Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.943
Ακριβώς. Με άριστη όραση 80" στο 1,5 μέτρο, όπως ακριβώς λέει και το σχεδιάγραμμα.

300058_60ec97cbc635ed6363fe7893b66ab3af.jpg


Βεβαίως το δυναμικό εύρος που θίγει ο λογκεο, είναι όντως σημαντικότερη παράμετρος.

Προσωπικά, βλέποντας σε 1080 το got με 4κ προβολέα, δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε η λεπτομέρεια (110" στα 2,7μ) καθώς η εικόνα ήταν εντυπωσιακής ευκρίνειας και μεγάλου κοντραστ, πολύ καλή παραγωγή.

Η αίσθηση της ευκρίνειας και του κοντραστ είναι συνδυασμένη αίσθηση διαβαθμισεων τονικότητας, σαρπνες και ανάλυσης, και το hdr είναι σημαντικό προς αυτή την κατεύθυνση.

Αντιθέτως, με σφάλμα αναγνώρισης των metadata στο tone mapping, είδα υλικό 4k HDR με 4k προβολέα, που ήταν χάλια η εικόνα συνολικά, γρι το μαύρο, χωρίς καθόλου κοντραστ ή αίσθηση ευκρίνειας...

Αυτό ήταν το μοναδικό θέμα που αντιμετώπισα σε μερικές ταινίες με τον Σόνι, το γνωστό πρόβλημα του HDR tone mapping.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.943
Εσύ είσαι άρχοντας και για 4κ.
Για 1080 μπορείς να αυξήσεις την απόσταση θέασης μέχρι σχεδόν 15 πόδια.

Βεβαίως η μεγάλη οθόνη, είναι πάντα εντυπωσιακή, και οι προδιαγραφές thx νομίζω πως είναι κοντά σε αυτό που έχεις στημένο.

Απλώς δεν αρκεί το 1080 για τις προδιαγραφές αυτές, για να έχει μεγάλη πυκνότητα πληροφορίας η επιφάνεια της οθόνης.

Νομίζω 55° θέαση είναι η προδιαγραφές, δε θυμάμαι σίγουρα.
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.079
Εσύ είσαι άρχοντας και για 4κ.
Για 1080 μπορείς να αυξήσεις την απόσταση θέασης μέχρι σχεδόν 15 πόδια.

Βεβαίως η μεγάλη οθόνη, είναι πάντα εντυπωσιακή, και οι προδιαγραφές thx νομίζω πως είναι κοντά σε αυτό που έχεις στημένο.

Απλώς δεν αρκεί το 1080 για τις προδιαγραφές αυτές, για να έχει μεγάλη πυκνότητα πληροφορίας η επιφάνεια της οθόνης.
Δεν γίνεται αυτό, γιατί πρέπει να ισαπέχω από τα 5 ηχεία. (δε θέλω σχόλια για τον αριθμό!) Ναι από τις προδιαγραφές THX το είδα και άνοιξα τόσο.
Δεν είναι οικονομικά προσιτοί από εμένα ακόμα οι 4Κ προβολείς.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.943
Ευγενική χορηγία by Μιχάλης Μελιδης. :drinks:

Γραμμουλες για να βλέπετε που τέμνονται, κι απόσταση σε μέτρα, by Πέτρος Νταλίπης.

300111_7b2bdbfb3daa941ddfb8c84c3cad3ec3~5.jpg


ΥΓ. Πρόσθεσα και την προδιαγραφή του "Recommended THX viewing distance".
Είναι στη μέση του μωβ τριγώνου για 1080..
(δεν άλλαξε κάτι για 4k, απλώς το 1080 δεν κάλυπτε πλήρως το THX όσον αφορά την ανάλυση)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.829
Καλά όλα τα διαγράμματα και οι αποστάσεις αλλά στο τέλος της ημέρας αυτό που θα καθορίσει την ελάχιστη απόσταση της θέσης από την οθόνη είναι το κατά πόσον ζαλίζεσαι ή όχι όταν διαβάζεις τους υπότιτλους κυρίως. Αν δηλαδή αναγκάζεσαι να γυρνάς συνεχώς το κεφάλι σου δεξιά-αριστερά, είναι βέβαιο ότι πρέπει να απομακρυνθείς από την οθόνη ασχέτως αν είσαι στο ιδανικό σημείο κατά τα διαγράμματα...
Προσωπικά το όριό μου ήταν κοντά στις 50 μοίρες viewing angle, δηλαδή απόσταση θέασης 3 μέτρα σε οθόνη διαγωνίου 123". Από κει και πέρα (πιο κοντά) δεν υπήρχε περίπτωση να δω ταινία χωρίς να πάθω ίλιγγο στα 5 λεπτά, άρα όλοι οι υπολογισμοί του κόσμου πάνε περίπατο.
Φανταστείτε δηλαδή ότι σε ανάλυση 8Κ η "ιδανική" απόσταση θέασης θα είναι (πολύ χονδρικά) 1 μέτρο στις 85" ας πούμε, ποιός άνθρωπος μπορεί να δει έτσι ?
Μην τρελαινόμαστε με τα νούμερα, μια χαρά διακρίνω τη διαφορά και τις λεπτομέρειες ανάμεσα σε FullHD & 4K ταινίες στην 65" από τα 2 μέτρα. Φυσικά, θα ήθελα ιδανικά 85" για να φτάσω τις 50 μοίρες viewing angle και να έχω πιο κινηματογραφική εμπειρία, αλλά σίγουρα όχι 1,5 μέτρο απόσταση για 85" όπως στον πίνακα, δεν υπάρχει αυτό με τίποτα πιστεύω για κανέναν...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Ta πραματακια δεν ειναι τοσο απλα ,οσα λεφτα και να διαθετεις παντα θα κανεις συμβιβασμους...
Εδω πολυ ομορφα εχει στησει ο Κωστας τις αποστασεις η μονη μου ενσταση ειναι η θεση του κεντρικου.
Η οποια προδιδει τη θεση της οσο ποιο κοντα εισαι ... εαν θες ηχοπερατη μαλλον μειωνονται οι επιλογες αφου αναλογως αποστασης αλλαζουν υφανσεις κλπ...
Μια γρηγορη αναζητηση σε AT οθονες επεσα αναμεσα στις xd vs uf της seymour ως ποιο ιδανικες για συνηθης αποστασεις...
και επισης αγορα υφασματος και κατασκευες diy για μειωση κοστους...
Η μπροστινή τριάδα είναι η πιο σημαντική.... ως προς την τοποθέτηση και την ακουστικη ομοιομορφία, δεν είναι τυχαίο που μόνο αυτή έχει στάνταρ προδιαγραφές ως προς το ύψος. Όλα τα άλλα ηχεία έχουν ανοχές αρκετά.
Το τι λέει ο Μήτσος ο Κίτσος δεν μας ενδιαφέρει, μιας και ότι ακούει είναι λάθος. Και πολύ σωστά είπες πως όσο πιο κοντά είσαι στην τριάδα τόσο χειρότερο είναι το αποτέλεσμα χαμηλού η ψηλά κεντρικού.
Τα συστήματα αναφοράς έχουν την τριάδα όπως προβλέπεται.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.943
Καλά όλα τα διαγράμματα και οι αποστάσεις αλλά στο τέλος της ημέρας αυτό που θα καθορίσει την ελάχιστη απόσταση της θέσης από την οθόνη είναι το κατά πόσον ζαλίζεσαι ή όχι όταν διαβάζεις τους υπότιτλους κυρίως. Αν δηλαδή αναγκάζεσαι να γυρνάς συνεχώς το κεφάλι σου δεξιά-αριστερά, είναι βέβαιο ότι πρέπει να απομακρυνθείς από την οθόνη ασχέτως αν είσαι στο ιδανικό σημείο κατά τα διαγράμματα...
Προσωπικά το όριό μου ήταν κοντά στις 50 μοίρες viewing angle, δηλαδή απόσταση θέασης 3 μέτρα σε οθόνη διαγωνίου 123". Από κει και πέρα (πιο κοντά) δεν υπήρχε περίπτωση να δω ταινία χωρίς να πάθω ίλιγγο στα 5 λεπτά, άρα όλοι οι υπολογισμοί του κόσμου πάνε περίπατο.
Φανταστείτε δηλαδή ότι σε ανάλυση 8Κ η "ιδανική" απόσταση θέασης θα είναι (πολύ χονδρικά) 1 μέτρο στις 85" ας πούμε, ποιός άνθρωπος μπορεί να δει έτσι ?
Μην τρελαινόμαστε με τα νούμερα, μια χαρά διακρίνω τη διαφορά και τις λεπτομέρειες ανάμεσα σε FullHD & 4K ταινίες στην 65" από τα 2 μέτρα. Φυσικά, θα ήθελα ιδανικά 85" για να φτάσω τις 50 μοίρες viewing angle και να έχω πιο κινηματογραφική εμπειρία, αλλά σίγουρα όχι 1,5 μέτρο απόσταση για 85" όπως στον πίνακα, δεν υπάρχει αυτό με τίποτα πιστεύω για κανέναν...
Συμφωνώ. ;)

Όσο ωραία κι αν είναι η μεγαλύτερη οθόνη, ακόμα και με μείωση του μεγέθους της γραμματοσειράς των υποτίτλων, από ένα σημείο και πάνω δεν είναι ανεκτή από πολύ κόσμο.

Η προδιαγραφή THX είναι ίσως το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε, και πάλι αν μας ενοχλεί το μεγάλο μέγεθος θα το πάμε εκεί που το αντέχουμε.

Προφανώς το ότι για να διακρίνεις όλη την ανάλυση του 4κ χρειάζεται τόσο μεγάλη γωνία θέασης, δε σημαίνει πως αυτή η γωνία θέασης θα πρέπει να τηρηθεί στον οικιακό κινηματογράφο. Οι προδιαγραφές της THX με τη γωνία θέασης που προτείνουν είναι ένας καλός μπουσουλας.

Με το υλικό 4κ ας χάνεται κάποια ποσότητα πληροφορίας, δε πειράζει, γίνεται πιο "πυκνή" η πληροφορία στην εικόνα, τμήμα αυτής της πυκνότητας το αντιλαμβανόμαστε όσο είναι μέσα στο μωβ τρίγωνο.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.829
Μα το μέγεθος των υποτίτλων, αλλάζει από τον player.
Ακόμα κι έτσι, δε μπορείς να δεις όλο το πλάνο χωρίς να κουνήσεις το κεφάλι σου από ένα σημείο και μετά το οποίο σίγουρα είναι πιο μακριά από τις αποστάσεις του πίνακα.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Το marketing πίσω απο αυτό επιβάλλει τους κανόνες του. Αυτό βλέπω εγώ. Όταν οι περισσότεροι απο εμάς βλέπουμε ιδίοις όμμασοι ότι οι προτεινόμενες αποστάσεις θέασης είναι πολύ κοντινές, κάτι λέει αυτό το γεγονός.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.737
Reaction score
28.109
Εγώ πάντως σύμφωνα με αυτά που έχω ζήσει σπίτι η 16:9 106" στα 3m - 3.20m (δεν θυμάμαι) μου είναι υπεραρκετή.
Θα ήθελα παραπάνω για 2:35 βέβαια οπότε με το ζόρι να μπει 16:9 120".
Παραπάνω θεωρώ ότι θα με κουράσει.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.731
Το δικό μου όριο ( έχουμε σαν άνθρωποι και διαφορετικό πεδίο όρασης ) είναι στις 130" @ 3μ.
Πιο κοντά οι πιο μεγάλες ίντσες σε αυτή την απόσταση και δεν μπορώ να δω άνετα ταινία.

( δίχως υποτίτλους σε όλες τις περιπτώσεις, δεν βλέπω με υπότιτλους )
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.445
Reaction score
15.147
Το πινακάκι είναι αυτό που είναι, αποστάσεις/μέγεθος οθόνης και σχέση τους με την ικανότητα διάκρισης της ανάλυσης... μαθηματικά...
Δεν είναι αποστάσεις/μέγεθος οθόνης και σχέση τους με ...ευχαρίστηση...
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.079
Για αυτό ακολουθούμε τις προδιαγραφές THX. Δεν χρειάζεται να φτάσουμε τις 50 μοίρες, είναι πολλές. Αν θυμάμαι καλά όταν υπολόγισα τελευταία φορά τις δικές μου, ήταν 46 μοίρες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.943
Ασχέτως των δικών μας ορίων, οι προδιαγραφές κατά THX είναι δεδομένες.

Έψαξα και τα βρήκα.

Για θέαση 1080 υλικού θεωρεί ιδανικό τις 36° γωνία θέασης και για 4k τις 40°.

Για 4k το ideal κατά THX είναι πολύ απλό:

90" στα 9 feet.
100" στα 10 feet.
110" στα 11 feet, κλπ κλπ κλπ.

Πολύ ωραίο calculator εδώ:


Αυτό το calculator για 120" δίνει τα εξής:

THX ideal recommended distance: 12ft (40° viewing angle)

THX max recommended distance: 13.4ft (36° viewing angle)

SMPTE max recommended distance: 16.3ft (30° viewing angle)

THX max acceptable distance: 18.9ft (26° viewing angle)

Visual acuity distance: 7ft
This is the distance where your eyes can see the individual pixels

Και ένα φρέσκο διάγραμμα με τις ideal κατά σε THX τόσο σε 1080 όσο και σε 4k:

300111_7b2bdbfb3daa941ddfb8c84c3cad3ec3~8.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Το πινακάκι είναι αυτό που είναι, αποστάσεις/μέγεθος οθόνης και σχέση τους με την ικανότητα διάκρισης της ανάλυσης... μαθηματικά...
Δεν είναι αποστάσεις/μέγεθος οθόνης και σχέση τους με ...ευχαρίστηση...
Πως χτυπιέσαι στις ρυθμίσεις ήχου - εικόνας και βλέπεις - ακους ξαπλωτα, κάπως έτσι :party:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.934
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stmpotis
Top