ΕΝΑ ΑΛΛΙΩΤΙΚΟ SUBWOOFER


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Όλα τα pa, δεν είναι τα pa, που έβαλα, το q δε μένει σταθερό και είναι εξαρτωμενο από την πίεση των λίτρων αέρα που θα βρει για να λειτουργήσει φτάνοντας το~ 0.7. Εάν βρει τεράστιο μεγαλύτερο πολλαπλάσιο ποσόστο του vas που θα παει αυτό; επίσης σε μεγάλα ποσά ισχύος πόσο μεταβάλλεται;
Μήπως μπερδεύουμε το infinite buffle με το open buffle και εν συνεχεία με το infinite vas; εδώ δεν υπάρχει reverce Phase cancelation.. .
Το σημαντικότερο ειναι πέραν του fs εάν σου κάνει γιατί δε μπορεί να δώσει χαμηλότερη απόκριση εδώ λογω μη π.χ. br... η μεγάλη διαδρομή που με ανάλογο σαμπσονικ να είστε υπερκαλυμμενος. Εάν σου κάνει... το μόνο αρνητικό εγώ βλέπω....
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
To Qts του μεγαφωνου ειναι το Q του ηχείου στα ΙΒ. Συνεπως πρεπει Qts > 0.57.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Άμα δεν έχει x-max πάνω από 2-3 cm, μη περιμένεις μπάσο.
Εάν δεν έχει μεγάλο xmax δε θα έχει μπάσο σε μεγάλες στάθμες.
Εάν δεν έχει μεγάλο Qts δε θα έχει μπάσο γενικά.
Εάν δεν έχει χαμηλό Fs δε θα έχει χαμηλό μπάσο χωρίς EQ.
Εάν δεν έχει κατάλληλο Vas...
Και πάει λέγοντας.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
Εάν επιτρέπεται να καταθέσω και εγώ την κατασκευή μου για ένα αλλιώτικο μεγάλο sub, που είχα κατασκευάσει το 2012.
Κατασκεύασα δύο, ένα για κάθε κανάλι.
Θα έλεγα ότι είναι πολύ μεγάλο, μερικές φορές νομίζω οτι παραείναι μεγάλο
Μονάδα PD1850, σε διάταξη οπίσθιας φόρτισης, μήκους περί τα 1,5 μ.
Το ηλεκτρονικό crossover με Behringer 24/96 δεν ταίριαξε, γιατί το υπόλοιπο σύστημα έπαιζε αναλογικά και με κόρνες
Με το Behringer 24/96, μπορούσες να το κάνεις ότι ήθελες, ακόμα και σαν εργαλείο κατεδάφισης με υποσυχνότητες, αλλά τι να το κάνεις εάν δεν ταιριάζει με το υπόλοιπα
Αυτή τη στιγμή παίζει με εξωτερικό ενισχυτή 2Χ110watt, με ένα μονο πηνίο για αποκοπή και θα έλεγα ότι δένει καλύτερα με τις υπόλοιπες κόρνες
Ακόμα πιστεύω ότι δεν έχω πιάσει την απόδοση που θα ήθελα, γιατί θα ήθελα να πιστεύω ότι μπορεί και καλύτερα.
 

Attachments




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτή τη στιγμή παίζει με εξωτερικό ενισχυτή 2Χ110watt, με ένα μονο πηνίο για αποκοπή και θα έλεγα ότι δένει καλύτερα με τις υπόλοιπες κόρνες
Δεν γίνεται πρώτης τάξης σε subwoofer με τέτοιο μεγάφωνο. Το συγκεκριμένο Precision έχει ικανή στάθμη μέχρι τους 2,5 KHz, πράγμα που σημαίνει ότι όχι μόνο δεν θα δένει με το υπόλοιπο σύστημα, αλλά θα υπάρχουν μεγάλες ακυρώσεις και τονώσεις σε περιοχές συχνοτήτων, αναλόγως των αποστάσεων.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Εγώ διαφωνώ εντόνως με την απουσία κουτιού, ασχέτως αν γνωρίζω τα οφέλη της infinite baffle.

Τζάμπα φασαρία, για ασθενικό χαμηλό από μεγάφωνα που μπορούν να βγάλουν άντερα σε ένα κλειστό κουτί με εντοιχισμό και σοβαρό gain.

Στη θέση σου, θα έκανα κουτί κανονικό, με την οπίσθια μπάφλα με κλίση 45 μοιρών και μια πυκνή-βαριά απορρόφηση 5cm πάνω της, όπως και στην κάτω μπάφλα, δηλαδή απορρόφηση όπου θα τρώει το ξύλο των άμεσων ανακλάσεων, οπότε θα συμπεριφέρεται σαν ίνφινιτ μπάφλ, με απορρόφηση του κακού.
Ομοίως, από την έξω πλευρά του κουτιού, η προβλεπόμενη απορρόφηση. Και πάνω στην εξωτερική απορρόφηση, τσιμεντάρισμα εύκολο και γρήγορο, με τσιμεντόλιθους γεμισμένους, ώστε όλη η πολύτιμη ενέργεια των δύσκολα παραγόμενων χαμηλών συχνοτήτων να έχει δίοδο εξόδου μόνο προς τα εμπρός, και να απολαμβάνεις όλο το φάσμα και την ενέργεια ενός κλειστού κουτιού, χωρίς πολλά πολλά.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Εγώ διαφωνώ εντόνως με την απουσία κουτιού, ασχέτως αν γνωρίζω τα οφέλη της infinite baffle.

Τζάμπα φασαρία, για ασθενικό χαμηλό από μεγάφωνα που μπορούν να βγάλουν άντερα σε ένα κλειστό κουτί με εντοιχισμό και σοβαρό gain.

Στη θέση σου, θα έκανα κουτί κανονικό, με την οπίσθια μπάφλα με κλίση 45 μοιρών και μια πυκνή-βαριά απορρόφηση 5cm πάνω της, όπως και στην κάτω μπάφλα, δηλαδή απορρόφηση όπου θα τρώει το ξύλο των άμεσων ανακλάσεων, οπότε θα συμπεριφέρεται σαν ίνφινιτ μπάφλ, με απορρόφηση του κακού.
Ομοίως, από την έξω πλευρά του κουτιού, η προβλεπόμενη απορρόφηση. Και πάνω στην εξωτερική απορρόφηση, τσιμεντάρισμα εύκολο και γρήγορο, με τσιμεντόλιθους γεμισμένους, ώστε όλη η πολύτιμη ενέργεια των δύσκολα παραγόμενων χαμηλών συχνοτήτων να έχει δίοδο εξόδου μόνο προς τα εμπρός, και να απολαμβάνεις όλο το φάσμα και την ενέργεια ενός κλειστού κουτιού, χωρίς πολλά πολλά.
Ότι και να κάνεις, όσο και να δώσεις βάρος σε μονώσεις και δεσίματα θα επιστρέψει σοβαρή ενέργεια στον κώνο. Γκολ από τα αποδυτήρια, που λένε!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
Ότι και να κάνεις, όσο και να δώσεις βάρος σε μονώσεις και δεσίματα θα επιστρέψει σοβαρή ενέργεια στον κώνο. Γκολ από τα αποδυτήρια, που λένε!
Μα φυσικά θέλουμε να επιστρέψει τρομερή και φοβερή ενέργεια στον κώνο, να τον διαπεράσει και να έρθει στα μούτρα μας!

Όλη η ηχοαπορρόφηση, και οι κλίσεις, είναι για τα μεσαία. Για τη "βρωμιά", αρμονικές, κλπ. Τίποτα δε κάνουν στο μπάσο και δε θέλουμε κιόλας.

Το μήκος κύματος είναι τόσο μεγάλο, που είναι αδιάφορη η μικροαπόσταση μέχρι το δομικό στοιχείο του εντοιχισμού, κανένας δε το λαμβάνει υπόψιν.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μα φυσικά θέλουμε να επιστρέψει τρομερή και φοβερή ενέργεια στον κώνο, να τον διαπεράσει και να έρθει στα μούτρα μας!

Όλη η ηχοαπορρόφηση, και οι κλίσεις, είναι για τα μεσαία. Για τη "βρωμιά", αρμονικές, κλπ. Τίποτα δε κάνουν στο μπάσο και δε θέλουμε κιόλας.

Το μήκος κύματος είναι τόσο μεγάλο, που είναι αδιάφορη η μικροαπόσταση μέχρι το δομικό στοιχείο του εντοιχισμού, κανένας δε το λαμβάνει υπόψιν.
Είναι εκτός φάσης πλέον η επιστροφή ενέργειας.
Η μόνωση, όπως λες, δεν απορροφάει χαμηλά αλλά συμβάλει στην ομαλότερη εμπέδηση σε όλο το φάσμα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Mε τη μονωση ,και φυσικα την ποσοτητα -πυκνοτητα αλλαζει η ακουστικη ,αυτο ειναι αποτελεσμα μονο της εμπεδησης?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Mε τη μονωση ,και φυσικα την ποσοτητα -πυκνοτητα αλλαζει η ακουστικη ,αυτο ειναι αποτελεσμα μονο της εμπεδησης?
Αν μιλάμε για χαμηλές, ναι.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Επηρεαζει και το συνολικο q φανταζομαι οχι μονο λογω λιτρων καταληψης αλλα ως εξτρα παραγοντας μηχανικα επηρεαζοντας το συστημα "αεραναρτησης" :D..του μεγαφωνου...
Στα br στη ροη του αερα ?
 

Μηνύματα
59
Reaction score
79
Δεν καταλαβαίνω.
Το ηλεκτρονικό cross διαχειριζόταν μονο το sub, το υπόλοιπο σύστημα (κόρνες) είχε αναλογικό cross.
Δυστυχώς ούτε εγώ μπόρεσα να καταλάβω γιατί το ηλεκτρονικό cross δεν έδενε σωστά. Πιθανόν γιατί έπρεπε πρώτα το αναλογικό σήμα να μετατραπεί σε ψηφιακό, να φιλτραριστή και μετά ξανά μετατροπή σε αναλογικό, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Είχα παίξει με όλες τις απαιτούμενες ρυθμίσεις, μετρήσεις κλπ. Το βασάνισα αρκετά, αλλά ως γνωστό ποτέ δεν είναι αρκετά.
Τελικά όλα αναλογικά, αλλιώς θα έπρεπε όλα ψηφιακά.
Το κυριότερο προσοχή στον χρονισμό, εάν θέλεις το sub να ακούγεται σαν ένα με τα ηχεία !!
Έπαιξα με δύο sub και σωστή διαφορά απόστασης sub από τα υπόλοιπα μεγάφωνα, γιατί αλλιώς θα έπαιζε εκτός φάσης, με ακυρώσεις και εκτός των άλλων με πλαδαρό μπάσο. Έτσι στην δική μου περίπτωση το sub είναι ελαφρώς πιο εμπρός από τα ηχείο (στο ψηφιακό παίζεις με την φάση).
Δυστυχώς η φάση σε τόσο μεγάλες διατάξεις είναι πολύ δύσκολα να μετρηθεί, αλλά προσπάθησα όσο μπορούσα.
Στο sub δεν έβαλα καθόλου μόνωση.
Εάν ενδιαφέρεται κάποιος να κατασκευάσει μεγάλο sub, μπορεί να έρθει να ακούσει και το δικό μου και να βγάλει συμπεράσματα.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.873
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top