Έκθεση Εικονα και Ηχος 2023

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.705
Reaction score
28.045
Το ξέρω, το έχω κάνει στο παρελθόν., δεν αλλάζει τίποτα.
Και εγώ. Αν ξεκινήσεις από νωρίς, και δεν περιμένεις να κλείσεις το μαγαζί για να ξεκινήσεις να κουβαλάς, αλλάζει.
Εν τω μεταξύ, όλη την γκρίνια την βγάζουν εκείνοι που δεν πήγαν στην έκθεση
Λογικό. Για να πάνε έπρεπε να είναι αλλιώς.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.173
Reaction score
19.059
Το ότι ο κόσμος (επισκέπτες) κάθονται και συζητούν τα οικονομικά, οργανωτικά (όσο αφορά την επόμενη ημέρα) κλπ ''επαγγελματικά''αντί να περιμένουν να γίνει κάτι από όποιους τες πα το οργανώνουν (κι αν έχουν όρεξη - τους γυαλίσει να πάν' αν όχι για σουβλάκια πλατεία.. :cry:) εμένα με ξεπερνά.. :idk:
Επίσης όταν γίνεται κάτι και δεν σ' αρέσ' δεν πας ξανά και τέλος, θα το πάρουν το μήνυμα.. ;)
Δεν χρειάζεται ανάλυση..
 

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
μήπως θυμάται κανείς παλιά στο τέξας που στην μοναδική έκθεση της εποχής, σε μεγάλο ξενοδοχείο είχαν έρθει τότε τα MBL ;
Το θυμάμαι. Πρέπει να έχω και φωτογραφίες.
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.905
Reaction score
77.520
το ότι σε κάθε νήμα εκθέσεων έχουμε τα ίδια παράπονα-παρατηρήσεις από μέλη ....θα πρεπε να προβληματίσει κάποια στιγμή τους διοργανωτές....
το εισιτήριο δεν αποτελεί πρόβλημα για κανέναν...ούτε και δικαιολογία

οι εποχές έχουν αλλάξει....δεν μιλάμε για εκθέσεις με πλακάκια και είδη υγιεινής....
 

Μηνύματα
265
Reaction score
311
Μερικοί ζητάτε καλύτερα δωμάτια, καλύτερο ξενοδοχείο κλπ. Πρέπει όμως να καταλάβετε ότι όλα είναι ανταποδοτικά. Αν οι έμποροι δεν έχουν έσοδα δεν πρόκειται ποτέ να ανέβει το επίπεδο των εκθέσεων. Το αντίθετο, θα πέφτει. Το streaming, οι desktop καταστάσεις, οι αγορές από το εξωτερικό κλπ δεν δίνουν έσοδα όπως γινόταν στο παρελθον. Όλα καλά τα παραπάνω αλλά περιορίζουν την εγχώρια audio video αγορά. Και οι τιμές θα ανεβαίνουν λόγω μειωμένης κίνησης.

Στα της έκθεσης..
Κατ' εμέ ήταν καλύτερη από την προηγούμενη στον τομέα της απόδοσης των συστημάτων. Μου άρεσαν περισσότερα συστήματα και αυτά ανήκαν σε διαφορετικές κατηγορίες τιμών.
Ας εδειχναν πραγματα με υψηλο value for money και χαμηλες τιμες, οχι 3 χιλιαρικα μινιμουμ το κομματι αμα θελουν εσοδα
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
2.474
Ας εδειχναν πραγματα με υψηλο value for money και χαμηλες τιμες, οχι 3 χιλιαρικα μινιμουμ το κομματι αμα θελουν εσοδα
Υπήρχαν πάρα πολλά, τα λεγόμενα consumer.
 

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
για σκεφτείτε τι πιθανότητες έχουμε να δούμε κάτι αντιστοίχως σπάνιο στη σημερινή κατάντια;
ποιος θα μπει στα έξοδα να φέρει κάτι που δεν θα πουληθεί και θα το δούν ελάχιστοι (λόγω προσέλευσης) και μόνο τοπικοί (σε μια παραδοσιακά πολύ μικρή αγορά) ;
Υπάρχουν αντιπρόσωποι και εισαγωγείς οι οποίοι τολμούν και φέρνουν στο φετινό BLACKBOX μοναδικά μηχανήματα. Αναφέρω ενδεικτικά τα:

NAIM STATEMENT, αξίας περίπου 300.000 Ευρώ
Musical Fidelity NU-VISTA PRE +PAS αξίας 50.000 Ευρώ

και αδικώ πολλούς άλλους εκθέτες οι οποίοι θα παρουσιάσουν setup πολλών χιλιάδων ευρώ και τα οποία θα ανακοινωθούν στο thread για το blackbox.

Αυτά όμως δεν γίνονται τελευταία στιγμή, υπάρχει σχεδιασμός από την διοργάνωση και τους αντιπροσώπους πολλούς μήνες πριν. Γίνονται προσπάθειες να δείτε σπάνια μηχανήματα στην αγορά μας, ωραία setup και να έρθετε να περάσετε στο σύνολο καλά σε ένα αξιοπρεπές - για τα δικά μου μάτια τουλάχιστον - περιβάλλον.
 


Μηνύματα
12.570
Reaction score
14.700
Ας εδειχναν πραγματα με υψηλο value for money και χαμηλες τιμες, οχι 3 χιλιαρικα μινιμουμ το κομματι αμα θελουν εσοδα
Μπορεί τελικά να θεωρούν ότι αυτό είναι το μινιμούμ που εξασφαλίζει ένα πολυ ικανοποιητικό αποτέλεσμα και σίγουρο

.... θα απαντούσε και στο ερωτημα που έθεσε ο Κόγιας και είναι το "κσοτος του αθλήματος" εμπνεόμενος απο την συζήτηση αυτή εδώ. :)
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.705
Reaction score
28.045
Σε βρίσκω λαλίστατο, αλλά από εκθέσεις όπως και ο ίδιος λες ....

View attachment 309748
Ναι, και; Τι προσπαθείς να μας πείς εδώ; Όχι δεν πήγαινα γιατί δεν είχε κάτι να με τραβήξει να κάνω πάνω από 100χλμ συν τα έξοδα και το χρόνο. Πέρσι μετά από χρόνια πήγα στο Black Box επειδή ήταν νέα προσπάθεια σε χώρο που μου αρέσει, και είχε την PSA που εγώ πάω και μόνο για αυτό. Μετά λέω δε γ... ας πάω και στη άλλη. Τι το ήθελα, τραγωδία. Ακριβώς την ίδια άποψη και η σύζυγος. Την ίδια ακριβώς άποψη έχουν και άλλοι που ξέρω.

Γενικότερα οι εκθέσεις στο σύνολο τους η κάθε μία δεν έχουν πράγματα που με ενδιαφέρουν. Τις ξεπετάω σε μισή ώρα. Δεν με ενδιαφέρουν οι λάμπες, τα πικάπ, τα καλώδια, τα ηχεία με εμφάνιση του 1950, και οτιδήποτε δεν θα μπει στο σπίτι ή δεν το πληρώνω. Είτε γιατί δεν θέλω είτε γιατί δεν έχω.

Τι να δω; Τα παραπάνω; Επιτρέπεται στην Ελλάδα των 1050€ μέσο μισθό να μην έχει ολοκληρωμένα στημένα συστήματα, ακόμα και immersive, από Sonos, Sony, JBL, κ.α; Επιτρέπεται να μην εχει Epson, Optoma, Benq, ViewSonic και να έχει Sony των χιλιάδων Εuro; Και Πολλά Μπράβο στην SONY δεν τίθεται θέμα. Επιτρέπεται να μην έχει λύσεις, δικάναλες και ποκυκάναλες, των 2000€-3000€;

Τα συστήματα βιτρίνας είναι παντελώς αδιάφορα. Αυτός που έχει τα λεφτά θα πάει στο μαγαζί και θα ακούσει. Αν πληρώσει και κάτι παραπάνω θα του τα φέρουν και στο σπίτι να τα ακούσει. Δεν με ενδιαφέρει να δω ή να ακούσω συστήματα δεκάδων χιλιάδων €. Να τα αγγίξω που γράφτηκε παραπάνω. Αν είναι δυνατόν, να έχω όνειρο ή απωθημένο να αγγίξω ένα μηχάνημα. Δεν έχω λόγια πραγματικά.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.173
Reaction score
19.059
Για να μην με ψάχνει κάποιος και ταλαιπωρείται το γράφω κι εδώ..
Δεν πηγαίνω σε εκθέσεις, δεν θέλω να φορτώνω τον εαυτόμ' με περιττές παύλες..
Άσε που αν πάω θα ζητάω επίμονα να παίξουν καμμιά ''βρωμιά'' και θα γίνουμε πτ@ν' :tongue:
Αν θέλω κάτι, το ψάχνω αλλιώς.
Άλλωστε αυτό που θ' ακούσω εκεί κι αν τελικά ψωνίσω.. στο σπίτιμ' θα παίξει χειρότερα, καλύτερα ή διαφορετικά, ποτέ το ίδιο.. :biggrin:

Αφού ξεκαθαρίστηκε αυτό.. 8-)

Να πω πως δικαιολογώ τον Alex και όσους σκέφτονται έτσι..
Αν φέρνεις μασίνια για το Jet Set ώστε να τονώσεις ή να φέρεις σε απόσταση αναπνοής άπιαστα όνειρα για κάποιους - χειροπιαστές παύλες για άλλους, γενικά γκλαμουριές, κάντο σωστά βρε παιδίμ'.
Κάντο γιορτή - show, σε γκλάμουρ χώρο να πουλήσεις το όνειρο και τη λάμψη.. ;)


Απ' την άλλη η όλη διαδικασία είναι μια ταλαιπώρια γενικώς για τους πολλούς.. :p
336109609_1658296191253988_323627128832493522_n.jpgτρσδφψηξ.jpg
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Υπάρχουν αντιπρόσωποι και εισαγωγείς οι οποίοι τολμούν και φέρνουν στο φετινό BLACKBOX μοναδικά μηχανήματα. Αναφέρω ενδεικτικά τα:

NAIM STATEMENT, αξίας περίπου 300.000 Ευρώ
Musical Fidelity NU-VISTA PRE +PAS αξίας 50.000 Ευρώ

και αδικώ πολλούς άλλους εκθέτες οι οποίοι θα παρουσιάσουν setup πολλών χιλιάδων ευρώ και τα οποία θα ανακοινωθούν στο thread για το blackbox.

Αυτά όμως δεν γίνονται τελευταία στιγμή, υπάρχει σχεδιασμός από την διοργάνωση και τους αντιπροσώπους πολλούς μήνες πριν. Γίνονται προσπάθειες να δείτε σπάνια μηχανήματα στην αγορά μας, ωραία setup και να έρθετε να περάσετε στο σύνολο καλά σε ένα αξιοπρεπές - για τα δικά μου μάτια τουλάχιστον - περιβάλλον.
Nu-Vista δεύτερος γύρος - για να μη χαλάει και το ΄΄γούρι΄΄ του πειράγματος.

Θυμάμαι όταν πρωτοκυκλοφόρησε η αυθεντική σειρά ενισχυτικών στο γύρισμα της χιλιετίας η εταιρεία δήλωνε πως είχε εξασφαλίσει το παγκόσμιο new-old stock σε nuvistor λυχνίες κι επειδή δεν βρίσκονταν άλλες θα κατασκεύαζε τα τότε σχεδιαζόμενα μοντέλα προ, τελικών και του ολοκληρωμένου σε περιορισμένη παραγωγή λογαριάζοντας να κρατήσει και δύο σετ ανταλλακτικών λυχνιών για καθένα τεμάχιο ενισχυτικού που θα παραγόταν.

Αναρωτιέμαι λοιπόν άμα για την τωρινή παραγόμενη σειρά ενισχυτικών βρέθηκαν πρόσθετα σετ nuvistor λυχνιών που δεν είχαν προηγουμένως εξασφαλιστεί ή ο ιθύνων της Project ΄΄έβαλε χέρι΄΄ στα φυλασσόμενα από τα παλιά... Καθότι άμα συμβαίνει το δεύτερο, τότε σε ενδεχόμενη ανάγκη αντικατάστασης των nuvistor από παλαιότερα και νέα μοντέλα εύχομαι οι κάτοχοι να μη χρειαστεί κάποια στιγμή στο αδιόρατο μέλλον να έλεγαν... Hasta La Vista στα Nuvista τους. :sneaky:

Να μην παραλείψω και το δεύτερο σκέλος... Χρήσιμο να διευκρινιστεί άμα τo Naim Statement θα είναι σε κανονική επίδειξη οδηγώντας ηχεία από setup ή θα παρουσιαστεί όπως στο Μόναχο το 2015 με το διαχωριστικό για ουρές σε ταμεία κατά την παρακάτω φωτό :
1698318971052.png
 
Last edited:

Μηνύματα
1.339
Reaction score
661
Αν έχει κρατήσει η M.F. από τότε nuvistor και χρειαστείς ένα ζευγάρι σήμερα, σε έναν ενισχυτή 25ετίας πόσο θα σου κοστολογήσει το ζευγάρι?
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Ωραία μηχανάκια τα πρώτα Nuvista, είχα τον ολοκληρωμένο. Το θυμάμαι και εγώ το παραμύθι ότι φυλάσσουν λυχνίες για μελλοντική ανάγκη των αγοραστών.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ωραία μηχανάκια τα πρώτα Nuvista, είχα τον ολοκληρωμένο. Το θυμάμαι και εγώ το παραμύθι ότι φυλάσσουν λυχνίες για μελλοντική ανάγκη των αγοραστών.
Θυμάσαι επίσης που έλεγαν πως οι nuvistor είναι ανθεκτικές μέχρι και στον Η/Μ παλμό πυρηνικής έκρηξης... Εντάξει, όλα τα υπόλοιπα κυκλώματα και συσκευές θα καίγονταν αλλά θα μας έμεναν λειτουργικές οι nuvistor, λες και θα είχε ιδιαίτερη σημασία για τον χρήστη σε περίπτωση πυρηνικής έκρηξης... :roflmao:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.381
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top