Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Για οποιεσδοίποτε απορείες,να ρωτήσετε κάποιον ........... που να ξέρει να σας τις λύσει.............:142::142::142:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

"Εντάξει Βασίλη παιδί μου, μπορείς να κάτσεις..." ..:606:

Ωραίο ήταν και μερικά δεν τα θυμόμουν :138:


Σοβαρά τώρα, ΜΠΡΑΒΟ !
Προτείνω να καθαριστεί να να φυλαχθεί ως μάθημα.
Όσο μακρινά και αν φαίνονται, σε έναν απλό 'ακροατή', κάποια στιγμή θα τα αναζητήσει για εξηγήσει πράγματα που το ενδιαφέρουν π.χ. "στερεοφωνική εικόνα" !

Να ξέρουμε ρε παιδί μου και να λέμε στην τάδε ηχογράφηση αυτό ήτανε χάλια, "το X/Y έφταιγε ρε" , και τέτοια :137:

Να δούμε μέχρι που μπορεί να φτάσει το λογικό, στις περιγραφές που γίνονται από 'εξπερτς'



Να βάλω και εγώ μερικά ανάλογα λινκς, στην δουλειά σου.



http://www.shure.com/stellent/groups...cstudio_ea.pdf

http://www.shure.com/stellent/groups...c_sound_ea.pdf

http://www.tape.com/resource/stereo_microphone_techniques.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Binaural_recording
H wiki έχει και δείγματα ;-)
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Σ' ευχαριστώ Γιάννη μου...

Και για τα καλά σου λόγια και για τις προσθήκες σου, τις οποίες θα κάτσω να διαβάσω ευλαβικά.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Βάση της ψυχοακουστικής, ο ανθρώπινος εγκέφαλος αντιλαμβάνεται την ακοή από τα δεξιά προς τα αριστερά. Το γεγονός αυτό πρέπει ναι ήταν γνωστό από πολύ παλιά με ατράνταχτο παράδειγμα το στήσιμο της συμφωνικής ορχήστρας.

---------->τι εννοείς ακριβώς με αυτό;δεν έχω καταλάβει
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Βάση της ψυχοακουστικής, ο ανθρώπινος εγκέφαλος αντιλαμβάνεται την ακοή από τα δεξιά προς τα αριστερά. Το γεγονός αυτό πρέπει ναι ήταν γνωστό από πολύ παλιά με ατράνταχτο παράδειγμα το στήσιμο της συμφωνικής ορχήστρας.

---------->τι εννοείς ακριβώς με αυτό;δεν έχω καταλάβει
Στην επιστήμη της "Θεωρίας" :102: το δεξί κομμάτι είναι το "δεκτικό".
Ψάχνοντας να βρω κάτι βρήκα....
Σήμερα, από σύγχρονες έρευνες νευροεπιστημόνων γνωρίζουμε ότι: 1) υπάρχει ένας ξεχωριστός μηχανισμός στον εκγέφαλο ο οποίος διαχωρίζει τη μουσική από άλλους ήχους συμπεριλαμβανομένης της γλώσσας (Πέρετζ, 1999), ότι παρόλο που το δεξί είναι το κυρίαρχο ημισφαίριο της μουσικής (Πάμφιλντ, 1954) η επεξεργασία των διαφόρων μουσικών στοιχείων πραγματοποιούνται ξεχωριστά στον εγκέφαλο (Σοβέλ-Πέρετζ, 1999),
http://e-psychology.gr/psychotherapy/177---


Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά κολλάει....:137:
Έχουμε τον κατάλληλο άνθρωπο να μας διορθώσει....:611:
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Στην επιστήμη της "Θεωρίας" :102: το δεξί κομμάτι είναι το "δεκτικό".
Ψάχνοντας να βρω κάτι βρήκα....http://e-psychology.gr/psychotherapy/177---


Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά κολλάει....:137:
Έχουμε τον κατάλληλο άνθρωπο να μας διορθώσει....:611:
thanks.αν και παλι κουλο μου ακουγεται
εχω τελειωσει ηχοληψια και αυτο δε το ειχε παρει το αυτι μου...
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Γεια σας.
εγώ είμαι λίγο νέος στο φορουμ, αλλά ασχολουμαι εδώ και καιρό ερασιτεχνικά με την ηχογράφηση. Με την παρέα μου έχουμε διαμορφώσει έναν δικό μας χώρο σαν στούντιο και αγοράσαμε εξοπλισμό. Ηλεκτρικό πιάνο, ηλεκτρικά ντράμς, μπάσσο, ηλεκτρική κιθάρα και 3 φωνές. Αυτά ως τώρα τα ηχογραφούσα απευθείας στον υπολογιστή μου από την κονσόλα μια spirit με ενισχυτή μέσω jack. Και έκανα με το audacity επεξεργασία τα κομμάτια, κόψιμο-ράψιμο και μετατροπή σε mp3 καθώς και εφέ όπως μείωση θορύβου και ισοστάθμιση όπου χρειαζόταν. Πλέον σκεφτόμαστε να το κάνουμε λίγο πιο προχωρημένο, αγοράζοντας εξοπλισμό για ηχογράφηση με usb και πρόγραμμα τύπου, audition 3 ή cubase. Πλέον θέλω να κάνω παραπάνω πράγματα όπως επεξεργασία και βάση των κυματομορφών και άλλα. Εσείς πιο θα προτείνατε κ γιατί? Τα κομμάτια μπορούν να χαραστηριστούν σαν ρυθμό ως ποπ. Με ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα που χρειάζομαι και που μπορώ να το μάθω σωστά και γρήγορα και όχι κάποιο σούπερ υπερβολικά καλό το οποίο δεν θα μάθω ποτέ σωστά και το οποίο είναι πολύ παραπάνω από αυτό που χρειάζομαι.Η ηχογράφηση γίνεται απευθείας όλα τα όργανα και τις φωνές και όχι ξέχωρα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Απάντηση: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Θα έλεγα πως το Audition είναι ό,τι σου χρειάζεται, αλλά μη δώσεις και πολλή σημασία σ' αυτό. Την απάντηση θα τη βρεις μόνος σου, κατεβάζοντας και βλέποντας τις δοκιμαστικές εκδόσεις των Audition, Wavelab, Soundforge. Θεωρώ το Wavelab ως την πλέον ενδεδειγμένη λύση, μιας και συνηθίζοντας το interface, για όποια απαίτηση έχεις αργότερα, η Steinberg έχει τη λύση.
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

thanks.αν και παλι κουλο μου ακουγεται
εχω τελειωσει ηχοληψια και αυτο δε το ειχε παρει το αυτι μου...
makaros, φιλε μου.

Ένα λάθος το οποίο γίνετε από μια μεγάλη μερίδα αποφοίτων των σχολών μουσικής τεχνολογίας, ή άλλων, είναι ότι αποφοιτώντας, πιστεύετε ότι τα γνωρίζετε όλα.

Τρανό παράδειγμα η απάντηση σου. "Έχω τελειώσει ηχοληψία και κάτι τέτοιο δεν έχει πάρει το αφτί μου".

Μην βιάζεσαι. Κατ' αρχήν έχεις να μάθεις πολλά πράγματα ακόμα, κατά τη διάρκεια της καριέρας σου και ένα από αυτά και σαν πρώτο, είναι ότι, ό,τι έμαθες στη σχολή θα σου είναι άχρηστα αν δεν καταφέρεις να μάθεις να ακούς τα πρωτογεννή σήματα.

Σε όλες τις σχολές μιλούν για ιδανικές συνθήκες τις οποίες πολύ σπάνια θα συναντήσεις και εάν μιλάμε για την Ελληνική πραγματικότητα, πιθανόν ποτέ.

Όσον αφορά την ερώτηση σου.

Το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου θεωρείται αυτό που αντιλαμβάνεται καλύτερα τα μουσικά ερεθίσματα. Κατ' επέκατσην και κατά την ψυχοακουστική, όσα όργανα είναι βαθύφωνα και φυσικά έχουν ασθενέστερη ηχητική ένταση, τα τοποθετούμε δεξιά, ενώ τα υψίσυχνα όργανα τα οποία έχουν δυνατότερη ένταση αριστερά. Γιαυτό και η διάταξη μιας πλήρους συμφωνικής ορχήστρας έχει τα βιολιά αριστερά και τα μπάσα δεξιά.

Ελπίζω να ήμουν αρκετά σαφής.

Φιλικά
Β.Β
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου θεωρείται αυτό που αντιλαμβάνεται καλύτερα τα μουσικά ερεθίσματα. Κατ' επέκατσην και κατά την ψυχοακουστική, όσα όργανα είναι βαθύφωνα και φυσικά έχουν ασθενέστερη ηχητική ένταση, τα τοποθετούμε δεξιά, ενώ τα υψίσυχνα όργανα τα οποία έχουν δυνατότερη ένταση αριστερά. Γιαυτό και η διάταξη μιας πλήρους συμφωνικής ορχήστρας έχει τα βιολιά αριστερά και τα μπάσα δεξιά.
Ελπίζω να ήμουν αρκετά σαφής.
:121:

...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου θεωρείται αυτό που αντιλαμβάνεται καλύτερα τα μουσικά ερεθίσματα. Κατ' επέκατσην και κατά την ψυχοακουστική, όσα όργανα είναι βαθύφωνα και φυσικά έχουν ασθενέστερη ηχητική ένταση, τα τοποθετούμε δεξιά, ενώ τα υψίσυχνα όργανα τα οποία έχουν δυνατότερη ένταση αριστερά. Γιαυτό και η διάταξη μιας πλήρους συμφωνικής ορχήστρας έχει τα βιολιά αριστερά και τα μπάσα δεξιά.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και υπάρχουν πολλές θεωρίες για το θέμα αυτό. Πάντως ένα πολύ καλό (δωρεάν) βιβλίο σχετικά με τα παραπάνω είναι το "Acoustics and psychoacoustics" (David Martin Howard, Jamie Angus).
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καλό είναι να μην μπερδεύουμε τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται τη μουσική ο εγκέφαλος με τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τους ήχους, δηλαδή τον μηχανισμό της ακοής.

...
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Καλό είναι να μην μπερδεύουμε τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται τη μουσική ο εγκέφαλος με τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τους ήχους, δηλαδή τον μηχανισμό της ακοής.

...
Η μουσική είναι συνοθύλευμα ήχων. Δεν υπαρχει καμια διαφορα.
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και υπάρχουν πολλές θεωρίες για το θέμα αυτό. Πάντως ένα πολύ καλό (δωρεάν) βιβλίο σχετικά με τα παραπάνω είναι το "Acoustics and psychoacoustics" (David Martin Howard, Jamie Angus).
Φυσικα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Αν εχεις την καλοσυνη μπορεις να μου αναφερεις και καποια αλλη θεωρια, ή αν οχι, εξηγησε μου την διαταξη της συμφωνικης.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Τα ημισφαίρια του εγκεφάλου δέχονται αντιστρόφως τα ερεθίσματα.Δλδ το δεξί μέρος ελέγχει το αριστερό αυτί(χονδρικά).
Οπότε δεν μάλλον αντίθετα είναι απ ότι το περιγράφεις.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Η μουσική είναι συνοθύλευμα ήχων. Δεν υπαρχει καμια διαφορα.
Βασίλη μην επιμένεις να προσπαθείς να απλοποιήσεις πράγματα που δεν γνωρίζεις γιατί απλά παραθέτεις μια σειρά παράλογων ακροβατισμών... Δεν θα ξεχάσουμε την βιολογία που γνωρίζουμε. Υπεύθυνοι για την ακοή είναι οι κροταφικοί λοβοί. Έχουμε δύο, έναν σε κάθε πλευρά του εγκεφάλου. Ακόμη κι αν ήταν όπως τα λες τα πράγματα, καθώς η δεξιά πλευρά του εγκεφάλου είναι υπεύθυνη για την αριστερή μεριά του σώματος κ.ο.κ. με βάση τη λογική σου (που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει) θα έπρεπε να ακούμε καλύτερα από την αριστερή μεριά και όχι από την δεξιά. Το ότι η δεξιά πλευρά του εγκεφάλου είναι υπεύθυνη για την καλύτερη αντίληψη της μουσικής δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Η ψυχοακουστική δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά και η ορχήστρα είναι έτσι από τον 18ο αιώνα χάρη στον Ράιχαρντ.

...
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Καλό είναι να μην μπερδεύουμε τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται τη μουσική ο εγκέφαλος με τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τους ήχους, δηλαδή τον μηχανισμό της ακοής.

...
:121:
...
 

Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Βασίλη μην επιμένεις να προσπαθείς να απλοποιήσεις πράγματα που δεν γνωρίζεις γιατί απλά παραθέτεις μια σειρά παράλογων ακροβατισμών... Δεν θα ξεχάσουμε την βιολογία που γνωρίζουμε. Υπεύθυνοι για την ακοή είναι οι κροταφικοί λοβοί. Έχουμε δύο, έναν σε κάθε πλευρά του εγκεφάλου. Ακόμη κι αν ήταν όπως τα λες τα πράγματα, καθώς η δεξιά πλευρά του εγκεφάλου είναι υπεύθυνη για την αριστερή μεριά του σώματος κ.ο.κ. με βάση τη λογική σου (που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει) θα έπρεπε να ακούμε καλύτερα από την αριστερή μεριά και όχι από την δεξιά. Το ότι η δεξιά πλευρά του εγκεφάλου είναι υπεύθυνη για την καλύτερη αντίληψη της μουσικής δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Η ψυχοακουστική δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά και η ορχήστρα είναι έτσι από τον 18ο αιώνα χάρη στον Ράιχαρντ.

...
Ναι Νικο μου. Οτι πεις εσυ. Αφου εισαι και βιολογος...........εκτος ολων των αλλων.
Του Ραιχαρντ. του κατεβηκε και τοποθετησε την ορχηστρα, οπως ειναι τοποθετημενη μεχρι σημερα, ουρανοκετεβατα. Ισως θα επραπε να διαβασεις κατι τις παραπανω Νικο μου. Δοξα τω Θεω ο Θειος Googλης κανει θαυματα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Απάντηση: Re: Ας μιλήσουμε για ηχογραφήσεις

Ναι Νικο μου. Οτι πεις εσυ. Αφου εισαι και βιολογος...........εκτος ολων των αλλων.
Του Ραιχαρντ. του κατεβηκε και τοποθετησε την ορχηστρα, οπως ειναι τοποθετημενη μεχρι σημερα, ουρανοκετεβατα. Ισως θα επραπε να διαβασεις κατι τις παραπανω Νικο μου. Δοξα τω Θεω ο Θειος Googλης κανει θαυματα.
Βασίλη, μπήκες "αγριεμένος" μετά από πολύ καιρό, απαντώντας σε ένα post περσινό. Αφού λοιπόν διαφωνείς με κάποια πράγματα, μπορείς να γράψεις τα δικά σου επιχειρήματα και να συζητήσεις (αν έχεις τέτοιο σκοπό). Αλλιώς δεν βρίσκω το λόγο για αντιπαραθέσεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top