Που επιτρεπεται να βγαλω τον σκυλο μου βολτα?

Μηνύματα
100
Reaction score
0
Στην γειτονια μου εχουν σχεδον ολοι σκυλια, ειτε σε πολυκατοικια, ειτε σε μονοκατοικια, υπαρχουν σκυλια στην πλατεια διπλα μας που τα φροντιζουν, το φαι τους 2 φορες την ημερα, τα μπανια τους και φυσικα τα εμβολια τους. Σημερα το πρωι ομως "κυριος" που ποτιζε τον κηπο του αρχισε να μου την λεει οτι ο σκυλος μου του κατουραει τον κηπακι που εχει φτιαξει εξω απο την μαντρα της πολυκατοικιας που μενει, κατι που ο σκυλος μου δεν εχει κανει ποτε στον συγκεκριμενο χωρο. Τελικα, υστερα απο αρκετη λογομαχια, αρκετη αγενεια εκ μερους του και καμια συννενοηση, εφυγα. Να πω οτι ειναι η τριτη φορα που μου συμβαινει αυτο. Το ωραιο ειναι οτι ειμαι η μονη στην γειτονια που μαζευω τις ακαθαρσιες του σκυλου μου.

Συμφωνα με τον Ν.3170 ΦΕΚ 191/Α/29.7.2003 Αρθρο 2
Υποχρεώσεις ιδιοκτητών σκύλων
1. Ο ιδιοκτήτης σκύλου υποχρεούται:
ε) να μεριμνά για τον άμεσο καθαρισμό του περιβάλλοντος από τα περιττώματα του σκύλου του.

Συμφωνω απολυτα με το παραπανω, γι'αυτο και κουβαλαω παντα μαζι μου σακουλακια ωστε να τα μαζεψω μετα, αλλα τα ουρα δεν μαζευονται! Γνωριζοντας ομως οτι απαγορευεται να παω τον σκυλο μου στην παραλια και σε παρκα, οτι απαγορευεται να κανει τις αναγκες του σε κηπακια στα πεζοδρομια, ασχετα αν αυτα πιανουν ολο το πεζοδρομιο και δεν υπαρχει χωρος να περπατησεις (και η περιοχη που μενω μονο τετοια εχει), αναρωτιεμαι που μπορω να τον παω βολτα?
Επικοινωνησα με την Φιλοζωικη, μου ειπαν οτι ο νομος δεν αναφερεται ξεκαθαρα στα ουρα, αλλα αν φωναζε την αστυνομια ή το υγειονομικο το πιο πιθανο ηταν οτι θα ετρωγα προστιμο. Μου ειπαν να αλλαξω διαδρομη και ωρα που βγαζω τον σκυλο μου βολτα για να μην παθω τιποτα ουτε εγω, ουτε ο σκυλος μου!!! Αν ειναι δυνατον!!!
Και σας ρωταω, τι μπορω να κανω?
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Στην γειτονια μου εχουν σχεδον ολοι σκυλια, ειτε σε πολυκατοικια, ειτε σε μονοκατοικια, υπαρχουν σκυλια στην πλατεια διπλα μας που τα φροντιζουν, το φαι τους 2 φορες την ημερα, τα μπανια τους και φυσικα τα εμβολια τους. Σημερα το πρωι ομως "κυριος" που ποτιζε τον κηπο του αρχισε να μου την λεει οτι ο σκυλος μου του κατουραει τον κηπακι που εχει φτιαξει εξω απο την μαντρα της πολυκατοικιας που μενει, κατι που ο σκυλος μου δεν εχει κανει ποτε στον συγκεκριμενο χωρο. Τελικα, υστερα απο αρκετη λογομαχια, αρκετη αγενεια εκ μερους του και καμια συννενοηση, εφυγα. Να πω οτι ειναι η τριτη φορα που μου συμβαινει αυτο. Το ωραιο ειναι οτι ειμαι η μονη στην γειτονια που μαζευω τις ακαθαρσιες του σκυλου μου.

Συμφωνα με τον Ν.3170 ΦΕΚ 191/Α/29.7.2003 Αρθρο 2
Υποχρεώσεις ιδιοκτητών σκύλων
1. Ο ιδιοκτήτης σκύλου υποχρεούται:
ε) να μεριμνά για τον άμεσο καθαρισμό του περιβάλλοντος από τα περιττώματα του σκύλου του.

Συμφωνω απολυτα με το παραπανω, γι'αυτο και κουβαλαω παντα μαζι μου σακουλακια ωστε να τα μαζεψω μετα, αλλα τα ουρα δεν μαζευονται! Γνωριζοντας ομως οτι απαγορευεται να παω τον σκυλο μου στην παραλια και σε παρκα, οτι απαγορευεται να κανει τις αναγκες του σε κηπακια στα πεζοδρομια, ασχετα αν αυτα πιανουν ολο το πεζοδρομιο και δεν υπαρχει χωρος να περπατησεις (και η περιοχη που μενω μονο τετοια εχει), αναρωτιεμαι που μπορω να τον παω βολτα?
Επικοινωνησα με την Φιλοζωικη, μου ειπαν οτι ο νομος δεν αναφερεται ξεκαθαρα στα ουρα, αλλα αν φωναζε την αστυνομια ή το υγειονομικο το πιο πιθανο ηταν οτι θα ετρωγα προστιμο. Μου ειπαν να αλλαξω διαδρομη και ωρα που βγαζω τον σκυλο μου βολτα για να μην παθω τιποτα ουτε εγω, ουτε ο σκυλος μου!!! Αν ειναι δυνατον!!!
Και σας ρωταω, τι μπορω να κανω?

Με την ηλιθιότητα που τους δέρνει όλους σ' αυτό τον τόπο, θα σε συμβούλευα να του φορέσεις καθετήρα....
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Θα ελεγα οτι το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι να αλλαξεις διαδρομη και ωρα που βγαζεις τον σκυλο σου βολτα.......
 


Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Να τους γράψεις στα παλαιότερα των υποδημάτων σου.

Εκτός από τις σακουλίτσες καλό θα ήταν να είχες και ένα μπουκαλάκι νερό μαζί σου, για να μη στη λένε για τα ούρα και να τα ξεπλένεις, όταν χρειάζεται, δηλαδή αν στη πεί κανείς.

Απλά να προσέχεις το σκύλο σου όταν περνάτε από εκεί.:cool_4:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Θα φωνάξει την αστυνομία για ένα σκύλο που απλώς κατούρησε, σε ένα χώρο που βρίσκεται έξω από τη μάντρα του και όχι μέσα?
Αν ναι, και η αστυνομία έρθει, να μην ξανακούσω ότι δεν έχουν προσωπικό για να στείλουν όταν σκοτώνεται και ληστεύεται κόσμος...

Λοιπόν, επειδή εμένα ο σκύλος μου "τακτοποιείται" εντός της αυλής και επειδή τριγύρω υπάρχει πολύς ελεύθερος χώρος, όπου οι γείτονες που δεν έχουν δυνατότητα αυλισμού των σκυλιών τα βγάζουν βόλτα, δεν ξέρω τα νομικά γιατί δεν έχουμε το ίδιο πρόβλημα, αλλα υποθέτω το εξής, για το οποίο αν θέλεις ρωτάς κάποιον αρμόδιο φορέα ή δικηγόρο:

Όταν ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να μεριμνά για τον άμεσο καθαρισμό του περιβάλλοντος από τα περιττώματα του σκύλου του, αυτό σημαίνει ότι θεωρείται δεδομένο ότι πρώτα θα το λερώσει το περιβάλλον. Διαφορετικά, αν π.χ. υπήρχε υποχρέωση ο σκύλος να αφοδεύει σε ιδιόκτητο χώρο, δεν θα μπορούσε ο νόμος να υποχρεώνει τον πολίτη να τα καθαρίσει, δεδομένου ότι μέσα στο σπίτι του κάνει ό,τι θέλει, εκτός κι αν συσσωρευθούν τόσες ακαθαρσίες, που δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα δημόσιας υγείας. Κάτι τέτοιο όμως είναι παράλογο γιατί πρώτα-πρώτα θα αντιμετώπιζε το πρόβλημα ο ίδιος ο κάτοχος σκύλου. Ούτε ειδικοί χώροι- αφοδευτήρια σκύλων είναι δυνατόν να υπάρχουν σε κάθε γειτονιά. Επομένως καταλήγουμε, σύμφωνα με τη δική μου λογική, ότι ο νόμος αναφέρεται στους δημόσιους χώρους, τους οποίους λερώνεις και μετά υποχρεούσαι να καθαρίσεις από όσα μαζεύονται. Δες το, γιατί είναι παράλογο να επιτρέπεται η διατήρηση σκύλων μέσα στον αστικό ιστό και να απαγορεύεται το κατούρημα... Εννοείται βεβαίως (δεν το λέω για σένα, είμαι σίγουρη ότι το κάνεις) ότι ο συνοδός οδηγεί το σκύλο στην άκρη του δρόμου και όχι στη μέση, και ότι δεν τον αφήνει σε πάρκα και τέτοια.

Εγώ εντοπίζω το πρόβλημα αλλού και όχι στο νομικό σκέλος - αν έχεις να κάνεις με κακιασμένους ανθρώπους, πρόσεχε τις φόλες. Αυτό.
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Μην προσπαθείτε να βγάλετε άκρη με άτομα που δε χωνεύουν ούτε τα άντερά τους (sic).
Eμένα με έχουν βρίσει/απειλήσει μέχρι και επειδή άλλοι σκύλοι γάβγιζαν την ώρα που περνούσα με τον δικό μου, δεμένο εννοείται.
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Ναι,δεν ειναι τοσο τραγικο.
Στην Ελλαδα τα ζωα δεν εχουν δικαιωματα, αλλα ουτε και υποχρεωσεις ουσιαστικά...
 

Μηνύματα
3.738
Reaction score
2.876
Εμένα τα τρία σκυλιά μου , εξυπηρετούνται μέσα στον κήπο, ο οποίος καθαρίζεται
καθημερινά όταν γυρνάω απ'τη δουλειά, κατά της 18¨00, καθώς και όταν φεύγω κατά της 07¨00!

Στο μεσοδιάστημα , η μυρωδιά του σκατού , ενοχλεί τον Αλβανό γείτονα , που έχει αγοράσει μονοκατοικία , κολλητά με τον κήπο μου και όχι τις άλλες δύο κατοικίες (6 οικογένειες) που βρίσκονται πέριξ μου!

Έχει κάνει επανειλημμένα παρατήρηση στη μάνα μου , εμένα δε μου μιλάει, λέγοντας πως είναι όχληση τις ώρες που είναι σπίτι η μυρωδιά!

Ο τύπος είναι όλη μέρα εκεί, άεργος , κακομούτσουνος και αντικοινωνικός!

Δηλ. τι πρέπει να κάνω , τώρα μου λέτε!!!!!!!!!!
 




Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Δεν καταλαβες .
Οι υπολοιποι γειτονες που δεν ενοχλουνται δεν ξερουμε απο που ειναι.
Η εθνικοτητα δεν παιζει ρολο στις παραξενιες και τον κομπλεξισμο των ανθρωπων.
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
Δηλ. το διάστημα απ τις 7 μέχρι τις 18 αν ο τύπος ενοχλείται απ την όποια μυρωδιά είναι παράξενος και κομπλεξικός?
 

Μηνύματα
7.704
Reaction score
4
Τα σκυλιά και τα γατια στις αναπτυγμένες χώρες (ξέρετε αυτές που όταν εμείς φτιάχναμε τον Παρθενώνα αυτοι έτρωγαν μπανάνες) απλα δεν υπάρχουν!
Φρόντισαν να τα στειρώσουν όλα έτσι ώστε σιγα σιγά και με την πάροδο των χρόνων να μείνουν μόνο τα ζώα που έχουν ιδιοκτήτες.

Εδώ στην Ελλάδα με έχει δαγκώσει σκύλος δυο φορές :mad_2: και εχω πατήσει σε σκ@τα πάνω από 100 φορες! :mad_3:


Είναι επικίνδυνο να έχουμε αδέσποτα για πολλούς λόγους! Υπάρχουν μικρα παιδία στον δρομο που θα χαϊδέψουν ένα αδεσποτο. Δεν φαντάζεται κανείς τι μπορεί να συμβεί !
Ασε που έχω βαρεθεί να βλέπω στους δρόμους λιωμένες από αυτοκινητα γάτες!!! Κρίμα δεν είναι?

Το καλύτερο θα ηταν να τα μαζέψουν όλα τα αδέσποτα και να τα στειρώσουν ετσι ώστε σε λιγα χρόνια να μην έχουμε αδέσποτα και να μην ταλαιπωρούνται ούτε αυτά αλλά ούτε και εμείς!

Τώρα όσο αφορά τα δικα μας ζωα το σωστό είναι να τους βάζουμε φίμωτρο και να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες τους!

[FONT=&quot]Αυτό ακριβώς που κάνουν αυτοί που έτρωγαν μπανάνες κάποτε…[/FONT]
 




Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Τα σκυλιά και τα γατια στις αναπτυγμένες χώρες (ξέρετε αυτές που όταν εμείς φτιάχναμε τον Παρθενώνα αυτοι έτρωγαν μπανάνες) απλα δεν υπάρχουν!
Φρόντισαν να τα στειρώσουν όλα έτσι ώστε σιγα σιγά και με την πάροδο των χρόνων να μείνουν μόνο τα ζώα που έχουν ιδιοκτήτες.

Εδώ στην Ελλάδα με έχει δαγκώσει σκύλος δυο φορές :mad_2: και εχω πατήσει σε σκ@τα πάνω από 100 φορες! :mad_3:


Είναι επικίνδυνο να έχουμε αδέσποτα για πολλούς λόγους! Υπάρχουν μικρα παιδία στον δρομο που θα χαϊδέψουν ένα αδεσποτο. Δεν φαντάζεται κανείς τι μπορεί να συμβεί !
Ασε που έχω βαρεθεί να βλέπω στους δρόμους λιωμένες από αυτοκινητα γάτες!!! Κρίμα δεν είναι?

Το καλύτερο θα ηταν να τα μαζέψουν όλα τα αδέσποτα και να τα στειρώσουν ετσι ώστε σε λιγα χρόνια να μην έχουμε αδέσποτα και να μην ταλαιπωρούνται ούτε αυτά αλλά ούτε και εμείς!

Τώρα όσο αφορά τα δικα μας ζωα το σωστό είναι να τους βάζουμε φίμωτρο και να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες τους!

[FONT=&quot]Αυτό ακριβώς που κάνουν αυτοί που έτρωγαν μπανάνες κάποτε…[/FONT]

Λευτέρη κάνει μπαμ ότι δεν είχες ποτέ επαφή με κατοικίδιο.

Γιατί αν είχες θα το αντιμετώπιζες...ως άνθρωπο.
Και σε έναν άνθρωπο που αγαπάς μάλλον δεν θα έβαζες ποτέ φίμωτρο.
Ούτε θα τον ανάγκαζες να μην κάνει....το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο. Να κατουράει και να χέζει δηλαδή.

Λάβε υπόψη σου οτι ....αυτή είναι η φύση, εμείς ζούμε μέσα της και όλο το υπόλοιπο που περιγράφει η Irene
είναι ο παραλογισμός κάποιου "λογικού" ψυχοπαθούς.
Ο οποίος δεν το ξέρει μάλιστα. :happy_6:

Να ξέρεις οτι τα ...τετράποδα είναι, πολλές φορές, πολύ πιο ...ανθρώπινα από τα δίποδα υποχόνδρια τέρατα.
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
Θεμιστοκλή αυτή η τριπλή ιδιότητα είναι Ελληνική και ως Αλβανός που θέλει να εξελληνιστεί, προσπαθεί να μας μοιάσει :lol:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top