Όλα στα κάρβουνα...

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Αφού σου άνοιξε η όρεξη να!

Μου μυρισε μεχρι εδω Μιχαλη. :111::136:, μου εσπασε η μυτη! Ακομα και απο τη φωτο καταλαβαινει κανεις τι γευση θα εχουν!!!

Ερωτησεις απο μαθητευομενο καρβουνακια προς παλιο και χαιεντα.

1. Ποσα γυρισματα κανεις συνηθως στις μοσχαρισιες και αν τις αλοιφεις με λαδι πριν τις ψησεις για να μη στεγνωνουν.
Το αλατι στο τελος στις μοοσχαρισιες, και πριν στις χοιρινες και στα
φιλετα η παιδακια απο κοτοπουλο?

2. Επισης υπαρχουν καρβουνα Καναδεζικα της PRIMO σε συσκευασια 9 κιλων απο ελαφρυ και πολυ σκληρο καρβουνο (οχι μπριγκετες) με προδιαγραφες , που διαρκουν περισσοτερο απο τα Ελληνικα και δεν με αφηνουν στη μεση οταν υπαρχει τσιμπουσι.
Τι γνωμη εχεις?

Τωρα πεινασα για τα καλα, αλλα αναμενω νεα σου για να γινω καλυτερος ψηστης. Ανακαλυψα τα τελευταια 3-4 χρονια νεο χομπυ, το ψησιμο στην Καναδεζικη ψησταρια με καπακι Weber. Ειχα και τυπου Weber παλια αλλα ταφτηναν σε ενα δυο χρονια. Δεν ηξερα τοτε ...αλλα τελικα ανακαλυψα ευτυχως την weber,με ανοξειδωτα και αλουμινια , εμαγιε σασι , καλη εφαρμογη ολων των μερων της και ρυθμιζομενοι εξαερισμοι πανω και κατω.

Για τις ψησταριες αυτες με καπακι (για να κρατανε τα υγρα) και να ρυθμιζεις θερμοκρασια τι γνωμη εχεις? Εμεις στη Ελλαδα δε χρησιμοποιουμε καπακι. Οι Αμερικανοι Καναδοι χρησιμοποιυν στα bbq τους. Ποιο ειναι το σωστο και το πιο γευστικο αποτελεσμα?

Με τις καλες αεριου τυπου BROIL KING, GRAND HALL καλης ποιοτητας οταν δεν μπορει κανεις να εχει με καρβουνα π.χ σε πολυκατοικιες τι γνωμη εχεις ως προς τις γευσεις και επιγευσεις σε απολυτο επιπεδο?

Ευχαριστω και ειμαι ολος αυτια!:136:

Παιδια να με συγχωρησετε για τις ειδικες ερωτησεις μου στον πιο ειδικο του forum, αλλα αμαρτησα μετα τη φωτογραφια που μας εστειλε, δεν κρατηθηκα και ρωτησα.

Ευτυχως γιατι θα ετρωγα την οθονη με την σωστα ψημενη μπριζολα σε καρβουνο, τρυφερη και ζουμερη!!!!!!!! και τις φρεσκοτηγανισμενες σε ελαιολαδο πατατες.:136:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Θέλω τις γνώμες σας

Ερωτησεις απο μαθητευομενο καρβουνακια προς παλιο και χαιεντα.

1. Ποσα γυρισματα κανεις συνηθως στις μοσχαρισιες και αν τις αλοιφεις με λαδι πριν τις ψησεις για να μη στεγνωνουν.
Το αλατι στο τελος στις μοοσχαρισιες, και πριν στις χοιρινες και στα
φιλετα η παιδακια απο κοτοπουλο?

Λοιπόν μοσχαρίσιες δεν κάνω τακτικά αλλά θέλουν λαδάκι και τακτικό γύρισμα για πολλή ώρα και σε μέτρια φωτιά.
Το αλάτι σκληραίνει τα κρέατα καθώς ρουφάει την υγρασία τους.
Για μένα είναι προτιμότερο να μπαίνουν το αλάτι και τα μπαχαρικά μετά το ψήσιμο.
Π.χ. η ρίγανη αν καεί πικρίζει.


2. Επισης υπαρχουν καρβουνα Καναδεζικα της PRIMO σε συσκευασια 9 κιλων απο ελαφρυ και πολυ σκληρο καρβουνο (οχι μπριγκετες) με προδιαγραφες , που διαρκουν περισσοτερο απο τα Ελληνικα και δεν με αφηνουν στη μεση οταν υπαρχει τσιμπουσι.
Τι γνωμη εχεις?

Δεν έχω δοκιμάσει τα συγκεκριμένα αλλά τα καλύτερα για μένα είναι τα κάρβουνα από πουρνάρι.
Σκληρό κάρβουνο και αντέχει πολύ.
Όταν καεί (χωνέψει) γίνεται κάτασπρο και αργεί να χάσει τη θερμοκρασία του.
Αν πρόκειται για τα συνηθισμένα κάρβουνα του εμπορίου απλώς βάζεις παραπάνω για να περισσέψουν παρά να μην φτάσουν.

Πάντως εκείνα τα οικολογικά κάρβουνα που είναι με μια τρύπα σαν παγάκια και είναι όλα ίδια φτιαγμένα από καλούπι, δεν κάνουν.
Κρατάνε μεν πολλή ώρα, αλλά χάνουν γρήγορα τη θερμοκρασία τους και αργούν πολύ να ψήσουν.


Τωρα πεινασα για τα καλα, αλλα αναμενω νεα σου για να γινω καλυτερος ψηστης. Ανακαλυψα τα τελευταια 3-4 χρονια νεο χομπυ, το ψησιμο στην Καναδεζικη ψησταρια με καπακι Weber. Ειχα και τυπου Weber παλια αλλα ταφτηναν σε ενα δυο χρονια. Δεν ηξερα τοτε ...αλλα τελικα ανακαλυψα ευτυχως την weber,με ανοξειδωτα και αλουμινια , εμαγιε σασι , καλη εφαρμογη ολων των μερων της και ρυθμιζομενοι εξαερισμοι πανω και κατω.

Για τις ψησταριες αυτες με καπακι (για να κρατανε τα υγρα) και να ρυθμιζεις θερμοκρασια τι γνωμη εχεις? Εμεις στη Ελλαδα δε χρησιμοποιουμε καπακι. Οι Αμερικανοι Καναδοι χρησιμοποιυν στα bbq τους. Ποιο ειναι το σωστο και το πιο γευστικο αποτελεσμα?

Με τις καλες αεριου τυπου BROIL KING, GRAND HALL καλης ποιοτητας οταν δεν μπορει κανεις να εχει με καρβουνα π.χ σε πολυκατοικιες τι γνωμη εχεις ως προς τις γευσεις και επιγευσεις σε απολυτο επιπεδο?

Αυτές οι ψησταριές τύπου BBQ μπάρμπεκιου με κάρβουνα από λάβα ηφαιστείου είναι πολύ βολικές και θα έλεγα ότι δεν μπορείς εύκολα να εντοπίσεις διαφορές στη γεύση των ψητών σε σχέση με τα κανονικά κάρβουνα.
Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι είναι πολύ εύκολες και γρήγορες.
Απλώς ανοίγεις το γκάζι, πατάς το κουμπί ανάφλεξης και σε 10 λεπτά το πολύ έχεις έτοιμα πυρωμένα κάρβουνα και ψήνεις.
Αν κλείσεις και το καπάκι γίνεται ένα ωραίο φουρνάκι.
Δεν χαλάνε ποτέ τα κάρβουνα και αν έχεις και μια δεύτερη εφεδρική φιάλη δεν ξεμένεις ποτέ από φωτιά.
Το μείον είναι η τιμή τους που φτάνει και τα 600 €
Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Θέλω τις γνώμες σας

Μου μυρισε μεχρι εδω Μιχαλη. :111::136:, μου εσπασε η μυτη! Ακομα και απο τη φωτο καταλαβαινει κανεις τι γευση θα εχουν!!!

Ερωτησεις απο μαθητευομενο καρβουνακια προς παλιο και χαιεντα.

1. Ποσα γυρισματα κανεις συνηθως στις μοσχαρισιες και αν τις αλοιφεις με λαδι πριν τις ψησεις για να μη στεγνωνουν.
Το αλατι στο τελος στις μοοσχαρισιες, και πριν στις χοιρινες και στα
φιλετα η παιδακια απο κοτοπουλο?
Aααα, μοσχαρίσια....
Λοιπόν οι μοσχαρίσιες είναι 2 είδων:λεπτές(σαν δάχτυλο μαθητριας γυμνασίου) και χοντρες(σαν το δαχτυλο του χασαπη).Ζητάτε να σας τις κόφουν έτσι.Όλα τα άλλα μεγέθη είναι για τους άσχετους:137:

Τρόποι ψησίματος:
Την λεπτή αρχικά σε δυνατή φωτιά για κανα 2 λεπτο απ την καθε πλευρά για να δημιουργηθεί ''κρούστα'' που δεν θα την αφήσει να στεγνώσει και μετά σε χαμηλή-μετρια φωτιά 5-7 λεπτά σε κάθε πλευρά.Εκεί λογικά έχει γίνει χωρίς να έχει αίμα και χωρίς να στεγνώσει.

Η χοντρή θέλει μέτρια φωτιά κανα 20λεπτο με αρκετά γυρίσματα (περίπου ανα 2 λεπτά) μέχρι να γίνει.

Τα αλατοπίππερα πάντα στο τέλος!Όπως και το λεμόνι.Ειδικά το λεμόνι.

Τip:Το λάδι όντως βοηθάει αλλά δοκιμάστε να βάλετε και καμιά ντομάτα από πάνω(κομμένη στη μέση) την ώρα του ψησίματος.

Στους πιό πάνω χρόνους αφαιρέστε λεπτά για κρέας με αίμα ή προσθέστε για κρέας στεγνό.


Κοτόπουλο:
Πάντα σε μέτρια φωτιά πασαλειμένο με μπύρα(2 κουτάκια για 4-6 μπούτια,με πινέλο πασαλείβουμε την κότα καθ όλη την διάρκεια)ή μαριναρισμένο σε μπύρα με σκόρδο( απ το προηγούμενο βράδυ στο ψηγείο).Χρόνος ψησίματος περίπου 10-12 λεπτά για μπούτι και κανά 15λεπτο για στήθος.Εμπειρικός κανόνας:Το μπούτι έχει γίνει όταν η πέτσα στο κόκκαλο(κάτω μέρος)αρχίζει και σκάει.

Εντάξει?:137:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Re: Θέλω τις γνώμες σας

Και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΡΥΠΑΜΕ ΤΙΣ ΜΠΡΙΖΟΛΕΣ για να δούμε αν έχουν γίνει ή χρησιμοποιούμε πηρούνι για να τις γυρίσουμε.Προτιμούμε τσιμπίδα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.966
Απάντηση: Θέλω τις γνώμες σας

Πες και για την χοιρινή τώρα να κλείσουμε τα off topic:142:
 


Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Απάντηση: Θέλω τις γνώμες σας

Ας περάσουμε και στο επόμενο επίπεδο δυσκολίας: Τα ψάρια. Ακούω τους ειδικούς.
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: Θέλω τις γνώμες σας

ευχαριστω και τους δυο σας για τις συμβουλες! :112:

Πολυ κατατοπιστικα και χρησιμα! Καλυφθηκα πληρως, και ξεκινω δοκιμες ακολουθωντας κατα γραμμα τις οδηγιες σας.:126:

Εδω εχουμε φαει τη ζωη μας με τα μηχανηματα , ας φαμε και κανενα υπερνοστιμο μεζε :136:αφου εχουμε ειδικους που ειναι ψαγμενοι και και μας λενε τα απολυτα tweaks.
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Θέλω τις γνώμες σας

Ας περάσουμε και στο επόμενο επίπεδο δυσκολίας: Τα ψάρια. Ακούω τους ειδικούς.
Δεν ειμαι ειδικος σαν αλλους αλλά απο οτι εχω δοκιμασει σε τεστ μου, τα ψαρια των 500-700 γραμμαριων θελουν χοντρο αλατι μεσα στην κοιλια και στα 2 κοψιματα των 2 πλευρων 15 λεπτα πριν το ψησιμο.

Λαδωμα η σχαρα , και αν μπορει να ειναι κρυα (αν αποσπαται οπως η δικη μου) και τα βαλουμε πανω της πριν την τοποθετησουμε στην ψηστιερα ,ακομα καλυτερα.

Μετα η καθε πλευρα για 9 περιπου λεπτα με κλειστο το καπακι με μεσαια προς υψηλη φωτια.

Αυτο για τα μεγαλα (ας πουμε) των 500-800 γραμμαριων. Τα μεγαλυτερα ακομα πιο πολυ χρονο , π.χ 10-11 λεπτα ανα πλευρα.

Εχω πολυ καλα αποτελεσματα , αλλά παντα υπαρχει πιθανοτητα για κατι ακομα καλυτερο (που δεν γνωριζω) και το ψαχνω.

Ειναι σα να εχει κανεις ενα καλο συστημα, εχει ακουσει αλλα 10 που ειναι κοντα και νομιζει οτι εφτασε στην κορυφη, οτι το σπορ δεν εχει κατι αλλο να του δωσει και κοιμαται ησυχος. Μετα ομως ακουει και τα πραγματικα καλοστημενα και χανει τον υπνο του.:108:

Και στα ψησιματα που ειναι αντρικο σπορ γινεται το ιδιο οταν μαθαινουμε απο εμπειρους του σπορ που εχουν κανει του κοσμου τις δοκιμες και ξερουν ακριβως τι κανουν και πως το κανουν.
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Re: Απάντηση: Θέλω τις γνώμες σας

Πες και για την χοιρινή τώρα να κλείσουμε τα off topic:142:
Τις πετάμε στη σχάρα και όποιος τις θέλει ας πάει να τις ψήσει μόνος του:138:.Ακούς εκεί χοιρινό:137:Είμεθα οβραίοι,δεν το τρώμε:137:

Πέραν της πλάκας θέλει λίγο παραπάνω χρόνο απ το μοσχάρι για να γίνει,οπότε ακολουθάτε τις ως ανω οδηγίες.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Re: Απάντηση: Θέλω τις γνώμες σας

Δεν ειμαι ειδικος σαν αλλους αλλά απο οτι εχω δοκιμασει σε τεστ μου, τα ψαρια των 500-700 γραμμαριων θελουν χοντρο αλατι μεσα στην κοιλια και στα 2 κοψιματα των 2 πλευρων 15 λεπτα πριν το ψησιμο.

Λαδωμα η σχαρα , και αν μπορει να ειναι κρυα (αν αποσπαται οπως η δικη μου) και τα βαλουμε πανω της πριν την τοποθετησουμε στην ψηστιερα ,ακομα καλυτερα.

Μετα η καθε πλευρα για 9 περιπου λεπτα με κλειστο το καπακι με μεσαια προς υψηλη φωτια.

Αυτο για τα μεγαλα (ας πουμε) των 500-800 γραμμαριων. Τα μεγαλυτερα ακομα πιο πολυ χρονο , π.χ 10-11 λεπτα ανα πλευρα.

Κύριε Νίκο είστε σε πολύ καλό δρόμο.
Με ένα μικρό tip:Αν μπορείτε έχετε 2 φωτιές.Μία πύρηνη λαίλαπα και μια κανονική προς σιγανή.Γιατί?Διότι όπως και στο μοσχάρι πρέπει να διμιουργηθεί κρούστα για να μη χαθούν τα ζουμιά του ψαριού.Στην ανάγκη το ''καίμε'' με καμινέτο!
Βέβαια επειδή ο πσάρις είναι δύσκολος στην αρχή θα πετάξετε μερικά κιλά μεχρι να το πετύχετε.
 


Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: Θέλω τις γνώμες σας

Σας ευχαριστω πολυ.

Ηδη εγινε δοκιμη με αριστα αποτελεσματα!:136:

Το καμινετο θα μπορουσε να αντικατασταθει εαν αφηνα τη φλογα απο τα καρβουνα να αναπτυχθει με το που τις βαζω ? Να αφησω δηλαδη λιγο τη μια πλευρα και μετα λιγο την αλλη στις φλογες, ωστε να πιασουν αυτη την κρουστα που λετε οι 2 πλευρες και μετα κλεινοντας πια το καπακι όπου σβηνουν οι φλογες να ξεκινα το ψησιμο?.

Λεω μηπως ειναι σωστο αυτο που σκεφτηκα.Ταξη Α στην αρχη , και ταξη ΑΒ μετα:107:

Εχω δει τους Αμερικανους και Καναδους να αφηνουν το στεικ να αρπαζει φωτια και να μην πανικοβαλονται οπως εγω που αμεσως φυσαω η ψεκαζω με νερο τις αναφλεξεις απο το λαδι η το λιπος.

Μηπως το κανουν αντι για καμινετο? Αυτοι απο οτι ξερω το ξερουν καλα το αθλημα.

Θυμαμαι οταν εφαγα στο σπιτι του Dan Dacostino, ενα απιθανο και αξεχαστο φιλετο που εψηνε στη βεραντα του σπιτιιου του:136: ενω χιονιζε και ειχε στρωσει το Connecticat. Τι απιθανη και μοναδικη γευση, τι αρωματα ...και με Ιταλικα κρασια του 85 -87. Τι χειροποιητο σπαγγετι με 4 τυρια, τι μους σοκολα με χειροποιητο επισης παγωτο και στο τελος με μια απιθανη Ιταλικη γκραπα:131: . Αυτο που χαιρομαι σε καποιους ξενους ειναι η απλοτητα , το μερακι στη μαγειρικη και η φιλοξενια τους. Το θεωρουν παραλληλο χομπυ με το audio και το εχουν εξελιξει μεχρι εκει που δεν παιρνει αλλο.

Παντως απο τοτε το ειδα πιο σοβαρα το θεμα BBQ και ασχολουμαι όποτε υπαρχει χρονος και διαθεση.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Θέλω τις γνώμες σας

Χμ...
Λοιπόν... αρκετά ψάρια τρώγονται ωμά και μάλιστα είναι πολύ νόστιμα. Εάν δοκιμάσετε πχ φιλέτο μαγιάτικου μαριναρισμένο απλά με λεμόνι, μπορεί και να μην ξαναφάτε ψητό ψάρι... Αλλά είναι δύσκολο κεφάλαιο αυτό, πάμε στα εύκολα. :126:

Το μεγαλύτερο μυστικό για ένα νόστιμο ψάρι είναι το καθάρισμα και ξέπλυμα στην θάλασσα. Καθόλου γλυκό νερό. Όσοι έχετε την ευκαιρία δοκιμάστε το. Επίσης, εκτός από αλάτι (περίπου μια ώρα πριν το ψήσουμε) και λάδι (λίγο πριν το βάλουμε στην σχάρα), δεν χρειάζεται τίποτε άλλο. Αλάτι χοντρό βάζουμε σε συνταγή που είναι για ταψί, ήτοι το ψάρι με τα λέπια του καλυμμένο όλο σε χοντρό αλάτι. Κάποιοι βέβαια βάζουν πάντα αλάτι χοντρό... δεν συμφωνώ.

Ο σκοπός μας είναι να φάμε ένα ζουμερό ψάρι. Εδώ να σημειώσω ότι ένα ψάρι ψημένο λιγότερο από όσο πρέπει, είναι πάντα νοστιμότερο από ένα που είναι ψημένο περισσότερο από όσο πρέπει. Όπως σωστά ειπώθηκε, το ψάρι θέλει στην αρχή αρκετή φωτιά για να κάνει κρούστα. Όταν λέμε κρούστα όχι να καεί ή να ξεροψηθεί από έξω αλλά... να κάνει κρούστα. Μετά το ανεβάζουμε και ψήνουμε σε χαμηλότερη φωτιά. Στο τέλος το κατεβάζουμε πάλι στην φωτιά για να φτιάξουμε την εμφάνιση. Το λάδι στην αρχή αλλά και σε κάποιες φάσεις κατά την διάρκεια του ψησίματος, σε συνδυασμό με την σωστή κρούστα στην αρχή, θα εμποδίσει το ψάρι να κολλήσει στην σχάρα. Νίκο, είναι λάθος να χαράζετε τα ψάρια. Φαντάσου ότι ψήνουμε στην ασχάρα ψάρια που ζυγίζουν πάνω από 5-6 κιλά, χωρίς να τα χαράξουμε (τα πιο μεγάλα τα κόβουμε φέτες). Τα ψάρια τα σφάζουν στις ταβέρνες για να γίνονται πιο γρήγορα και μετά το πνίγεις στο λαδολέμονο για να το κάνεις ζουμερό και να το φας. Τα μεγάλα ψάρια, (πάνω από 4-5 κιλά και αναλόγως το είδος του ψαριού), ίσως χρειαστούν τύλιγμα με αλουμινόχαρτο. Πιο μικρά δεν θέλουν τίποτα. Το πόσες φορές γυρνάμε το ψάρι στην σχάρα έχει να κάνει με την δύναμη της φωτιάς. Εάν η φωτιά είναι μέτρια και μπορείς να κρατήσεις για αρκετή ώρα σταθερή θερμοκρασία, πχ πυρότουβλα ή κλειστό bbq, δεν θέλει πολλά γυρίσματα (μια δύο και φύγαμε), εάν όμως μας έχουν παραπέσει κάρβουνα τότε το γυρνάμε αρκετές φορές, ειδικά αν είναι μεγάλο.

Κάποιοι τα ψήνουν στην σχάρα με τα λέπια. Δεν συμφωνώ...

Αϊ σιχτίρ μου τρέχουν τα σάλια τώρα. :136:

...
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Να δεις τα δικα μου!!!

Δεν ξαναχαραζω το ψαρι.....( Αμαν λαθος που εκανα.) Αμα δεν το χαραζεις πρεπει να προσθεσεις χρονο ψησιματος σε αυτον που ειχες πετυχει καλα αποτελεσματα ενω το..χαραζες?
Νομιζα ..οτι εισχωρει το αλατι στη ραχη....που ειναι το πιο παχυ σημειο του ψαριου και οτι δεν μενει αψητο σε συγκριση με τα αλλα πιο λεπτα μερη του.
Νομιζα οτι 15 λεπτα αλατισματος με χοντρο αλατι (ειναι καλυτερο απο το λεπτο εχω την εντυπωση) ειναι αρκετα. Καποια φορά ειχα βαλει 3-4 ωρες το ιδιο αλατι οπως παντα και μου βγηκαν αλμυρα...Εχει σχεση ο χρονος αλατισματος?

Θα βαζω λιγο ελαιολαδο πριν τα βαλω στη σχαρα.. Αυτο ισχυει και στα παχια -λιπαρα ψαρια , π.χ σαλπες?

Και κατα τη διαρκεια του ψησιματος θελουν με πινελο ελαιολαδο?

Τα ''δικα μου'' ψαρια ειναι απο ενα για τον καθενα μας περιπου στα 600-700 γραμμαρια και μεσα σε 18 λεπτα ειναι ετοιμα. Χωρις γυρισματα. Στα 9 λεπτα αλλαζω πλευρα. Αν ειναι μικροτερα στα 7-8 αλλαζω πλευρα .Αν ειναι του κιλου στα 10-11 ανα πλευρα.

Παντα με καπακι και τους 2 αεραγωγους ανοιχτους.

Καμμια φορα ενα μερος της θρακας ειναι σαν σβησμενο, οπότε αφηνω ανοιχτο το καπακι και κανω αερα με ενα χαρτονι. Μετα ξαναπαιρνουν τα σβησμενα και ολα καλα. Βεβαια ειναι λιγο σπαστικο να ανοιγεις το καπακι και να βλεπεις το 30% σβηστο και να φυσας για να ξαναναψουν καποια καρβουνα , και να χανεις τα υγρα που προστατευεις με το καπακι....

Οι καρβουνακιδες τα εχουν αυτα η σε εμενα συμβαινει?῞..


Εχω καποιες φορες βαλει στα καρβουνα δενδρολιβανο απο τον κηπο μου, με καλα αποτελεσματα ..πριν το τελικο ψησιμο.

Εχω ακουσει οτι καλο ειναι να βαζεις τα ψητα μετα το ψησιμο σε ενα πηλινο δοχειο που κραταει τη θερμοκρασια για να ''στανιαρουν'' οι χυμοι μετα το ψησιμο. Αρα οχι αμεσο σερβιρισμα. Ειναι σωστο?


Φιλα σε ολους που τους ανοιξε η ορεξη.

Εκανα το ....λαθος να ανοιξει νημα με μεζεδες !!! high end και αντιστοιχο τροπο ψησιματος. Θα με κυνηγουν τωρα και .....οι γυναικες σας .
Αντι να στρωνουμε λαμπες θα στρωνουμε ψησταριες..και σχαρες.χε χε !

δεν βγηκαν τα smiles παλι.
 

Μηνύματα
3.506
Reaction score
3
Re: Θέλω τις γνώμες σας

Χμ...
Λοιπόν... αρκετά ψάρια τρώγονται ωμά και μάλιστα είναι πολύ νόστιμα. Εάν δοκιμάσετε πχ φιλέτο μαγιάτικου μαριναρισμένο απλά με λεμόνι, μπορεί και να μην ξαναφάτε ψητό ψάρι... Αλλά είναι δύσκολο κεφάλαιο αυτό, πάμε στα εύκολα. :126:

Το μεγαλύτερο μυστικό για ένα νόστιμο ψάρι είναι το καθάρισμα και ξέπλυμα στην θάλασσα. Καθόλου γλυκό νερό. Όσοι έχετε την ευκαιρία δοκιμάστε το. Επίσης, εκτός από αλάτι (περίπου μια ώρα πριν το ψήσουμε) και λάδι (λίγο πριν το βάλουμε στην σχάρα), δεν χρειάζεται τίποτε άλλο. Αλάτι χοντρό βάζουμε σε συνταγή που είναι για ταψί, ήτοι το ψάρι με τα λέπια του καλυμμένο όλο σε χοντρό αλάτι. Κάποιοι βέβαια βάζουν πάντα αλάτι χοντρό... δεν συμφωνώ.

Ο σκοπός μας είναι να φάμε ένα ζουμερό ψάρι. Εδώ να σημειώσω ότι ένα ψάρι ψημένο λιγότερο από όσο πρέπει, είναι πάντα νοστιμότερο από ένα που είναι ψημένο περισσότερο από όσο πρέπει. Όπως σωστά ειπώθηκε, το ψάρι θέλει στην αρχή αρκετή φωτιά για να κάνει κρούστα. Όταν λέμε κρούστα όχι να καεί ή να ξεροψηθεί από έξω αλλά... να κάνει κρούστα. Μετά το ανεβάζουμε και ψήνουμε σε χαμηλότερη φωτιά. Στο τέλος το κατεβάζουμε πάλι στην φωτιά για να φτιάξουμε την εμφάνιση. Το λάδι στην αρχή αλλά και σε κάποιες φάσεις κατά την διάρκεια του ψησίματος, σε συνδυασμό με την σωστή κρούστα στην αρχή, θα εμποδίσει το ψάρι να κολλήσει στην σχάρα. Νίκο, είναι λάθος να χαράζετε τα ψάρια. Φαντάσου ότι ψήνουμε στην ασχάρα ψάρια που ζυγίζουν πάνω από 5-6 κιλά, χωρίς να τα χαράξουμε (τα πιο μεγάλα τα κόβουμε φέτες). Τα ψάρια τα σφάζουν στις ταβέρνες για να γίνονται πιο γρήγορα και μετά το πνίγεις στο λαδολέμονο για να το κάνεις ζουμερό και να το φας. Τα μεγάλα ψάρια, (πάνω από 4-5 κιλά και αναλόγως το είδος του ψαριού), ίσως χρειαστούν τύλιγμα με αλουμινόχαρτο. Πιο μικρά δεν θέλουν τίποτα. Το πόσες φορές γυρνάμε το ψάρι στην σχάρα έχει να κάνει με την δύναμη της φωτιάς. Εάν η φωτιά είναι μέτρια και μπορείς να κρατήσεις για αρκετή ώρα σταθερή θερμοκρασία, πχ πυρότουβλα ή κλειστό bbq, δεν θέλει πολλά γυρίσματα (μια δύο και φύγαμε), εάν όμως μας έχουν παραπέσει κάρβουνα τότε το γυρνάμε αρκετές φορές, ειδικά αν είναι μεγάλο.

Κάποιοι τα ψήνουν στην σχάρα με τα λέπια. Δεν συμφωνώ...

Αϊ σιχτίρ μου τρέχουν τα σάλια τώρα. :136:

...
Πως φαίνεται ότι είσαι μεγάλος ψαράς!!:107:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top