Άνοιγμα Η/Υ από απόσταση

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Reaction score
4.120
Όπως το λέει ο τίτλος.
Αν γίνεται δηλαδή να ανοίγουμε το pc από απόσταση με την βοήθεια του ποντικιού μας.

Υπάρχει τρόπος και αν ναι, ποια είναι η διαδικασία?

Reaction score
6.098
Με το ποντίκι μπορεί να γίνει αυτό αν η μητρική υποστηρίζει τη λειτουργία wake on usb. Το Nuc μου όμως το ξυπνάω μέσω δικτύου. Το έχω συνδεδεμένο στο δίκτυο μέσω lan, οπότε δίνω απο ένα άλλο pc ή το κινητό μου εντολή να ξυπνήσει όποτε χρειαστεί. Πρέπει να δεις τί επιλογές παρέχει η μητρική του υπολογιστή σου πάνω σε αυτό.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Reaction score
4.120
άντε ρε, αμέσως το δούλεμα. Ρε τι κάνει η αναδουλειά! :)
Με το ποντίκι μπορεί να γίνει αυτό αν η μητρική υποστηρίζει τη λειτουργία wake on usb. Το Nuc μου όμως το ξυπνάω μέσω δικτύου. Το έχω συνδεδεμένο στο δίκτυο μέσω lan, οπότε δίνω απο ένα άλλο pc ή το κινητό μου εντολή να ξυπνήσει όποτε χρειαστεί. Πρέπει να δεις τί επιλογές παρέχει η μητρική του υπολογιστή σου πάνω σε αυτό.
Την πρώτη περίπτωση την καταλαβαίνω. Τα παρακάτω μου φαίνονται ολίγον Γαλλικά..... κάποια οδηγία ?

JOHN MARKOU

Abasse
Reaction score
7.523
Εύκολο νομίζω. Πάρε ενα σετ ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι της μικρομαλακής , και μόλις κουνάς το ποντίκι θα ξεκινάει το pc από sby. Εχει bluetooth δέκτη .

Reaction score
1.544
Και σας πήρα στα σοβαρά :mad:
Από τον τίτλο υπέθεσα ότι είσαι σπίτι και θες να μπεις στο κουμπιούτερ στο γραφείο σου.
κατι χιλιόμετρα μακρυά .... άκου 2,5 μ
Γυναίκα δεν έχετε εεεε:fuckyou:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Reaction score
4.120
Δυνατότητα φωνητικής εντολής δεν υπάρχει; Πχ "Ξύπνα καλό μου πισάκι" ή "Τα ξύνω και βαριέμαι να σηκωθώ, ξύπνα"; :tongue: :laugh:
Θα πάρω τον μαικ, φοβερή διαφήμιση, ούτε με τον αρκά δεν γέλασα έτσι!

Σημείωση!

Κλείνω τον υπολογιστή μου παιδιά! Κωμωδία! Έχει στο της Βουλής τον Άσχετο! Δεν τον χάνω!
Όλα τα λεφτά λέμε, παίρνει και το σοβαρό του ύφος!!! Ξέρει και από κορωνοιούς! Πρέπει κάτι να πει και αυτός μη και φτάσει πάλι στο 3%.

Last edited:

Reaction score
2.567
Για πραγματικές συνθήκες απομακρυσμενης συνδεσης,ειναι προτιμότερο το wake on lan ,αλλα υπάρχει η περίπτωση σε τυχαιο activity του router να ανοιξει χωρις λογο ο υπολογιστής. Στην δικη σου περίπτωση σηκω απο τον καναπε και πατα το κουμπάκι η παρε ασυρματο πληκτρολογιοποντικι(touch pad) και θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου.

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
154.227
Members
35.063
Νεότερο μέλος
George Markopoulos