Ο Ηλίας του 16ου (2008)

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

[IMGr]http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/917539_b.jpg[/IMGr]
Το ριμέικ της ταινίας «Ο Ηλίας του 16ου» ξεκινάει την Τρίτη γυρίσματα στην Πλάκα. Στον ρόλο του Ηλία ο Πέτρος Φιλιππίδης, δηλώνει ότι η νέα ταινία δεν προσπαθεί να συγκριθεί με την κλασική κωμωδία.

Πενήντα χρόνια μετά την πρώτη προβολή της (1958) η αγαπημένη ταινία του Αλέκου Σακελλάριου -βασισμένη στο θεατρικό έργο των Σακελλάριου-Γιαννακόπουλου- ξαναγεννιέται σε μία σύγχρονη εκδοχή.

«Αγκαλιάσαμε την ταινία αυτή με αγάπη και πάθος. Όχι για να γίνει σύγκριση με την παλιά ταινία, αλλά για να δώσουμε κάτι νέο. Έχουμε αγαπημένους παλιούς και νέους συντελεστές. Και το σπουδαίο είναι ότι οι παλαιότεροι αγκάλιασαν εμάς τους νέους, μας εκτιμούν και χειροκροτούν την προσπάθεια» δήλωσε σε συνέντευξη Τύπου ο Πέτρος Φιλιππίδης, που μετά τον θεατρικό «Ζήκο» θα ερμηνεύσει έναν ακόμα διάσημο ρόλο του Κώστα Χατζηχρήστου, τον Ηλία του 16ου.

Τον ρόλο του Θωμά που ερμήνευσε ο Θανάσης Βέγγος, αναλαμβάνει τώρα ο Θανάσης Ταλταμπάσης.

Την σκηνοθεσία έχει αναλάβει ο Νίκος Ζαπατίνας, ο οποίος δήλωσε ότι επέλεξε την Πλάκα για τα γυρίσματα, γιατί η περιοχή «διατηρεί την αρχιτεκτονική «μιας άλλης εποχής».
«Ο Ηλίας του 16ου ανήκει σε μια γενιά ταινιών που για εμάς αποτελεί σημαντική πολιτιστική κληρονομιά» δήλωσε ο σκηνοθέτης.
Το καστ συμπληρώνουν οι: Θέμις Μπαζάκα, Κώστας Αποστολάκης, Ηρώ Μανέ, Αντώνης Αντωνίου, Τάσος Κωστής, Νένα Μεντή, Εριέττα Μουτούση, Θάλεια Ματίκα, Ορφέας Αυγουστίδης, Γιάννης Τσιμιτσέλης, Μιχάλης Γιαννάτος.

Η ταινία αναμένεται να κυκλοφορήσει στις αίθουσες από τη Φίνος Φιλμ και την Odeon.


Newsroom ΔΟΛ
=====================​

Επιτέλους κάποιοι τόλμησαν να κανουν ένα ριμέικ από την πλούσια κληρονομιά που αφησε η Φινος Φιλμ..
Τωρα αν θα τα καταφέρουν δεν είναι και τοσο ευκολο…
Τουλαχιστον όμως τολμούν …
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Τοτε.... και Τωρα...













Ο Κωστας Αποστολακης ειναι ο νευρικός τυπος στην διαφήμιση της Τράπεζας Πειραιώς

 

Attachments





Μηνύματα
2.632
Reaction score
0
Re: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Τουλαχιστον ντροπη η επιλογη αυτου του σπαστικου στο ρολο του Θαναση Βεγγου...
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Re: Απάντηση: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Τι θεωρείς ατυχές;;
Την επιλογή του έργου η των ηθοποιών;
Με αφορμή την συγκεκριμένη επιλογή των ηθοποιών θεωρώ οτι ταινίες όπως "ο Ηλίας του 16ου" και δεκάδες άλλες όπου πρωταγωνιστούσαν ΑΛΗΘΙΝΟΙ ηθοποιοί με ταλέντο πηγαίο και προσωπικότητα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ευτελίζονται απο τυχάρπαστους ατάλαντους (αντε ας αφήσω τη Μπαζάκα απ'εξω) και κυρίως ανίκανους να αποδώσουν τους συγκεκριμένους ρόλους "ηθοποιούς"...
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Παιδια αν συγκρίνουμε την ιστορία του κάθε Ηθοποιού που έπαιξαν στην πρώτη ταινια με την επιλογή των σημερινών ηθοποιών , τοτε σχεδον για ολους θα πουμε ντροπη ( η τελος πάντων κάτι παρομοιο)
Νομιζω πως καλύτερα θα ηταν να συγκρίνουμε τις επιλογές του σημερινού cast συμφωνα με τις απαιτήσεις που εχει ο κάθε ρόλος και αν πιστεύουμε πως μπορουν να αντεπεξέλθουν..
Συγκεκριμένα μια και ανάφερες Σταυρο την επιλογή του Τσαρλαμπαση στο ρόλο που εκανε πρώτος ο Βέγγος δεν νομίζω πως είναι ιδιαίτερα αστοχη…
Αντιθέτως η συμμετοχή του Βέγγου σε αυτη την ταινια επειδή ηταν μικρή και δεν αφησε τετοιο στιγμα ώστε να θεωρείται αναντικατάστατος , νομίζω πως δεν θα δυσκολέψει τον νεαρο ηθοποιό …

Παντως σε δυο τρεις επιλογες εχω τις ενστάσεις μου για την επιλογή των ηθοποιών..
Π.χ. ο Φιλιππίδης μπορει να μου είναι συμπαθείς και να κανει κολοτουμπες για να πετύχει στον ρόλο του ,αλλα η σύγκριση που μοιραια θα υποστεί με τον βιρτουόζο Χατζηχρήστο δεν του αφήνει πολλα περιθώρια διάκρισης.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Δεν νομιζω πως είναι τοσο χαλια τα πράγματα αν και συμφωνώ εν μερη πως σημερα οι επιλογες είναι πιο περιορισμένες από τοτε .

Από την άλλη δεν νομιζω πως ευτελίζετε ο κλασικός κινηματογράφος με τέτοιες προσπάθειες όταν εξ αρχης από τους συντελεστές δίνεται η αισθηση πως καταλαβαίνουν και σεβονται την δυναμική αυτων των ταινιών και πόσο ριψοκίνδυνο είναι για αυτους η επανέκδοση τους…
Αντιθέτως καποιοι αλλοι και μεσα σε αυτους η πολύ Μπαζάκα , που θελεις από δήθεν- ισμό ( ας μου συγχωρεθεί ο όρος) θέλεις από φοβο η από κομπλεξισμό δήλωσε πως δεν εχει δει ποτε την πρώτη ταινια ( και υποψιάζομαι πως το ιδιο θα λεει για ολες εκείνης της περιόδου) .
Τετοιες δηλώσεις λενε πολλα για τον σνομπισμό μερικών ηθοποιών.

Δεν αντιλεγω πως είναι πολύ δυσκολη η διμιουργια ριμεικ από τον κλασικο ελληνικο κινηματογραφο αλλα από την άλλη πιστευω πως χρειαζονται αυτές οι προσπαθειες .
Αλλωστε στο προσφατο παρελθον εχουν γινει ηδη τα πρωτα βηματα οσον αφορα το θεατρο ..
Μην ξεχανμε πως φετος ο Φιλιπιδης πρωταγωνιστουσς στο Της Κακομοίρας στο ρολο του μπακαλόγατου που εκανε αγαπητό ο Χατζηχρήστος και παλιοτερα ειχε ξανα ασχοληθεί με τον ελληνικο κινηματογράφο με την μεταφορά του κλασικού Λατέρνα Φτωχια και Φιλότιμο με συμπρωταγωνιστή τον Γιαννη Μπεζο.

Επίσης περσι η Παναγιωτοπουλου πρωταγωνιστούσε ως Θεια από το Σικάγο σε μια παράσταση που εκανε μεγαλη επιτυχία ενω ακομα πιο παλια ο Σπυρος Παπαδόπουλος ειχε πρωταγωνιστήσει στο Φαουστικό Αλίμονο στους Νέους του Σακελάριου.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Re: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Το οτι γίνονται αυτές οι προσπάθειες δε αλλάζει σε τιποτα το γεγονός οτι ευτελίζουν τον Ελληνικό Κινηματογράφο (τον παλιό, αξιόλογο & δημιουργικό). Θα με συγχωρέσεις όμως η γνώμη μου για όλους τους προαναφέρομενους "ηθοποιούς" (ελεος...ο ΜΠΕΖΟΣ & ο ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ ηθοποιοί ???) είναι εντελώς απαξιωτική οπότε θεωρώ οτι εδω δεν είναι ο τόπος αυτής της συζήτησης...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Re: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Το οτι γίνονται αυτές οι προσπάθειες δε αλλάζει σε τιποτα το γεγονός οτι ευτελίζουν τον Ελληνικό Κινηματογράφο (τον παλιό, αξιόλογο & δημιουργικό). Θα με συγχωρέσεις όμως η γνώμη μου για όλους τους προαναφέρομενους "ηθοποιούς" (ελεος...ο ΜΠΕΖΟΣ & ο ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ ηθοποιοί ???) είναι εντελώς απαξιωτική οπότε θεωρώ οτι εδω δεν είναι ο τόπος αυτής της συζήτησης...
Αντε να ρωτησω και εγω κατι (ολους )...ποιους θα θεωρουσατε αξιους ηθοποιους να σταθουν αξιοπρεπως σε ενα τετοιο εργο χωρις να χαθουν στη σκια των παλιων μεγαλων ?

Ας πουμε οτι ειχαμε τη δυνατοτητα να διαλεξουμε εμεις..ποιους ηθοποιους θα βαζαμε ?
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Σε βρίσκω υπερβολικά, υπερβολικό…
Και εγω είμαι λάτρεις του παλιου ελληνικού σινεμα (σε βαθμο να πρήζω κοσμο ) αλλα όχι και ετσι…:126:

Παντως με μια πρώτη ματια βρίσκω εξαιρετικές επιλογές τις παρακάτω



Ηρω Μανε στο ρολο που πρωτοπαιξε η Μαρικα Κρεβατα


Του Τασο Κωστη που πρώτο-έπαιξε ο Γιωργος Γαβριηλίδης ( και σύζυγος της Μαρικας Κρεβατα)
και στον ρολο της ξινής την Θεμιδα Μπαζακα.
Απο την αλλη δεν μπορω να καταλάβω πως βαλανε τον Συμιρδανη (αυτον πραγματικά ποτε δεν μπορεσα να τον δω ως ηθοποιό) και που ως γνωστόν η φωνη του δεν προδίδει σπουδαία αρρενωπότητα , να παιξει τον αυστηρό αστυνόμο που πρωτόπαιξε ο Θανασης Τζενεραλης .

 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Αντε να ρωτησω και εγω κατι (ολους )...ποιους θα θεωρουσατε αξιους ηθοποιους να σταθουν αξιοπρεπως σε ενα τετοιο εργο χωρις να χαθουν στη σκια των παλιων μεγαλων ?

Ας πουμε οτι ειχαμε τη δυνατοτητα να διαλεξουμε εμεις..ποιους ηθοποιους θα βαζαμε ?
Καλη ερωτηση ...
Εδω μας θελω
 


Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Αντε να ρωτησω και εγω κατι (ολους )...ποιους θα θεωρουσατε αξιους ηθοποιους να σταθουν αξιοπρεπως σε ενα τετοιο εργο χωρις να χαθουν στη σκια των παλιων μεγαλων ?

Ας πουμε οτι ειχαμε τη δυνατοτητα να διαλεξουμε εμεις..ποιους ηθοποιους θα βαζαμε ?
Πιστευω πως και σημερα υπάρχουν ηθοποιοί που αν ειχαν την τυχη να γεννηθούν πριν 70 χρονια θα ειχαν την ιδια τύχη με τους περισσοτερους του παλιου ελληνικου κινηματογράφου…
Δυστυχώς όμως κανεις από αυτούς δεν μπορεί να συγκριθεί με εκείνη την γενιά χωρίς να βγει χαμενος
Αυτό συμβαινει γιατι στα ματια μας ο κλασικός ελληνικός κινηματογράφος εχει παρει μυθικές διατάσεις , και αν θελετε , όχι αδικα …
Όταν λοιπον το αντίπαλο δεος είναι τέτοιων διατάσεων , ποιος μπορει να το συναγωνισθεί;;
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Re: Απάντηση: Re: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Πιστευω πως και σημερα υπάρχουν ηθοποιοί που αν ειχαν την τυχη να γεννηθούν πριν 70 χρονια θα ειχαν την ιδια τύχη με τους περισσοτερους του παλιου ελληνικου κινηματογράφου…
Δυστυχώς όμως κανεις από αυτούς δεν μπορεί να συγκριθεί με εκείνη την γενιά χωρίς να βγει χαμενος
Αυτό συμβαινει γιατι στα ματια μας ο κλασικός ελληνικός κινηματογράφος εχει παρει μυθικές διατάσεις , και αν θελετε , όχι αδικα …
Όταν λοιπον το αντίπαλο δεος είναι τέτοιων διατάσεων , ποιος μπορει να το συναγωνισθεί;;
Μαλλον κανεις .Και φυσικα δεν ηταν ολες οι ταινιες καλες , δεν ειχαν ολοι οι παλιοι ηθοποιοι το πηγαιο χιουμορ και αυθορμητισμο πχ του Χατζηχρηστου ,αλλα η αθωοτητα που διεπνεε τις ταινιες εκεινες αλλα και την ιδια την εποχη ηταν εκεινη που εκανε αυτες τις ταινιες τοσο αγαπητες μεχρι και σημερα.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Βασικά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω σε τι αποσκοπούν όλα αυτά τα "remakes" σε κινηματογράφο και θέατρο.

Πιστεύουν δηλαδή οι ηθοποιοί της ταινίας ότι θα ξεπεράσουν τις αρχικές ερμηνείες;

Μήπως ο σκηνοθέτης έχει μία διαφορετική άποψη να αναδείξει;

Μήπως ο σκηνογράφος;


Η όλη φάση είναι Νταλαρισμός αίσχιστου είδους. Ότι δηλαδή έχει κάνει ο Νταλάρας που ελλείψει τραγουδιών (μιας που η λογική του θέλει αυτόν πάνω από τον συνθέτη) στρέφεται στο "εύκολο" σουξέ με παλιά γνωστά τραγούδια, το ίδιο κάνουν και οι εν λόγω ηθοποιοί. Κυνηγούν την εύκολη επιτυχία με κάποιο γνωστό στον κόσμο σενάριο, απλά και μόνο ξεπατικώνοντας παλιότερες ερμηνείες. Και αυτό δεν είναι καινούριο, είναι δοκιμασμένη συνταγή στο θέατρο τα τελευταία χρόνια.

Αλλά από άποψη καλλιτεχνικής αξίας η όλη κατάσταση μπορεί να χαρακτηριστεί μόνο σαν αρπαχτή.

Κλείνοντας να παραθέσω ένα σχετικό περιστατικό του οποίου ήμουν αυτήκοος μάρτυς. Καλεί στο τηλέφωνο η Χάρις Αλεξίου τον Άκη Πάνου μέσα στη φυλακή και του ζητά να πει 2 τραγούδια του. Το ένα ήταν το "Η ζωή μου όλη" το άλλο δεν θυμάμαι. Ο Πάνου σοβαρότατος απαντά στην Αλεξίου (πάντα στον πληθυντικό) ""ποιος θα κερδίσει από αυτό το τραγούδι μου ή εσείς" και κάπου εκεί κλείνει το τηλέφωνο.

Το ίδιο ισχύει και στην συγκεκριμένη περίπτωση. Θα κερδίσει τίποτε ο κινηματογράφος από τις ερμηνείες των νέων ηθοποιών ή θα κερδίσουν αυτοί το εύκολο "σουξέ";
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Τουλάχιστον θα είναι έγχρωμη, σε 16:9 και Dolby 5.1, ελπίζω....
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Ξεκινά ο νέος «Ηλίας του 16ου»

Τρειλερ και σκηνες

[YOUTUBE]v/wubR9gE5yGU&feature=related[/YOUTUBE]

[youtube]v/72ackof-qX8&feature=related[/youtube]
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
[IMGl]http://www.odeon.gr/MEDIA/MediaRepository/16900004/o_ilias_tou_16ou.jpg[/IMGl]
Ο Ηλίας του 16ου (2008)

Η πολυαγαπημένη ταινία του Αλέκου Σακελλάριου, -βασισμένη στο θεατρικό έργο των Σακελλάριου-Γιαννακόπουλου-, 50 χρόνια μετά την πρώτη της μεταφορά στον κινηματογράφο (1958-2008)θα ξαναγεννηθεί με ένα καστ εξαιρετικών ελλήνων ηθοποιών και θα γυριστεί σε μία σύγχρονη εκδοχή γιατί "τα πάντα γύρω αλλάζουνε κι όλο τα ίδια μένουν"...

Ο Ηλίας, ο Θωμάς και ο Βαγγέλης, τρία γκαρσόνια φίλοι, που οι υποχρεώσεις από δάνεια, κάρτες, ασφάλειες κλπ τους κυνηγούν καθημερινά, αποφασίζουν να κλέψουν τον κυρ-Λάμπρο, το αφεντικό του Βαγγέλη, ιδιοκτήτη καφετέριας, ενεχυροδανειστή και κλεπταποδόχο. Τη διάρρηξη θα την κάνει ο Θωμάς, ενώ ο Ηλίας, ντυμένος αστυφύλακας, θα φυλάει τσίλιες απ' έξω.

Την ώρα που ο ψευτο-αστυφύλακας περιπολεί στον δρόμο, σ? ένα διπλανό σπίτι - χαρτοπαικτική λέσχη, γίνεται αντιληπτή η απώλεια ενός δακτυλιδιού και για την κλοπή κατηγορείται η κοπέλα που προσέχει τη γιαγιά.

Ο Ηλίας καλείται να επέμβει και χωρίς να το καταλάβει αναλαμβάνει αστυνομικά καθήκοντα. Στο Τμήμα της περιοχής όπου καταλήγουν, ο Ηλίας ισχυρίζεται ότι ανήκει στη δύναμη ενός άλλου αστυνομικού τμήματος, του 16ου και απλώς έτυχε να περνά από εκεί.

Αλλά και ο Θωμάς θα συλληφθεί τυχαία και θα οδηγηθεί στο Τμήμα, όπου ο Ηλίας θα καταφέρει να φέρει στην επιφάνεια την αλήθεια για την «κλοπή» αποδεικνύοντας την αθωότητα της κοπέλας. Θα καταφέρει επίσης να γίνουν γνωστές οι παρανομίες του αφεντικού του Βαγγέλη και να "αφεθεί" ελεύθερος ο Θωμάς...

Πρεμιερα 27/11/2008
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top