Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Έτσι που έχει τερματίσει το πράγμα, μπορεί να φορτώνει 2 διαφορετικά προφίλ ο τρινοφ να μπουν και τα δυο πάνω με ένα switcher να τελειώνουμε μια κι οξω δηλαδή; :D
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
O άνθρωπος έχει στήσει ένα απίστευτο χώρο - σύστημα και αντί να κάτσει να το ευχαριστηθεί και να το ξεσκίσει στις ακροάσεις και ταινίες κάνει test κοπώσεως μετά stress test σπονδύλων μετακινόντας υποβαθύφωνες μονάδες και για να συμπλληρώσει το πακέτο κυνηγά την τέλεια καμπύλη απόκρισης.

Το αποτέλεσμα αυτών των ενεργειών έχει βαριές ψυχολογικές επιπτώσεις στα λοιπά μέλη του site όπου ένα ποσοστό δε νογάει τί προσπαθεί να πράξει ο άρχων του νήματος αυτού ενώ ένα ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό έχει πλέον ποικίλες κρίσεις πανικού στην ιδέα ότι δε μπορούν να στήσουν κάτι ανάλογο.

Ε, λοιπόν κύριε καλά κάνετε και μας τις βρέχετε αλλά έλεος υπάρχουν και όρια!

Βαλτά μπροστά να δουλεύουν λέμε μια χαρά είσαι.
Μουσική παρακαλώ...
και αν είμαι αγενής χώστε αβέρτα
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.676
Έχεις δίκιο αασημένιε, απόλυτο δίκιο κιόλας, και ομολογουμένως δεν είχα κανένα καημό να αλλάξω σαμπ, ούτε ήταν στο πρόγραμμα, αλλά δεδομένων των περιστάσεων, εφόσον προέκυψε κι έφυγαν τα 2 επικ και αντικαθίστανται από 1 τζενελεκ, δυστυχώς χρειάζεται και πάλι να γίνει εκ νέου ρύθμιση και καλιμπραρισμα του συστήματος, ευτυχώς κιόλας που συνέπεσε με την αλλαγή φιρμγουερ, που ομοίως χρειαζότανε εκ νέου ισοστάθμιση, άρα μ'ενα ζμπάρο δγιό τρυγόνια, και σκάσε και κουβάλα κακομοίρη μου, που μου ήθελες αλλαγή σαμπ.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν θα πάει μακριά η βαλίτσα, μόλις έρθει το νέο σαμπάκι στο χώρο, σε μια ωρίτσα το πολύ, θα έχει βγει το μικρόφωνο από τον τρινοβ, κι επιστροφή στις χαλαρωτικές ακροάσεις! :drinks:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.676
Να δω τώρα ποίο σαμπ θα κατεβαίνει χαμηλά
Εξαρτάται τι εννοείς"χαμηλά". ;)

Δεν έχω κανένα σαμπ για πραγματικούς υπόηχους, στα 10 χερτζ πχ.

Όμως και τα τζενελεκ και τα Νιούμαν, κατεβαίνουν εντελώς φλατ μέχρι τους 19 κύκλους, ίσως 18.
Μέχρι κει, στο +-1 ντεσιμπέλ είναι και τα 4.
Αυτά... :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.676
Να μια καλή μέτρηση Κλάιν Μάιν σαμπ...
Χωρίς κανένα απολύτως equalisation, μπορείς να πεις πως παίζει φλατ...

IMG_20190924_214618.jpg


Νομίζω ότι παίζει να ακούσω και μουσική σε κάνα μισάωρο...
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Παροτι οπαδος του δικαναλου ηχου για πολλους και διαφορους λογους και εντελως αγουρος στον πολυκαναλο ηχο οφειλω να δωσω τα ευσημα στον Κωστα για την προσπαθεια που κανει στην κατακτηση του "απολυτου" στην αναπαραγωγή του ηχου σημερα. Ανθρωποι σαν τον Κωστα, τον Dimifoot , τον Buthia και 3-4 αλλους συγνωμη εάν ξεχναω τα ονόματα , με τις γνωσεις τους, με την συμμετοχη τους στις συζητήσεις και με δικο τους κοπο και εξοδα μεταφερουν σε εμας αβιαστα γνωσεις και εμπειριες που οι ιδιοι απεκτησαν με κοπο και εξοδα. Δεν εχει καμμια σημασια εάν καποιος ακολουθησει τον ιδιο δρομο η ακομα και διαφωνει καθετα η ακομα και εάν ενοχλείται από τον ενθουσιασμο τους και την επιμονη τους.. Σημασια εχει ότι μαθαίνουμε πολλα πραγματα και τιποτε απο αυτά δεν παει χαμενο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.676
Το δεύτερο 870 τοποθετήθηκε στη νέα θέση, κι έβγαλε μια απόκριση εντελώς απελπισία:

(Το ηχείο παίζει με όλα τα ρυθμιστικά στο 0, χωρίς κανένα equalisation)

IMG_20190924_224042.jpg



Σε αυτή την κλίμακα δε φαίνεται τίποτα..
Αισχος.

Ας το πάμε όλο το γράφημα στα 10 ντεσιμπέλ εύρος, να δούμε καμία καμπύλη ρε φίλε...

IMG_20190924_224050.jpg


Τι λε ρε φίλε, θα το πάω στα 5 ντεσιμπέλ όλο το γράφημα, θέλω καμπύλες...

IMG_20190924_224101.jpg


Χαλασμένο ηχείο σε χαλασμένη θέση..

Νενικήκαμεν (το χώρο, το μπάσο, κλπ)

:drinks: :drinks: :drinks:


ΥΓ. Αυτά τα σαμπ έχουν ολική αρμονική παραμόρφωση κάτω από 3%.. Δικαίως δεν είναι φτηνά τα Neumann και τα Genelec, και δικαίως έχουν τη φήμη που έχουν... Με λίγη προσπάθεια στην τοποθέτηση, δε χρειάζονται κατά βάση καμία ισοστάθμιση... Αυτές οι αποκλίσεις δεν είναι ακουστές με τίποτα.

:hi: :hi::hi::hi:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.676
Θα σέβεστε δύναμη :lol: :lol: :lol: , το ανέβασα μόνος μου εκεί πάνω, και μόνος μου το κατέβασα και το ξανανέβασα σε άλλα σημεία του χώρου, μέχρι να βρω τη βέλτιστη απόκριση:

IMG_20190924_213600.jpg


Δεν είχε ομαλή απόκριση έτσι.

Οι βέλτιστες θέσεις ήταν με μικρή ανύψωση, και προς τα έσω των back surround, και πάνω στον κύκλο ακρόασης, νοητά στις 130 μοίρες, έτσι:

IMG-2ce7338d31d6ed2bf7240d38aca6a79b-V.jpg


Οπότε βλέποντας το σχεδιάγραμμα τοποθέτησης των δορυφόρων:

IMG_20190918_044843.jpg


Αριστερά, τα σαμπ βρίσκονται το ένα στις 40 μοίρες (τζενελεκ) και το άλλο στις 130 μοιρες (Νιούμαν), 90 μοίρες διαφοράς μεταξύ τους, και φυσικά τα απέναντι δύο όμοια σαμπ, τοποθετούνται στις αντίστοιχες μοίρες, στα δεξιά, -40 και -130.

Στις 4 "άκρες" της θέσης ακρόασης, για λόγους ομοιόμορφης διασποράς στο χώρο.

Είναι αυτά που λέμε τόσο καιρό, 4 σαμπ στις 4 άκρες του χώρου ακρόασης, είστε στις γωνίες είτε στη μεσότητα των τοίχων. Τίποτα νέο..

Μένει η γνωστή "επιβεβαίωση" με ακροάσεις, λίγο να φτιάξω τα καλωδια..
:headbang:
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.676
Εγώ τέντωσα στα 47 κιλά του 870.. :lol: :lol:

Κλαρκ είναι ο ζαπαντης, που σήκωσε μόνος του το τζενελεκ και το έβαλε μέσα στο αυτοκίνητο χωρίς γρατσουνιές, και το έβγαλε μετά! :o

Μόνος του, 80 κιλά θηρίο. :hi:

Δεν υπάρχει... Μη φας μπάτσα απ' τον ζαπ, σα φτιαριά είναι, θα ξεκολλήσει το κεφάλι σου από το λαιμό. :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Εγώ τέντωσα στα 47 κιλά του 870.. :lol: :lol:

Κλαρκ είναι ο ζαπαντης, που σήκωσε μόνος του το τζενελεκ και το έβαλε μέσα στο αυτοκίνητο χωρίς γρατσουνιές, και το έβγαλε μετά! :o

Μόνος του, 80 κιλά θηρίο. :hi:

Δεν υπάρχει... Μη φας μπάτσα απ' τον ζαπ, σα φτιαριά είναι, θα ξεκολλήσει το κεφάλι σου από το λαιμό. :gotcha:
Χεχε, στα δικα μου να δω τι θα κανει! :dance:
Θα τον τραβαω φωτογραφιες. Για το αρχειο!:gotcha:

(Θα τον ξεμπαναρει κανεις;;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.676
Συμπληρώθηκε το καρέ:

IMG_20190927_114749.jpg


Έλαβε θέση, περιμένει να μετρηθεί.
Σβκ γεμάτο...

Τελικές θέσεις:

Δίπλα στο δεξί:

IMG_20190927_122344.jpg



Και δίπλα στο αριστερό:

IMG_20190927_122324.jpg


Συνεχίζεται δουλειά με τα καλώδια. Θα γίνει προσπάθεια να κρυφτούν όσο το δυνατόν περισσότερο.. ;)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.676
Η αλήθεια είναι ότι για νορμάλ, έως "τσουπωμένες" στάθμες σε αυτό το δωμάτιο, αρκεί εκεί μέσα ένα μόνο του 870.

Φυσικά, υπεραρκει ένα μόνο του 7071.

Απλώς το σύνολο 2 τεμαχίων 870 και 2 τεμαχίων 7071, μπορεί να δώσει τόσο υψηλές στάθμες, που πρακτικά θα έχει πάντα μηδενική συμπίεση και πολύ χαμηλές παραμορφώσεις, ενώ ταυτόχρονα, η διασπορά στο χώρο θα βοηθήσει στην ομοιογένεια απόκρισης χαμηλού σε κάθε σημείο του χώρου ακρόασης, διότι άμα ήταν μόνο για τη μια θέση ακρόασης, όπως είδατε από τις μετρήσεις, αυτό ήδη έχει πραγματοποιηθεί, λόγω της δουλειάς που έχει φάει αυτός ο χώρος και λόγω των πειραματισμών μου σε διαφορετικές θέσεις μέχρι να μετρήσω τις ελάχιστες δυνατές διακυμάνσεις απόκρισης.

Φυσικά, οι ελάχιστες δυνατές διακυμάνσεις απόκρισης δεν έχουν νόημα στην 4-αδα, διότι αυτο-εξισσοροπουνται τα πολλαπλά σαμπ σε ένα χώρο, και όλα μαζί παίζουν ισορροπημένα, ασχέτως αν το καθένα ξεχωριστά παίζει όπου να'ναι. Αυτή είναι η θεωρία, και οι θεωρίες αυτές έχουν αποδειχθεί...


ΥΓ. Βγήκαν τα μαγκνεπαν από το δωμάτιο.... Τέλος εποχής. :hi:
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top