Έκθεση Hxos eikona show 2017

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Κυριοτερο για εμενα ειναι πως ελειπαν εταιρειες μεγαλες εικονας για τις οποιες προφανως δεν ηταν θεμα κοστους η αποχη τους
η πολυχαιδεμενη epson απο το σαιτ και απο ολη την ελληνικη αγορα (απαραδεκτο)
η sony η οποια με νεο αντιπροσωπο θα περιμενε κανεις πως σιγουρα θα βρισκοταν εκει
κ η LG

αρα ουτε η θεση του ξενοδοχειου ουτε τα μικρα δωματια γιατι υπηρχαν κ πολυ μεγαλα δωματια να στησει κανεις
ουτε το κοστος ευθυνεται
κατι αλλο φταιει ;)

για μενα αξιζουν συγχαρητηρια στον βιντεορυθμο γιατι περυσι κ φετος ειχε τον καλυτερο ηχο με τα πιο mainstream συστηματα
Μπραβο Μπραβο !!

αξιζουν συγχαρητηρια στον χατζησταμου γιατι ειχε τον καλυτερο ηχο και επισης στον τριτον οροφο ηταν ο μονος λογος ισως να ανεβει καπoιος να ακουσει -επιτελους- τα Kii

ομως απογοητευση

το παιδι εκει μου ειπε πως στηθηκε τελευταια στιγμη γιατι ενω ειχαν κλεισει δωματιο για τα Κιι τους ειχαν ξεχασει
κτλ κτλ
ομως και παλι....Νο way για αυτα τα χρηματα

επαιρνα τα triton seven και μαζι και τα MG .7 και μου περισσευε και ενα εξαρι χιλιαρικα

τελος ευχαριστω-ουμε ολους οσους συμμετειχαν στην εκθεση για ενα-απλα-καλο σκ φετος

:)
Πολλοι και ισως οι περισσότεροι ασχολουνται με τα ακριβα συστηματα ειτε θαβοντας τα ειτε αποθεωνοντας τα...

Μου κανει εντύπωση που λιγοι ασχολούνται και επαναλαμβάνομαι με το καλυτερο mainstream συστημα στην εκθεση

Triton seven + rega
Plus τα περσινά mg .7

Με 1800 κατάλογο αρα παει χαμηλοτερα
Δηλαδη οσο κανει το τηλεφωνο μου η το λαπτοπ μας
Παίρνεις ενα hiend ηχειο που επαιζε
κ α τ α π λ η κ τ ι κ α !

Πολλοι φιλοι πεφτουν στην παγιδα να ασχοληθούν με αυτα για τα οποια γινεται περισσότερος ντορος-κουβεντα και χανουν την ουσια κ αυτα που αξιζουν πραγματικα

Πχ
κατ εμε δεν ασχολουμαι με το kii σε αυτα τα χρηματα φυσικα
Περισσοτερα υποσχέθηκε λιγοτερα "πραγματοποίησε"
Φαίνεται κ στις πωλησεις

Δεν ασχολουμαι με τα τεραστια πανελ που υπηρχαν στην εκθεση
Μονο για να βγεις σελφι χρησίμευε

Τέλος οταν διαβαζω για τοποθέτηση ειδικα στα μικρα δωματια σε μια εκθεση ηχου σε ενα ξενοδοχειο
Μου μοιαζει σαν να διαβαζω εαν και με ποιο τροπο θα γινει να εφαρμοστεί η ιδεατη δημοκρατια στον συγχρονο κοσμο...

Δηλ αλλα λογια να αγαπιομαστε :D
 






Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.451
Reaction score
8.438
Εγώ προτίμησα να ασχοληθώ με γήινες κατασκευές. (πάντα όμως σε ηχεία δαπέδου, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους).


Έτσι μου άρεσαν τα περίπτερα της kef και του Λάιου. Της kef για το ήχο και του Λάιου για την απλότητα προς απόδοση.

Εφ όσον μου άρεσε η σειρά Q, φαντάζομαι πως θα παίζει η R. Έτσι με ενδιαφέρουν τα R500. Σκέπτομαι δηλαδή να τα αγοράσω, και να κάνω αλλαγές με τα rf 62mkII όποτε τα βαριέμαι. (Ότι και να συμβεί, ακόμη και πολλαπλάσιας αξίας ηχεία να πέσουν στα χέρια μου, τα rf δεν φεύγουν). Εκείνο το 46 +- 3 db με χαλάει λίγο. (Ύστερα από το 35 +- 3db των rf 62II δηλαδή). http://uk.kef.com/r500

Τα δε forte III απαγορευτικά σε μέγεθος κυρίως για εμένα. Όμως πιστεύω ότι για τα χρήματά τους είναι κελεπούρι. Και προς Θεού δεν μιλώ σαν κλιψάκιας, εν προκειμένω.
 




zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Οι εντυπώσεις μου από μια γρήγορη βόλτα που έκανα στα περίπτερα (όχι όλα) είναι η εξής.

Vienna Acoustics / Gryphon το σύστημα που μου άρεσε περισσότερο.

Martin Logan / Pass, σε μικρότερο χώρο πιστεύω θα έχουν και χαμηλό.

Ο "Άρχοντας του Bluetooth" Monsieur Arvanitakis (με μια μικρή βοήθεια από τον όμιλο Harman), έκλεψε την παράσταση με τις ηχομπάρες του, ειδικά αυτή με τα αποσπώμενα ασύρματα ηχεία.

Τα μικρά της ELAC αν και τσιμπημένα στην τιμή.

ΚΕF LS50, --- best VFM (δυστυχώς δεν άκουσα τα wireless).


Συγχαρητήρια σε όλους τους εκθέτες και του χρόνου με υγεία.
 

Μηνύματα
432
Reaction score
381
Καλησπέρα σε όλους,
είναι αλήθεια οτι τα mola mola -focal kanta ,με έκαναν ,απο τις σπάνιες φορές,να σκεφθώ μια πιθανή αναβάθμιση του συστήματος μου.
Απο την άλλη όμως το κόστος των 30000 euro περίπου που απαιτείται για την πρόσκτηση τους, αποτελεί απαγορευτικό παράγοντα για μένα.
Ετσι εχθές το βράδυ το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις γύρισα σπίτι,ήταν να ακούσω μουσική απο το συγκρότημα μου έχοντας νωπές ακόμα τις μνήμες απο τα ακούσματα της έκθεσης.
Αυτό που άκουσα με έκανε να νοιώσω μεγάλη χαρά και ικανοποίηση.
Με άλλα λόγια θέλω να πω ότι είναι τελείως δυσανάλογο το κόστος ως προς το όφελος για λίγο παραπάνω ποιότητα με τον τρόπο που την υπολογίζει κανείς.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Καλησπέρα σε όλους,
είναι αλήθεια οτι τα mola mola -focal kanta ,με έκαναν ,απο τις σπάνιες φορές,να σκεφθώ μια πιθανή αναβάθμιση του συστήματος μου.
Απο την άλλη όμως το κόστος των 30000 euro περίπου που απαιτείται για την πρόσκτηση τους, αποτελεί απαγορευτικό παράγοντα για μένα.
Ετσι εχθές το βράδυ το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις γύρισα σπίτι,ήταν να ακούσω μουσική απο το συγκρότημα μου έχοντας νωπές ακόμα τις μνήμες απο τα ακούσματα της έκθεσης.
Αυτό που άκουσα με έκανε να νοιώσω μεγάλη χαρά και ικανοποίηση.
Με άλλα λόγια θέλω να πω ότι είναι τελείως δυσανάλογο το κόστος ως προς το όφελος για λίγο παραπάνω ποιότητα με τον τρόπο που την υπολογίζει κανείς.
Η ποιοτητα δεν ποσοτικοποίειται :D

Κατα αλλα συμφωνω ;)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.451
Reaction score
8.438
Ακριβώς, υπάρχουν διαφορές, όμως το κόστος είναι δυσανάλογο.
Άσε που τα περισσότερα αρχεία δεν βοηθούν!
Αυτά που ακούσαμε στις δοκιμές, ασφαλώς θα είναι κορυφαία από απόψεως απόδοσης αρχεία.
Αυτό όμως δεν συμβαίνει κατά την ακρόαση στον χώρο μας. Πχ προσωπικά βρισκόμενος μόνιμα στην δεκαετία του 60 (και πριν) που να βρω υψηλή ποιότητα (εκτός ορισμένων μικρών εξαιρέσεων...).
[DOUBLEPOST=1511805197][/DOUBLEPOST]Συγχαρητήρια και από μένα για τους εκθέτες!
Σε μια Ελλάδα άφραγκη και με ανθρώπους που μισούν την επιχειρηματικότητα, είναι πραγματικά άξιοι συγχαρητηρίων που δεν καταθέτουν τα όπλα!
Και του χρόνου με Υγεία (και περισσότερη (Πραγματική), Επιχειρηματικότητα)
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.899
Καλέ, αυτοί οι pass είναι θεωρατοι! Τους είδα από κοντά και σκιαχτηκα.
Που να βαλεις και το χερι επανω οταν παιζουν!
Εκει να δεις τρομαρα!
53°C
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Πηγα και τις δυο μερες οπως παντα.Το κυριοτερο στοιχειο,που μου εκανε εντυπωση στην φετινη εκθεση,ηταν η ενεργεια του κοσμου.Ελειπε η χαρα των επισκεπτων σε σχεση με περσι.Μπορει να φταιω εγω,αλλα μου φανηκαν πιο αποντες,οτι ηταν για να ειναι...Πιο καταβεβλημενοι,απορροια οσων συμβαινουν στη χωρα μας και στις ζωες μας τα τελευταια χρονια;Νομιζω οτι το καθε περσι και καλυτερα ισχυει πρωτιστως για μας.Απο κει κι υστερα,ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους(διοργανωτες κι εκθετες)μας χαρισαν και φετος αυτην την εκθεση,γιατι και η χειροτερη εκθεση ειναι καλυτερη,απ τη χρονια που δεν εγινε καθολου.Χαρηκα για την επιστροφη του Λαιου,μου ελειψαν οι:
location sound(πολυ),ο Κοσμας,stepcom,aphrodite vision.Tα δωματια που μου αρεσαν:sonus faber-audio research,
rega-golden ear,tsakiridis-spendor,elac-cyrus,lab12 με το πρωην ηχειο του azazil1190,vienna-gryphon,klipsch forte iii-nad,echo diastasis-triangle maggelan duetto,zelaton-?τ ακουστικα meze 99 classics,ο προβολεας των 690ε.Σε γενικες γραμμες κατι καλο ειχαν ολα τα δωματια και αν ξερεις τι ψαχνεις,η εποχη τεχνολογικα,σου επιτρεπει να το βρεις.
Και του χρονου να μαστε καλα να ξαναπαμε.
Ναι ναι τα visaton που ειχα παιζανε καταπληκτικά με οτι τα συνοδευες,μακαρι να ειχα μεγαλύτερο χωρο και απο ηχεια ειχα κλεισει.
Καλα να ειναι ολοι οι διοργανωτές της εκθεσης και του χρονου διπλη η εκθεση με πιο πολλα χαμογελα και επιτελους με υγεια και χρημα για ολο τον κοσμο για να πουλανε και εμεις να αγοραζουμε και να μην τα κλαιμε μετα.
:D
 



Z

Zdimis

Guest
Δυσκολοι καιροι για πρίγκηπες .Μουνταδα,γραφικοτητα ,ιδρωτιλα σκορδιλα τσιγαριλα πολυ μπασο μπουμ σε ανεπιτρεπτες για να στησεις ηχο σταθμες χωρο .Οι ιδιοι κ οι ιδιοι χρονια τωρα ,πιο γκριζαρισμενοι με κοιλιες ελαφρα μεγαλυτερες εμφανη φθορα σε μαρκατα μπουφαν και ενδυση απο τις μερες των παχιων αγελάδων με μια σχετικη αυτιστικομαρα στην εκφραση ,παρατηρησεις του τυπου οι μεσσαιες ολα τα λεφτα κλπ γραφικοτητες ....Παρολα αυτα αυτη η παρακμη ο νερντισμος κ η γραφικοτητα με έλκυσαν και φετος αλλά δεν ειχε atc οποτε δεν ...μ'αρεσε.Περαν της πλάκας φετος διαπιστωσα τρλεσιδικα πλεον οτι μου αρεσουν ηχεια ΒΑΣΗΣ Κ ΜΟΝΟ απο 2 μετρα αποσταση καθωσ εξαφανιζονται και η μουσικη πηδαει απο μεσα αιθερια ελειψη βαθιου μπασου που φωναζει οτι βγαινει απο μια κουτα το ολο θεμα.

echo diastasis /triangle απο μενα οτι καλυτερο ακουσα σεταρισμενο για το χωρο και τα φραγκα που ζηταγε.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Δυσκολοι καιροι για πρίγκηπες .Μουνταδα,γραφικοτητα ,ιδρωτιλα σκορδιλα τσιγαριλα πολυ μπασο μπουμ σε ανεπιτρεπτες για να στησεις ηχο σταθμες χωρο .Οι ιδιοι κ οι ιδιοι χρονια τωρα ,πιο γκριζαρισμενοι με κοιλιες ελαφρα μεγαλυτερες εμφανη φθορα σε μαρκατα μπουφαν και ενδυση απο τις μερες των παχιων αγελάδων με μια σχετικη αυτιστικομαρα στην εκφραση ,παρατηρησεις του τυπου οι μεσσαιες ολα τα λεφτα κλπ γραφικοτητες ....Παρολα αυτα αυτη η παρακμη ο νερντισμος κ η γραφικοτητα με έλκυσαν και φετος αλλά δεν ειχε atc οποτε δεν ...μ'αρεσε.Περαν της πλάκας φετος διαπιστωσα τρλεσιδικα πλεον οτι μου αρεσουν ηχεια ΒΑΣΗΣ Κ ΜΟΝΟ απο 2 μετρα αποσταση καθωσ εξαφανιζονται και η μουσικη πηδαει απο μεσα αιθερια ελειψη βαθιου μπασου που φωναζει οτι βγαινει απο μια κουτα το ολο θεμα.

echo diastasis /triangle απο μενα οτι καλυτερο ακουσα σεταρισμενο για το χωρο και τα φραγκα που ζηταγε.
τι σου αρεσε δλδ απο το triangle?! δεν επαιζε ενα-δυο τονους πιο ψηλα;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.216
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top