Προτάγματα Ενισχυτικών Βαθμίδων για Jazzεμένους

A

AKARL

Guest
εστραμπουληξα το διανοητικο μου αποτεθιο μεχρι να σε καταλαβω βρε πατριδα ... τελος παντων ... την αγγελια με τα σουπερτσαρζερς την ειδες ?

τη καλησπερα μου :drinks:
Εδά μόνο; Θαρρώ πως έδωκέ τα σήμερο όμως.

Κατέεις τσι Αλ Γιάηντα; Έβγαλαν καινούργιο κλιπ. :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.918
Reaction score
28.750
Φαλλοθρέφει και καταχερίζει!

Αλλά εγώ ξανοίγω να βρώ μονομπλόκους...
Γρίκα ,
Με μονομπλόκους δεν θα κάμειs δουλειά .
Θέλειs τσιμεντόλιθο από τσι καλούs !


Στις αγγελίες έχει ενα θηρίο.
Καί τουτο νά , θέλει ψάξιμο .
Να βάλειs και κανά Σαμπάκι μιά ολιά .

Με μιά μπρίζα θα κάμειs τρείs δουλειέs .

Καλά ξετελέματα . :hi:

-
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Google translator για κρητικά υπάρχει?:p
Θαρω πως δεν εβγαλανε ακομη,δεν ειναι κακη ιδεα παντως αμα το πιασει κιανεις απο τουσας τσι καλοσπουδαγμενους νεαρους απου καθουνται ολημερις στσι καφετεριες και ξυνουνε τ' αϊφον τως,να το καμει, να λαδωσει και μιαολια το αντερο του - μονο απλικεϊσο να παραγγελνουνε σουβλακια κατεχουνε να κανουνε ...
Στο μεταξυ μεχρι να προχωρησει η τεχνολογια πρεπει να πας με πιο παραδοσιακες μεθοδους.
Να παε κατιτις να ντακαρεις σιγα-σιγα.
 







A

AKARL

Guest
Εγιάγειρα μρε κουζουλοκόπελα κι' ήντα θωρώ; Μου το εμπουνταλιάσατε το νήμα και είναι κι από αγνό παρθένο μαλλί από κουράδια προβάτω Ανωγείων... :hunter::hunter::hunter:

Ερώτηξις κρίσεως για τους τεχνικά καταρτιζμένους επαέ πέρα:

Κατέω πως άμα βάνεις έναν προενισχυτή με έκσοδο 1 Β να οδηγήσει έναν τελικό με εβαισθησία εισόδου 2,5 Β δουλειά δεν κάμεις... :thumbsdown:

Ήντα, όμως, γίνεται άμα βάνεις έναν προενισχυτή με έκσοδο 1,5 Β να οδηγήσει έναν τελικό με εβαισθησία εισόδου 0,8 Β; Θα πετύχει η παντρειά ή να μας τηνε κάμει θέλει ο κουμπάρος; :idk::idk::idk:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μου το εμπουνταλιάσατε το νήμα
πανω απ' ολα υγεια, απου λεει κι μικη μου ...
για τους τεχνικά καταρτιζμένους επαέ πέρα:
να 'σαι καλα, οτι μπορουμε κανωμε ...
Ήντα, όμως, γίνεται άμα βάνεις έναν προενισχυτή με έκσοδο 1,5 Β να οδηγήσει έναν τελικό με εβαισθησία εισόδου 0,8 Β
θαρρω πως θα τονε καψεις αμα το παρατραβηξεις με το βολιουμ - δηλαδης σιγουρα ...
:drinks:
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Σίγουρα σίγουρα;
Ετσα θαρρω, να επαε ηντα λεει ο PeterMeni
"...Ο ενισχυτής σου βγάζει όλη την απαραμόρφωτη ισχύ του με είσοδο 1 Volt. Όταν εσύ τον τροφοδοτήσεις με μεγαλύτερη είσοδο τότε τον υπεροδηγείς, λειτουργώντας εκτός παραμέτρων, οπότε εμφανίζεται η γνωστή παραμόρφωση..."
επαε ...
αν εχω καταλαβει καλως δηλαδη
- εαν οχι ζητω ταπεινα συγνωμη
- θεωρησε την απαντηση μου ως απ
- παω να χωστω στη τρυπα μου

aloha :beach:
 

A

AKARL

Guest
Ετσα θαρρω, να επαε ηντα λεει ο PeterMeni
"...Ο ενισχυτής σου βγάζει όλη την απαραμόρφωτη ισχύ του με είσοδο 1 Volt. Όταν εσύ τον τροφοδοτήσεις με μεγαλύτερη είσοδο τότε τον υπεροδηγείς, λειτουργώντας εκτός παραμέτρων, οπότε εμφανίζεται η γνωστή παραμόρφωση..."
επαε ...
αν εχω καταλαβει καλως δηλαδη
- εαν οχι ζητω ταπεινα συγνωμη
- θεωρησε την απαντηση μου ως απ
- παω να χωστω στη τρυπα μου

aloha :beach:
Ετσά πρέπει να'ναι.

Ευχαριστώ Όλντυ. Εβίβα! :drinks:
 


A

AKARL

Guest
Άρτι αφιχθείς εκ της Άνω Γης της Κρήτης έχω να εκφράσω την εκσής απορία:

Δύναμαι να αποκτήσω από την Εσπερία, σε λίαν προσιτή τιμή (σημαντικά χαμηλότερη της ενταύθα τεθείσας), πσηφιακά εκσοπλιζμένη τελική ενισχυτική βαθμίδα Τάκσεως Δ η οποία αποτελεί υλοποίηση της γνωστής και μη εκσαιρετέας Λαβ. Γρούππεν και, πχιό συγκεκριμμένα, το μοντέλο ΙΠΔ-1200.

Δεδομένου ότι η προενισχυτική βαθμίδα μου είναι ανισόρροπη ενώ η υπό διερεύνηση τελική ενισχυτική βαθμίδα ισορροπημένη:

α) Η σύζευξή τους δύναται να ευδοκιμήσει σε όρους συμφωνίας χαρακτήρων;
β) Η χρήση ενός απλού καλωδίου διασύνδεσης τερματιζμένου εκατέρωθεν εργοστασιακώς με ΕρΣεΑ και ΧουΛουΡου αποτελεί ενδεδειγμένη λύση δια την επίτεφκση της ανωτέρω συζέφκσεως ή, μήπως, η παρεμβολή ενός Δι Βοκς κρίνεται επιβεβλημμένη;

Μια γενικότερου υπαρκσιακού χαρακτήρα ερώτησις, αν μου επιτρέπεται, είναι:

Όντας κατά 80%-85% μουσικόφιλος και μόνον κατά 20%-15% ακροαματικόφιλος θεωρείτε ότι ακολουθώ τη σωστή ατραπό αναζήτησης ενισχυτικής βαθμίδας ή όχι; :idk::help:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Άρτι αφιχθείς εκ της Άνω Γης της Κρήτης έχω να εκφράσω την εκσής απορία:

Δύναμαι να αποκτήσω από την Εσπερία, σε λίαν προσιτή τιμή (σημαντικά χαμηλότερη της ενταύθα τεθείσας), πσηφιακά εκσοπλιζμένη τελική ενισχυτική βαθμίδα Τάκσεως Δ η οποία αποτελεί υλοποίηση της γνωστής και μη εκσαιρετέας Λαβ. Γρούππεν και, πχιό συγκεκριμμένα, το μοντέλο ΙΠΔ-1200.

Δεδομένου ότι η προενισχυτική βαθμίδα μου είναι ανισόρροπη ενώ η υπό διερεύνηση τελική ενισχυτική βαθμίδα ισορροπημένη:

α) Η σύζευξή τους δύναται να ευδοκιμήσει σε όρους συμφωνίας χαρακτήρων;
β) Η χρήση ενός απλού καλωδίου διασύνδεσης τερματιζμένου εκατέρωθεν εργοστασιακώς με ΕρΣεΑ και ΧουΛουΡου αποτελεί ενδεδειγμένη λύση δια την επίτεφκση της ανωτέρω συζέφκσεως ή, μήπως, η παρεμβολή ενός Δι Βοκς κρίνεται επιβεβλημμένη;

Μια γενικότερου υπαρκσιακού χαρακτήρα ερώτησις, αν μου επιτρέπεται, είναι:

Όντας κατά 80%-85% μουσικόφιλος και μόνον κατά 20%-15% ακροαματικόφιλος θεωρείτε ότι ακολουθώ τη σωστή ατραπό αναζήτησης ενισχυτικής βαθμίδας ή όχι; :idk::help:
H αναγραφόμενη τιμή ευαισθησίας εισόδου υπό μορφή dBu συμβολίζει έναν λόγο με αριθμητή τη ζητούμενη τιμή σε Volts και παρονομαστή την τιμή 0,775 Volts.Στην περίπτωση του IPD 1200 τα 6dBu ισοδυναμούν με τιμή ευαισθησίας ίση προς 1,55 Volts.

α) Σε συνδυασμό με την τιμή αντίστασης εισόδου,τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του IPD 1200 είναι συμβατά με τον προενισχυτή σου.
β) Μολαταύτα,η αναγωγή του αζύγιστου σήματος από την έξοδο του προ σε ζυγισμένο για την είσοδο του τελικού χρειάζεται κατά τη γνώμη μου εμπλοκή DI Box,όχι όμως της τάξης των 50 ευρώ,αλλά με σοβαρή κατασκευή και προδιαγραφές,σαν το περιεχόμενο στον παρακάτω σύνδεσμο:

http://www.countryman.com/type-85s-direct-box/

Όσο για το υπαρξιακόν...γ) Δυσκολεύομαι να σε φανταστώ να μακροημερεύεις με μια τέτοια λύση στον οικιακό σου χώρο,οπότε μου είναι αδύνατον να σε ωθήσω ελαφρά τη καρδία στην απόκτησή του,παρά τις ευνοϊκές συνθήκες για την απόδοση του συνόλου.
 

A

AKARL

Guest
H αναγραφόμενη τιμή ευαισθησίας εισόδου υπό μορφή dBu συμβολίζει έναν λόγο με αριθμητή τη ζητούμενη τιμή σε Volts και παρονομαστή την τιμή 0,775 Volts.Στην περίπτωση του IPD 1200 τα 6dBu ισοδυναμούν με τιμή ευαισθησίας ίση προς 1,55 Volts.

α) Σε συνδυασμό με την τιμή αντίστασης εισόδου,τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του IPD 1200 είναι συμβατά με τον προενισχυτή σου.
β) Μολαταύτα,η αναγωγή του αζύγιστου σήματος από την έξοδο του προ σε ζυγισμένο για την είσοδο του τελικού χρειάζεται κατά τη γνώμη μου εμπλοκή DI Box,όχι όμως της τάξης των 50 ευρώ,αλλά με σοβαρή κατασκευή και προδιαγραφές,σαν το περιεχόμενο στον παρακάτω σύνδεσμο:

http://www.countryman.com/type-85s-direct-box/

Όσο για το υπαρξιακόν...γ) Δυσκολεύομαι να σε φανταστώ να μακροημερεύεις με μια τέτοια λύση στον οικιακό σου χώρο,οπότε μου είναι αδύνατον να σε ωθήσω ελαφρά τη καρδία στην απόκτησή του,παρά τις ευνοϊκές συνθήκες για την απόδοση του συνόλου.
Για άλλη μια φορά θέλω να εκφράσω τις ειλικρινείς και θερμές ευχαριστίες μου! :hi:

Ως μέρος της κοσμοθεωρίας μου και εν γένει στάσης ζωής έχω, ανάμεσα σε άλλα, ήδη από τα μαθητικά μου χρόνια, υιοθετήσει τα λόγια του ποιητή "No Guru, No Method, No Teacher".

Ο τίτλος του γκουρού που σου έχει απονεμηθεί εντός του συγκεκριμένου μικροκόσμου είναι, αφενός, πλήρως δικαιολογημένος και, αφετέρου, κατορθώνεις κάτι το εξαιρετικά δύσκολο: να μου κάνεις συμπαθή, έστω και κατ' εξαίρεση, την έννοια του γκουρού.

Big Respect! :thumbsup:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.132
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top