Προτάγματα Ενισχυτικών Βαθμίδων για Jazzεμένους

A

AKARL

Guest
Υπάρχουν γνώμες/απόψεις κλπ. για Vincent SP-997 monoblock;

Technical Specifications
  • Frequency response: 20 Hz - 50 kHz +/- 0.5 dB
  • Nominal Output Power RMS / 8 Ohm: 150 Watt,
    RMS / 4 Ohm: 250 Watt
  • Total harmonic distortion: < 0.1 % (1 kHz, 1 Watt),
  • Input sensitivity: 1,2 V,
  • Signal-Noise ratio: > 95 dB,
  • Input impedance: 47 kOhm,
  • Inputs: 1 x RCA, 1 x XLR, 1 x 3,5 mm Jack sockets (Power Control)
  • Outputs: 1 x 3,5 mm Jack sockets (Power Control), 2 x 2 Speaker Terminal
  • Colour: black/silver,
  • Weight: 6,5 kg,
  • Dimensions (WxHxD): 160 x 268 x 225 mm


 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Δεν τόνε κσέρω. Αλλά από βάρος , ισχύ ,κατανάλωση, και διαστάσεις μου κάνει διακοπτικός.
Μήπως έχει τίποτα του BRUNO μέσα?
 

A

AKARL

Guest
Δεν τόνε κσέρω. Αλλά από βάρος , ισχύ ,κατανάλωση, και διαστάσεις μου κάνει διακοπτικός.
Μήπως έχει τίποτα του BRUNO μέσα?
Μάλλον (ως προς το δγιακοπτικός). Δε νομίζω να έχει πράμα του Πούτζη μέσα ... θα ήταν (πολύ) ακριβότερος.

Το γιούζερ μάνιουαλ δεν αναφέρει κάτι.

 

A

AKARL

Guest
Up!

Κανείς από το αβσάϊτ δεν έχει συμβιώσει με τους Βίνσεντ;

Υπάρχουν άλλα μονομπλόκια στην πγιάτσα με 250 βατάκια στα 4 ωμ πέρικς του χιλιάρικου;

Βοηθάτε αδέρφια γιατί τελειώνει η Βλάκ Φράϊντεη...
 


A

AKARL

Guest
Στη σελίδα των χαρακτηριστικών του μηχανήματος έχει το σύμβολο του τρανζίστορ
Μόλις το είδα στο σάιτ του Βίνσεντ. Δηλαδή δεν είναι δγιακοπτικός?
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Με αυτό το βάρος και τέτοιο μεγάλο σασί, τέτοιος έπρεπε να είναι για να αποδίδει αυτά τα βαττ που λέει ότι αποδίδει.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Χαλαρά παίδες , διακοπτικός είναι .
ΟΚ δεν είναι κακό απαραίτητα αυτό.
Δεν ξέρουμε τι κάνει ηχητικά το μηχάνημα από ότι βλέπω.
Μπορεί κάποιος που το έχει το μηχάνημα να μας πεί. Τι κάνει πώς παίζει , είναι εύκολος στην οδήγηση ?
Κλπ κλπ .
 


A

AKARL

Guest
Φίλε .... Είσαι ευτυχισμένος !!
Τι γυρεύεις εδώ ?
Στην παρούσα φάση θα ήθελα να εντοπίσω και αποκτήσω δυο οικονομικά μονομπλόκια των 250w/4Ω και να αραααααααααααααάξω για καμμιά 20ετία. Στα 70 βλέπουμε! ;)

Κατά τα άλλα εδώ υπάρχει καλή παρέα με τρελό χιούμορ και χαβαλέ.
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Υπάρχουν γνώμες/απόψεις κλπ. για Vincent SP-997 monoblock;

Technical Specifications
  • Frequency response: 20 Hz - 50 kHz +/- 0.5 dB
  • Nominal Output Power RMS / 8 Ohm: 150 Watt,
    RMS / 4 Ohm: 250 Watt
  • Total harmonic distortion: < 0.1 % (1 kHz, 1 Watt),
  • Input sensitivity: 1,2 V,
  • Signal-Noise ratio: > 95 dB,
  • Input impedance: 47 kOhm,
  • Inputs: 1 x RCA, 1 x XLR, 1 x 3,5 mm Jack sockets (Power Control)
  • Outputs: 1 x 3,5 mm Jack sockets (Power Control), 2 x 2 Speaker Terminal
  • Colour: black/silver,
  • Weight: 6,5 kg,
  • Dimensions (WxHxD): 160 x 268 x 225 mm
Κρίνοντας από το βάρος των 6,5 κιλών θα πρέπει να έχουν παλμοτροφοδοτικό.
Το κύκλωμα αποκλείω να είναι Κλάσ-τε, μιας και η Vincent ουδέποτε είχε κάτι τέτοιο στη γκάμα της.
Τώρα γενικά για την εταιρία και ως κάτοχος των monoblock 991 plus, εδώ και 12 έτη, είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

A

AKARL

Guest
Κρίνοντας από το βάρος των 6,5 κιλών θα πρέπει να έχουν παλμοτροφοδοτικό.
Το κύκλωμα αποκλείω να είναι Κλάσ-τε, μιας και η Vincent ουδέποτε είχε κάτι τέτοιο στη γκάμα της.
Τώρα γενικά για την εταιρία και ως κάτοχος των monoblocks 991 plus, εδώ και 12 έτη, είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Πήρα σήμερα τηλέφωνο στον Ορφέα αλλά λόγω του πανικού να μεταφέρουν και να στήσουν πράγματα στην έκθεση δεν στάθηκε δυνατό να πάρω πληροφορίες από το στόμα του αλόγου. Ελπίζω από βδομάδα να μάθω κάτι για το συγκεκριμένο ζεύγος.

Επίσης έχω σε μεγάλη εκτίμηση τόσο το σχεδιαστικό τημ του Βίνσεντ όσο και τις κατασκευαστικές ικανότητες της Σενγκ Για! ;):drinks:

Νομίζω είμαι σε καλό δρόμο. :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πήρα σήμερα τηλέφωνο στον Ορφέα αλλά λόγω του πανικού να μεταφέρουν και να στήσουν πράγματα στην έκθεση δεν στάθηκε δυνατό να πάρω πληροφορίες από το στόμα του αλόγου. Ελπίζω από βδομάδα να μάθω κάτι για το συγκεκριμένο ζεύγος.

Επίσης έχω σε μεγάλη εκτίμηση τόσο το σχεδιαστικό τημ του Βίνσεντ όσο και τις κατασκευαστικές ικανότητες της Σενγκ Για! ;):drinks:

Νομίζω είμαι σε καλό δρόμο. :)
Είναι σίγουρα πάρα πολύ τίμια μηχανήματα και σαν αξία πολύ πάνω από την τιμή τους.
Αν και αποφεύγω να λέω πολλά, όταν τους αγόρασα, σε σύγκριση με Αμερικάνικα μεγαθήρια του είδους με τιμή σχεδόν Χ3, κάνανε μεγάλη ζημιά.

Πρόσεξε...
1500 VA μετασχηματιστής, 120.000 μF πυκνωτές, ξεχωριστή τροφοδοσία για τα πρώτα στάδια, 24 τρανζίστορ εξόδου Toshiba, σχεδίαση Balance.
Ισχύ 300 στα 8, 600 στα 4, 1200 στα 2. Με τα πρώτα 100 σε τάξη Α. Βάρος 36 κιλά το κάθε monoblock.
Τιμή καταλόγου τότε (2005) 3500 ευρώ.
 

A

AKARL

Guest
1500 VA μετασχηματιστής, 120.000 μF πυκνωτές, ξεχωριστή τροφοδοσία για τα πρώτα στάδια, 24 τρανζίστορ εξόδου Toshiba, σχεδίαση Balance.
Ισχύ 300 στα 8, 600 στα 4, 1200 στα 2. Με τα πρώτα 100 σε τάξη Α. Βάρος 36 κιλά το κάθε monoblock.
Τιμή καταλόγου τότε (2005) 3500 ευρώ.
Τι να πει κανείς; Τα νούμερα μιλάνε μόνα τους... Απολύτως δικαιολογημένη τιμολόγηση.:hi:

Απλά κολλώντας μια γνωστή ετικέτα επάνω τους θα μπορούσαν να έχουν υπερδιπλάσια τιμή .... άνετα.

Σήμερα υπάρχει κάτι παραπλήσιο (SP-998) αλλά, δυστυχώς, απλησίαστο για μένα.
 
Last edited by a moderator:


A

AKARL

Guest
Τα Vincent πέραν των υβριδικών έχουν και λαμπάτες σειρές με άλλο όνομα όμως.. Τ.Α.C

πολύ εύμορφα μηχανάκια


Ουχί μόνον εύμορφα αλλά, τολμώ να πω, και .... εύηχα για πλείστους όσους υψηλοπιστοτικούς "περιθωριακούς παρίες" αρεσκόμενους εις την καλειδοσκοπική ηχοχρωματική παλέτα των θερμιονικών λαμπτήρων. ;)

Το (ανα)ζητούμενο, όμως, εν προκειμένω είναι ένα στιβαρό ζεύγος :showingbiceps::showingbiceps: στερεοκαταστασιακών ενισχυτικών βαθμίδων δυνάμενο να "οδηγεί", τρόπος του λέγειν, επαρκώς, έστω και ουχί τελείως, ζεύγος ηλεκτροδυναμικών ηχητικών αναπαραγωγέων.

Είμαι ήδη ευτυχής και ευγνώμων αποδέκτης 1-2 εξαιρετικά ενδιαφερουσών υποδείξεων και τελώ εν σιωπηρά αναμονή για περισσότερες πριν κατασταλλάξω εις την τελική επιλογή. :hi:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ουχί μόνον εύμορφα αλλά, τολμώ να πω, και .... εύηχα για πλείστους όσους υψηλοπιστοτικούς "περιθωριακούς παρίες" αρεσκόμενους εις την καλειδοσκοπική ηχοχρωματική παλέτα των θερμιονικών λαμπτήρων. ;)

Το (ανα)ζητούμενο, όμως, εν προκειμένω είναι ένα στιβαρό ζεύγος :showingbiceps::showingbiceps: στερεοκαταστασιακών ενισχυτικών βαθμίδων δυνάμενο να "οδηγεί", τρόπος του λέγειν, επαρκώς, έστω και ουχί τελείως, ζεύγος ηλεκτροδυναμικών ηχητικών αναπαραγωγέων.

Είμαι ήδη ευτυχής και ευγνώμων αποδέκτης 1-2 εξαιρετικά ενδιαφερουσών υποδείξεων και τελώ εν σιωπηρά αναμονή για περισσότερες πριν κατασταλλάξω εις την τελική επιλογή. :hi:
εστραμπουληξα το διανοητικο μου αποτεθιο μεχρι να σε καταλαβω βρε πατριδα ... τελος παντων ... την αγγελια με τα σουπερτσαρζερς την ειδες ?

τη καλησπερα μου :drinks:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top