Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Πάντως πρόκειται για καθαρό και λευκό κορόμηλο.
Μιλαμε για ξυραφι Μιχαλη και καλοριζικος :cool_4:
Επεσες παλι στο καλυτερο κομματι.:bravo::bravo::bravo:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.312
Reaction score
28.098
Απάντηση: Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Μπορεί να είναι όλα ή τα περισσότερα κομμάτια έτσι.
Η κατασκευή δεν είναι τύπου επσον.
Θα δούμε στα επόμενα κομμάτια. Ήδη έχω 4 υποψήφιους που θέλουν να πουλήσουν τους προβολείς τους και να πάρουν από έναν τοπάζ.
Ένας είναι ο Cinemusic και ένας ο Νix, αλλά μην το πείτε πουθενά, είναι μυστικό. Εντάξει;
Τσιμουδιά.
Μεταξύ μας.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Μπορεί να είναι όλα ή τα περισσότερα κομμάτια έτσι.
Η κατασκευή δεν είναι τύπου επσον.
Θα δούμε στα επόμενα κομμάτια. Ήδη έχω 4 υποψήφιους που θέλουν να πουλήσουν τους προβολείς τους και να πάρουν από έναν τοπάζ.
Ένας είναι ο Cinemusic και ένας ο Νix, αλλά μην το πείτε πουθενά, είναι μυστικό. Εντάξει; Τσιμουδιά. Μεταξύ μας.
Ταφος.:happy_5:
 

Μηνύματα
1.592
Reaction score
338
Απάντηση: Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Μπορεί να είναι όλα ή τα περισσότερα κομμάτια έτσι.
Η κατασκευή δεν είναι τύπου επσον.
Θα δούμε στα επόμενα κομμάτια. Ήδη έχω 4 υποψήφιους που θέλουν να πουλήσουν τους προβολείς τους και να πάρουν από έναν τοπάζ.
Ένας είναι ο Cinemusic και ένας ο Νix, αλλά μην το πείτε πουθενά, είναι μυστικό. Εντάξει; Τσιμουδιά. Μεταξύ μας.
Οι άλλοι 2 ποιοι είναι? :crazy_3:
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.312
Reaction score
28.098
Απάντηση: Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Ε αφού είναι μυστικό, δεν κάνει να τα λέμε.
Θα το ακούσει κανένας.
Ο ένας είναι ο Αλέξης Τρυφωνίδης πάντως.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Απο χτες λοιπον ειμαι και γω κάτοχος του μικρου Sony η Τοπαζ .<o:p></o:p>
Οι συνήθεις ύποπτοι μαζεύτηκαν στο σπιτι μου κατά της 7.30 το απογευμα και μεχρι την ωρα που βγαινουν τα φαντασματα αλλοι έτρωγαν ( δεν χρειάζεται να λεμε ονόματα ) και αλλοι ρύθμιζαν.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Λευτέρης , Μιχάλης και ο Νίκος ( Nix) με την γνωστή περιέργεια για οτι καινούργιο και ας είχαν δει το ιδιο μοντέλο στο παρελθόν αρκετες φορές.<o:p></o:p>
Απών ο Μαριος , που ολο παράπονο με πηρε στο τηλέφωνο για να διαμαρτυρηθεί που για μια ακομα φορα τον ξεχάσαμε .<o:p></o:p>
Συγνωμη ρε φιλε και σου υπόσχομαι μεσα στην βδομαδα να επανορθώσω.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Ο δευτερος Topaz εχει τα ιδια θετικά χαρακτηριστικά με αυτόν του Μιχάλη ενώ σε καποια σημεία όπως της σύγκλισης είναι κομματάκι καλύτερος.<o:p></o:p>
Όπως πιθανον εχουμε αναφερει το συγκεκριμένο μοντελο είναι Made in Japan και μάλλον η γραμμη παραγωγής είναι πιο προσεγμένη στην ποιότητα κατασκευής .<o:p></o:p>
Αν μάλιστα και ο τριτος Τοπαζ που πρόκειται να αγοραστεί μεσα την βδομαδα εχει την ιδια ποιότητα , τοτε δεν θα μιλάμε για τυχη αλλα για κανόνα.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Με τα πατερνάκια του HDDVD-Ε ρυθμίσαμε χρώμα και τις διαβαθμίσεις του γκρι εχοντας - σε ένα σημειο που σκαλώσαμε - την τηλεφωνική βοήθεια του Παναγιωτη από την Κρητη.<o:p></o:p>
Τελικα αυτό το HDDVD-Ε κανει πολύ καλη δουλεια, αφου καταφερε και αυτην την φορα να φερει πολύ καλα τα χρώματα.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Η φωτεινότητα του υπερβολική όταν βεβαια χρησιμοποιήσαμε τον player που του ταίριαζε.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Φωτεινότητα και συνδυασμός με τον κατάλληλο player.
<o:p></o:p>
Να και κατι που δεν φανταζόμουν πως θα ηταν η αιτία να δουμε τοσο μεγαλες διαφορές.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>Οι αρχικες ρυθμίσεις εγιναν με το power dvd, και ενώ η επιφανεια εργασιας ηταν αρκετα φωτεινή η εικονα που βλεπαμε από το PDVD σε Bluray και HDDVD ηταν σκοτεινή.<o:p></o:p>
Και εν πάση περιπτωση το 300 είναι σκοτεινό αλλα και το Πέμπτο Στοιχείο;<o:p></o:p>
Μετα από αυτόν τον προβληματισμό και αφου Λευτέρης και Μιχάλης παραδόθηκαν ,μένουμε με τον επίμονο κηπουρό Νικο και δοκιμάζουμε το Theater Tek.<o:p></o:p>
Τρρρρρέλα.<o:p></o:p>
Φωωωως και λαμπερή εικονα .
<o:p></o:p>
Ανετα ευδιάκριτες ακομα και οι σκοτεινές σκηνες χωρις να ζορίζεται ιδιαίτερα και το 300 αυτή την φορα στην x264 version να είναι φωτεινότατο εκει που πρεπει .<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Ένα επιπλέον θετικο είναι πως δέχεται 24f .<o:p></o:p>
Το δυστύχημα είναι πως δέχεται μονο σε ανάλυση 1920Χ1080 και όχι στα 720.<o:p></o:p>
Δοκιμάζοντας τον σε 1080 24f η κίνηση ηταν βελουδο, αλλα σε αυτην την ανάλυση δεν θα ελεγα πως εντυπωσιάστηκα από την εικονα.<o:p></o:p>
Το μηχανάκι είναι 720 και εκει δινει ρεστα.<o:p></o:p>
Εξαλου εχω έναν ενδοιασμό για τους τριτσιπους LCD σε ανάλυση 1920Χ1080.<o:p></o:p>
Πιστεύω πως το 1080 είναι ανάλυση για μονοτσιπους παρα για τριτσιπους.<o:p></o:p>
Στους τρίτσιπους είναι δύσκολο να επιτευχθεί το εργο της ευκρίνειας όταν το πανελ είναι πιο πυκνο ( δηλαδή 1080) και η σύγκλιση δεν είναι τελεια.<o:p></o:p>
Και τέλεια μεχρι τωρα δεν υπήρξε ποτε.<o:p></o:p>
Αυτό που λεω είναι πως σε πανελ 1080 τα περιθώρια λάθους σύγκλισης στενεύουν σημαντικά και δεν υπάρχει η ανεση η ο χωρος για τα ιδια λάθη όπως γίνετε στο 720.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Με τον Τοπαζ δεν τελειώσαμε .<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Θα υπάρξει δεύτερος γύρος ( δεν εννοώ το φαΐ) ρυθμίσεων και κάποιες φωτο σε αντιπαραθέσει με τον ερχόμενο αυτή την εβδομάδα optoma.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Τελος θα θελα να ευχαριστήσω το Νικο (Nix) που για άλλη μια φορα έτρεξε να βοηθήσει στις ρυθμίσεις του προβολέα μου.<o:p></o:p>
Γενικα σε κατι τετοια ο Νικος με έχει ξελασπώσει αρκετές φορες.<o:p></o:p>
Ευχαριστώ ρε φιλε<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.312
Reaction score
28.098
Απάντηση: Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Κι εγώ που έφερα τη μπουγάτσα ρε αχάριστοι;

Λοιπό ο topaz σκίζει. Μάλλον τελικά πρόκειται για το καλύτερο LCD μηχανάκι στα 720.

Πάμε τώρα για κανένα Οπτόμα !!
 






Μηνύματα
282
Reaction score
19
Απάντηση: Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Καλοθέατος φίλε και κοίτα να τον ευχαριστηθείς όχι σαν κάτι άλλους ( ονόματα δε λέμε) που γράφουν ώρες με σκηνές από ταινίες και καρτέλες για ρυθμίσεις .
 


Μηνύματα
600
Reaction score
880
Φιλαρακι το Σαββατο ειχαμε επετειο με την κυρα οποτε ηταν πολυ χλωμο για να ερθω ομως εσυ θα επανορθωσεις ετσι και αλλιως.
Για αλλη μια φορα καλοδουλευτος.
Αντε και στου Νικολακη τωρα
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Αντε και στου Νικολακη τωρα
Ναι ναι ...
Σημερα ολο το απογευμα καναμε ετοιμασίες .
Σκαψίματα στου τοίχους και περασμα καλώδια.
Τρέχουμε για να είμαστε ετοιμοι να υποδεχτούμε τον ακατονόμαστο μονοτσιπο
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Επισυναπτω μια φωτο απο την σημερινη δουλεια.
Ο Φειδιας εν δρασει!
 

Attachments


Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
Re: Απάντηση: Μου ήρθε ο Sony Topaz !!

Απο χτες λοιπον ειμαι και γω κάτοχος του μικρου Sony η Τοπαζ
Οπα αναβαθμιστηκαμε κυριε συνσυντονιστα !!!!! :crazy_3:

Αψογος !!!!

Καλοριζικος και καλες και πολλες θεασεις HD !!!!! :cool_4:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.797
Μηνύματα
2.876.318
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top