Marantz SR7010 - SR7011

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
H Media Markt ανηήκει στο Media-Saturn Group . O όμιλος Dixons έχει στην Ελλάδα τον Κωτσόβολο.
Τα είχα μπερδέψει. Η media saturn με ένα πρόχειρο ψάξιμο που έκανα φαίνεται να είναι 3 φορές μεγαλύτερη (σε τζίρο) από την Dixons.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
ειναι λογικο -με δυο ηχεια μονο- για να ακουσω ταινια να πρεπει να φτανω τοπν ενισχυτη στο 70; χωρις να εχω δυνατη ενταση εννοειται!
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
ειναι λογικο -με δυο ηχεια μονο- για να ακουσω ταινια να πρεπει να φτανω τοπν ενισχυτη στο 70; χωρις να εχω δυνατη ενταση εννοειται!
Χωρίς να ξέρω τι ισχύει πραγματικά, με τον 7010 και τα 2x RP-280F που έχω και εγώ, όταν καθίσαμε να δούμε το Shallows, την ένταση την είχα <50 και ήταν αρκετά δυνατά, στα 2 μέτρα απόσταση θέασης.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Χωρίς να ξέρω τι ισχύει πραγματικά, με τον 7010 και τα 2x RP-280F που έχω και εγώ, όταν καθίσαμε να δούμε το Shallows, την ένταση την είχα <50 και ήταν αρκετά δυνατά, στα 2 μέτρα απόσταση θέασης.
για τα ιδια ηχεια μιλαω και γω! μου κανει εντυπωση οτι για να ακουσω "χαλαρα" ραδιο παιζω πανω απο 45 ενω συνδεδεμενο στη τιβι (με οπτικη) πρεπει να ξεπερασω το 55 για να εχω συμπαθητικο ηχο. μηπως πρεπει να κανω καποια επιπλεον ρυθμιση;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
η έξοδος της tv είναι fixed ή ρυθμιζόμενη;
δοκίμασε να αυξήσεις την ένταση από το κοντρολ της τηλεόρασης να δεις τι κάνει;
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Audyssey έχετε τρέξει;
Καλό είναι να γυρίσετε τις ρυθμίσεις στην ένταση του ήχου στις αρνητικές τιμές για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
η έξοδος της tv είναι fixed ή ρυθμιζόμενη;
δοκίμασε να αυξήσεις την ένταση από το κοντρολ της τηλεόρασης να δεις τι κάνει;
Με νοβα το εχω βαλει και ειχα την ένταση δυνατα. Γενικα ήχο (οχι ισα να ακουγεται) εχω απο το 40 κ πανω
[DOUBLEPOST=1484509022][/DOUBLEPOST]
Audyssey έχετε τρέξει;
Καλό είναι να γυρίσετε τις ρυθμίσεις στην ένταση του ήχου στις αρνητικές τιμές για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.
Χρειαζεται με απλό στερεοφωνικό ήχο να τρέξω το audyssey? νομιζα οτι ειχε νοημα μονο σε home cinema
 

Μηνύματα
1.088
Reaction score
840
ειναι λογικο -με δυο ηχεια μονο- για να ακουσω ταινια να πρεπει να φτανω τοπν ενισχυτη στο 70; χωρις να εχω δυνατη ενταση εννοειται!
Νομιζω το 70 ειναι στο - 12 /-13, σε αρνητικες τιμες αλλα στο δικο μου ειναι αρκετα δυνατα
 



Μηνύματα
152
Reaction score
53
καλά είναι νομίζω. αν το πάτε στο 80 π.χ. πως ακούγεται; αντέχεται;
Απο το 80 κ πανω μπορω να πω οτι αρχίζει να παιζει εντυπωσιακά. Δεν το εχω αφησει για πολλη ωρα γιατι διαβασα οτι πρεπει να στρωθούν τα ηχεια κ το φοβήθηκα
 



Μηνύματα
82
Reaction score
32
Απο το 80 κ πανω μπορω να πω οτι αρχίζει να παιζει εντυπωσιακά. Δεν το εχω αφησει για πολλη ωρα γιατι διαβασα οτι πρεπει να στρωθούν τα ηχεια κ το φοβήθηκα
Όταν το βάζω στο 80 τρίζουν γυάλινα αντικείμενα σε απόσταση 7 μέτρων και ακούγονται ως τον δρόμο....Δεν το αντέχεις στα 2 μέτρα σίγουρα... Τώρα για το στρώσιμο, για πόσες ώρες μιλάμε;
 

Μηνύματα
67
Reaction score
43
καλησπερα εχω 2 αποριες!
1ον σε συστημα 5.1 υπαρχει διαφορα με την αναβαθμιση του auro 3d?αξιζει να την κανω?
2ον ταινιες σε τι εντασεις βλεπετε?(το εβαζα παντα στο -10 αλλα πλεον δεν με καλυπτει και το βαζω 0 εως +5)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
καλησπερα εχω 2 αποριες!
1ον σε συστημα 5.1 υπαρχει διαφορα με την αναβαθμιση του auro 3d?αξιζει να την κανω?
2ον ταινιες σε τι εντασεις βλεπετε?(το εβαζα παντα στο -10 αλλα πλεον δεν με καλυπτει και το βαζω 0 εως +5)
1 όχι
2 να ακούς εκεί που σε ευχαριστεί
 



Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Τον έστησα!

1.Βαρύς με πολύ καλή κατασκευή.
2.Εξαιρετικό remote με back-lit και απίστευτα εργονομικό.
3.Εύκολα,καλαίσθητα μενού ρυθμίσεων και επιλογών.
4.Πολύ καλή εφαρμογή internet radio.
5.Δεν υπάρχει θέμα ικανότητας οδήγησης.Δεν είναι πχ κατώτερος από τον aventage 2020 που αντικατεστησε.
6.Η έλλειψη μεγάλης κύριας οθόνης όταν είναι κλειστό το πορτάκι δεν ενοχλεί καθόλου. Όλα υπάρχουν στο gui της οθόνης.
7.Δεν πρόλαβα να κάνω ισοστάθμιση. Από εβδομάδα.

Μάλλον δεν έκανα καθόλου καλή επιλογή. Στα χρήματα αυτά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι με περισσότερα χαρακτηριστικά.
Μακάρι να δικαιωθω και σε βάθος χρόνου.

Οι εφαρμογές για Android είναι δύο ή μια τελικά?
Βγήκε αυτή που θα σε αφήνει να πειράζεις καμπύλες ισοσταθμισης?
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Τον έστησα!

1.Βαρύς με πολύ καλή κατασκευή.
2.Εξαιρετικό remote με back-lit και απίστευτα εργονομικό.
3.Εύκολα,καλαίσθητα μενού ρυθμίσεων και επιλογών.
4.Πολύ καλή εφαρμογή internet radio.
5.Δεν υπάρχει θέμα ικανότητας οδήγησης.Δεν είναι πχ κατώτερος από τον aventage 2020 που αντικατεστησε.
6.Η έλλειψη μεγάλης κύριας οθόνης όταν είναι κλειστό το πορτάκι δεν ενοχλεί καθόλου. Όλα υπάρχουν στο gui της οθόνης.
7.Δεν πρόλαβα να κάνω ισοστάθμιση. Από εβδομάδα.

Μάλλον δεν έκανα καθόλου καλή επιλογή. Στα χρήματα αυτά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι με περισσότερα χαρακτηριστικά.
Μακάρι να δικαιωθω και σε βάθος χρόνου.

Οι εφαρμογές για Android είναι δύο ή μια τελικά?
Βγήκε αυτή που θα σε αφήνει να πειράζεις καμπύλες ισοσταθμισης?
1.Συμφωνώ
2. Ναι αλλα θέλει πτική επαφή για να δουλέψει
3. Συφωνώ
4.
5, Είναι ελάχιστα αλλά καλύτερος μουσικά σε δικάναλο
6.
7. Καλή η ισοσταθμιση του.

Δεν έχει βγει ακόμη αυτή η έξτρα εφαρμογή. Ίσως κατα το τέλος του μήνα.

ΜΕΓΕΙΕΣ
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.098
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top