Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
ΥΓ. Λουματζεν δεν αποκλείεται.
Καθόλου μάλιστα. ;)
Επιμένει ο Ζαπαντης να πάρω λουματζεν.
Δε ξέρω πόσο θα αντέξω στην πίεσή του.
Είναι και χοντρός, πιέζει άσχημα.
Παιδιά έχω φάει πολύ μπουλινγκ..

Ε, τι να κάνω, πήρα τηλέφωνο για επιβεβαίωση, όπως έχω δηλώσει:

δε κάνω του κεφαλιού μου, μα ο,τι μου πει ο λογκεο και ο Καστρουνης.
Άκουσα ένα ξερό "ναι" (από λογκεο), οπότε υπέκυψα στην πίεση, και μάλιστα για το μεγάλο λουματζεν, λέει πως μπορεί και στα 8k.. :o

Άντε, πιθανώς να έρθει αυτό πριν από τον προβολέα..:gotcha:

Ζήτω το μπουλινγκ. :party:
Ζαπαντη με έχεις πεθάνει. :lol:
 
Last edited:

Μηνύματα
6.565
Reaction score
5.134
Κοίταξε να δεις .
Ο Κώστας κυνηγάει ήχο και όχι εικόνα .
Εάν τον ενδιαφέρε η εικόνα δεν θα άλλαζε προβολέα αλλά θα αγόραζε lumagen.
Ότι κάνει ο τρινοβ στον ήχο κάνει αυτό στην εικόνα .
Τόσο απλά .
Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων
Τελικά κυνηγάει και την εικόνα; :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Να κάνω και λίγη δυσφήμιση:

Αν τυχόν θέλετε να ψωνίσετε Νιούμαν, τρινοβ, τζιβισί και λούματζεν, μη πάτε στο Ζαπαντη, γδέρνει άγρια, είναι πραγματικά πολύ ακριβός, σκοτώνει. :smg:

Εγώ την πάτησα. Ο,τι έχω πλέον στο σετάπ μου (με μόνη εξαίρεση το πανί της Stewart από τον επίσης πανάκριβο - αγαπητό μου φίλο - Βαγγέλη Λάμπρου - projecting & sounding art) μέχρι και τα καλώδια που έχω, και τα βύσματα, όλα από τον Ζαπαντη τα έχω αγοράσει. Μη την πατήσετε και σεις, μακριά. :gotcha:

ΥΓ. Η κακή διαφήμιση, εξακολουθεί (δυστυχώς) να είναι διαφήμιση.. Sorry, ήταν ένα τραγικό λάθος (εσκεμμένο). :party:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ερώτηση προς τον Κώστα και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες στη συζήτηση :
Diy ηχο-διαπερατη οθόνη θα φτιάχνατε;
Έχω δει αρκετά βίντεο που χρησιμοποιούν 2 στρώσεις spandex (λυκρα;;;) ένα άσπρο μπροστά, και ένα μαύρο από πίσω.
Τι ποιότητα μπορεί να προσφέρει μια τέτοια κατασκευή, στην εικόνα και στον ήχο;
 

Μηνύματα
6.565
Reaction score
5.134
Ε καλά, κάτι πήρες κι από μένα.
Μια τετράδα KH310 κι ένα KH870.
Χάρηκα που έφυγαν από μένα για ιερό σκοπό, για το χτίσιμο τέτοιου σετάπ.
 


Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Ερώτηση προς τον Κώστα και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες στη συζήτηση :
Diy ηχο-διαπερατη οθόνη θα φτιάχνατε;
Έχω δει αρκετά βίντεο που χρησιμοποιούν 2 στρώσεις spandex (λυκρα;;;) ένα άσπρο μπροστά, και ένα μαύρο από πίσω.
Τι ποιότητα μπορεί να προσφέρει μια τέτοια κατασκευή, στην εικόνα και στον ήχο;

Με τιποτα. Πας σε δοκιμασμενες λύσεις. Το ανωτερο υλικό γαλιζει πολύ.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Δοκιμασμενες, μετρημενες..........οπως ποιες δηλαδη? (σε βατά κοστολογια )
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Manmar: Ούτε για αστείο.

Μόνο μετρημένες οθόνες. Με σπεκς.
Με τιποτα. Πας σε δοκιμασμενες λύσεις. Το ανωτερο υλικό γαλιζει πολύ.
Με minimum κόστος για μια π.χ 110 ιντσών για 4κ προβολέα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Με minimum κόστος για μια π.χ 110 ιντσών για 4κ προβολέα;
Δε πουλάω οθόνες καρδιά μου, για τιμές ρωτάς αυτούς που πουλάνε, και μη ρωτήσεις τον Ζαπαντη, είπαμε, είναι ακριβός. Όχι απλά ακριβός, σφάζει.

Για το τι να πάρεις, ρωτάς αυτούς που ξέρουν. Εγώ είπα ποιους ρωτάω, εγώ δε ξέρω.

Επίσης μη κάνετε καλιμπραρισμα με τον Καστρουνη, εγώ την πάτησα.

Και θα την ξαναπατήσω, μόλις έρθει ο καινούριος.
Άσε, καμμένο χαρτί είμαι..
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Έχεις δίκιο. Ήμουν off topic...
Δεν είμαι κατά επαγγελματικής ρύθμισης. Είμαι μακρυά από τους επαγγελματίες... :(
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Έχεις δίκιο. Ήμουν off topic...
Δεν είμαι κατά επαγγελματικής ρύθμισης. Είμαι μακρυά από τους επαγγελματίες... :(
Ο πολύ καλός μου φίλος εδώ και δεξερωγωπόσα χρόνια, ο γνωστός Μανώλης Καστρουνης, όπως έχω ξαναπεί, απαντάει σε κάθε μου ερώτημα, τρέχει όποτε έχω πρόβλημα, και έρχεται για καλιμπραρισμα όποτε χρειάζεται.
Δε νομίζω να κάνει εξαίρεση σε σένα και να μην έρθει...
Δοκίμασε. Είναι πανάκριβος (σα τους άλλους) αλλά τι να κάνουμε, αυτός είναι.
Προσωπικά πάντως, στήσιμο προβολέα χωρίς Καστρουνη, δεν το διανοούμαι καν.
Ούτε για πλάκα.

Και όπως είπε ο ζιζικος, κάθε κάποιες ώρες, επανάληψη στο καλιμπραρισμα. Ειδάλλως, βλέπεις κουκουρούκου..
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Παιδιά έχω φάει πολύ μπουλινγκ..

Ε, τι να κάνω, πήρα τηλέφωνο για επιβεβαίωση, όπως έχω δηλώσει:



Άκουσα ένα ξερό "ναι" (από λογκεο), οπότε υπέκυψα στην πίεση, και μάλιστα για το μεγάλο λουματζεν, λέει πως μπορεί και στα 8k.. :o

Άντε, πιθανώς να έρθει αυτό πριν από τον προβολέα..:gotcha:

Ζήτω το μπουλινγκ. :party:
Ζαπαντη με έχεις πεθάνει. :lol:
Ε τι, να σου έλεγα όχι; :roflmao:

Είναι το αγαπημένο κομμάτι στο hc μου. Να σου αναλύσω στα γρήγορα τι κέρδισες:
  1. Calibration στην τρίχα (μέχρι και 17*17*17) τόσο για sdr, όσο και για hdr. Φτιάχνεις 2 τέλειους κύβους rec.709 και rec.2020 με αψεγάδιαστο gamma
  2. O lumagen "πατάει" πάνω στο καλιμπραρισμένο 2020 lut για να κάνει το tone mapping.
  3. Ένας απ' τους λόγους που ο lumagen διαθέτει ένα απ τα 2 κορυφαία tone mapping στον κόσμο, είναι ότι κρατάει διαφορετικά settings για ταινίες με χαμηλό και υψηλό maxcll. Άλλες ρυθμίσεις θα επιλέξει αν το φωτεινότερο subpixel σε όλη την ταινία δεν ξεπεράσει τα 1000 nits κι άλλες αν αυτό είναι 9000 nits (βλέπε πχ Mad Max). Σε κάθε περίπτωση διαβάζει live δυναμικά τα metadata, τα αναλύει κι υιοθετεί τα καλύτερα settings.
  4. Θα φτιάξεις 2 μνήμες. Μια για 16/9 υλικό και μια για 2.35. Όταν θα παίζεις 2.35 υλικό θα προσθέσουμε auto aspect. Έχεις δηλαδή κατεβάσει το masking που σου έφτιαξε ο Μιχάλης, παίζεις σε 2.35 και ξαφνικά ο φίλος μας ο Nolan αποφάσισε να μας πετάξει μια σκηνή 16/9 στα καλά καθούμενα. O lumagen θα γυρίσει αυτόματα το κάδρο σε 16/9 και θα το χωρέσει στην 2.35 οθόνη, αφήνοντας μαύρες μπάρες δεξιά-αριστερά. Πολύ χρήσιμο κι αν θέλεις να δεις τα menu στα rips που έχεις.
  5. Εξαιρετικά upscale και sharpening tools. Υποστήριξη darbee σε 1080p υλικό. Οι sony έχουν αρκετή οξεία εικόνα. Ο λόγος είναι το reality creation, το οποίο ακόμα κι αν το βάλεις στο 0, παραμένει ανοιχτό. Αν σου λείψει αυτό στον jvc, θα έχεις πλέον τα εργαλεία να το ματσάρεις...

Υ.Γ. Προβλέπω να κάθεται καμιά βδομάδα πάνω ο Μανώλης!!! :roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
O lumagen θα γυρίσει αυτόματα το κάδρο σε 16/9 και θα το χωρέσει στην 2.35 οθόνη, αφήνοντας μαύρες μπάρες δεξιά-αριστερά.
Αν δεν κατεβάσεις το μασκιγκ, και αφήσεις την οθόνη 16:9, μπορείς να κατεβάσεις το 2.35 κάτω απο τον προβολέα και να σου προσθέσει (διπλό) μαύρο μόνο πάνω; Και μετα να γυρίσει αυτόματα σε πλήρες 16:9?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Προβλέπω να κάθεται καμιά βδομάδα πάνω ο Μανώλης!!! :roflmao:
Ευτυχώς που έχουμε μεγάλο σπίτι, να τον έχω εσώκλειστο, με το ιδιωτικό του μπάνιο και υδρομασάζ! :lol:

Καφέ σπέσιαλ, κι άστον να παίζει μέχρι τέλους, δεν υπάρχει καμία βιασύνη! :party:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ευτυχώς που έχουμε μεγάλο σπίτι, να τον έχω εσώκλειστο, με το ιδιωτικό του μπάνιο και υδρομασάζ! :lol:

Καφέ σπέσιαλ, κι άστον να παίζει μέχρι τέλους, δεν υπάρχει καμία βιασύνη! :party:
Μπα τον παίζει στα δάχτυλα το Lumagen. Οι μετρήσεις θα σας καθυστερήσουν μόνο.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αν δεν κατεβάσεις το μασκιγκ, και αφήσεις την οθόνη 16:9, μπορείς να κατεβάσεις το 2.35 κάτω απο τον προβολέα και να σου προσθέσει (διπλό) μαύρο μόνο πάνω; Και μετα να γυρίσει αυτόματα σε πλήρες 16:9?
Πολύ εξεζητημένα αυτά που ψάχνεις ρε Δημήτρη! :roflmao:
Σίγουρα μπορείς να μετακινήσεις το ενεργό κάδρο προς τα κάτω, ακόμα ίσως κι απ' τα menu του jvc. Δεν ξέρω τι γίνεται αν γυρίσει σε 16/9 όμως.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Αν δεν κατεβάσεις το μασκιγκ, και αφήσεις την οθόνη 16:9, μπορείς να κατεβάσεις το 2.35 κάτω απο τον προβολέα και να σου προσθέσει (διπλό) μαύρο μόνο πάνω; Και μετα να γυρίσει αυτόματα σε πλήρες 16:9?

Όχι Δημήτρη το panel εχει ανάλυση για 2κ (1920x1080) προβολέα (το ίδιο ισχυει και για 4κ).
Οταν το περιεχόμενο ειναι σε μορφή 16:9 τότε είναι ενεργα όλα τα pixels . Στην περίπτωση προβολής 2,35:1 το panel προβαλει μόνο 1.568.680 pixel δηλ 504.920 λιγότερα pixel ή για να ειμαστε σωστοί ανενεργα με μηδεν πληροφορια. Τα μισα (252.460) πάνω από την προβαλόμενη εικονα και τα μισα από κάτω. Η εικόνα δεν μετακινείται με την μορφη που αναφερες αλλα μονο με την αλλαγη θεσης φακού και χρήση masking στην επάνω πλευρα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top