Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Δε ξέρω, δε πρόσεξα αν είναι 5.1 ή 7.1, πάντα παίζει με Auro 3D upmixing, οπότε όλα τα ακούω από 11 δορυφόρους, δεν ασχολούμαι πλέον με τέτοιες λεπτομέρειες, βαρέθηκα....

Ωστόσο πιθανώς να έκανα λάθος για το συγκεκριμένο, διότι έβαλα το SACD και νομίζω (υπό την έλλειψη ύπαρξης ακουστικής μνήμης) πως βαράει εξίσου άγρια η μποτιά, ιδίως στο τελευταίο κομμάτι του δίσκου, ακόμα και 10 ντεσιμπέλ κάτω από τη στάθμη αναφοράς το νιώθω το χτύπημα στο στομάχι..

Δε ξέρω, βαριέμαι να κάνω επί τούτου σύγκριση...

Από τότε που αύξησα τη στάθμη κάτω από 20 κύκλους, όλο και πιο πολλά είναι αυτά που μου κάνουν εντύπωση πόσο άγρια χτυπάνε...
Στο συγκεκριμένο δίσκο πάντως, όπου το μαστερινγκ δε το λες με τίποτα "φορτωμένο" στα μπάσα, η μποτιά είναι πολύ κοφτή, ακαριαίο ατακ πλήρους χαμηλού, μηδέν ουρά, στα γούστα μου.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
δεν είναι φορτωμένο.ουτε το δικαναλο είναι φορτωμένο αλλα είναι περισσότερο. και πεντακάθαρο και στα δυο.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ποσα αλμουμ με την ουγια να γραφει high definition audio εχετε?
Γιατι με το σταγονομετρο τα βρισκουμε. Προς το παρων τρια:

David Sanborn_timeagain - 2003 [BDA]
Dire Straits - Brothers In Arms 1985 [BDA]
Pink Floyd - Dark Side Of The Moon - 1973 (2003-EMI SACD - 7243 582136 2 ) BDA
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Κώστα ....
Γράφεις παραπάνω ότι Από τότε που αύξησα τη στάθμη κάτω από 20 κύκλους, όλο και πιο πολλά είναι αυτά που μου κάνουν εντύπωση πόσο άγρια χτυπάνε...

Ερώτηση
Άρα δεν ακούς φλατ σωστά ;
Πατάς σε κάποια καμπύλη πχ harman η έφτιαξες δική σου ;
 

Μηνύματα
1.416
Reaction score
2.538
Ποσα αλμουμ με την ουγια να γραφει high definition audio εχετε?
Γιατι με το σταγονομετρο τα βρισκουμε. Προς το παρων τρια:

David Sanborn_timeagain - 2003 [BDA]
Dire Straits - Brothers In Arms 1985 [BDA]
Pink Floyd - Dark Side Of The Moon - 1973 (2003-EMI SACD - 7243 582136 2 ) BDA
- Tchaikovsky - 1812 [Telarc Hybrid Multichannel SACD 60541] * Τα κανόνια στο ομόνωμο κομμάτι είναι πραγματικά και σε ρεαλιστικές εντάσεις προσφέρονται για τεστ υπογούφερ, να εκτοξεύεται ο κώνος σαν βλήμα και να βγάζει καπνούς το κουτί...
- David Bowie - Reality [Stereo & Multichannel SACD]
- Miles Davis - Sketches of Spain [Stereo SACD]
- Weather Report - Heavy Weather [Stereo SACD]
- The Dave Brubeck Quartet - Take Five [Sterao & Multichannel SACD]
- Santana - Abraxas [Stereo SACD]
- Eagles - Hotel California [DVD-Audio 5.1] * Φοβερή παραγωγή, η καλύτερη ever !
- Pomp & Pipes [Stereo HDCD] * Συλλογή κλασικής μουσικής
- Rush - Hemispheres [Hybrid Stereo SACD] * Χάλια μαύρα η παραγωγή, πιο πολύ φύσημα και από γραμμόφωνο, δυστυχώς για ένα καταπληκτικό άλμπουμ.
- Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon [SACD Multichannel 5.1]
- Deep Purple - Machine Head [Stereo & Multichannel 5.1 DVD-Audio] * καταπληκτική παραγωγή, αξίζει να ακούσει κανείς την χαοτική διαφορά ανάμεσα στην "απλή" stereo & την multichannel εγγραφή
- Dire Straits - Brothers In Arms [SACD]
- Black Sabbath - 13 [Stereo PCM, Dolby True HD, DTS-HD Master Audio Blu-Ray] * Οι αρρώστειες δεν κρύβονται...

Από download:

- Jethro Tull - Aqualung [24-96 flac] * Καταπληκτική εγγραφή
- Jethro Tull - Thick As A Brick [24-96 flac] * Ομοίως καταπληκτική εγγραφή
- Diana Krall - All For You [24-96 flac]
- Diana Krall - Turn Up The Quiet [24-96 & 24-192 flac] * απίστευτη εγγραφή με απεριόριστο δυναμικό εύρος
- Meatloaf - Bat Out Of Hell [24-192 flac] * πολύ συμπιεσμένη παραγωγή δυστυχώς
- Miles Davis - Kind Of Blue [24-192 flac]
- Rush - Δισκογραφία [24-96 flac] * Πραγματικά αξίζει !
-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Στο ρουν έχω 615 πολυκαναλες παραγωγές, η συντριπτική πλειοψηφία τους είναι SACD.

Σε DVDA/BDA λίγο πάνω από 100 τεμάχια, από Πινκ φλοϊντ 11 DVDA κι ένας σε BDA:

IMG_20200409_115056.jpg


Τρομερή παραγωγή..

Και της Patricia Barber το BDA είναι τρομερή εγγραφή.

Σε συναυλίες σε blue ray έχω πλέον μια τρομερά μεγάλη λίστα, πάνω από 120 τεμάχια.. ο ήχος βέβαια είναι εξαιρετικός.
Λίγα, δυστυχώς λίγα είναι σε ατμος.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Εγω ξεκαθαρισα για αυτά που γραφουν high definition audio. Μονο αυτά. Τωρα εχω 4. Αντωνη αυτά που γραφεις είναι τετοια?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Βασίλη, όλα τα SACD, εξ'ορισμου είναι χαϊ ντεφινίσιον όντιο.

Το στάνταρ ντεφινίσιον, είναι το ρεντ μπουκ, το CD, με δειγματοληψία 16/44 και λοου ντεφινίσιον τα εμ πι θρι και το πικάπ. :tongue:

Κανένα DVDA δεν έχει στάνταρ ντεφινίσιον όντιο, και το 5.1 σε 24/96 που θα δεις σε BDA, δε διαφέρει διόλου από το ίδιο 24/96 (και άνω) που μπορείς να δεις σε DVDA και SACD...

Το σποτιφαϊ, εξ ορισμού είναι λοου ντεφινίσιον όντιο, ενώ το τινταλ είναι κυρίως στάνταρ ντεφινίσιον (CD), αλλά έχει και Χάι ντεφινίσιον (mqa 24/96 & 24/192).
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κωστα αυτό το ξερω.
Όμως επαναλαμβάνω αυτά που είναι με τη μορφη που εχεις την φωτο στο ποστ 2848 είναι η απολυτη κορυφη. Γι αυτά αναφέρομαι και μονο αυτά.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Προφανώς σου έβαλα δύσκολα και δεν θέλεις να απαντήσεις .
Κατά τα άλλα μια χαρά .
Ο ορισμός του by the book και τα pdf μας μαραναν ...
Δικαίωμα σου βέβαια .
Που να εγραφα και για καλώδια ένα πράγμα ....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Να υποθέσω ότι δεν θες να απαντήσεις η δεν το είδες το ποστ ;
Δεν βλέπω τα ποστ σου.
Μου έκανε εντύπωση που είδα τώρα που έγραφα στο Βασίλη "show ignored content" και το πάτησα από περιέργεια και είδα ότι κάτι εγραφες.
Σόρρυ, αλλά είσαι στην ignore list.
Δεν επιθυμώ να σου απαντώ ούτε να βλέπω τι γράφεις.
Δικαίωμά μου είναι στην πλατφόρμα αυτή.
 

Μηνύματα
1.416
Reaction score
2.538
Κωστα αυτό το ξερω.
Όμως επαναλαμβάνω αυτά που είναι με τη μορφη που εχεις την φωτο στο ποστ 2848 είναι η απολυτη κορυφη. Γι αυτά αναφέρομαι και μονο αυτά.
Βασίλη, το μέσο (Blu-Ray, SACD, DVD-Audio) και η μορφή των αρχείων (LPCM, Stereo, Multichannel, DTS-HD Master, Dolby True HD, DSD, flac, 24/96, 24/192) δεν έχει να κάνει σώνει και καλά με την ποιότητα του ήχου, αυτό είναι θέμα παραγωγής.
Αν η παραγωγή είναι χάλια, τότε σε όποια μορφή και να έχεις το δίσκο θα είναι χάλια. Κλασικό παράδειγμα το Hemispheres των Rush σε SACD, το οποίο είναι επιεικώς απαράδεκτο. Επίσης, το 13 των Sabbath (Blu-Ray), παρ' όλο που σε σύγκριση με το αντίστοιχο CD είναι σαφώς καλύτερο, δε μπορεί να συγκριθεί για παράδειγμα με το Blu-Ray των Dire Straits ή των Pink Floyd σαν παραγωγή κι ας είναι ίδιο το μέσον. Επίσης, αν ακούσεις το Turn Up The Quiet της Diana Krall σε "ταπεινό" flac 24/96 ή 24/192 από download (hdtracks) θα σου φύγει το καφάσι, μιλάμε για διαστημική παραγωγή...
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δεν βλέπω τα ποστ σου.
Μου έκανε εντύπωση που είδα τώρα που έγραφα στο Βασίλη "show ignored content" και το πάτησα από περιέργεια και είδα ότι κάτι εγραφες.
Σόρρυ, αλλά είσαι στην ignore list.
Δεν επιθυμώ να σου απαντώ ούτε να βλέπω τι γράφεις.
Δικαίωμά μου είναι στην πλατφόρμα αυτή.
Επειδή μέσα από ένα θέμα καλό είναι να μαθαίνουμε όλοι, άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός μιας τέτοιας κοινότητας,
Η ερώτηση μου ήταν απλή εφόσον εσύ εχεις στήσει το σύστημα σου πάνω σε σωστές βάσεις και σε μελέτες,
Η επιλογή σου να τονισεις τους 20 κύκλους ήταν προσωπική προτίμηση η αδυναμία των ηχειων σου να κατέβουν τόσο χαμηλά ώστε αναγκαστηκες να τονίσεις περισσότερο από ότι πρέπει για να πάρεις το αποτέλεσμα που εσύ θέλεις είτε αυτό έπρεπε να είναι;
Εκεί ήθελα να καταλήξω σαν απορία .
Δικαίωμα σου να μην απαντήσεις ούτε σε αυτή την ερώτηση ...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
οταν καποιος κανει ignore, οχι μονο δεν μπορει ν απαντησει, αλλα δε βλεπει καν τι γραφει ο χρηστης που εχει κανει ignore.

Προφανως γι αυτον ακριβως το λογο.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Φυσικά και είναι δικαίωμα σου να απαντας η να βάζεις σε ignore list κάποιον απο την στιγμη που σε προσβάλει η λέει ανοησίες. Απο την στιγμη όμως που σε ρωτώ κάτι που θεωρώ οτι και άλλοι σαν εμένα γνωστες η μη εχουν την ίδια απορία , απάντησε εαν θες στην ερώτηση γενικά δίχως να απευθύνεται σε εμένα.
Σε ενα συστημα καλοστημένο ποσα διαφορετικά set up πρεπει να έχω τελικά.;
Ενα το σωστο ;
η περισσότερα ανάλογα με την διάθεση μου και το περιεχόμενο που ακούω;
οταν καποιος κανει ignore, οχι μονο δεν μπορει ν απαντησει, αλλα δε βλεπει καν τι γραφει ο χρηστης που εχει κανει ignore.

Προφανως γι αυτον ακριβως το λογο.
Κανένα απολύτως πρόβλημα Γιάννη μου .
Κατανοητό και σεβαστό .
Θεωρώ. Ότι δεν τον έχω προσβάλλει πουθενά τόσα χρόνια που γράφω εδώ μέσα .
Δικαίωμα του και δεν με απασχολεί .
Μια απορία είχα
Που να το ξέρω ότι με έχει στην μαύρη λίστα του ;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κωστα αυτό το ξερω.
Όμως επαναλαμβάνω αυτά που είναι με τη μορφη που εχεις την φωτο στο ποστ 2848 είναι η απολυτη κορυφη. Γι αυτά αναφέρομαι και μονο αυτά.
Βασίλη, το μέσο (Blu-Ray, SACD, DVD-Audio) και η μορφή των αρχείων (LPCM, Stereo, Multichannel, DTS-HD Master, Dolby True HD, DSD, flac, 24/96, 24/192) δεν έχει να κάνει σώνει και καλά με την ποιότητα του ήχου, αυτό είναι θέμα παραγωγής.
Αν η παραγωγή είναι χάλια, τότε σε όποια μορφή και να έχεις το δίσκο θα είναι χάλια. Κλασικό παράδειγμα το Hemispheres των Rush σε SACD, το οποίο είναι επιεικώς απαράδεκτο. Επίσης, το 13 των Sabbath (Blu-Ray), παρ' όλο που σε σύγκριση με το αντίστοιχο CD είναι σαφώς καλύτερο, δε μπορεί να συγκριθεί για παράδειγμα με το Blu-Ray των Dire Straits ή των Pink Floyd σαν παραγωγή κι ας είναι ίδιο το μέσον. Επίσης, αν ακούσεις το Turn Up The Quiet της Diana Krall σε "ταπεινό" flac 24/96 ή 24/192 από download (hdtracks) θα σου φύγει το καφάσι, μιλάμε για διαστημική παραγωγή...
Αυτό ακριβως λεω Αντωνη. Μονο τέσσερα δισκακια εχω οπως τα περιγραφω παραπανω. Ολα ειναι τελεια. Προσεγμενα παρα πολυ. Γι αυτό και τα ψαχνω.

Εχω ακουσει sacd με το γνωστο θορυβο πικαπ. Εχω ακουσει sacd που ελαχιστα διαφερουν απο δικαναλο. Πηγαινα στα πισω ηχεια κι επαιζαν ξεψυχισμενα. Επισης καποια απο live συναυλιες οπου τα πισω ηχεια χρησιμοποιούνται μονο για τα παλαμακια. Υπαρχουν και περιπτώσεις οπου ο μαστερας εχει δωσει στα πισω ηχεια υπερβολικα πολύ ογκο δουλειας.

Η παραγωγη οπως πολυ σωστα γραφεις παιζει υψιστης σημασια ρολο. Εκει οπου εγινε προσεγμενη δουλεια εχεις ενα αποτελεσμα μοναδικο και ασυγκριτο για τα εως τωρα δεδομενα που ειχαμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top