Klipsch Greek club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.041
Reaction score
8.061
Ετσι να γουσταρουμε.
Παντου κορνες. View attachment 94488
Στην φωτογραφία, βλέπω yamaha sub.
Στην δική μου περίπτωση, το χαμηλό υπολείπεται όταν έχω τα κλιπσ σαν small σε συνδυασμό με αυτό. Ποια η γνώμη σου? (Πάντα μιλάμε για ακρόαση μουσικής).
[DOUBLEPOST=1523819904][/DOUBLEPOST]
Αύριο θα έρθουν (rp 160m, rp-450c, PB-2000) και δεν σας κρύβω ότι έχω ένα άγχος όσον αφορά το κατα πόσο "καλύτερα" θα είναι απο τα υπάρχοντα (kef 3005 SE)...
Ξέρω ότι τα μεν με τα δε δεν έχουν καμία σχέση αλλά μια αγωνία την έχω...
(και τώρα εμψυχώστε με!)

Είμαι 62 ετών και από 15 ασχολούμαι συστηματικά με τον ήχο, είναι το χόμπι μου. Έχω σε διαβάσει από την πρώτη σελίδα έως και αυτές με τις τιμές και τα αστεράκια των συσκευών, από το πρώτο τεύχος του ήχου, έως το τελευταίο κυκλοφορούν. Πάλευα μέχρι την αγορά των rf μου με το σύστημα μου δεν ήμουν ποτέ ευχαριστημένος. (Τιμές σε λογικά βέβαια πλαίσια και σε κυμαινόμενο κόστος έως 2000 περίπου ανά συσκευή). Έκτοτε φοβάμαι να αλλάξω κάτι στο σύστημα, μήπως και χάσω αυτό που απολαμβάνω..... Μη φοβάσαι λοιπόν.
 
Last edited:

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Στην φωτογραφία, βλέπω yamaha sub.
Στην δική μου περίπτωση, το χαμηλό υπολείπεται όταν έχω τα κλιπσ σαν small σε συνδυασμό με αυτό. Ποια η γνώμη σου? (Πάντα μιλάμε για ακρόαση μουσικής).
[DOUBLEPOST=1523819904][/DOUBLEPOST]


Είμαι 62 ετών και από 15 ασχολούμαι συστηματικά με τον ήχο, είναι το χόμπι μου. Έχω σε διαβάσει από την πρώτη σελίδα έως και αυτές με τις τιμές και τα αστεράκια των συσκευών, από το πρώτο τεύχος του ήχου, έως το τελευταίο κυκλοφορούν. Πάλευα μέχρι την αγορά των rf μου με το σύστημα μου δεν ήμουν ποτέ ευχαριστημένος. (Τιμές σε λογικά βέβαια πλαίσια και σε κυμαινόμενο κόστος έως 2000 περίπου ανά συσκευή). Έκτοτε φοβάμαι να αλλάξω κάτι στο σύστημα, μήπως και χάσω αυτό που απολαμβάνω..... Μη φοβάσαι λοιπόν.
Εχω δοκιμασει με sub και χωρις sub.Εχω ισχυροτερο χαμηλο χωρις sub και δηλωμενα large,παρα με sub και small.Βεβαια στην δικη μου περιπτωση το sub ειναι μικρο.(8 αρι).Ισως με ενα 12αρι και small θα ηταν σουπερ.Παντως large και χωρις sub ειμαι ευχαριστημενος.Ωραιο χαμηλο και ογκο.Ισως το ενεργοποιησω για να ξεκουραζεται το ολο συστημα με τις συχνοτητες.Παντως δεν μου λειπει καθολου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.041
Reaction score
8.061
Μην το λές, και εγώ που έχω το 10άρι (σε yamaha) πάλι τα ίδια. Απλώς το έχω σαν +1 στον marantz και αυτό είναι. Μου αρέσει που ο marantz το βλέπει σαν δυνατό και μου κατεβάζει την ρύθμιση της έντασης στο πρώτο τέταρτο, κατά την χρήση του μικροφώνου. Επίσης το έχει πολύ χαμηλά και στις γενικές ρυθμίσεις. Τέλος πάντων, ούτε που με απασχολεί το θέμα. Δεν μου λείπει ποτέ το μπάσο και χωρίς αυτό... οπότε....
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Μην το λές, και εγώ που έχω το 10άρι (σε yamaha) πάλι τα ίδια. Απλώς το έχω σαν +1 στον marantz και αυτό είναι. Μου αρέσει που ο marantz το βλέπει σαν δυνατό και μου κατεβάζει την ρύθμιση της έντασης στο πρώτο τέταρτο, κατά την χρήση του μικροφώνου. Επίσης το έχει πολύ χαμηλά και στις γενικές ρυθμίσεις. Τέλος πάντων, ούτε που με απασχολεί το θέμα. Δεν μου λείπει ποτέ το μπάσο και χωρίς αυτό... οπότε....
Μην το λές, και εγώ που έχω το 10άρι (σε yamaha) πάλι τα ίδια. Απλώς το έχω σαν +1 στον marantz και αυτό είναι. Μου αρέσει που ο marantz το βλέπει σαν δυνατό και μου κατεβάζει την ρύθμιση της έντασης στο πρώτο τέταρτο, κατά την χρήση του μικροφώνου. Επίσης το έχει πολύ χαμηλά και στις γενικές ρυθμίσεις. Τέλος πάντων, ούτε που με απασχολεί το θέμα. Δεν μου λείπει ποτέ το μπάσο και χωρίς αυτό... οπότε....
Οποτε προς το παρον παροπλιζονται.Τα τυλιγουμε καλα και τα φυλαμε σε μια γωνια του σπιτιου.
 



Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Τελικά έγινα πλέον ένας απο σας! 4x rp-160m, 1x rp-450c, 1x SVS pb-2000!

Χθες είδα την πρώτη μου ταινία (thor ragnarok). Αρκετά έως πολλά επίπεδα πάνω θα έλεγα (πριν είχα KEF 3005 SE)! Απορώ τι έκανα τόσα χρόνια (όπως είπε και κάποιος συμφορουμιτης σε προηγουμενη σελίδα)!

Το επόμενο βήμα καταλαβαίνετε ποιο ειναι, ε;
 


Μηνύματα
625
Reaction score
577
Τελικά έγινα πλέον ένας απο σας! 4x rp-160m, 1x rp-450c, 1x SVS pb-2000!

Χθες είδα την πρώτη μου ταινία (thor ragnarok). Αρκετά έως πολλά επίπεδα πάνω θα έλεγα (πριν είχα KEF 3005 SE)! Απορώ τι έκανα τόσα χρόνια (όπως είπε και κάποιος συμφορουμιτης σε προηγουμενη σελίδα)!

Το επόμενο βήμα καταλαβαίνετε ποιο ειναι, ε;
Oταν 'στρωσουν' θα απογειωθουν!
Ακομα δεν ακουσες τιποτα...
(Εντυπωσεις απο το svs ?)
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Οι καλύτερες! Επιτέλους έχω βαθυυυυυ χαμηλό! Με έκταση! Και με πήρε τηλ η μάνα μου που μένει δίπλα και με ξέχεσε! Παλιά δεν το έκανε οπότε κι αυτή, απο άλλο διαμέρισμα κατάλαβε τη διαφορά!

Απλά σκεφτόμουν πριν πάρω to PB-2000 το ενδεχόμενο των δύο PB-1000. Eixa δοκιμάσει με δυο ΗΤΒ2 (to sub twn KEF 3005) και θυμάμαι είχα εντυπωσιαστεί απο το χτύπημα στο στέρνο. Οπότε με βλέπω κάποια στιγμή για δεύτερο PB-2000!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.041
Reaction score
8.061
Τελικά έγινα πλέον ένας απο σας! 4x rp-160m, 1x rp-450c, 1x SVS pb-2000!

Χθες είδα την πρώτη μου ταινία (thor ragnarok). Αρκετά έως πολλά επίπεδα πάνω θα έλεγα (πριν είχα KEF 3005 SE)! Απορώ τι έκανα τόσα χρόνια (όπως είπε και κάποιος συμφορουμιτης σε προηγουμενη σελίδα)!

Το επόμενο βήμα καταλαβαίνετε ποιο ειναι, ε;

Σε επίπεδο home cinema, αν είδες διαφορά, δεν παίζει και μεγάλο ρόλο, εκεί που θα τρελαθείς είναι κατά την ακρόαση μουσικής. Άλλο επίπεδο. Για να βρεις εκεί κάτι καλύτερο, πρέπει το χέρι να χωθεί πολύ βαθιά! Ξεκίνα με jazz, και κατόπιν πέρασε σε οτιδήποτε από την δεκαετία 80-90 και πριν, και τότε θα βάλεις φωτιά και θα κάψεις ότι προηγούμενό σου!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
καλησπέρα στη παρέα. Τα rp 280 με έναν crown xls 1502 2 x 300w @ 8ohm θα παίξουν καλύτερα σε σχέση με τον adcom gfa7500 5 x 150w @ 8ohm. υπόψιν ο crown είναι ψηφιακός.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
θα παιξει διαφορετικα.....
αν μπορεις ακουσε και αποφασισε.....
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
θα παιξει διαφορετικα.....
αν μπορεις ακουσε και αποφασισε.....
Σε είχα ξαναρωτήσει Αργύρη και από ότι κατάλαβα γενικά στα klipsch αρέσουν τα watt. Σε reviews που διαβάζω λένε ότι είναι εντελώς ουδέτεροι. απλά ενισχύουν ότι τους δώσεις χωρίς να χρωματίζουν. δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα ακρόασης και επειδή υπάρχει μια πολύ καλή προσφορά σκέφτομαι να τον χτυπήσω.
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
οπως ειχε πει ενας ρεντνεκ
οταν πεθανω θα με θαψουν με τον αντκομ μου
τιμια μηχανακια......τερατακια αξιοπιστιας
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μονο μην κυνηγαει κανα κωνο....απο το πολυ ρευμα.........
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.827
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top