Lyngdorf MP-40

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.511
Reaction score
75.123
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
4.635
Τρομερό εργαλείο
Το έχει ακούσει φίλος
Έπαθε σοκ σε α/β με denon onkyo anthem
( από μικρότερη σε μεγαλύτερη απόδοση με ανθεμ την μικρότερη διαφορά )
 


Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.127
Αναρωτιεμαι πως θα επαιζε ο mp60 σε σχεση με trinnov ας πουμε μιας και δεν ειναι πολυ μακρια σε τιμη.

Σε ερωτηση μου σχετικα με τα εξτρα xlr που υπαρχουν, πηρα την παρακατω απαντηση απο lyngdorf.

Yes, the MP-40 has Dolby / DTX decoding of 12 native channels, and the remaining channels can be used as you like. Bi-amping speakers, or multiple LFE, or - as recommended by Lyngdorf Audio - Left and Right Woofers (one or two). You can also find a Lyngdorf MP Setup Youtube video where the screen menu is shown.

Απο την αλλη, υπαρχει καποιος που να ξερει να τον καλιμπραρει; Γιατι περαν του αυτοματου, εχει κι αλλες ρυθμισεις που μπορεις να κανεις σε καθε καναλι ξεχωριστα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.625
Reaction score
80.611
Αναρωτιεμαι πως θα επαιζε ο mp60 σε σχεση με trinnov ας πουμε μιας και δεν ειναι πολυ μακρια σε τιμη.
Σε αυτό το επίπεδο, κυρίαρχα είναι (ξεκινώντας από τα περισσότερο σημαντικά):
  1. Να μην έχει bugs
  2. To calibration- ποιος θα το κάνει
  3. To support
  4. Η δυνατότητες παραμετροποίησης σε crossovers/bass management
  5. To software ισοστάθμισης
Δεν παίζουν μόνα τους αυτά. Θέλει παραμετροποίηση για να αξίζουν τα λεφτά τους.
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
4.635
Νομίζω η διαφορά είναι ότι έχει ψηφιακές εξόδους από το μικρότερο μοντέλο
Από τα λεγόμενα του φίλου είναι απίστευτο το αυτόματο σύστημα του
Μην ξεχνάτε ότι ήταν η πρώτη εταιρεία που έκανε αυτόματο καλιμπραρίσμα
Το παλιό όνομα της νομίζω ήταν tact
Νομίζω ότι ο καστρουνης το έχει ήδη σκαλίσει ….
Η δυνατότητες του είναι εφάμιλλες του άλλου τέρατος που έχετε
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.625
Reaction score
80.611
έχει ψηφιακές εξόδους από το μικρότερο μοντέλο
Μήπως αυτό είναι το μικρότερο; δεν βλέπω ψηφιακές εξόδους στην φωτό
 

Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.127
Σε αυτό το επίπεδο, κυρίαρχα είναι (ξεκινώντας από τα περισσότερο σημαντικά):
  1. Να μην έχει bugs
  2. To calibration- ποιος θα το κάνει
  3. To support
  4. Η δυνατότητες παραμετροποίησης σε crossovers/bass management
  5. To software ισοστάθμισης
Δεν παίζουν μόνα τους αυτά. Θέλει παραμετροποίηση για να αξίζουν τα λεφτά τους.
Κοίτα, από αυτά που έχω διαβάσει bugs δεν έχει.
Καμιά σχέση με jbl,arcam,emotiva κλπ.
Το calibration δεν ξέρω ποιός θα το κάνει αλλά όλο και κάποιος θα το κάνει. Πάντως να ρυθμίσεις πάρα πολλά δε μπορείς. Σίγουρα δεν είναι όσ παραμετροποιήσιμος είναι ο trinnov.
To support είναι μεγάλη κουβέντα. Όπως του trinnov δε νομίζω να υπάρχει κάπου αλλού. Second to none. Από την άλλη βέβαια, χρειάστηκα support για να συνδέσω ένα ps5...
Έχεις δυνατότητες παραμετροποίησης αλλά όχι πολλές. Από αυτά που βρήκα, στόχος του room perfect δεν είναι να φέρνει τον ήχο που θες στο χώρο σου αλλά να κάνει το ηχείο να ακούγεται όπως κατασκευάστηκε μέσα στο χώρο που βρίσκεται.
Και τώρα πάμε στο software ισοστάθμισης. εδώ τα πράγματα είναι λίγο περίεργα. Δουλεύει εντελώς διαφορετικά από τα υπόλοιπα συστήματα ισοστάθμισης. Αυτό που κάνει είναι να αφαιρεί την επίδραση του χώρου ως ένα σημειο. Ίσως για αυτό να διαβάζω παντού πως είναι πάρα πολύ καλό για χώρους που για χ,ψ λόγους δε μπορούν να έχουν την απαραίτητη φροντίδα. Δε λέω πως δε βοηθάει αν έχεις, απλά θεωρητικά παίρνεις ένα πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα και χωρίς να έχεις.

Αν δουλεύει το μηχάνημα όπως το σκατό 1120, θα σπέρνει από ευκολία χρήσης.
Είναι και streamer.
Με τα subs κάνει κάτι ενδιαφέρον. Αναλόγως που θα βάλεις τα sub (αν έχεις πολλαπλά) μπορείς να τα ρυθμίσεις να παίρνουν τα πιο υψηλά μπάσα από τα κοντινά ηχεία και να πηγαίνουν στο κοντινότερο sub. Δηλαδή αν το βάλεις πίσω δεξιά το ένα από τα 4 ή 5 που θα έχεις, παίρνει τα υψηλά μπάσα από τo πίσω δεξιά ηχείο και το πίσω δεξιά atmos και τα στέλνει στο αντίστοιχο sub. Μαζί θα παίρνει και την lfe συχνότητα. Αυτό το συνάντησα μόνο στον trinnov. Θες να είναι καθαρά stereo τα subs δεξιά κι αριστερά; Το κάνει.

Στα κακά τώρα.
Δεν έχεις το support του trinnov. period
2 χρόνια εγγύηση σε premium προϊόν ρε γύφτουλες;;;; Έλεος. (Αν και να πω την αμαρτία μου, με το σκατό 1120, πήρα και καινούργια διετή εγγύηση από τον αντιπρόσωπο κι ας μην το είχα αγοράσει από αυτούς. Τόσο σίγουροι είναι για το προϊόν τους άραγε;)
3 hdmi in;;;;; Γιατί; Βέβαια εγώ για αυτό που θέλω, δε χρειάζομαι παραπάνω. Media player, blu ray player, ps5. Streamer εχει πάνω.

Διαφορές με mp 60;
16 κανάλια που τα ορίζεις εσύ τι θα είναι ενώ ο 40 έχει μόνο 4. Τα υπόλοιπα είναι στάνταρ.
Περισσότερες hdmi o mp60.
O 60 έχει ψηφιακές εξόδους.

Αυτές είναι οι διαφορές τους όπως και η τιμή τους.

Προσωπικά δεν ξέρω αν θα τον επέλεγα. Από την άλλη βέβαια έχω ενθουσιαστεί τόσο πολύ με το σκατό 1120 που τον σκέφτομαι πολύ σοβαρά κι ας μη είμαι στην αφρόκρεμα του trinnov.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Το θέμα του θρεντ, είναι απλό: ο Αμίρ έδειξε πως μετράει πολύ ωραία αυτό το μηχανάκι.

Εύγε από μένα, είναι εξαιρετικές οι μετρήσεις του για κάθε ενδιαφερόμενο.

Το έχει ακούσει φίλος

Έπαθε σοκ σε α/β με denon onkyo anthem
Και γω νομίζω πως από αυτά που ανέφερες, θα το προτιμούσα.

Βασικά νομίζω πως είναι άξιος αντίπαλος του anthem, ιδίως ως εάν στέκεται λογικά η τιμή του, συγκριτικά.

Ξέρουμε πόσο ακριβώς κοστίζει αυτό το εργαλείο στην Ελλάδα;
 

Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.127
11300...
Το θέμα του θρεντ, είναι απλό: ο Αμίρ έδειξε πως μετράει πολύ ωραία αυτό το μηχανάκι.

Εύγε από μένα, είναι εξαιρετικές οι μετρήσεις του για κάθε ενδιαφερόμενο.



Και γω νομίζω πως από αυτά που ανέφερες, θα το προτιμούσα.

Ιδίως εάν στέκεται λογικά η τιμή του.

Ξέρουμε πόσο ακριβώς κοστίζει αυτό το εργαλείο στην Ελλάδα;
Δε λεώ, ο trinnov απίστευτο μηχανάκι με τα περίεργα του αλλά δεν κάνει για όλους.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Δε λεώ, ο trinnov απίστευτο μηχανάκι με τα περίεργα του αλλά δεν κάνει για όλους.
Δεν το συγκρίνω καν με trinnov, και ναι, δεν είναι ένας trinnov η μια και μοναδική λύση για όλους, συμφωνούμε.

Οκ, στα 11.300€ είναι εξαιρετικά κοστολογημενο.

Νομίζω πως στα λεφτά αυτά, θα είναι για πολλούς η καλύτερη επιλογή.
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
4.635
Το θέμα του θρεντ, είναι απλό: ο Αμίρ έδειξε πως μετράει πολύ ωραία αυτό το μηχανάκι.

Εύγε από μένα, είναι εξαιρετικές οι μετρήσεις του για κάθε ενδιαφερόμενο.



Και γω νομίζω πως από αυτά που ανέφερες, θα το προτιμούσα.

Βασικά νομίζω πως είναι άξιος αντίπαλος του anthem, ιδίως ως εάν στέκεται λογικά η τιμή του, συγκριτικά.

Ξέρουμε πόσο ακριβώς κοστίζει αυτό το εργαλείο στην Ελλάδα;
Είναι πολύ καλύτερο από ανθεμ
Είχε ανθεμ και το αντικατάστησε με τον 40
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.625
Reaction score
80.611
1716886561448.png


Προβληματίζομαι από την διαφορά της παραμόρφωσης στα κανάλια 1 και 2. Γιατί υπάρχει;
Θα μου πεις, μια χαρά είναι το 99, 8...
Τι γίνεται όμως με τα υπόλοιπα 14;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.625
Reaction score
80.611
Ακριβώς.

Μη δίνεις σημασία, δεν αξίζει τον κόπο.
Μυγιάστηκα.
Θα ήθελα να δω μετρήσεις σε όλα τα κανάλια, μην έχουμε εκπλήξεις.

Θυμάμαι έναν Denon που ενώ μετρούσε καλά στο L-R, στο C ήταν κάπου στο 75dB. Κουφάλες
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.610
Reaction score
5.942
Αναρωτιεμαι πως θα επαιζε ο mp60 σε σχεση με trinnov ας πουμε μιας και δεν ειναι πολυ μακρια σε τιμη.

Σε ερωτηση μου σχετικα με τα εξτρα xlr που υπαρχουν, πηρα την παρακατω απαντηση απο lyngdorf.

Yes, the MP-40 has Dolby / DTX decoding of 12 native channels, and the remaining channels can be used as you like. Bi-amping speakers, or multiple LFE, or - as recommended by Lyngdorf Audio - Left and Right Woofers (one or two). You can also find a Lyngdorf MP Setup Youtube video where the screen menu is shown.

Απο την αλλη, υπαρχει καποιος που να ξερει να τον καλιμπραρει; Γιατι περαν του αυτοματου, εχει κι αλλες ρυθμισεις που μπορεις να κανεις σε καθε καναλι ξεχωριστα.
Ουδεμία σχέση οι δυνατότητες στο tweaking σε σχέση με έναν Trinnov.
Βασικά, και το Mult EQ-X έχει περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης (άσχετα αν δεν είναι καθόλου καλό το αυτόματο correction που κάνει, άλλο θέμα αυτό).

Κύριοι αντίπαλοι του είναι οι Arcam, Anthem και ο Marantz (AV10 + AMP10 ή άλλος τελικός οικονομικότερος, you get the point).

Σε αυτό το επίπεδο, κυρίαρχα είναι (ξεκινώντας από τα περισσότερο σημαντικά):
  1. Να μην έχει bugs
  2. To calibration- ποιος θα το κάνει
  3. To support
  4. Η δυνατότητες παραμετροποίησης σε crossovers/bass management
  5. To software ισοστάθμισης
Δεν παίζουν μόνα τους αυτά. Θέλει παραμετροποίηση για να αξίζουν τα λεφτά τους.
1. όλα κάτι έχουν, το θέμα είναι να έχει λίγα και όχι κάποιο που να είναι πολύ ενοχλητικό/καταδικαστικό. Δεν έχει κάτι τέτοιο.
2. Εγω, εσύ, και ο Μανώλης και άλλοι. Δεν είναι ιδιαίτερο, ούτε δύσκολο το calibration & το μικρό περαιτέρω tuning που επιτρέπει. Ουδεμία σχέση με Trinnov.
3. Άγνωστο. Μπορεί κανείς βεβαίως να κάνει ένα beta test, ή να μιλήσει με τον εισαγωγέα.
4. Πενιχρές σε σχέση με αυτά που έχεις συνηθίσει.
5. Καλό για αυτόματο, κορυφαίο δεν θα το έλεγα, ανήκει στην Trinnov. Ενω σε μικρότερα μοντέλα που έχω δοκιμάσει στον χώρο μου με διάφορα σετ ηχείων, σε κάποια τολμώ να πω πως μου άρεσαν περισσότερο με το correction @ off.

μενα του φίλου είναι απίστευτο το αυτόματο σύστημα του
Μην ξεχνάτε ότι ήταν η πρώτη εταιρεία που έκανε αυτόματο καλιμπραρίσμα
Το παλιό όνομα της νομίζω ήταν tact
Νομίζω ότι ο καστρουνης το έχει ήδη σκαλίσει ….
Η δυνατότητες του είναι εφάμιλλες του άλλου τέρατος που έχετε
Δεν είναι εφάμιλλες του Trinnov σε καμμία περίπτωση Μάκη. Είναι πολύ πιο περιορισμένο το "χέριασμα" που μπορείς να κάνεις στο software του σε σχέση με έναν Trinnov, ακόμα και σε σχέση με το MultEQ-X της Audyssey/Denon+Marantz.
Είναι όμως όντως, καλό μηχάνημα, με καλό σχεδιασμό και components, καλό ήχο, και εύκολο auto calibration για αυτόν που δεν θέλει να καλέσει τον επαγγελματία.

Δεν το συγκρίνω καν με trinnov, και ναι, δεν είναι ένας trinnov η μια και μοναδική λύση για όλους, συμφωνούμε.

Οκ, στα 11.300€ είναι εξαιρετικά κοστολογημενο.

Νομίζω πως στα λεφτά αυτά, θα είναι για πολλούς η καλύτερη επιλογή.
Υπάρχει βεβαίως σοβαρός ανταγωνισμός πλέον στην κατηγορία χρημμάτων αυτή (μπορείς να πας και σε Marantz AV10 + Dirac + τελικούς Purifi)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.118
Reaction score
20.685
σε κάποια τολμώ να πω πως μου άρεσαν περισσότερο με το correction @ off.
Απο προσωπική εμπειρία με το Roomperfect - εφαρμοσμένο σε τυπικό οικιακό σαλόνι (γυάλινες επιφάνειες, τοίχοι, τηλεόραση, ασυμμετρία χώρου κτλ), θα διαφωνήσω με το πιο πάνω. Δεν αποτελώ στατιστικό δείγμα, απλώς ήθελα να καταθέσω την άποψη μου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.013
Μηνύματα
2.885.289
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top