Άκυρες φράσεις

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Υπάρχουν κάποιες φράσεις που χρησιμοποιούνται κατα κόρον από τους χομπίστες του χώρου και οι οποίες δεν έχουν κανενός είδους υπόσταση. Δεν μπορούν.δηλαδή.να τεκμηριωθούν με κάποιον τρόπο και στην πραγματικότητα είναι λάθος!
Καλό.είναι να εξηγήσουμε γιατί δεν ισχύουν έτσι ώστε να σταματήσουν να χρησιμοπιούνται.
Ξεκινάω με τη.φράση..

"Τα ηχεία.γεμίζουν τον χώρο" :rolleyes:

Παρακαλώ τα σχόλια.σας. :biggrin:
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Υπάρχουν κάποιες φράσεις που χρησιμοποιούνται κατα κόρον από τους χομπίστες του χώρου και οι οποίες δεν έχουν κανενός είδους υπόσταση. Δεν μπορούν.δηλαδή.να τεκμηριωθούν με κάποιον τρόπο και στην πραγματικότητα είναι λάθος!
Καλό.είναι να εξηγήσουμε γιατί δεν ισχύουν έτσι ώστε να σταματήσουν να χρησιμοπιούνται.
Ξεκινάω με τη.φράση..

"Τα ηχεία.γεμίζουν τον χώρο" :rolleyes:

Παρακαλώ τα σχόλια.σας. :biggrin:
Τα ηχεία όντως γεμίζουν τον χώρο σαν έπιπλο δεν είναι λάθος φράση.:p
 


ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
....
"Τα ηχεία.γεμίζουν τον χώρο" :rolleyes:
...
Ισχύει, την πρώτη φορά που άκουσα KLIPSCHORN νόμιζα ότι η μουσική έβγαινε μέσα από τους τοίχους.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
και ακούς από τον ιδιοκτήτη να σου μιλά για στερεο σκηνή....και ξεκινάς να τραβάς τις κάτω τρίχες σου :lolsign:

Υ.Γ. Οι βαλίτσες στο τέτρις όλα τα λεφτά :lol:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.974
και ακούς από τον ιδιοκτήτη να σου μιλά για στερεο σκηνή....και ξεκινάς να τραβάς τις κάτω τρίχες σου :lolsign:

Υ.Γ. Οι βαλίτσες στο τέτρις όλα τα λεφτά :lol:
Οι λέξεις είναι φτηνές. Το μεγαλύτερο πράγμα που μπορείς να πεις είναι «ελέφαντας»
Charlie Chaplin
:smoke:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.870
φιλε μας Toni, πρεπει να εισαι μεγαλο ταλεντο, ευγε.. δε σου κρυβω οτι παρομοιες ιδεες για θεματα μου ειχαν παλια περασει απο το κεφαλι (που χου: (δυσ)Λεκσικο Χαλιεντικης/ Αλμανακο του ηχου / Χαλιεντ, ζουλου και ζωδια/ χαλιεντ για αρχαριους κτλ) , αλλα δε βρηκαν και τιποτα μεσα οποτε και δεν παρεμειναν, δεν εξελιχθηκαν... δεν δεν ...
Δεν μπορούν.δηλαδή.να τεκμηριωθούν με κάποιον τρόπο και στην πραγματικότητα είναι λάθος!
Καλό.είναι να εξηγήσουμε γιατί δεν ισχύουν έτσι ώστε να σταματήσουν να χρησιμοπιούνται.
Επι του θεματως, η συμβολη μου:
-απογειωνει
-πχοιοτικο

αν μου ρθει κατι στο μυαλο θα διακοπσω.
🐒
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ακούγοντας αναπαραγωγή μουσικής από διάφορα μηχανάκια σου δημιουργούνται συναισθήματα είτε ευχάριστα είτε δυσάρεστα. Αυτή η διαδικασία μπορεί άνετα να παρομοιαστεί με την δοκιμή που κάνεις σε ένα μπουκάλι κρασί. Πατάς λοιπόν το on στα ενισχυτικά και είναι σαν να βγάζεις τον φελό από το μπουκάλι. Μετά βάζεις το περιεχομενο στο ποτήρι ( πατάς play δηλαδή ) και δοκιμάζεις (ακούς).
Υπάρχουν χιλιάδες ετικέτες άλλες λοιπόν έχουν σώματα, άλλες είναι επιθετικές, άλλες μαλακές άλλες σκληρες , άλλες θέλουν παλαίωση (στρώσιμο δηλαδή) :p κλπ κλπ. και όπως επίσης υπάρχουν και τα προσωπικά γούστα ( αυτό είναι ίσως το βασικότερο).
Να μην ξεχνάμε και τα χύμα κρασιά σε πλαστικές συσκευασίες σε ράφια στον ήλιο κλπ τα οποία μπορούμε να τα παρομοιάσουμε με τα ντούικα ή με καλώδια λαμπατέρ του κιλού στα οποία όμως πάντα υπαρχουν και κάποιες εξαιρέσεις. Ελάχιστες μεν αλλά είναι μερακλίδηκες και υπάρχουν.
Οπότε αγαπητέ καμία έκφραση από τις παραπάνω και από αυτές που θα ειπωθούν στη συνέχεια δεν είναι άκυρη γιατί έχουμε να κάνουμε με αισθήσεις και συναισθήματα που αυτές σου προκαλούν.:):)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.974
Σε όλα τα χόμπυ αλλά και αλλού υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση των ''φυλών''.
Μου θύμισες ένα real story που ξέρω με δύο τύπους που γούσταραν τραίνα και πήγαν σε έναν παλιό σταθμό στην επαρχία.. Ο ένας άρχισε να χαζεύει το τοπίο, τον σταθμό και ένα βαγόνι που υπήρχε, τα χρώματα, την αίσθηση βρε παιδί μου.. Ο άλλος με το που έφτασε πήρε ένα μέτρο και μετρούσε τη γραμμή.. :biggrin:

Και αυτό, η οπτική μας, φαίνεται και στον τρόπο που εκφραζόμαστε.
Όλα καλά είναι μωρέ..
Μέτρον άριστον.

This..
1602544445806.png


VS

This..
1602544495288.png

Παιδική χαρά είμαστε... :party: (η ανθρωπότητα)
:biggrin:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
"Αυτά τα ηχεία (σσ.:δορυφόροι βάσης με εξαμισάρι mid-woofer) βγάζουν απίστευτο μπάσο για το μέγεθός τους"...

Κατά τη γνώμη μου η πιο καταχρηστική φράση που έχει γραφτεί κατ'επανάληψιν από reviewers...

Το απίστευτο μπάσο είναι ζυγισμένες από δεδομένη σχεδίαση υποαποσβέσεις στα στοιχεία της ηχειακής υλοποίησης και τονισμοί αρμονικών στην προσπάθεια να δοθεί μια πλασματική αίσθηση πληθωρικότητας στις χαμηλές.Σε αρκετές περιπτώσεις έχουμε και σύζευξη με ιδιορρυθμούς του χώρου στις πρώτες οκτάβες .Πρώτο θύμα η χειρότερη μεταβατική απόκριση.

Άλλη φράση : "Ο τάδε ενισχυτής (σσ μονοτελική λάμπα με μονό πλήθος Watt) παίζει πιο δυνατά απ'όσο δηλώνει η ισχύς του"
Τα μαγικά λαμπάτα Watt χωρίς περαιτέρω επεξήγηση...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.974
Υπάρχουν κάποιες φράσεις που χρησιμοποιούνται κατα κόρον από τους χομπίστες του χώρου και οι οποίες δεν έχουν κανενός είδους υπόσταση
Μην λέτε όχι στο συναίσθημα..
Παραθέτω εδώ αυτό στην κρίση σας.. :biggrin:
(Sorry Κώστα, it fits..)

Αχχχχχχ, ηχείο.
:lol::lol::lol::rolleyes:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.870
τα Homo halifientus χρησιμοποιουν την εκφαρση "ακουγεται καλητερα" συχνα αποτι εχω καταλαβει, μιας και δε γνωριζω καπχοιο τετχοιο ανθρωπα. 🐒 (απο υποσημειωσεις μιας μαιμου στα περιχωρα του χαλιεντ)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.401
Reaction score
125.579
Παιδιά ότι και να λέμε, σα το Πρατ δεν έχει.

Ρυ-θμό.
Συ-γχρο-νι-ζμό.
Τρία πουλάκια κάθονταν.
(Θρι μπερντζ γουερ σίτινγκ - για τους αγγλομαθείς)

Δεύτερο και καταϊδρωμένο, έρχεται το επικό "το γρεζι το μικροσκοπικό".

Ε ρε γλέντια...
Τι καφέδες βγήκαν από τις μύτες, τι μυξες πέσαν στις μπλούζες, δε λέγεται.
3 μήνες γλέντι έπεσε.
Τρικουβερτο.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Ο χώρος του ear εξαιρείται φυσικά :lolsign: για ευνόητους λόγους.
Και ο θκοσ μου που ειναι πολυ καλυτερος απο του ΕΑΡ
Και δημιουργει ΟΧΙ πολλαπλες, αλλα απειρες οντοτητες :p :lolsign:
Καλημερα χερ ντοκτορ τα σεβη μου;)
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.948
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top