Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Δεν λες κι ευχαριστώ που την κάνουν μόνοι τους ένας ένας; :whistling: :roflmao:
Θα ξεπούλησε απο σαπάκια κι είπε να κάνει ηρωική έξοδο. :biggrin:
Αν έχει πάλι τίποτα φτιάχνει νέο account νομίζει.
 

Μηνύματα
916
Reaction score
2.573
Λοιπόν , μετά από χρόνιες επανειλλημένες και επίμονες παρακλήσεις του φίλου μου του Κώστα να τον επισκεφτώ για αξιολόγηση του συστήματος του, αποφάσισα να του κάνω τη χάρη και να το κάνω , ν´ ακούσω και να υποδείξω απαραίτητες μικροδιορθώσεις σε κρίσιμα σημεία, για να βοηθήσω στην βελτιστοποίηση του συμπαθητικού του συστήματος.



:biggrin::biggrin::tongue:


Φυσικά τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει! Δε τον ήξερα τον άνθρωπο, έχω διαβάσει περιστασιακά γραπτά του εδώ και έχουμε ανταλλάξει σποραδικά μυνήματα σε νήματα του φόρουμ.
Βλέποντας πως είναι ανοιχτός σε γνωριμίες και συχνά σε ακροάσεις στο χώρο του, πήρα το θάρρος να επικοινωνήσω μαζί του, ζητώντας να βρεθούμε και αν θέλει να με ξεναγήσει στην οικία του. Συνδύασα έτσι μεσημέριανη δουλεία στη Θεσσαλονίκη και παρέα το βραδάκι , γλυτώνοντας από αφόρητα πληκτική νύχτα...

Οφείλω να τον ευχαριστήσω (και εδώ) για την εξαιρετική από κάθε άποψη φιλοξενία. Αφιέρωσε αρκετές ώρες του για να υποδεχτεί έναν άγνωστο, ανοίγοντας το σπίτι του και κάνοντας με να νοιώθω άνετα με κάθε τρόπο.
Οπότε Κώστα ευχαριστώ, μπλα μπλα μπλα κλπ κλπ κλπ
 

Μηνύματα
916
Reaction score
2.573
Αφού λοιπόν με μάζεψε από κοντινό σημείο, με οδήγησε στο υπέροχο σπίτι που βρίσκεται σε σημείο μη καταγεγραμμένο σε γνωστό χάρτη.

Μια γουλιά ουϊσκάκι σπέσιαλ για να λιώσει ο πάγος, κουβεντούλα για να δούμε τι καπνό φουμάρει ο καθένας μας (εγώ τίποτα, αυτός ατμίζει, αλλά περιγράφω γλαφυρά για τα λάικς). Πιάσαμε τα επαγγελματικά, ιατροί να συζητάνε για δουλειά, εξαιρετικά ενδιαφέρον 😴:sleep:💤💀☠.

¨Άντε¨, λέει κάποια στιγμή, ¨πάμε κάτω να βγει η υποχρέωση¨...
 


Μηνύματα
916
Reaction score
2.573
Ο χώρος γνωστός από τις αρκετές φωτό στο παρόν νήμα, αφιερωμένος αποκλειστικά σε ήχο-εικόνα.
Η πρώτη εντύπωση, εντυπωσιακή ησυχία, αναμενόμενη ίσως από τον υποψιασμένο, λόγω της εξαιρετικής και εκτεταμένης περιποίησης του χώρου.
Επίσης ηχεία, πολλά ηχεία χα χα! Αρχικά νοιώθεις περικυκλωμένος, μάλλον γιατί είσαι, αλλά γρήγορα το συνηθίζεις.
Και... Σάμπς! Δυό ζευγάρια, Neumann & Genelec , με τα δεύτερα να κλέβουν την παράσταση με τον όγκο τους.

Εδώ να σημειώσω πως είχα περιέργεια για το αποτέλεσμα, καθώς σε γενικές γραμμές θεωρώ πως η αναπαραγωγή του ήχου και η όλη αλυσίδα που σχετίζεται μ´ αυτή είναι τεχνική-τεχνολογία και όχι τέχνη.
Θεωρώ πωσ ο Κώστας κινείται στο ίδιο μήκος κύματος, επομένως ήταν μια ευκαιρία να δω-ακούσω ένα σύστημα δομημένο μ ´ αυτή τη φιλοσοφία και μάλιστα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια.
έχεις κ εκεί πεθερά? :lolsign:
🖕🖕🖕
 

Μηνύματα
916
Reaction score
2.573
Ο Κώστας ξεκίνησε με μια έτοιμη λίστα από διάφορα αγαπημένα του κομμάτια, διαφορετικής φιλοσοφίας, όλα βέβαια με φωνές πάσης φύσεως. Ακούσαμε αρκετά κομμάτια, εκτεταμένα αποσπάσματα ή επικεντρωμένα σημεία, έτσι ώστε να πάρω μια γεύση από διαφορετικούς ήχους και ακούσματα. Να σημειώσω πως ακούγαμε Roon, και τα πάντα σε πολυκάναλο upmixing. Δεν ακούσαμε καθόλου στέρεο.

Κάποια στιγμή μου έβαλε και λίγο πικάπ, είχε ένα δίσκο πάνω. Ήταν απαίσιο, δε μου άρεσε καθόλου, έμοιαζε εντελώς με Roon, δεν έκανε καθόλου χρατς χρουτς και φςςςς, όπως τα σωστά βινύλια.
Ζήτησα να το βγάλει αμέσως, όπως κι έκανε :laugh: .
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Κάνει χρατς χρουτσ σε μεγάλες εντάσεις αλλά και πάλι μου έκανε εντύπωση το πόσο ωραία έπαιζε σε σχέση με mp3. Για κάποιο λόγο στο μυαλό μου τα mp3 τα εχω πολύ ανώτερα από το βινύλιο...
 

Μηνύματα
916
Reaction score
2.573
Ζεστές χροιές, πελώρια σκηνή, εξαιρετικό μικροτίμπρο και συναίσθημα???

Όχι βέβαια , δε ξέρω καν τι σημαίνουν κάποια από τα παραπάνω:O_o::p.

Αυτό που εισέπραξα είναι ισορροπημένος ήχος, με Απίστευτη ρυθμική βάση (αααχχχ σαμπς). Τίποτα υπερβολικό, να ενοχλεί, να ξεχωρίζει. Βρίσκεσαι μέσα σε ένα ηχητικό ¨πεδίο βολής¨, όπου μια αρμάδα δαιμονικών (ή δαιμονισμένων, δε ξέρω) ηχείων σε πυροβολεί ανηλεώς... Φυσικά δεν αντιλαμβάνεσαι ότι παίζουν όλα αυτά, έχεις μια σκηνή μπροστά σου, όπως στη στέρεο αναπαραγωγή. Ίσως ένα εξασκημένο αυτί ν´ αντιληφθεί το κεντρικό? Μάταια αναζητούσα κάποιο ιπτάμενο βιολί, μια φτερωτή κιθάρα, μια αιθέρια φωνή...

Κάτι εξαιρετικά σημαντικό, το γεγονός πως ενώ προφανώς οι διάφορες παραγωγές και ηχογραφήσεις διαφέρουν παρασάγγας μεταξύ τους, σε καμία περίπτωση δε ενοχλείσαι από καμιά. Παίρνεις ότι έχει να σου δώσει η καθεμιά,
καλό-κακό, την ξεγυμνώνεις και την απολαμβάνεις για αυτό που είναι κι όχι για αυτό που ΘΑ ήθελες να είναι.
 


Μηνύματα
916
Reaction score
2.573
Στη συνέχεια λοιπόν, ο Κώστας βαρέθηκε, μου παρέδωσε το κινητό του και αφότου βεβαιώθηκε οτι νοιώθω από Roon και δε θ'ανατινάξω κάτι, έφυγε να εισπνεύσει αυτά τα εξαρτησιογόνα θανατηφόρα χημικά.
Έμεινα μόνος να διαλέγω ότι θέλω, σαν αλεπού στο κοτέτσι ένα πράμα 🦊 🐤 🍗...

Αν και ήδη ψιλοκουρασμένος, έβαλα διάφορα αγαπημένα, δε στέκομαι σε ονόματα, ο καθένας έχει τα δικά του.
Οι εντυπώσεις παρόμοιες με πριν, μόνο που είναι ευκολότερο να κρίνεις - κατανοήσεις οικεία ακούσματα.
Ήχος που σε αγκαλιάζει, αστείρευτα δυναμικά, χαμηλό από άλλο πλανήτη. Τα βιολιά ακόμα προσγειωμένα...

Αξιοσημείωτο το γεγονός πως παρότι το κεντρικό ηχείο, για προφανείς χωροταξικούς λόγους, βρίσκεται αισθητά χαμηλότερα των υπολοίπων, δεν ξεχωρίζει ή ενοχλεί. Μικροδιαφορές στον εστιασμό - ύψος των φωνών ιδίως υπάρχουν, αλλά προφανώς λόγω ηχογράφησης και όχι του setup. Εδώ προφανώς ο Triffon κάνει δουλίτσα...
Ανεβοκατέβαζα και την ένταση γενικώς, το σύστημα δε χαμπαριάζει βέβαια, απλά εγώ έπαιζα ανάλογα με το κέφι και το κομμάτι. Γενικά... δυνατούτσικα!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.449
, έφυγε να εισπνεύσει αυτά τα εξαρτησιογόνα θανατηφόρα χημικά.
Έμεινα μόνος να διαλέγω ότι θέλω, σαν αλεπού στο κοτέτσι ένα πράμα 🦊 🐤 🍗...
Α καλέ κάνει και τέτοια?! :party:

εγώ θα του τα πατούσα όλα ένα reset και τα ηχεία όπως να ναι....και θα φευγα τρέχοντας με το κινητό και το router να μην μπορεί να ποστάρει το κακό που τον βρήκε :laugh::lol:
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Α καλέ κάνει και τέτοια?! :party:

εγώ θα του τα πατούσα όλα ένα reset και τα ηχεία όπως να ναι....και θα φευγα τρέχοντας με το κινητό και το router να μην μπορεί να ποστάρει το κακό που τον βρήκε :laugh::lol:
Πρόσθεσε να του αλλάζες και τα νόιμαν με τίποτα μπιεντανταμπλιγιου (αυτά με το παπαρι που εξέχει).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
εγώ θα του τα πατούσα όλα ένα reset ..και θα φευγα τρέχοντας
Βρε ταλιμπαν, έχω κάνει μπακαπ τα σετινγκς του τρινοβ, είπαμε είναι πισι, τα σετινγκς είναι ασφαλή σε αρχείο στο σερβερ και σε στικακι στο πορτοφόλι μου. :neo:

Αν έρθει νέος τρινοβ, άλλο μηχάνημα, σε 2 λεπτά παίζει κανονικά. :)


Βέβαια αν κουνησεις τα ηχεία από τη θέση τους, θα σου κόψω τα πόδια από τη ρίζα να τα δώσω στα σκλια και μετά θα σου κόψω και το λαρύγγι, έτσι για να μάθεις.
Ποιος κάθεται να τα στήσει ξανά στο χιλιοστό... Κρύος ιδρώτας με πιάνει μόνο στη σκέψη να βάλω πάλι μικρόφωνο. ..
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.449
Βρε ταλιμπαν, έχω κάνει μπακαπ τα σετινγκς του τρινοβ, είπαμε είναι πισι, τα σετινγκς είναι ασφαλή σε αρχείο στο σερβερ και σε στικακι στο πορτοφόλι μου. :neo:

Αν έρθει νέος τρινοβ, άλλο μηχάνημα, σε 2 λεπτά παίζει κανονικά. :)


Βέβαια αν κουνησεις τα ηχεία από τη θέση τους, θα σου κόψω τα πόδια από τη ρίζα να τα δώσω στα σκλια και μετά θα σου κόψω και το λαρύγγι, έτσι για να μάθεις.
Ποιος κάθεται να τα στήσει ξανά στο χιλιοστό... Κρύος ιδρώτας με πιάνει μόνο στη σκέψη να βάλω πάλι μικρόφωνο. ..
γι αυτό είπα και για τα ηχεία....να ναι σίγουρη η ζημιά κ η απελπισία :laugh: :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Στεκόταν στην είσοδο του δωματίου ο Στέργιος όταν έλαβε απειλητική προειδοποίηση με βλέμμα δολοφόνου:

<<Πρόσεξε κακομοίρη μου μην ακουμπήσεις κανένα ηχείο και μετακινηθεί.>>

Να του πήγε.
Σκόνταψε στην πόρτα μπαίνοντας.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.449
Είχε λίγο σκόνη σε μερικά σημεία γύρω-πάνω σε μερικά ηχεία...
Κρατήθηκα με νύχια και με δόντια 🧹 🧼 😰😰

:biggrin:
την επόμενη φορά θα πάρεις κ ένα cohiba να πετάς την στάχτη στην μοκέτα :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Γενικώς είμαι λίγο μανιακ με την καθαριότητα, και τυπικά αν περπατήσεις σπίτι μου με άσπρη κάλτσα έχεις πολλές πιθανότητες να μη φανεί καθόλου λερωμενη, αλλά η σκόνη ρε φουστη μου δε παλεύεται, έχω παραδοθεί στη σκόνη, μια φορά το μήνα θα ασχοληθώ προσωπικά στο χώρο αυτό (ή καθαρίστρια όταν έρχεται είναι κλειδωμένο δωμάτιο, ποτέ δε πρόκειται να δει τι έχει μέσα).

28 του μήνα σήμερα. Σε 2 μέρες θα πιάσω το ξεσκονοπανο με μικροίνες, ένα ελαφρώς νωπό κι ένα στεγνό.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.910
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top