά προβλήματα. Όποιος έχει να πει κάτι σοβαρό, το λέει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.734
Μηνύματα
2.874.184
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top