Λίγο πριν χυθεί αίμα...

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.252
Reaction score
1.161
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Όταν κάποιος ασχολείται επαγγελματικά μια 10 ετία, με ταξίδια στο εξωτερικό κτλ. έ όσο και να είναι, κάτι θα ξέρει! βέβαια εμείς, έχουμε ξεπεράσει αυτές τις κοινές γνώσεις, μια και έχουμε φτάσει σε τόσο υψηλό επίπεδο ώστε (ακόμη και χωρίς να δούμε την εικόνα ενός προβολέα) να αμφισβητούμε σχεδόν όλους τους γνώστες, εσωτερικού και εξωτερικού!!!! :142::142::142:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Μα το θεμα ειναι πως δεν θα δεις και κατι τοσο διαφορετικο απο εναν jvc100
Θα ειναι μια η αλλη με ψιλοδιαφορες...αν υπαρχουν....!!!!!

Τωρα οσον αφορα τους επαγγελματιες μην ακους και πολλα ......
Εχω γνωρισει πολλους επαγγελματιες στα χαρτια....!!!!
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Οι πρώτες μετρήσεις...

Αν και γύρισα σπίτι πτώμα από την κούραση, θα σας μεταφέρω τις πρώτες μετρήσεις από το καλιμπράρισμα του JVC HD-750. Μας παίδεψε πολύ ο άτιμος, αλλά πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα άξιζε τον κόπο μας...

To setup μας...
Πηγή: Το άρτι αφιχθέν από τη Θεσσαλονίκη και τα χέρια του Νίκου (Nix), επίσημο πλέον και πασίγνωστο σε όλους σας από το θέμα στην HTPC κατηγορία, HTPC της PSA.

Κουτί: Origen S21T
Λειτουργικό: Windows Vista Ultimate Edition 64bit
Player: Windows media player classic

Πατερνάκια αναφοράς: Η mp4 έκδοση από τα πασίγνωστα πατερνάκια του AVSforum.

Χρωματικό τρίγωνο
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν, με τι άλλο, με το χρώμα! Το χρωματικό τρίγωνο του HD-750 μας έβγαλε κυριολεκτικά το λάδι! :141: Είχαμε την ευκαιρία να διαπιστώσουμε με τα μάτια μας, αυτό που έχει γραφτεί εδώ και κάμποσο καιρό στο AVSforum, ότι δηλαδή ο προβολέας είναι πολύ ζόρικος στη χρωματική ρύθμισή του.

Να ξεκαθαρίσουμε εξαρχής ότι ο JVC HD-750 είναι ο πρώτος προβολέας της οικογένειας DILA που έρχεται εξοπλισμένος σαν αστακός, όσον αφορά τα ρυθμιστικά που διαθέτει! :126: Πλήρες CMS, το οποίο μπορεί να αποθηκεύσει μέχρι τρεις διαφορετικές custom ρυθμίσεις, τις οποίες ο χρήστης μπορεί να χρησιμοποιεί κατά το δοκούν...

Πάμε λοιπον: Το χρωματικό τρίγωνό μας προ ρύθμισης. Όπως μπορείτε να δείτε, ένα κλασικό, τεράστιο χρωματικό τρίγωνο, από αυτά που μας έχει συνηθίσει η JVC τα τελευταία χρόνια. Με μια σημαντική διαφορά όμως: πριν ακόμα από τη ρύθμισή του, ο HD-750 περνούσε με άριστα όλα τα πατερνάκια του AVSforum, όσον αφορά την φωτεινότητα των χρωμάτων, τόσο στα πρωτεύοντα, όσο και στα δευτερεύοντα χρώματα! Ξεχάστε τις παρατηρήσεις που σας είχα γράψει για τη φωτεινότητα των χρωμάτων, τις είχα κάνει με πηγή το Pioneer Blu-ray player της PSA και σε άλλο έτοιμο mode του προβολέα, το λεγόμενο natural. Με πηγή το HTPC και επιλεγμένο mode το user1, ο HD-750 πέρασε με άριστα όλα τα χρωματικά πατερνάκια του AVSforum, όσον αφορά color, tint και φωτεινότητα των χρωμάτων! :111:




Και εδώ αρχίζει το πάρτι... Σχεδόν τρεις ολόκληρες ώρες ρυθμίσεων μας έφαγε το χρωματικό τρίγωνο του HD-750, για να καταλήξει στη μορφή που το βλέπετε! Αιτία φυσικά το εξαιρετικά ατίθασο πράσινο χρώμα του προβολέα, που επέμενε να μη θέλει να μη συμμαζευτεί με τίποτα!

Βρε χρυσό μου, βρε καλό μου πρασινάκι, ότι κι αν κάναμε η κορυφή του πράσινου "έκοβε βόλτες" γύρω από την αναφορά, αλλά δεν ήθελε με τίποτα να κάτσει ακριβώς πάνε σε αυτήν! :141: Τελικά, καταλήξαμε σε αυτή τη μορφή στο χρωματικό τρίγωνο, στην οποία έχουμε "θυσιάσει" ένα μικρό μόνο μέρος από τη φωτεινότητα στο κόκκινο χρώμα (υστερεί ελαφρά), για να κάτσει ακριβώς η κορυφή του κόκκινου χρώματος πάνω στην αναφορά...

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Θερμοκρασία λευκού
Είχα επιλέξει αρχικά θερμοκρασία λευκού 7500 Κέλβιν, μια και στα μάτια μου καθόταν πολύ καλύτερα από τους 6500 που μου "κοκκίνιζαν" πολύ στα πατερνάκια της κλίμακας του γκρίζου.

Τελικά όπως βλέπετε, δεν είχα πέσει και πολύ έξω, μια και οι "7500" βαθμοί στα μενού του JVC, αποδίδουν μόλις...



Κέλβιν προ ρύθμισης. Τελικά όμως ο Βαγγέλης, προτίμησε να αλλάξει τη ρύθμιση στους 6500 Κέλβιν από το μενού του JVC, και να ξεκινήσουμε τη ρύθμιση της κλίμακας του γκρίζου από εκεί.

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, με μια αρκετά καλή και ισορροπημένη κλίμακα του γκρίζου, που χαλάει μόνο από μια ελαφριά χρωματική ανομοιομορφία του πάνελ. Αποκαλύπτεται όμως μόνο στα πατερνάκια, στις ταινίες θα περάσει απλά απαρατήρητη... :126:

Η θερμοκρασία του λευκού λοιπόν, μετά από τη ρύθμιση...

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Αποδιδόμενη φωτεινότητα
Μετρήσαμε τη φωτεινότητα στον JVC HD-750 σε τρεις θέσεις της σταθερής ίριδας (διαθέτει πολύ περισσότερες), δηλαδή εντελώς ανοιχτή, στη μέση και εντελώς κλειστή. Επίσης, μετρήσαμε τους παραπάνω συνδυασμούς της ίριδας, σε συνδυασμό με τη χαμηλή και την υψηλή θέση της λάμπας. Αργότερα θα σας βάλω τον σχετικό πίνακα.

Για τη τελική ρύθμιση του προβολέα, επέλεξα τη μεσαία θέση για τη ρύθμιση της ίριδας και τη λάμπα στην υψηλή θέση. Η αποδιδόμενη φωτεινότητα σε Nits προ ρύθμισης είναι η παρακάτω...




Μετά από τη ρύθμιση κατά D65, όπως μπορείτε να δείτε, ο HD-750 όχι μόνο δεν έχασε καθόλου σε φωτεινότητα, αλλά κέρδισε και κάτι ελάχιστο... :126:

 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Gamma
Όση ώρα ο Σκαφάτος ήταν παρών, γκρίνιαζε συνεχώς για το γεγονός ότι ο HD-750 του φαινόταν λίγο "πεπλάτος"! :116: Του απαντούσαμε με τον Βάγγο, ότι μάλλον πρέπει να φταίει το gamma, και το αποτέλεσμα των μετρήσεων μας δικαίωσε: το gamma προ ρύθμισης, στη θέση standard:




Όπως βλέπετε, είναι αρκετά πιο φωτεινό από την αναφορά με μέσο όρο 2,07. Μετά τις περιποιήσεις που δέχτηκε όμως, κατέληξε εδώ:




Για να το πετύχουμε αυτό, απλά επιλέξαμε από τα μενού του JVC, το gamma 2,4 που μετρήθηκε στο όργανο να έχει μέσο όρο 2,28. Το σημαντικότερο για μένα, είναι το γεγονός ότι η καμπύλη του gamma γίνεται ελαφρά σκοτεινότερη στα ψηλά IRE, ότι πρέπει δηλαδή για να δώσει "ένα χεράκι βοήθειας" στον προβολέα να γίνει πιο τρισδιάστατος στα φωτεινά πλάνα, στα οποία δεν έχει να περιμένει και μεγάλη βοήθεια από το μειωμένο ANSI contrast που αποδίδει, πάντα σε σχέση με τους κορυφαίους μονότσιπους DLP προβολείς... :126:

Να πούμε εδώ, ότι και στο gamma, ο HD-750 είναι εξοπλισμένος σαν αστακός. Εκτός από το ότι μπορείτε να επιλέξετε ότι gamma γουστάρετε από τα μενού, δηλαδή 2,2 - 2,3 - 2,4 - 2,5 κτλ., μπορείτε να επέμβετε ξεχωριστά στη καμπύλη που θα επιλέξετε, σε πολλά διαφορετικά σημεία ανά 5 IRE μέχρι τα 40 και ανά 10 IRE από τα 40 IRE και πάνω! :111:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

RGB
Όπως σας τα περιέγραψα πιο πριν: προ ρύθμισης του RGB, ο HD-750 μετρήθηκε με θερμοκρασία λευκού στους 7500 Κέλβιν...




Ενώ κατά τη ρύθμιση είχαν επιλεγεί οι 6500 Κέλβιν... :126:

 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, με μια αρκετά καλή και ισορροπημένη κλίμακα του γκρίζου, που χαλάει μόνο από μια ελαφριά χρωματική ανομοιομορφία του πάνελ. Αποκαλύπτεται όμως μόνο στα πατερνάκια, στις ταινίες θα περάσει απλά απαρατήρητη... :126:
δηλαδη Πανο οταν λες ελαφρα ανομοιομορφια ,ποσο ελαφρα???γιατι σε αλλο κομματι
διαβασα για 95% ομοιομορφια.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

δηλαδη Πανο οταν λες ελαφρα ανομοιομορφια ,ποσο ελαφρα???γιατι σε αλλο κομματι
διαβασα για 95% ομοιομορφια.
Και πως ακριβως μετρηθηκε, τολμω να ρωτησω αγαπητε Δημητρη,
το 95% ?:121::121:
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Και πως ακριβως μετρηθηκε, τολμω να ρωτησω αγαπητε Δημητρη,
το 95% ?:121::121:
καλα μην ανοιξουμε τωρα τετοιο θεμα,αυτο που μ'ενδιαφερει εμενα ειναι χοντρικα με το ματι να μου πει ο Πανος ποσο υπολογιζει την ανομοιομορφια στο συγκκεριμενο κομματι.Ειναι πχ. κοντα στα 5% η 30%?
 

Μηνύματα
567
Reaction score
0
Αυτά τα 57,57 nits είναι καταθλιπτικά λίγα. Παναγιώτη, σε 92άρα οθόνη έκανες τις μετρήσεις? Αν ναι, τότε χαιρετίσματα στους δικούς μας.....:111::111:

ΥΓ
Οι δικοί μας είναι αυτοί που έχουν 100+ οθόνη και που δεν θέλουν ή δεν μπορούν ν' αλλάζουν λάμπα κάθε 200 ώρες.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Αυτά τα 57,57 nits είναι καταθλιπτικά λίγα. Παναγιώτη, σε 92άρα οθόνη έκανες τις μετρήσεις? Αν ναι, τότε χαιρετίσματα στους δικούς μας.....:111::111:

ΥΓ
Οι δικοί μας είναι αυτοί που έχουν 100+ οθόνη και που δεν θέλουν ή δεν μπορούν ν' αλλάζουν λάμπα κάθε 200 ώρες.

Φίλε willie, έγραψα πιο πριν στο μήνυμα της αποδιδόμενης φωτεινότητας, ότι αυτή η μέτρηση φωτεινότητας αφορά τη μεσαία θέση της ίριδας και τη λάμπα στην υψηλή θέση.

Με την ίριδα εντελώς ανοιχτή και λάμπα στην υψηλή θέση, ο HD-750 σχεδόν διπλασιάζει την αποδιδόμενη φωτεινότητά του στα 88 Nits... :126:

Και ναι, αναφέρομαι πάντα στο κάδρο 92 ιντσών της Stewart Studiotek...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Το σημαντικότερο για μένα, είναι το γεγονός ότι η καμπύλη του gamma γίνεται ελαφρά σκοτεινότερη στα ψηλά IRE, ότι πρέπει δηλαδή για να δώσει "ένα χεράκι βοήθειας" στον προβολέα να γίνει πιο τρισδιάστατος στα φωτεινά πλάνα, στα οποία δεν έχει να περιμένει και μεγάλη βοήθεια από το μειωμένο ANSI contrast που αποδίδει :126:
Αυτο που λες Πανο ειναι λαθος....!!!!!

Επισης.....
Αφου εχει πολυ καλο CMS,το κιτρινο γιατι ειναι στον "θεο"..:118:
Οχι οτι το πρασινο ειναι καλο,αλλα αστο αυτο...!!!!!!

Χαρας το κουραγιο του Βαγγου....!!!
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Αυτο που λες Πανο ειναι λαθος....!!!!!

Επισης.....
Αφου εχει πολυ καλο CMS,το κιτρινο γιατι ειναι στον "θεο"..:118:
Οχι οτι το πρασινο ειναι καλο,αλλα αστο αυτο...!!!!!!

Χαρας το κουραγιο του Βαγγου....!!!

Μπορεί για σένα να είναι λάθος, αλλά για μένα είναι σωστό! :137:

Αν έχεις οποιαδήποτε επιχειρήματα για να μου αποδείξεις το αντίθετο, πολύ ευχαρίστως να τα συζητήσουμε... :126:

Το κίτρινο χρώμα μετά τη ρύθμιση, κάθεται ακριβώς επάνω στην αναφορά! Μην μπερδεύεσαι με τη κουκίδα που φαίνεται να έχει μείνει εκτός τριγώνου, δεν θα ήταν δυνατόν άλλωστε να συμβαίνει κάτι τέτοιο! :111:
 

Μηνύματα
567
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Φίλε willie, έγραψα πιο πριν στο μήνυμα της αποδιδόμενης φωτεινότητας, ότι αυτή η μέτρηση φωτεινότητας αφορά τη μεσαία θέση της ίριδας και τη λάμπα στην υψηλή θέση.

Με την ίριδα εντελώς ανοιχτή και λάμπα στην υψηλή θέση, ο HD-750 σχεδόν διπλασιάζει την αποδιδόμενη φωτεινότητά του στα 88 Nits... :126:

Και ναι, αναφέρομαι πάντα στο κάδρο 92 ιντσών της Stewart Studiotek...
Συγγνώμη, Παναγιώτη μου, αλλά κάτι μου διαφεύγει???

Θα βλέπεις ταινίες με την ίριδα τελείως ανοιχτή???

Ο προβολέας δεν είναι ρυθμισμένος αυτή τη στιγμή ώστε να αποδίδει το μάξιμουμ?
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Εξαρτάται από τι θέλει ο καθένας στην εικόνα του, φίλε willie. Κάποιοι θέλουν άπλετο φως από τον προβολέα τους, αδιαφορώντας παντελώς για τα σκοτεινά τους πλάνα. Σε αυτούς, ακόμη και με εντελώς ανοιχτή ίριδα να παίξει ο HD-750, το φως του δεν θα τους φτάνει και θα ήθελαν παραπάνω φως. :137:

Στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, με την ίριδα στη μέση, το φως του HD-750 είναι υπεραρκετό για το κάδρο των 92 ιντσών. :126:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.645
Reaction score
9.219
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Αντικειμενικά και βάσει προτύπων, τα 57 nits (17 fL) δεν είναι λίγα.
Κι αφού είναι μετρημένα με την ίριδα στη μέση, υπάρχει αρκετό περιθώριο για μεγαλύτερες διαστάσεις οθόνης.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Αντικειμενικά και βάσει προτύπων, τα 57 nits (17 fL) δεν είναι λίγα.
Κι αφού είναι μετρημένα με την ίριδα στη μέση, υπάρχει αρκετό περιθώριο για μεγαλύτερες διαστάσεις οθόνης.

Ακριβώς έτσι είναι. Γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο έδωσα και τη φωτομέτρηση με εντελώς ανοιχτή την ίριδα, και είπα ακριβώς αυτό, ότι τουλάχιστον βάσει προτύπων, ο HD-750 δεν θα έχει κανένα πρόβλημα σε κάδρα μέχρι 110 ίντσες... :126:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Μπορεί για σένα να είναι λάθος, αλλά για μένα είναι σωστό!

Αν έχεις οποιαδήποτε επιχειρήματα για να μου αποδείξεις το αντίθετο, πολύ ευχαρίστως να τα συζητήσουμε...


Δεν θελω να το συζητησουμε.....
Εγω απλα και ωραια σου ειπα οτι ειναι λαθος....
Και για να σε βοηθησω θα σου πω οτι γινετε το αναποδο απο αυτο που πιστευεις..δλδ χαλαει την αντιθεση του jvc το σκοτεινο gamma στα ψηλα ire.......
Κατσε σκεψου και αν καταλαβεις τι γινετε,εχει καλως,αλλιως μεινε με την ιδεα που εχεις.......
Εγω να ξερεις δεν εχω προβλημα.....απλα μπερδευεται ο κοσμος...!!!


Το κίτρινο χρώμα μετά τη ρύθμιση, κάθεται ακριβώς επάνω στην αναφορά! Μην μπερδεύεσαι με τη κουκίδα που φαίνεται να έχει μείνει εκτός τριγώνου, δεν θα ήταν δυνατόν άλλωστε να συμβαίνει κάτι τέτοιο!
Αρα το σχεδιαγραμμα ειναι λαθος και δεν εχω μπερδευτει εγω..

Και φυσθκα ολοι θα ειναι μπερδεμενοι βλεπωντας ενα λανθασμενο σχεδιο....

Για να δειξεις εαν ενα χρωματικο τριγωνο ειναι σωστο η οχι,θα πρεπει το σχεδιο να απεικονιζει ακριβη σημεια.....
Ενα σχεδιο με λανθασμενα σημεια δεν εχει καμια ουσια υπαρξης..
Το οτι λες εσυ οτι πεφτει ακριβως το εκαστοτε χρωμα στην αναφορα αλλα στο σχεδιο δεν απεικονιζετε,κατι δεν παει καλα...
Η εσυ δεν ξερεις τι λες η το σχεδιαγραμμα ειναι λανθασμενο...
Εγω να εχω μπερδευτει αποκλειεται....!!!!!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.645
Reaction score
9.219
Απάντηση: Λίγο πριν χυθεί αίμα...

Τι συμβαίνει αλήθεια Παναγιώτη μ' αυτό το διάγραμμα; Το Delta E του πράσινου για διψήφιο μοιάζει... :121:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.906
Μηνύματα
2.881.014
Members
37.963
Νεότερο μέλος
Fanis T
Top