Άλυτο πρόβλημα σε gaming laptop

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
@daharis666 το ότι τώρα είναι αρκετά πιο αργό είναι φυσικό; Η μπαταρία δε φορτίζει βέβαια κ με πήγε στον Αύγουστο του 2166. Τι να αλλάξω στο bios ?
ημερομηνία-ώρα για αρχή...και πες μας και τι άλλο σου βγάζει να πειράξεις
την μπαταρία την έβαλες σωστά?

αν έχεις την παλιά...θα έβαζα την παλιά να δούμε ότι την βλέπει και τον πρώτο φορτιστή που είχες
 



Μηνύματα
204
Reaction score
47
@daharis666 Είναι όπως ήταν πριν.. Καμία διαφορά. Ειλικρινά σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες. Πάω να πάρω ένα σφυρί από την αποθήκη
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
@daharis666 Είναι όπως ήταν πριν.. Καμία διαφορά. Ειλικρινά σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες. Πάω να πάρω ένα σφυρί από την αποθήκη
όχι ρε...ηρέμησε...είναι περίπτωση το συγκεκριμένο λαπτοπ....

μπες στο bios πάλι και πήγαινε στο menu της μπαταριας και πες μας αν αναγνωρίζει την μπαταρία και τον φορτιστή
[DOUBLEPOST=1563924296][/DOUBLEPOST]εδώ δες τι λέει για τον τρόπο λειτουργίας της μπαταρίας....:headbang::devilish:

AwesomeScreenshot-Alienware-17-r4-Battery-drain-under-load-Dell-Community-2019-07-24-02-07-79.jpg

[DOUBLEPOST=1563924486][/DOUBLEPOST]πάρε τηλ αύριο την dell και ρώτα για τις li-polymer μπαταρίες...
αυτή που είχε ήταν Li-ion...

ώπα....η μπαταρία που δέχεται είναι ''smart'' li-ion και όχι li-polymer
σελ. 21
http://topics-cdn.dell.com/pdf/alienware-17-laptop_setup-guide_en-us.pdf

μπορεί αυτό να είναι το πρόβλημα...
αν ήταν απλό λαπτοπ δεν θα έπαιζε ρόλο....το σύστημα ενέργειας-επιδόσεων σε συνδυασμό με την μπαταρία-τροφοδοσία μπορεί να δημιουργεί θέμα
οι li-polymer είναι γνωστό ότι δεν ''δίνουν'' το ίδιο με τις Li-ion

καλό είναι να ρωτήσεις τη dell
 
Last edited:

Μηνύματα
204
Reaction score
47
@daharis666 heavy loading το medieval II; το έπαιζα το 2009 με ένα τοσίμπα που είχα με κάρτα γραφικών 1GB. H μπαταρία λέει λειτουργεί κανονικά, ο φορτιστής δεν αναγνωρίζεται παραδόξως. Ενώ είναι και dell. Γενικά το bios είναι ΠΟΛΥ φτωχό σε επιλογές.
[DOUBLEPOST=1563924703][/DOUBLEPOST]Και με την δική του μπαταρία το ίδιο θέμα είχε. Αυτό είναι το περίεργο
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
@daharis666 heavy loading το medieval II; το έπαιζα το 2009 με ένα τοσίμπα που είχα με κάρτα γραφικών 1GB. H μπαταρία λέει λειτουργεί κανονικά, ο φορτιστής δεν αναγνωρίζεται παραδόξως. Ενώ είναι και dell. Γενικά το bios είναι ΠΟΛΥ φτωχό σε επιλογές.
[DOUBLEPOST=1563924703][/DOUBLEPOST]Και με την δική του μπαταρία το ίδιο θέμα είχε. Αυτό είναι το περίεργο
μα η μπαταρία του η πρώτη είπαμε ότι τα έφτυσε...300 κύκλους φορτίσεων έχει....και απ όσο διάβαζα τώρα...αρκετοί έχουν θέμα με την μπαταρία...όμως όλοι έβαλαν li-ion...κανένας δεν διάβασα με Polymer

από την ώρα που δεν αναγνωρίζει τον φορτιστή...υπάρχει θέμα
τον πήρες από την dell η είναι συμβατός που αναγράφει απλά dell επάνω...έχει διαφορά...

τον φορτιστή τον δικό του δεν τον βλέπει?
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Ναι αρκετοί έχουν θέματα ενέργειας με τη συγκεκριμένη σειρά. Δε βρήκα πουθενά άλλη μπαταρία. Πουθενά στην Ευρώπη δηλαδή. Μόνο από Κίνα και Αμερική, με τα γνωστούς κινδύνους να την πληρώσω τριπλάσια. Όχι ο φορτιστής είναι συμβατός, αλλά τον μέτρησε ένας τεχνικός και είπε πως είναι εντάξει. Ο φορτιστής ο δικός του τα έφτυσε. Απέδιδε στο 50% απ'όσο μου είπε. Άρα λες πως η τωρινή κατάσταση υπολειτουργίας είναι όμοια με αυτήν που είχα με τη χαλασμένη μπαταρία και τον ημιχαλασμένο φορτιστή επειδή η νέα μπαταρία και ο νέος φορτιστής είναι κατώτεροι;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ναι αρκετοί έχουν θέματα ενέργειας με τη συγκεκριμένη σειρά. Δε βρήκα πουθενά άλλη μπαταρία. Πουθενά στην Ευρώπη δηλαδή. Μόνο από Κίνα και Αμερική, με τα γνωστούς κινδύνους να την πληρώσω τριπλάσια. Όχι ο φορτιστής είναι συμβατός, αλλά τον μέτρησε ένας τεχνικός και είπε πως είναι εντάξει. Ο φορτιστής ο δικός του τα έφτυσε. Απέδιδε στο 50% απ'όσο μου είπε. Άρα λες πως η τωρινή κατάσταση υπολειτουργίας είναι όμοια με αυτήν που είχα με τη χαλασμένη μπαταρία και τον ημιχαλασμένο φορτιστή επειδή η νέα μπαταρία και ο νέος φορτιστής είναι κατώτεροι;
Το τι μέτρησε δε παίζει κανένα ρόλο. Το πρόβλημα σου τότε ειναι αυτά τα 2. Τσάμπα παιδεύεσαι με λύσε δέσε. Αν τα βρείς γνήσια dell θα δουλέψει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
Ναι αρκετοί έχουν θέματα ενέργειας με τη συγκεκριμένη σειρά. Δε βρήκα πουθενά άλλη μπαταρία. Πουθενά στην Ευρώπη δηλαδή. Μόνο από Κίνα και Αμερική, με τα γνωστούς κινδύνους να την πληρώσω τριπλάσια. Όχι ο φορτιστής είναι συμβατός, αλλά τον μέτρησε ένας τεχνικός και είπε πως είναι εντάξει. Ο φορτιστής ο δικός του τα έφτυσε. Απέδιδε στο 50% απ'όσο μου είπε. Άρα λες πως η τωρινή κατάσταση υπολειτουργίας είναι όμοια με αυτήν που είχα με τη χαλασμένη μπαταρία και τον ημιχαλασμένο φορτιστή επειδή η νέα μπαταρία και ο νέος φορτιστής είναι κατώτεροι;
Λέω απλά ότι δεν κάνουν handshake με το μηχάνημα
τι θα πει απέδιδε 50%?

η dell έχει θέμα με τους συμβατούς φορτιστές στα λαπτοπ της...το ότι βγάζει σωστό ρεύμα δεν λέει τίποτα
για να καταλάβεις όταν έρχονται να μου πουλήσουν συμβατούς φορτιστές στη δουλειά μου τονίζουν ότι αναγνωρίζονται από την τάδε σειρά της dell

τον φορτιστή τον αγόρασες μόνος σου ή σου τον έβαλε τεχνικός?
γιατί αν σου τον έβαλε τεχνικός και δεν τσέκαρε ότι τον βλέπει το λαπτοπ...είναι μλκας απλά

σε ποια πόλη είσαι?
δεν έχει service της dell να δοκιμάσεις φορτιστή εκεί?
και αν όχι... να πάρεις σβάρνα τα κομπιουτεράδικα με το λαπτοπ και να δοκιμάσεις φορτιστές ότι αναγνωρίζονται
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
@ankokdog εντάξει μου φαίνεται αδιανόητο πως πρέπει να βρω κάτι που δεν υπάρχει κ πως η dell το έχει αφήσει έτσι. Απλά ξαναλέω πως το lag είχε ξεκινήσει με τα παλιά όχι με τα καινουρια.

@daharis666 κατάλαβα. Είμαι από Βέροια. Η κατάσταση εδώ είναι αστεία από μαγαζιά με/για υπολογιστές. Το πήγα σε 4 διαφορετικούς τεχνικούς και όλοι είπαν πως αδυνατούν να βρουν μπαταρία η φορτιστή όποτε αναγκαστικά ναι τα πήρα μόνος. Καλά κ στη Θεσσαλονίκη που πήγα στο public που είχε κ alienware ακριβώς τα ίδια μου είπαν κ πως αν θέλω θα μου έφερναν έναν φασόν
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
@ankokdog εντάξει μου φαίνεται αδιανόητο πως πρέπει να βρω κάτι που δεν υπάρχει κ πως η dell το έχει αφήσει έτσι. Απλά ξαναλέω πως το lag είχε ξεκινήσει με τα παλιά όχι με τα καινουρια.

@daharis666 κατάλαβα. Είμαι από Βέροια. Η κατάσταση εδώ είναι αστεία από μαγαζιά με/για υπολογιστές. Το πήγα σε 4 διαφορετικούς τεχνικούς και όλοι είπαν πως αδυνατούν να βρουν μπαταρία η φορτιστή όποτε αναγκαστικά ναι τα πήρα μόνος. Καλά κ στη Θεσσαλονίκη που πήγα στο public που είχε κ alienware ακριβώς τα ίδια μου είπαν κ πως αν θέλω θα μου έφερναν έναν φασόν
απορώ στα Public γιατί πηγαίνετε ώρες ώρες.....:D

εννοείται ότι θα πάρεις φασόν....αλλά φασόν από φασόν έχει διαφορά
προδιαγραφές το λένε....ο κινέζος στα @@ του...δεν έχει ιδέα τι κάνει ένας γνήσιος φορτιστής της dell πχ...
του λένε να βγάλει έναν που να δίνει το τάδε ρεύμα και τον βγάζει...αν όμως του δώσουν όλο το κύκλωμα...θα το κοπιάρει άψογα χωρίς να ξέρει το γιατί πρέπει να έχει και το τάδε κοντρόλερ πάνω του....ούτε θα τον νοιάζει φυσικά8-)

άσε την μπαταρία...ξεκίνα από αναζήτηση φορτιστή

θα ρωτήσω αύριο κανέναν αντιπρόσωπο αν έχει κάποιον έμπιστο Σαλόνικα και θα σου πω να πας να δοκιμάσεις φορτιστή και βλέπουμε

καλό όμως είναι να ενημερωθείς και από την dell αύριο
1. για την μπαταρία li-pol αν έχει αναφερθεί κάποιο θέμα
2. αν γνωρίζουν συμβατή μάρκα φορτιστών για το μοντέλο αυτό

Y.Γ. part number γράψε του γνήσιου φορτιστή και του laptop ανέβασε
 



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
απορώ στα Public γιατί πηγαίνετε ώρες ώρες.....:D
Ειδικά στα public ξέρω ποιός τους προμηθεύει φορτιστές γιατί συνεργάζομαι μαζί του. Η αλήθεια είναι ότι είναι αξιόπιστοι και δουλευουν σωστά.

Σε τέτοιο μηχάνημα είναι δύσκολο να βρεις φορτιστή που να παίζει σωστά γιαυτό σου είπα για γνήσιο. Δεν είναι κινήσιμο μοντελο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.466
Ειδικά στα public ξέρω ποιός τους προμηθεύει φορτιστές γιατί συνεργάζομαι μαζί του. Η αλήθεια είναι ότι είναι αξιόπιστοι και δουλευουν σωστά.

Σε τέτοιο μηχάνημα είναι δύσκολο να βρεις φορτιστή που να παίζει σωστά γιαυτό σου είπα για γνήσιο. Δεν είναι κινήσιμο μοντελο.
δεν αναφερόμουν στα προιόντα...(όλοι πάνω κάτω από το ίδιο μαγαζί ψωνίζουμε;)).......αλλά στο θέμα σερβις-συμβουλών...:D
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
@ankokdog στο public της τσιμισκι πήγα, μου είπαν πως δεν είχαν στο κατάστημα και πως δεν ξέρουν αν μπορούν να φέρουν άμεσα. Επίσης ο υπάλληλος μου ζήτησε τα specs του φορτιστή και όχι ποιο μοντέλο λαπτοπ έχω, όποτε δεν ξέρω κατά ποσό θα είχε ουσιαστική διαφορά σε σχέση με τον τρόπο που αγόρασα εγώ

@Costas Coyias δεν ξέρω σε τι ακριβώς χρησιμεύει αυτό αλλά είναι από Αμερική
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
@ankokdog στο public της τσιμισκι πήγα, μου είπαν πως δεν είχαν στο κατάστημα και πως δεν ξέρουν αν μπορούν να φέρουν άμεσα. Επίσης ο υπάλληλος μου ζήτησε τα specs του φορτιστή και όχι ποιο μοντέλο λαπτοπ έχω, όποτε δεν ξέρω κατά ποσό θα είχε ουσιαστική διαφορά σε σχέση με τον τρόπο που αγόρασα εγώ

@Costas Coyias δεν ξέρω σε τι ακριβώς χρησιμεύει αυτό αλλά είναι από Αμερική
γιαυτό σου είπα για γνήσιο. Δεν είναι κινήσιμο μοντέλο και δε θα σου πει κάποιος με σιγουριά ότι θα παίξει.
Σαν ιμιτασιόν είναι καλοί του public.
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.300
ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΠ ΟΣΟ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ 2 ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ

ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΛΑΠΤΟΠ.

180W 9,23A KAI 240W 12,3A ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ.
[DOUBLEPOST=1563963960][/DOUBLEPOST]19,5 VOLT....
[DOUBLEPOST=1563964114][/DOUBLEPOST]
Ειδικά στα public ξέρω ποιός τους προμηθεύει φορτιστές γιατί συνεργάζομαι μαζί του. Η αλήθεια είναι ότι είναι αξιόπιστοι και δουλευουν σωστά.

Σε τέτοιο μηχάνημα είναι δύσκολο να βρεις φορτιστή που να παίζει σωστά γιαυτό σου είπα για γνήσιο. Δεν είναι κινήσιμο μοντελο.
TOΣΟ ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΑ.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.942
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top