Marantz SR7010 - SR7011

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.961
Reaction score
41.265
Νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, η έννοια της αποκλειστικής αντιπροσωπείας δεν υφίσταται εδώ και πολλά χρόνια στην ΕΕ.
Η media markt, που είναι dixons (ίσως ο μεγαλύτερος εμπορικός οργανισμός στην Ευρώπη), είτε έχει το ελεύθερο από την D&M και πουλάει όπου δραστηριοποιείται είτε όχι και αναγκάζεται και αγοράζει από τον ντόπιο αντιπρόσωπο (very unlikely). Επίσης το θέμα του service προφανώς έχει ρυθμιστεί από τη μαμά εταιρεία, πιστεύω να υποχρεώνει τον ντόπιο αντιπρόσωπο να προσφέρει service σε όποια συσκευή από όπου και αν προέρχεται (πράγμα που τον συμφέρει να παίρνει εδώ όλες τις δουλειές). Δεν μπορώ να φανταστώ ένα τόσο μεγάλο κανάλι όπως είναι η dixons να μην το προσέχουν και να του δημιουργούν προβλήματα.
Είτε έτσι είτε αλλιώς προσωπικά ως αγοραστής νοιώθω σιγουριά έχοντας στα χέρια μου τιμολόγιο από το media markt και πιστεύω ότι αν τύχει στραβή θα έχω τη γνωστή (*) after sales εξυπηρέτηση που συναντάμε εγχωρίως είτε πάει στον τοπικό αντιπρόσωπο είτε πάει σε κάποιο service center στη γερμανία.

(*) just sucks anyways :laugh:
 

Μηνύματα
3.194
Reaction score
776
Επεσε η παραγγελία.
Αν και το κατασκευαστικο downgrade το εχω σίγουρο μετά τον aventage, ελπίζω σε καλή απόδοση και triple joy με τα νεα dsp.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
27
Άντε με το καλό να παραλάβεις...
Οι δικές μου εντυπώσεις πάντως μέχρι στιγμής είναι άριστες...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.961
Reaction score
41.265
Επεσε η παραγγελία.
Αν και το κατασκευαστικο downgrade το εχω σίγουρο μετά τον aventage, ελπίζω σε καλή απόδοση και triple joy με τα νεα dsp.
Αντε με το καλό! Και εγώ από Αventage πήγα Marantz, να 'ναι καλά το atmos όμως!
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
να μας πειτε για το auro 3d και το audyssey app τι παιζει.....:)

....η melina μας μαλλον θα ειναι η πρωτη με τετοιο setupιον...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.961
Reaction score
41.265
Δεν έχει βγει το audyssey app ακόμα αν και έλεγαν για τέλος του '16, αναμένουμε.
Το auro έχουν πει για αύριο-μεθαύριο...για να δούμε.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Καλή χρονιά παιδιά! Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να ελέγχω το Marantz SA8005 από το χειριστήριο του SR7010; Ακολούθησα τις οδηγίες αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής. Ωστόσο από την android εφαρμογή της Marantz ο χειρισμός λειτουργεί....αλλά επειδή έχει αρκετά bugs η εφαρμογή θα προτιμούσα να χειρίζομαι και τις 2 συσκευές από 1 χειριστήριο.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Δεν έχει βγει το audyssey app ακόμα αν και έλεγαν για τέλος του '16, αναμένουμε.
Το auro έχουν πει για αύριο-μεθαύριο...για να δούμε.
Μ' αυτό το app θα υπάρχει δυνατότητα για parametric eq σε όλα τα κανάλια;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.961
Reaction score
41.265
Μ' αυτό το app θα υπάρχει δυνατότητα για parametric eq σε όλα τα κανάλια;
Τι να σου πω; PEQ έχει και τώρα με την τρέχουσα εφαρμογή που κάνεις χειρισμό στο μηχάνημα από το κινητό.
Αυτό που λένε με τη νέα εφαρμογή, αν το έχω καταλάβει καλά, είναι ότι θα μπορείς να εφαρμόζεις κάποιες πρότυπες καμπύλες...

Marantz PEQ.PNG
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.961
Reaction score
41.265
θα μπορεις κατα +-3db να πειραζεις την καμπυλη .
[DOUBLEPOST=1483625729][/DOUBLEPOST]https://installer.audyssey.com/files/Audyssey MultEQ Pro User Guide 4.0.pdf
λογικα αυτα που εκανες μονο αν εχεις το pro kit θα γινονται με το app
ποια καμπύλη;
τώρα δεν έχω κάτι ιδιαίτερο, την απλή εφαρμογή που δίνει free η marantz για τους avr. Το παραπάνω screenshot είναι από το κινητό μου και δίνει τη δυνατότητα να πειράξεις -20dB/+6dB κάθε κανάλι σε 9 συχνότητες, το καθένα ξεχωριστά ή όλα μαζί.

Το πολυδιαφημισμένο app ίσως σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις σε πιο πολλές συχνότητες και ακόμα καλύτερα σε όποια θέλεις και με ότι Q θέλεις....να γίνει σαν το yamaha δηλαδή :laugh:
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
ποια καμπύλη;
τώρα δεν έχω κάτι ιδιαίτερο, την απλή εφαρμογή που δίνει free η marantz για τους avr. Το παραπάνω screenshot είναι από το κινητό μου και δίνει τη δυνατότητα να πειράξεις -20dB/+6dB κάθε κανάλι σε 9 συχνότητες, το καθένα ξεχωριστά ή όλα μαζί.

Το πολυδιαφημισμένο app ίσως σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις σε πιο πολλές συχνότητες και ακόμα καλύτερα σε όποια θέλεις και με ότι Q θέλεις....να γίνει σαν το yamaha δηλαδή :laugh:
θα πειραζεις +-3db το frequency responce οπως γινεται και στο dirac , καμμια σχεση με το παραμετρικο του yamaha.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.961
Reaction score
41.265
θα πειραζεις +-3db το frequency responce οπως γινεται και στο dirac , καμμια σχεση με το παραμετρικο του yamaha.
εννοείς θα μπορείς να πειράζεις το target curve κατά επιθυμητό τρόπο και θα του το στέλνεις ώστε να φτιάχνει τα φίλτρα του EQ που θα εφαρμόσει το audyssey όταν το έχεις ΟΝ; Ενώ τώρα έχει 2 επιλογές flat και reference αν θυμάμαι καλά.

Τώρα όπως είναι η εφαρμογή στο κινητό δεν σε αφήνει να πειράξεις ούτε τα βασικά του audyssey (ον/οφφ...).

Αν είναι έτσι τότε σημαίνει ότι πρέπει να εμπιστευτείς το audyssey πως θα τα κάνει μόνο του σωστά...ή να το επιβεβαιώσεις με μετρήσεις.
Οι χεράτες δυνατότητες που έχει ο Yamaha σου επιτρέπει (αν ξέρεις και έχεις και τα εργαλεία) να φέρεις την καμπύλη απόκρισης εκεί που θέλεις ή μέχρι εκεί που μπορεί να πάει το σύστημα και ο χώρος τέλος πάντων.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
εννοείς θα μπορείς να πειράζεις το target curve κατά επιθυμητό τρόπο και θα του το στέλνεις ώστε να φτιάχνει τα φίλτρα του EQ που θα εφαρμόσει το audyssey όταν το έχεις ΟΝ; Ενώ τώρα έχει 2 επιλογές flat και reference αν θυμάμαι καλά. ΝΑΙ

Τώρα όπως είναι η εφαρμογή στο κινητό δεν σε αφήνει να πειράξεις ούτε τα βασικά του audyssey (ον/οφφ...).δεν εχει βγει ακομα η συγκεκριμμενη εφαρμογη .θα κοστιζει 20 $

Αν είναι έτσι τότε σημαίνει ότι πρέπει να εμπιστευτείς το audyssey πως θα τα κάνει μόνο του σωστά...ή να το επιβεβαιώσεις με μετρήσεις. (το ιδιο δεν κανεις και στον yamaha?)
Οι χεράτες δυνατότητες που έχει ο Yamaha σου επιτρέπει (αν ξέρεις και έχεις και τα εργαλεία) να φέρεις την καμπύλη απόκρισης εκεί που θέλεις ή μέχρι εκεί που μπορεί να πάει το σύστημα και ο χώρος τέλος πάντων.

The first is that MultEQ is not based on parametric equalization. Parametric equalization relies on a few bands that are centered at certain frequencies. These bands do not provide sufficient resolution to address many room acoustical problems. Also, parametric bands tend to interact so that changes at one frequency have undesirable results at nearby frequencies. Moreover, parametric equalization methods use a particular type of digital filter called Infinite Impulse Response (IIR) that only attempts to correct the magnitude response in the frequency domain. These filters can cause unwanted effects, such as ringing or smearing, in the time domain particularly as the bands get narrower. MultEQ uses Finite Impulse Response (FIR) filters for equalization that use several hundred coefficients to achieve much higher resolution in the frequency domain than parametric bands. Furthermore, by their nature, FIR filters simultaneously provide correction in the frequency and time domains. FIR filters had been considered to require too many computational resources. But Audyssey solved this problem by using a special frequency scale that allocates more power to the lower frequencies where it is needed the most.

The second major difference is that MultEQ combines multiple measurements to create equalization filters that better represent the acoustical problems in the room. Most other methods only perform a single point measurement and this can result in making other locations in the room sound worse than before equalization. There are some methods that use spatial averaging to combine multiple room measurements. Although this is a step above single-point correction, it does not provide optimum correction when discussing spatial averaging. For example, it is common to find a peak at a certain frequency in one location and a dip at the same frequency at another nearby location. The averaging methods will add the peak and the dip and this will result in an apparent flat response at that frequency, thus causing the equalization filter to take no action. MultEQ uses a clustering method to combine measurements so that acoustical problems are better represented, thus allowing the equalization filter to perform the appropriate correction at each location.
[DOUBLEPOST=1483630662][/DOUBLEPOST]There is no graphic or parametric EQ in MultEQ. The correction and adjustment is done using multi-thousand tap time-domain FIR filters. το ιδιο θα γινεται και με το app δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που κανει ο yamaha.
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
εννοείς θα μπορείς να πειράζεις το target curve κατά επιθυμητό τρόπο και θα του το στέλνεις ώστε να φτιάχνει τα φίλτρα του EQ που θα εφαρμόσει το audyssey όταν το έχεις ΟΝ; Ενώ τώρα έχει 2 επιλογές flat και reference αν θυμάμαι καλά.

Τώρα όπως είναι η εφαρμογή στο κινητό δεν σε αφήνει να πειράξεις ούτε τα βασικά του audyssey (ον/οφφ...).

Αν είναι έτσι τότε σημαίνει ότι πρέπει να εμπιστευτείς το audyssey πως θα τα κάνει μόνο του σωστά...ή να το επιβεβαιώσεις με μετρήσεις.
Οι χεράτες δυνατότητες που έχει ο Yamaha σου επιτρέπει (αν ξέρεις και έχεις και τα εργαλεία) να φέρεις την καμπύλη απόκρισης εκεί που θέλεις ή μέχρι εκεί που μπορεί να πάει το σύστημα και ο χώρος τέλος πάντων.
το προβλημα με τα μικροφωνα των av ειναι δεδομενο......καποια στιγμη θα δινουν και ξεχωριστα μικροφωνο δικο τους για καλιπραρισμα με το αναλογο κοστος....

σημασια εχει οτι οπως το πανε θα εχεις μια παρα πολυ καλη αυτοματη ισοσταθμιση με οτι καμπυλη θελεις οπως το dirac

τωρα θα μπορεις να κανεις διορθωσεις αν θελεις αφου το επιβεβαιωσεις με μετρησεις..

λογικα θα δωσουν λιγα στην αρχη....
.... και σιγα σιγα θα παιρνεις πακετα αναλογα που θες να φτασεις το καλιπραρισμα..;)
 


Μηνύματα
48
Reaction score
104
Μόλις έκανα κι εγώ το upgrade αλλά δεν έκανα calibration...απλά δήλωσα τα ηχεία οροφής σαν ύψους και έπαιξε.
(θα το κάνω αργότερα.)
Το ξέρω ότι είναι λάθος το setup αλλά το ψάχνω μήπως μπορέσω να κάνω αλλαγές στις θέσεις των ηχείων...
 

Attachments




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.636
Μηνύματα
2.870.367
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top