Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Παντως το παρακατω κομματι πως θα παιζει από 11 καναλια? Δεν θα μπερδευτουν μεταξυ τους τα ηχεια εκει που ξεκινουν τα γρηγορα? :o

 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Εντάξει το άκουσα.
Κακοήθεια.
Εντελώς.
Πόνεσε η καρδιά μου....

Το δεύτερο κομμάτι του δίσκου (REMNANT) που λέγεται "KOLD MIRAGE" είναι ακόμα χειρότερο. Όλα είναι άθλια.

Πολύ προσοχή παιδιά, θα πάρετε κάνα γουφερ στο χέρι.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Σε πολυκάναλο απμίξ πρέπει να παίζει απίστευτα...
Προφανώς δεν κατάφερα να ακούσω όλα τα κομμάτια, μόνο το 2ο και το 3ο (το δικό σου) τα άκουσα ολόκληρα, μετά με έπιασε στεναχώρια...

Πήγα τη στάθμη στο -34 κι ακόμα κουνιόταν η πολυθρόνα, δεν αντέχεται τόση ποσότητα υποήχων, είναι παραλογισμός....

Έκανα κάποιες αλλαγές στην απόκριση, τονίζοντας κατά 6 ντεσιμπέλ το φάσμα των υποήχων (το οποίο ως τώρα το είχα στα -15) αφού ανακάλυψα πως τα Νιούμαν δεν έχουν ενσωματωμένο φίλτρο υποήχων, και μέτρησα (με τόνους) στους 8 κύκλους -7dB σε σχέση με τους 20-30 κύκλους, και κουνάει υπερβολικά άσχημα αν έχει κει κάτω περιεχόμενο. Δύσκολα τα πράγματα...

Δεν ξέρω πως διάλο τα βγάζουν τα σαμπ, και με τόνους ένα ένα χερτζ μετράω υψηλές στάθμες μέχρι τα 6 χερτζ, χωρίς φυσικά να ακούω τίποτα, απλώς κουνιέται το σύμπαν...
 
Last edited:


Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Προφανώς δεν κατάφερα να ακούσω όλα τα κομμάτια, μόνο το 2ο και το 3ο (το δικό σου) τα άκουσα ολόκληρα, μετά με έπιασε στεναχώρια...

Πήγα τη στάθμη στο -34 κι ακόμα κουνιόταν η πολυθρόνα, δεν αντέχεται τόση ποσότητα υποήχων, είναι παραλογισμός....

Έκανα κάποιες αλλαγές στην απόκριση, τονίζοντας κατά 6 ντεσιμπέλ το φάσμα των υποήχων (το οποίο ως τώρα το είχα στα -15) αφού ανακάλυψα πως τα Νιούμαν δεν έχουν ενσωματωμένο φίλτρο υποήχων, και μέτρησα (με τόνους) στους 8 κύκλους -7dB σε σχέση με τους 20-30 κύκλους, και κουνάει υπερβολικά άσχημα αν έχει κει κάτω περιεχόμενο. Δύσκολα τα πράγματα...

Δεν ξέρω πως διάλο τα βγάζουν τα σαμπ, και με τόνους ένα ένα χερτζ μετράω υψηλές στάθμες μέχρι τα 6 χερτζ, χωρίς φυσικά να ακούω τίποτα, απλώς κουνιέται το σύμπαν...
Μας έχεις πωρώσει άσχημα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Είναι βέβαια ανακριβείς οι μετρήσεις που έκανα, καθότι με το κινητό και μόνο για πολύ λίγο, αλλά δείχνει ίδια στάθμη σε κάθε τόνο, παίζοντας ένα ένα τόνο, ένα ένα χερτζ, μέχρι πολύ κάτω, ενώ δε το ακούω καθόλου σε τέτοια επίπεδα στάθμης.

Screenshot_20200327_125732_com.viber.voip.jpg


Εδώ κάθε βουναλακι είναι η στάθμη ενός τόνου. Στα ~60 ντεσιμπέλ που έπαιζα τόνους, δε τα άκουγα καθόλου, αλλά η στάθμη στο κινητό μια χαρά ανέβαινε, και πειράζοντας το βολιουμ είχε εμφανή διαφοροποίηση στη στάθμη...

Βεβαίως τα γουφερ στα Νιούμαν κυρίως, έκαναν σοβαρές διαδρομές και πλησιάζοντάς τα, άκουγα τον αέρα από τις τρύπες που μπας ριφλεξ, που κυριολεκτικά φυσάει πολύ...

Σε κάποιους τόνους που συντόνιζαν πράματα, άκουγα τα πράγματα αυτά που συντόνιζαν. Επίσης διαμαρτύρονταν η γυναίκα 2 ορόφους πιο πάνω...

Δεν ξέρω, αλλά αρχίζει να είναι δυσάρεστο το χαμηλό σε κάποια τέτοια κομμάτια ηλεκτρονικής μουσικής που είναι πολύ φορτωμένα..

Ίσως να το ξανακατεβάσω πιο χαμηλά στους υπόηχους, αρχίζει να με τρομοκρατεί το πράμα... Αρχίζει να μου είναι δυσάρεστο.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Αφού την ταργκετ κερβ την εχεις μετατρέψει απο Χάρμαν σε βαρύ χαρμάνι, πάνω απο +6db είσαι στο σαμπ ρε μπασοκέφαλε, θα πεθάνουν τα ψάρια και ίσως και η γάτα, του σκύλου του εχει φύγει η κάτω γνάθος μπροστά
:lolsign:

Να άκου αυτό του Hans Zimmer, να δούμε αν θα κουνήσει μέχρι εδώ.

89ABE80B-8859-4876-8AFB-1AC18C20ADA8.jpeg



 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Έχω ένα σωρό ηχογραφησεις με ακουστικό μπάσο που νότα νότα παίζει από ψηλά μέχρι πολύ χαμηλά, και στη θέση ακρόασης ακούω όλες τις νότες ακριβώς στην ίδια στάθμη, δεν μπορώ να διακρίνω κάποια τόνωση ή υποβάθμιση σε κανένα σημείο, σε όλο το φάσμα του οργάνου, μου ακούγεται εντελώς ισορροπημένο, εντελώς ουδέτερο.

Οι 90 στις 100 ηχογραφησεις μου ακούγονται πραγματικά ισορροπημένα, δεν διακρίνω τόνωση πουθενά.

Υπάρχει όμως κι ένα ποσοστό 5% που έχουν ρίξει πολύ μπάσο και βαράει πολύ αταίριαστα με το υπόλοιπο φάσμα, είτε πρόκειται απλώς για μια μπότα είτε για κάτι άλλο που φαίνεται αταίριαστα σε υψηλή στάθμη στις χαμηλές.

Επίσης υπάρχει ένα ποσοστό 5% ηχογραφήσεων που έχουν πολύ λίγο μπάσο, πραγματικά έχουν κενό εκεί κάτω.

Στην ηλεκτρονική μουσική, το πράγμα είναι αλλιώς. Η πλειοψηφία έχει ρημαδιασμένα πολύ μπάσο μέχρι υπόηχους. Μου θυμίζει το venom στον κινηματογράφο, που έχει μπάσο να φάνε κι οι αρκούδες, τονισμένο μέχρι αηδιας... ενώ οι περισσότερες ταινίες είναι πραγματικά πολύ ισορροπημένες στο φάσμα.

Πρόσφατα είδα για μια ακόμα φορά εκείνη την ταινία με τον Τομ Κρουζ που κάνει λουπ στο χρόνο όποτε τον σκοτώνουν αυτά τα διαστημικά τέρατα με τα πλοκάμια, και στην αρχή εκεί που παίζει τηλεόραση έγινε το έλα να δεις, μιλάμε για εντελώς παραλογισμό..
Την είχα ξαναδεί πολλές φορές την ταινία, δε θυμάμαι κανένα τέτοιο πανηγύρι, τώρα ήταν πραγματικά δυσάρεστο εκεί, δεν είναι λογικά πράγματα αυτά στις ηχογραφησεις...

Τες πα. Θα δείξει.

Εγώ πλέον έχω στο ταργκετ κερβ το φάσμα από 20 κύκλους και κάτω στα +6 ντεσιμπέλ, ενώ πριν το είχα στα -15, δηλαδή του έδωσα μια διαφορά 21 ντεσιμπέλ στο κεφάλι. Ε, βαράει στο κούτελο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Έχω ένα σωρό ηχογραφησεις με ακουστικό μπάσο που νότα νότα παίζει από ψηλά μέχρι πολύ χαμηλά, και στη θέση ακρόασης ακούω όλες τις νότες ακριβώς στην ίδια στάθμη, δεν μπορώ να διακρίνω κάποια τόνωση ή υποβάθμιση σε κανένα σημείο, σε όλο το φάσμα του οργάνου, μου ακούγεται εντελώς ισορροπημένο, εντελώς ουδέτερο.
Το προβλημα δεν ειναι τόνωση μιας συχνότητας του μπάσου σχετικά με τις υπόλοιπες του μπάσου., εκεί είμαστε καλά.

Όλο το μπασο εχει φύγει πάνω πολύ, σχετικά με το upper bass και τα μεσαία.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.912
Αλήθεια αφού δοκιμάζετε μουσικές με θέμα διαστημικό οι Tangerine Dream πως θα ακούγονταν σε πολυκάναλο σύστημα όπως του costasEAR;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Για αυτό χρειαζόμαστε 2-3 presets.

Μέχρι να βγει δυναμική, real-time ισοστάθμιση. Κάτι σαν αυτό που έχουν τα ζεπελιν, σόνος, κλπ. Όπου ότι και να ακούσεις, από like a virgin μέχρι ηλεκτρονική, έχει την ίδια στάθμη μπάσου.

Να, και μένα με κούνησαν αυτά τα δύο χτες:

 



n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.520
Ουφ πάει κι αυτό. Δεύτερη ανάγνωση έλαβε τέλος.

Σημειωτέον πως έκανα τις εξής στάσεις:

- μια στάση στα διόδια (περί τη σελίς 40) εκεί που άρχισε να παίζει δηλαδή, για να βάλω μια γρήγορη σκούπα (η καλή νοικοκυρά, είναι δούλα και κυρά) καθότι στα μετόπισθεν έπαιζε γενική καθαριότης
- μια στάση στο Λεβέντη (σελίς 70κάτι) για τη Beth Hart που πολύ αγαπώ
- στη σελίδα 82 τα είπαμε με ένα γερμανό τουρίστα (μα πέδιλα με κάλτσα?)
- στη σελίδα 95 έκανα διάλλειμμα για τοστάκι/αυγουλάκια βραστά σφιχτά/μπανανίτσα, κέρασμα από το +1 που με προσέχει μη τυχόν και χάσω κανένα κιλό και γίνω πάλι στυλάκι
- μετά γκάζωσα με γεμάτο στομαχ εεε ρεζερβουάρ και το πήγα σερί, παρέα με κάτι μαυρούληδες που μάζεψα καθ'οδόν και μου τραγουδούσαν a cappella στη διαδρομή.

Η διαδρομή έχει μεγαλύτερη αξία από τον προορισμό. Καλά πέρασα, μοίρασα τα like μου ένθεν κι ένθεν, εύχομαι κι εις ανώτερα!

ΥΓ: από όλα αυτά που καταγράφονται στο παρόν νήμα, επί του παρόντος μπορώ να φτιάξω...

... την αυτοσχέδια κατασκευή για το laser αλφάδι. Πολύ με άρεσε! :biggrin:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.192
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top