Άνοιγμα Η/Υ από απόσταση

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Όπως το λέει ο τίτλος.
Αν γίνεται δηλαδή να ανοίγουμε το pc από απόσταση με την βοήθεια του ποντικιού μας.

Υπάρχει τρόπος και αν ναι, ποια είναι η διαδικασία?
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Με το ποντίκι μπορεί να γίνει αυτό αν η μητρική υποστηρίζει τη λειτουργία wake on usb. Το Nuc μου όμως το ξυπνάω μέσω δικτύου. Το έχω συνδεδεμένο στο δίκτυο μέσω lan, οπότε δίνω απο ένα άλλο pc ή το κινητό μου εντολή να ξυπνήσει όποτε χρειαστεί. Πρέπει να δεις τί επιλογές παρέχει η μητρική του υπολογιστή σου πάνω σε αυτό.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
άντε ρε, αμέσως το δούλεμα. Ρε τι κάνει η αναδουλειά! :)
Με το ποντίκι μπορεί να γίνει αυτό αν η μητρική υποστηρίζει τη λειτουργία wake on usb. Το Nuc μου όμως το ξυπνάω μέσω δικτύου. Το έχω συνδεδεμένο στο δίκτυο μέσω lan, οπότε δίνω απο ένα άλλο pc ή το κινητό μου εντολή να ξυπνήσει όποτε χρειαστεί. Πρέπει να δεις τί επιλογές παρέχει η μητρική του υπολογιστή σου πάνω σε αυτό.
Την πρώτη περίπτωση την καταλαβαίνω. Τα παρακάτω μου φαίνονται ολίγον Γαλλικά..... κάποια οδηγία ?
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Εύκολο νομίζω. Πάρε ενα σετ ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι της μικρομαλακής , και μόλις κουνάς το ποντίκι θα ξεκινάει το pc από sby. Εχει bluetooth δέκτη .
 






Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Δυνατότητα φωνητικής εντολής δεν υπάρχει; Πχ "Ξύπνα καλό μου πισάκι" ή "Τα ξύνω και βαριέμαι να σηκωθώ, ξύπνα"; :tongue: :laugh:
Θα πάρω τον μαικ, φοβερή διαφήμιση, ούτε με τον αρκά δεν γέλασα έτσι!

Σημείωση!

Κλείνω τον υπολογιστή μου παιδιά! Κωμωδία! Έχει στο της Βουλής τον Άσχετο! Δεν τον χάνω!
Όλα τα λεφτά λέμε, παίρνει και το σοβαρό του ύφος!!! Ξέρει και από κορωνοιούς! Πρέπει κάτι να πει και αυτός μη και φτάσει πάλι στο 3%.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.466
Για πραγματικές συνθήκες απομακρυσμενης συνδεσης,ειναι προτιμότερο το wake on lan ,αλλα υπάρχει η περίπτωση σε τυχαιο activity του router να ανοιξει χωρις λογο ο υπολογιστής. Στην δικη σου περίπτωση σηκω απο τον καναπε και πατα το κουμπάκι η παρε ασυρματο πληκτρολογιοποντικι(touch pad) και θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Αγαπητοί Φίλοι,

Προσπαθώ να ανοίγω τον υπολογιστή χωρίς κλειδί ή pin και δεν γίνεται.
Έκανα φορμάρισμα στο htpc μου και πέρασα τα windows από την αρχή.
Το πρώτο που πρόσεξα, κατά την εγκατάσταση δεν γινόταν να μην θέσω πιν. (Άλλες φορές πχ την ώρα που ζήταγε pin πήγαινα ... επόμενο και έτσι δεν είχα κατά την εκκίνηση pin. Τώρα δεν προχωρούσε η εγκατάσταση αν δεν έθετα κάποιο pin, και μάλιστα σύνθετο.). Τέλος πάντων είπα, ας προχωρήσω και κατόπιν αλλάζω την εντολή μέσα από τα windows.

Έτσι αφού τελείωσε η εργασία, μπαίνω με το pin, και πάω από το αντίστοιχο μενού των win να καταργήσω την απαίτηση pin κατά την εκκίνηση. Όμως αυτό δεν γίνεται......

Ο τρόπος για την μη εισαγωγή κωδικού κατά την έναρξη είναι ο γνωστός:
Πατάμε το πλήκτρο των windows + R, και θέτω την εντολή: netplwiz.
Βγαίνουμε στην διαχείριση των χρηστών και .... ξεκλικάρουμε την εντολή : να απαιτείται πιν κατά την έναρξη.
Όμως στον Υπολογιστή μου .... αυτή η εντολή, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Τι κάνω?????? ΣΟΣ !!!!!
Σχόλιο 2020-07-08 114125.png


( Η εντολή αυτή βρίσκεται ακριβώς πάνω από το κείμενο: Με την παρακάτω λίστα .... κλπ κλπ. Όπως βλέπετε και από την εικόνα, δεν υπάρχει αυτή ΄εντολή)....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Γνωρίζει κανείς?????

Προφανώς σε κάποια αναβάθμιση καταργήθηκε αυτή η εντολή. Πάντως θα υπάρχει κάποιος τρόπος να ανοίγουμε τον υπολογιστή χωρίς κωδικό!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Η πρώτη μέθοδος είναι αυτή που αναφέρω παραπάνω και πλέον έχει καταργηθεί.

Η δεύτερη μάλλον θα είναι ok! Όμως τα δικά μου windows είναι στα Ελληνικά, οπότε δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη... Πχ το περιβάλλον (εντολή) logon πως είναι στα Ελληνικά (Στο μενού των windows εννοώ)?

Αν μπορείτε να δείτε την διαδρομή σε Ελληνικά windows, πολύ θα με βοηθούσατε! Διαφορετικά θα περάσω από ειδικό τεχνικό να με βοηθήσει!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Το βρήκαμε και αυτό.
θα αναφέρω όλες τις κινήσεις για όποιους ενδιαφέρονται.

Υπάρχουν δύο Χρήσιμες Χρήσεις:

α. Εκκίνηση του υπολογιστή από το κινητό μας χωρίς δηλαδή να χρειάζεται να σηκωθούμε από την θέση μας, και κατόπιν χρήση του κινητού σαν κοντρόλ - ποντίκι. (Δηλαδή μετατρέπεται η οθόνη του κινητού μας σε οθόνη του υπολογιστή, και με την αφή κάνουμε τα πάντα από εκεί, σαν να υπάρχει ασύρματο ποντίκι ).

β. Εκκίνηση των windows χωρίς pin ή άλλο κωδικό!

α. Για τον σκοπό αυτό χρειαζόμαστε την (free) εφαρμογή: Splashtop Streamer την οποία την κατεβάζουμε στον Υπολογιστή αλλά και στο κινητό ή tablet. Κάνοντας τις σχετικές κινήσεις που αναφέρονται κατά την εγκατάσταση πλέον μετατρέπεται το κινητό - tablet μας σε πληκτρολόγιο & ποντίκι.

β. Εδώ δεν υπάρχει άλλη λύση πλέον παρά από την αρχική εγκατάσταση των windows.
Ο τρόπος είναι απλός (και μοναδικός, διότι σε οποιαδήποτε άλλη μορφή εγκατάστασης απαιτείται κάποιος κωδικός, (pin, κωδικός microsoft κλπ κλπ).

Αφού έχομε έτοιμο το στικάκι των windows (πολύ εύκολα το βρίσκουμε στο site της microsoft) ξεκινάμε τα γνωστά με φορμάρισμα του δίσκου c κλπ.
Προσοχή εδώ: Δεν έχομε συνδεδεμένο τον υπολογιστή στο ιντερνετ και επίσης δεν χρησιμοποιούμε ούτε τους κωδικούς microsoft κλπ αν μας ζητηθούν. Απλώς επιλέγουμε στην αντίστοιχη εντολή ''' ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΩΝ WINDOWS''. Αυτό βέβαια το αναφέρομε σε περίπτωση που κάνουμε επανεγκατάσταση σε υπολογιστή που υπήρχαν πριν κάποια επώνυμα windows από 7 και πάνω!
Με αυτόν τον τρόπο, όταν φτάσει στο σημείο να ζητήσει όνομα υπολογιστή και κωδικό, απλά δίνουμε το όνομα που έχομε επιλέξει και στο σημείο που ζητά pin πατάμε επόμενη κίνηση (να προχωρήσει δηλαδή η εγκατάσταση) χωρίς να πληκτρολογηθεί κάποιος κωδικός... και αυτό ήτανε. Πλέον ο υπολογιστής με το άνοιγμα θα μπαίνει στα windows χωρίς άλλη μεσολάβηση από εμάς. Όσον αφορά τον κωδικό εγκατάστασης, αυτός ενημερώνεται αυτόματα μέσω της microsoft, όταν πια συνδεθούμε στο δίκτυο....

Σημείωση: Όταν κάνουμε αρχική εγκατάσταση των windows, κάποια στιγμή, αφού γίνουν όλες οι βασικές κινήσεις από την εφαρμογή, γίνεται η Πρώτη Επανεκκίνηση! Εδώ είναι καλό να βγάλουμε το στικάκι των windows από τον υπολογιστή, διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ξανά αρχίσει από την αρχή η εγκατάσταση με αποτέλεσμα, χάσιμο χρόνου!!!

Καλό μεσημέρι...
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
ενα Wake on Lan θελεις, κατεβαζεις την εφαρμογη στο κινητο
και ενα Add on καργκιοζιλικι στο PC και εισαι μια χαρα
free και αξιοπιστο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top